Anket

Haziran 2011 Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Atacaksınız?

Akp
Mhp
CHP
SP
BDP
Has Parti
Bbp
DİĞER
Hiçbiri
sandığa gitmeyeceğim

12 Haziran seçimleri

• 175 Cevap
  • 81199 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ynt: 12 Haziran seçimleri
« Yanıtla #30 : 27 Mayıs 2011, 11:02:54 ÖS 23 »
hayır olsun  
bugün rüyamda oy vermeye gitmişim ama ne eğlence  
bdp lilerin yoğun olduğu bir semtte oy vermeye gidiyorum kabinin arkasına geçiyorum oylama işlemi için ama o da nesi;
MAXPAYNADAN ALINTI...

RÜYAYLA AMEL EDİLMEZ DEMİ... :) :) :) ; ;)

« Yanıtla #31 : 28 Mayıs 2011, 01:12:44 ÖÖ 01 »
bu arada; ebubekir arkadaşım güzel şeyler anlatacaksın ama kendini net ifade edemiyor gibi gördüm seni.
senden ricam bizim yanlış gördüğün fikirlerimizi ve kendi doğru bildiğin fikirleri daha net ve açık anlat ki seni doğru anlayalım ve verimli bir istişare gerçekleştirelim.bir diyorsun ki ezberbozan akp ye tam destek sonra darul erkama devam diyorsun. bence darul erkama yönelmek diğerine sırt dönmektir. sence ?

sayin maxpayna,

ifade eksikligimi cehaletime verin lütfen ama leb demeden leblebiyi anlayanlar da var:)) hem anlamakta zorlananlarin kendini ideolojik kaliplara hapsedenlerin olduklari da ayri bir gercek ayrica kur´an nebi´leri anlamakta zorlanan yada anlamamakta israr edenleri "atalariniz YA YANLIS anladilarsa" hitabiyla ikaz etmektedir..

zulme karsi mazlumun yaninda duran akp dahil tüm sivil hareketleri bir "hilful-fudul" hareketi olarak degerlendiriyorum nitekim mekkeli genc Muhammed(sav) bu hareketin hem icinde olmustur vede övgüyle bahsetmistir..

dar´ul erkam,evrensel ilke"lerin ögretildigi bir "nebevi okul" vazifesi görürken örnegin dar´un nedve "evrensel ilke"lere savas acan bir bedevi kadronun karagahi vazifesini görmüstür..

dikkat ederseniz bunun karsiligi günümüzde söyledir;
örnegin akp evrensel ilkelerin savunuculugunu yaparken,chp ve benzerleri cagdas "dar´un nedve"nin kemalist kadrosu bu ilkelere savas acmistir..

aralarinda halen benzerlik görüp cagdas hilful-fudul hareketlerine sahip cikmamak düsündürücü hatta sözü bile var"pire icin yorgan yakmak"..

dogruya direnen yanlisin kurbani olur..

slm.

« Yanıtla #32 : 28 Mayıs 2011, 01:26:54 ÖÖ 01 »
yanlis anlamaya firsat vermemek icin diyorum ki
akp´ye oy verin veya vermeyin tercih sizin ve  her tercih´in bir bedeli vardir..

"Eğer dikkatli değilseniz,

gazeteler sizin mazlumlardan nefret etmenizi,

zalimleri sevmenizi sağlar!......"   MALCOLM X

slm

« Yanıtla #33 : 28 Mayıs 2011, 11:28:00 ÖÖ 11 »
ifade eksikligimi cehaletime verin lütfen ama leb demeden leblebiyi anlayanlar da var:)) hem anlamakta zorlananlarin kendini ideolojik kaliplara hapsedenlerin olduklari da ayri bir gercek ayrica kur´an nebi´leri anlamakta zorlanan yada anlamamakta israr edenleri "atalariniz YA YANLIS anladilarsa" hitabiyla ikaz etmektedir..EBUBEKİR ARKADAŞDAN ALINTI...

EBUBEKİR ARKADAŞA CEVAP...Şimdi bakalım kim ATALARININ DİNİ ÜZERİNDE VE KİM PEYGAMBERLERİ ANLAMAMIŞ..Evet laik demokratik BEŞERİ  hüküm devleti olan tükiye,KURULDUĞUNDAN BU zamana kadar ,insanlar Allahın hükmüne değilde beşeri hükümlerin idarecilerine VELAYET yetkisini verip ALLAH IN ANAYASA KİTAPÇIĞI OLAN KURANA,BEŞERİ ANAYASA KİTAPÇIKLARINI ORTAK KILARAK İDARE ETMİŞ VE HALENDE DEVAM EDİLİYOR,Şimdi bakalım kim atalarının DİNİ ÜZERİNDEDİR.Bunuda peygamberim hz muhammedin şu hadisine bakarak HAKKI ORTAYA KOYALIM,Ebubekir arkadaş peygamberleri anlamayanlar ATALARININ DİNİ ÜZERİNDELER DEMİŞ BU çok doğru bi tespit bakalım peygamberimiz bize bu durumda ne yapmamızı nasihat etmiştir...

RASULULLAHTAN...Peygamberin hadisinde VELAYET [oy kullanarak]ALLAHTAN aldığımız, hayatımızda TASARRUF HAKKI VERDİĞİMİZ KİŞİLERE KARŞI NASİHATI VE TAVRI VE TAVRIMIZIN NE OLMASINI belirleyen hadisi....

Haberiniz olsun İMAN çarkı,ilelebet dönecektir.Bu çark her nerede dönüyorsa Allahın kitabına uygun olarak döndürün.Haberiniz olsun SULTAN[ idareci] ve KİTAP [kuran] birbirinden ayrılacaktır.sakın siz kurandan ayrılmayın.Haberiniz olsun başınıza öyleleri REİS [idareci] ,olarak geçecekki onlara itaat etseniz SİZİ DELALET VE SAPIKLIĞA ATARLAR,İTAAT ETMEYİP İSYAN ETSENİZ SİZİ ÖLDÜRÜRLER...

Orada bulunanlardan biris sorar,Ey Allah ın resulu peki  ne yapalım,Rasulullah İSANIN ÜMMETİ GİBİ YAPIN,onları ateşe attılar testereyle biştiler,fakat yinede dinlerinden dönmediler,ALLAHIN TAATİ UĞRUNA ÖLMEK,ALLAH A İSYAN İÇİNDE YAŞAMAKTAN DAHA HAYIRLIDIR..

KAYNAK...

İbnu hacer,el ****libul,Aliye 4-267,Heysemi mecmauz-Zevaid 5-228

ve soruyorum size Ebubekir arkadaşım AKP VEYA HER HANGİ Bİ PARTİ HANGİSİ GELİRSE GELSİN ALLAHIN KİTABIYLAMI İDARE EDECEK VEYA EDİYOR...VE BİZ YANİ OYKULLANMIYARAK VAR OLAN SİYASİ İDAREYİ ALLAHIN KİTABIYLA İDARE ETMEDİKLERİ İÇİN ATALARIMIZI BU HAL ÜZERE BULDUKSADA ATALARIMIZA UYMUYOR VE RED EDİYORUZ BU TAVRI...

zulme karsi mazlumun yaninda duran akp dahil tüm sivil hareketleri bir "hilful-fudul" hareketi olarak degerlendiriyorum nitekim mekkeli genc Muhammed(sav) bu hareketin hem icinde olmustur vede övgüyle bahsetmistir..EBUBEKİRDEN ALINTI..

EBUBEKİRE CEVAP...Bak ebubekir arkadaşım sorunda tam orda zaten  GELİN HILFUL FUUL[ERDEMLİLER ,FAZİLETLİLER  GRUBU] Adı altında toplanan grubun içinde bulunan ABDULLAH OĞLU MUHAMMEDİN DURUMUNU KURANA SORALIM ALLAH PEYGAMBERİMİN ,Peygamberlik dönemi gelmeden önceki durumu için ne diyor....

ŞUAARA,SÜRESİ..52,,Sen kitap nedir iman nedir bilmiyordun........şimdi size soruyorum RASULULLAHIN KİTAP NEDİR İMAN NEDİRİ BİLMEDİİĞİ DÖNEMİ OLAN HILFUL FUDULDAKİ DÖNEMİNDEYSENİZ O ZAMAN siz kitap nedir iman nediri bilmiyormusunuz ki böyle bi tavır sergiliyorsunuz..hA BU HILFIL FUDUL FAZİLETLİ Bİ HAREKET OLABİLİR AMA kuranın vahiysi geldikten sonra kurandan başkasına uymak karanlıkta kalmaktır,öRNEĞİN  dırar mescidini açanlar görüntüde MESCİD AÇMALARINA RAĞMEN VE RASULULLAHTA dırara YÖNELMESİNE RAĞMEN RABBİMİZ RASULULLAHI DURDURARAK senin için takva mescidi daha hayırlıdır,diyor,evet bu gün siz bi partiyi rahatlığınız için güzel görebilirsiniz ama Alalhın hükmüne rağmen hüküm çıkarmak veya hüküm koyucu tayin etmek iki dinli olup ,ŞİRKE BULAŞMAK OLUR.

dar´ul erkam,evrensel ilke"lerin ögretildigi bir "nebevi okul" vaziFesi görürken örnegin dar´un nedve "evrensel ilke"lere savas acan bir bedevi kadronun karagahi vazifesini görmüstür..

örnegin akp evrensel ilkelerin savunuculugunu yaparken,chp ve benzerleri cagdas "dar´un nedve"nin kemalist kadrosu bu ilkelere savas acmistir..

aralarinda halen benzerlik görüp cagdas hilful-fudul hareketlerine sahip cikmamak düsündürücü hatta sözü bile var"pire icin yorgan yakmak"..

dogruya direnen yanlisin kurbani olur..ebubekirden alınlı...

ebubekir arkadaşa cevap...

Yeryüzünde her şey değerler üzerine bina edilmiştir.Değerleri tanzim etme yetkisi kime verilirse,İLAH KONUMUNA ONU geçirmiş oluruz...İslamda ÖLÇÜ KOYMAK ALLAHA AİTTİR,ÇÜNKÜ RABBİMİZ,KURANIN BEYANINDA ÖLÇTÜ BİÇTİ,TEKRAR ÖLÇTÜ BİÇTİ, NE KADARDA ALÇAKÇA ÖLTÜ BİÇTİ DİYE BEYAN EDİYOR..DEMOKRATİK LAİK DÜZENLERİN İDARECİLERİDE ESAS LDIKLARI ÖLÇÜ BİÇME İŞİ İLAHİ DEĞİL BEŞERİDİR...MAİDE SÜRESİ 50 DE,YUKARDA VERMİŞTİM....

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5150
    • depo
« Yanıtla #34 : 28 Mayıs 2011, 11:31:51 ÖÖ 11 »

Alıntı
ebubekir
zulme karsi mazlumun yaninda duran akp dahil tüm sivil hareketleri bir "hilful-fudul" hareketi olarak degerlendiriyorum nitekim mekkeli genc Muhammed(sav) bu hareketin hem icinde olmustur vede övgüyle bahsetmistir..
dar´ul erkam,evrensel ilke"lerin ögretildigi bir "nebevi okul" vazifesi görürken örnegin dar´un nedve "evrensel ilke"lere savas acan bir bedevi kadronun karagahi vazifesini görmüstür..
örnegin akp evrensel ilkelerin savunuculugunu yaparken,chp ve benzerleri cagdas "dar´un nedve"nin kemalist kadrosu bu ilkelere savas acmistir..aralarinda halen benzerlik görüp cagdas hilful-fudul hareketlerine sahip cikmamak düsündürücü hatta sözü bile var"pire icin yorgan yakmak"..dogruya direnen yanlisin kurbani olur..slm.

şimdi senin benzetmelerinden yola çıkarak yanlış gördüğümü düzeltmek isterim;
AK parti dediğin oluşum sistemin içinde bir oyuncudur. tamam şu anda sistem içinde seçilebilecek tek oyuncudur. ama sonuçta sistem içindedir. şu denklemi unutmamalıyız;
sistem içine girersen islam dışına çıkarsın. sistem ile islam ayrı dünyalardır. günümüzdeki sistem de darul nedve diye benzetmede bulunduğun oluşumdur. haa fark nedir ak parti darul nedvede bulunmaktadır ama en temizidir.

tutup da ak partiye hılful fudul demek tutarlı olmaz. çünkü hılful fudul hiçbir görüşten bagımsız bir şekilde sadece mazluma destek olan bir kuruluş. hılful fudulu günümüzde arayacak olursan dernek vakıf vb.. STK ları incelemeliyiz.

peygamber dönemini iyi tahlil etmeliyiz derim hep, sen de bunu diyorsun ama nedense ters yorumluyoruz ikimizde.

şimdi bakınız;
peygamberimizin ortada islam adına hiçbirşey yokken daha ortada vahiy yokken hilful-fudul gibi bir oluşuma destek vermesi gayet normaldir. şu anda bizimde muhatap olduğumuz bir İSLAM DİNİ olmasa biz de insanlığın yararına mazlumun yanında zalimin karşısında her oluşumu desteklerdik.

AMA (DİKKAT)

ama  vahiy inmeye başladığı andan itibaren yani artık islam diye bir din ortaya çıktığından andan itibaren peygamberimiz hilful-fudul gibi sosyal sorumluluk projesine (diyelim daha isabetli olur)  yönelmeyi BIRAKMIŞ VE kendi yoluna İSLAM YOLUNA yönelmiştir. çünkü hilful-fudul oluşumunu da kapsayan ve onun çok üstünde bir bir söylemi olan yeni bir DİN doğmuştur ve İSLAM varken artık hilful-fudul oluşumu gereksiz bir oluşum olarak kalmıştır.

bu noktada hilful-fudul kavramı mecazen (belki de fiilen)  öldükten sonra yerine dar´ul erkam kavramı doğmuştur.

dar´ul erkam nedir ?

dar´ul erkam; peygamber önderliğinde sadece allahın vahyinin öncelendiği ve allahın vahyinin anlama anlatma yaşama ve yaşatma gayesi ile bir araya gelmiş ilk sahabe topluluğudur. dikkat ediniz dar´ul erkam çatısı altında SADECE VAHİY-KURAN - İSLAM vardır başka hiçbirşey yoktur.

güncele vuracak olursak ;
tutar dar´ul erkam ak parti benzetmesi yaparsanız kavram katili olursunuz.  çünkü bizzat başbakan erdoğan kendi ağzı ile ifade etmektedir ; "  BİZ İSLAM DEĞİLİZ"  demektedir isterseniz videoyu bulabilirim.

dar´un nedve ise sadece chp olarak nitelemek yanlıştır.
dar´un nedve parlemento benzeri ufak bir topluluktur. bu parlemento  islam dışı cahiliyye zihniyetindeki kişilerden oluşmaktadır. bu parlemento chp zihniyetindeki kişilerce oluşturulmuştur (aynen günümüzde olduğu gibi)
müşrikler peygamberi parlementoya davet ediyor hatta liderlik teklif ediyorlar tek istekleri putlara laf söylememesi idi.
peygamberimiz o parlementoya girmiyor ( bunu defaatle anlattım verdiğim linkleri okuyunuz lütfen) kendi islamii yolunda yürüyor.

bu konuda anlatım için TIKLAYINIZ

sonuç olarak;

islam varken hilful-fudul  gibi oluşumlar sadece hümanist kalan oluşumlardır. islamsız insan hakları arayıclarıdır....

dar´ul erkam sadece vahyin konuşulduğu dertlerinin islam/kuran/vahiy olan insanlarlar topluluğudur. bu nedenle islam ile alakası olmayan ak parti oluşumu ile hiçbir alakası yoktur. ama şunu diyebiliriz. darul erkamda yetişmiş bazı müslümanlar ya da onların torunları darul erkamı terketmiş darul nedvede at koşturmaktadır. (müslüman kimlikleri ile)

dar´un nedve ise günümüzdeki meclistir, tamamen islam dışı ve islam düşmanı parlementoların ilkel halidir.
bu meclisin içinde çeşitli karakterde fikirde statüde insanlar vardır ama tek ortak noktaları islam dışı olmalarıdır ve hatta islam düşmanı olmalarıdır. üstte linkte anlatıldığı gibi  bu oluşum peygamberi davet etmiş gel liderimiz ol hem senin allahına tapalım hem bizim putlara ama putlarımıza laf söyleme demişlerdir. peygamberimiz asla kabul etmemiştir

ama günümüzde sistem içine (dar´un nedveye) çagırılanlara daha agır teklif dayatılıyor. deniliyor ki; islamı unut. hatta islam kokusu sezersem kapatırım partini. kemalizme laikliğe demokrasiye iman edeceksin ve bu yolda yürüyeceksin bu koşulları kabul ettikten sonra kimligin ister komunist olsun ister faşist ister batıcı ister gerici farketmez.

ak parti işte bu dayatmayı kabul etmekle kalmamış İMAN ETMİŞ BİR OLUŞUMDUR.  tayip erdoğan söylemine bakın adam resmen DEMOKRASİYE DİN MUAMELESİ YAPIYOR.

gerisi size kalmış. ben leb dedim  ;)

« Yanıtla #35 : 29 Mayıs 2011, 12:04:49 ÖÖ 00 »
  gerisi size kalmış. ben leb dedim  ;)
[/color]

sayin maxpayna,
degismemekte israr eden bir "dünya görüsü"dür "leb"inizde , "leblebiniz" de bunu size ilk cevabimda yazmistim..

kabul etmekte zorlansaniz da dünya dönüyor,degismeyen tek gercegin degisim oldugunu,degismemekte israrci olanlarin,degisen hayatin carklari altinda bertaraf oldugunu reel hayat hergün insanoglunun alninin ortasina cakiyor halbuki..

evet
kurunun yaninda yasta yanar,cürük köprüden gecen cocuklarda ölür hayatta realite budur ve realite ne ise Rabbim´in dilegi odur..

neyi
diliyorsaniz onu bulursunuz neyi ekiyorsanız onu bicersiniz "el emin"´in tarif ettigi Rab budur..

bence
zihninizdeki  "Allah tasavvuru"nu bir güncelleyin korkmayin kafaniz acimaz..

"..Akıllı adam hem kitapları, hemde doğrudan doğruya hayatı okur..." (Lin Yutang)

"..Alışkanlıkların zincirleri, önce duyulmayacak kadar hafif, sonra kırılamayacak kadar güçlü olurlar..." (Benjamin Dizraelli)

slm.

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5150
    • depo
« Yanıtla #36 : 29 Mayıs 2011, 12:11:01 ÖÖ 00 »

sayın ebubekir;
anlattıklarımda bir eksiklik bir yanlış varsa doğrusunu dinlemek isterim.
itiraz ettiğiniz bir nokta bir husus göremediğime göre anlattıklarım sizce de itiraz edilemeyen doğru olduğunu düşünüyorum.
değişmek kavramı üzerine farazii cümle kurmaya da gerek yok. değişmeyeceğiz çünkü islam değişmedi islamii yollar da değişmedi herşey açık ve net ....

saygılarımla allaha emanet olunuz...

« Yanıtla #37 : 29 Mayıs 2011, 10:13:21 ÖÖ 10 »
kabul etmekte zorlansaniz da dünya dönüyor,degismeyen tek gercegin degisim oldugunu,degismemekte israrci olanlarin,degisen hayatin carklari altinda bertaraf oldugunu reel hayat hergün insanoglunun alninin ortasina cakiyor halbuki..
EBUBEKİRDEN ALINTI...

Ebeubekir arkadaşım,İSLAM DİNİNİN AMACI,ALLAHIN HÜKMÜYLE HÜKMEDİLMEYEN DÜZENLERİ,DEĞİŞTİRMEKTİR ALLAHIN HÜKMÜYLE,
DEĞİŞTİRİLMEK DEĞİL,sanıyorum siz İSLAMIN ZAMANLA DEĞİŞE BİLECEĞİNE İNANIYORSUNUZ,Örneğin 1400 yıl önce ALLAHIN HÜKMÜYLE HÜKMETMEYEN KAFİRİN TA KENDİSİDİR MAİDE SÜRESİ 44 ayet ve diğer kuranın bütün ayetlerinde bu gün de aynıdır.bu dönemdede Allahın hükmüyle hükmetmeyen kafirin ta kendisidir .BEN İŞİTTİM VE İTAAT EDİYORUM,,,YA SİZ...

DEĞİŞMEYEN BİR TEK DEĞİŞİM DEMİŞSİNİZ YA.....

İSLAM DİNİNİN AMACI DEĞİŞTİRMEKTİR,DEĞİŞTİRİLMEK DEĞİL....
Ve biz yani aynı itikatte olduğumuz ve oykullanmanın koy vermek olduğunun ve insanı kafir etmeye yettiğine inananlar,KAYBETMEYİ VE KAZANMAYIDA DÜNYACI OLMAYA BAĞLAMADAN AHİRET YURDUNU ESAS ALIRIZ, ÖYLEDE BAKARIZ DÜNYADAKİ İŞLERE, KAYBEDER MİYİZ KAZANIRMIYIZ,ve hayatımızın her KARARINIDA AHİRET YURDUNU GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURARAK MAHŞERDEKİ HALİMİZ  NE OLUR BU KARARLA ONA BAKAR VE ÖYLE KARARLAR ALIRIZ KAZANMAK İÇİN,EBEDİ RAHATLIĞA KAVUŞMAK,PEYGAMBERLER,SIDDİKLER,ŞEHİDLER VE SALİHLERLE BERABER OLMAK İÇİN ANLATA BİLMİŞİMDİR İNŞAALLAH..

Aramızdaki fark ne biliyor musunuz biz Allahın hükmüne teslim olup Allahın hükmünü değiştirmeden olduğu gibi yaşamanın,sizde değiştirenlerin seçmenliğinde sahte ilahlar peşinde koşarak değişmek istiyorsunuz geçici dünya haytının süsüne rahatlığına aldanarak..

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5150
    • depo
« Yanıtla #38 : 30 Mayıs 2011, 12:07:33 ÖÖ 00 »

allahın selamı üzerinize olsun;

gün boyu düşündüm benim amacım tartışmak mı cedelleşmek mi yoksa doğruya mı ulaşmak ?
nefsim haklı çıkayım dese de ben vicdanımın sesine uyarak diyorum ki ;
sayın ebubekir şahsında o yönde düşünen tüm arkadaşlarıma sesleniyorum. kaba tabir ile oy vermek kavramı altında tartıştığımız siyasal islam konusu hakkında lütfen yanlış düşüncelerim varsa güzelce izah edin anlatın ki yanlış düşündüğümü göreyim düzeltmeye çalışayım. tamam anlattıklarınıza itirazlarım olacak ama her itirazımı makul deliller açıklamalar ile cevaplayabilirseniz inşallah ben de makul cevap vermeye çalışacagım.

yanlış anlaşılmasın beni ikna edin demiyorum. yanlış isem doğruyu gösterin allah rızası için.
yok gösterilemeyecek ise hakk bildiğim yolda şimdiye kadar nefesim patlayana kadar anlattığım inancımı anlatmaya devam edeceğim dileyen iman eder (inanır) dileyen etmez...

en derin saygılarımla allaha emanet olunuz... maxpayna

« Yanıtla #39 : 30 Mayıs 2011, 12:29:49 ÖÖ 00 »

sayın ebubekir;
değişmeyeceğiz çünkü islam değişmedi islamii yollar da değişmedi herşey açık ve net ....
saygılarımla allaha emanet olunuz...

arkadasim,
Allah´in hükmünü referans aldigini iddia edenlerin kur´an´a,kur´anda olmayan onlarca hükmü yamayarak islam cografyasini kan gölüne cevirdigi malum..

mesela
imam Ali,torunu imam Hüseyin,imam Azam,imam hanbel ve digerleri hep islam adina,Allah rizasi icin katledildi..

mesela
"ilayi krlimetullah" adina yola ciktigi iddia edilen osmanli´nin fetvacilari yine islam adina ve tabi Allah rizasi icin  kardes/evlat  katline fetva verdiler..

YA
kur´an da olmayan fakat kur´an da parantez icine alinan,fetva kitaplarina gecen "RECM" cezasi ?

evet
benzer yüz karasi ilavelerin sayisi binlerce yeri geldiginde onlara tek tek deginmek isterim zira müslümanlarin artik "el emin"in ümmetine miras biraktigi kur´an ile yüzlesmek zorundadir..

örnegin,
"hangi kur´an" diye sordum ES gecildi..

örnegin,
peygamberimiz sahabesine dar´ul erkam´da ilk ders olarak  alak suresini ögretirken bize niye fatiha ögretiliyor diye sordum yine
ES gecildi..

arkadaslar,
derse  A´dan baslanir Z´den degil nitekim birici sinifa giden talebeye de kerat cetveli ögretilmez..:))

düsünün
siz kur´an ögrenirken ilk dersiniz fatiha ve bakara iken güzide sahabe ilk derste alak, ikinci derste kalem suresini ögreniyor yani sizin ilk yillarda ögrendiginiz bilgileri  sahabe 15/20 sene sonra ögreniyor..

referansiniz el emin ve has sahabeyse eger onlarin yöntemini/metodunu uygulamakla yükümlüsünüz yoksa "referansimiz Allah´in hükmü" iddianiz vs. havada kalir..

evet
seytan kur´an ile hatta Allah ile dahi aldatır..

"..İnsan bildiğini bilmeli,bilmediğinide bilmediğini bilmeli..."(Konfüçyüs)

saygi bizden..

slm.

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5150
    • depo
« Yanıtla #40 : 30 Mayıs 2011, 01:16:25 ÖÖ 01 »
Alıntı
ebubekir

arkadasim,
Allah´in hükmünü referans aldigini iddia edenlerin kur´an´a,kur´anda olmayan onlarca hükmü yamayarak islam cografyasini kan gölüne cevirdigi malum..

islam adı altında her yola sapmış olanlar öyle ya da böyle kendilerine kurandan peygamberden dayanak bulabiliyorlar. ama kaçta kaçı doğru ?

Alıntı
ebubekir

mesela
imam Ali,torunu imam Hüseyin,imam Azam,imam hanbel ve digerleri hep islam adina,Allah rizasi icin katledildi..

katledenden taraf değiliz. hiçbir masumun, ya da durduk yere bir insanın ölümüne razı olamayız.

Alıntı
ebubekir

mesela
"ilayi krlimetullah" adina yola ciktigi iddia edilen osmanli´nin fetvacilari yine islam adina ve tabi Allah rizasi icin  kardes/evlat  katline fetva verdiler..

osmanlıcılık hiç yapmadım yapmıyorum yapmayız.  bir üstte söylemiştim masum canına katlinden razı olamayız.

Alıntı
ebubekir

YA
kur´an da olmayan fakat kur´an da parantez icine alinan,fetva kitaplarina gecen "RECM" cezasi ?

parantezle bile tevil edilemeyecek kadar gerçek ve net ki kuranı kerimde recm cezası yoktur bu konuda mutabıkız.

Alıntı
ebubekir

evet
benzer yüz karasi ilavelerin sayisi binlerce yeri geldiginde onlara tek tek deginmek isterim zira müslümanlarin artik "el emin"in ümmetine miras biraktigi kur´an ile yüzlesmek zorundadir..

tamam çok yaramız var ama şu anda konumuz oy vermek üzerinden siyasal islam. diğerleri diğer başlık altında ele alınmalı. burada ana konumuzu konuşalım.

Alıntı
ebubekir

örnegin,
"hangi kur´an" diye sordum ES gecildi..

demek ki cevap verilebilecek netlikte bir soru sorulmamış. hangi kurandan kastın nedir ? benim görüşüm bir tane kuran vardır. tahrif edilmemiş kıyamete kadar geçerli olan kitap. meallerde tefsirlerde sapma çarpıtma olabilir ama kitabı sürekli ve titiz okuyan mümin doğruya ulaşacaktır...

Alıntı
ebubekir

örnegin,
peygamberimiz sahabesine dar´ul erkam´da ilk ders olarak  alak suresini ögretirken bize niye fatiha ögretiliyor diye sordum yine
ES gecildi..

kuranın mushaf dizilimine göre ögrenilmesi yerine nüzul sırasına göre ögrenilmesi ve yaşanmasını mı salık veriyorsun ?
arkadaşım cevap verildi ama demekki cevap "leb"  kadar kısa olmuş anlayamamışsın.

ilk nesil peyderpey muhatap oldu kitaba. yani mekkede iken bazı emir ve nehiyler ortada yokken sonradan medinede geldi ve peyderpey uygulamaya başladırlar.

ne demiştim ? biz kitabı kucağımızda bulduk. şimdi alahın kurandaki bazı emir ve nehiylerini biz oraya daha gelmedik okumadık ögrenmedik diyerek uygulamayacakmıyız ?

hayır . tam tersi iki kapak arasında her ne emir nehiy var ise gücümüz nisbetinde uygulamak durumundayız... bitti.
ama kitabı genel olarak öğrenme içselleştirme olarak düşünür isek sana katılırım nüzul sırasına göre okuyalım.

ki bu metod yılllardıırrrr uygulanagelen bir metoddur yeni değildir ...

sayın ebubekir
nebevi metodu tahlil etmek istersen başka bir başlık altında konuyu irdeleyelim.
kuranı tahlil etmek ise kuran bölümünde ele alabiliriz.
oy verme konusunu konuşmak istersen burada konuşalım inşallah.
ama konular arası ani geçişler yapmayalım karışıklık meydana geliyor
anlattıklarımız hakkında farklı düşüncen itirazın eleştirin katkın varsa dinleyelim ama anlattıklarımız hakkında.; başka konular hakkında değil....saygılarımızla...

« Yanıtla #41 : 30 Mayıs 2011, 09:05:44 ÖÖ 09 »
 ;D
Kesinlikle HAS diyorum...........

« Yanıtla #42 : 30 Mayıs 2011, 02:19:56 ÖS 14 »
Leb demeden leblebiyi anlıycak durumumuz mu var??
herkes kendi çalıp kendi oynarken...
kavramların içi boşaltılmışken...
zihinler cemaatleşmişken...
ve dahi içtihat sancıları çekerken....
belkide birbirimizi anlamamız için daha çok açıklamalı yazmamız gerekir...

sn Ebabekr asıl es geçen sizsiniz bakın bize deseniz ki!! kardeşim bugün şartlar çok farklı başımızda da canlı şunu şöyle yapın deyip ümmeti toparlıycak bir peygamber yok, herkeste ayrı telden çalıyor filan filan...bizde bundan sebep saf ayrımıyla değil sisteme derinlemesine nüfus ederek yani sistemi ele geçirerek bişeyler yapmayı düşünüyoruz ya ni ehvenüşşer de bişiy de ki ortak nokta bulup olur veya olmazlığını tartışalım...aksi halde biz bir zihniyete karşı çıkarken sizin sadece o zihniyetin elinde oluşan rejime karşı çıktığınızı düşünücem ki kemalist rejim gider tayyip rejimi gelir ikiside turkiye laiktir diyorsa değişen bişiy de yok demektir...buna takiyye mi denir?? takiyyenin şartları vardır..he bu rejimde kızlar başörtüsüyle üniversiteye girer vb..rahatlıktan kastım da buydu fakat aynı zihniyet ve el değiştiren rejimin gölgesinde!! değişen ne!!??zaman ilerledikçe türkiye laik değildir denmesinimi beklencek?? yine aynı noktaya geldim şimdi biz bir zihniyete mi karşı duruş sergiliycez yoksa aynı zihniyetin elinde oluşan rejime mi??
Bu dünyası olmayan dinin, öteki dünyası da yoktur..!

« Yanıtla #43 : 30 Mayıs 2011, 02:22:29 ÖS 14 »
ebubekir arkadaşıma,,,,,

Ebubekir arkadaşım Allahın hükmüyle hükmetmeyen idarelere ALLAHIN KİTABI OLAN KURAN TAĞUT diyor....Bunda hem fikiriz galiba ,ve bakalım TAĞUT İ DÜZENLERE SİZİNDE DEDDİĞİNİZ GİBİ KURAN A GÖRE BAKALIM KURAN BİZDEN NASIL Bİ TAVIR KOYMAMIZI İSTİYOR,,Maxpayna nında dediği gibi farklı konuları ele alacaksanız KONU BELİRLEYİP,BAŞLIKLARINIZI VE KONU HAKKINDAKİ FİKİRLERİNİZİ ,MESNETLERİNİZİ FARKLI BAŞLIK ADI ALTINDA AÇIN VE BİRLİKTE YANILGILARIMIZI BULALIM AMA ŞU AN KONU OY KULLANMAK ŞİRK MİDİR....

Rahman ve Rahim olan 'ın adıyla

Dinde zorlama (ve baskı) yoktur. Şüphesiz, doğruluk (rüşd) sapıklıktan apaçık ayrılmıştır. Artık kim tağutu tanımayıp 'ALLAH A inanırsa, o, sapasağlam bir kulba yapışmıştır; bunun kopması yoktur. , işitendir, bilendir. (Bakara Suresi, 256)

,ALLAH iman edenlerin Velisi (dostu ve destekçisi)dir. Onları karanlıklardan nura çıkarır; inkar edenlerin velileri ise tağut'tur. Onları nurdan karanlıklara çıkarırlar. İşte onlar, ateşin halkıdırlar, onda süresiz kalacaklardır. (Bakara Suresi, 257)

Kendilerine kitaptan bir pay verilenleri görmedin mi? Onlar, tağuta ve cibt'e inanıyorlar ve diğer inkar edenler için: "BUNLAR, İMAN EDENLERDEN DAHA DOĞRU BİR YOLDADIR" DİYORLAR. (Nisa Suresi, 51)..BU AYETE DİKKAT EDİN..

Sana indirilene ve senden önce indirilene gerçekten inandıklarını öne sürenleri görmedin mi? Bunlar, tağutun önünde muhakeme olmayı istemektedirler; oysa onlar onu reddetmekle emrolunmuşlardır. Şeytan da onları uzak bir sapıklıkla sapıtmak ister. (Nisa Suresi, 60)

İman edenler  yolunda savaşırlar; inkar edenler ise tağut yolunda savaşırlar öyleyse şeytanın dostlarıyla savaşın. Hiç şüphesiz, şeytanın hileli-düzeni pek zayıftır. (Nisa Suresi, 76)

De ki: " Katında, 'kesinleşmiş bir ceza olarak' bundan daha kötüsünü haber vereyim mi? 'ın kendisine lanet ettiği, ona karşı gazablandığı ve onlardan maymunlar ve domuzlar kıldığı ile tağuta tapanlar; işte bunlar, yerleri daha kötü ve dümdüz yoldan daha çok sapmışlardır." (Maide Suresi, 60)

Andolsun, Biz her ümmete: "'ALLAH A kulluk edin ve tağuttan kaçının" (diye tebliğ etmesi için) bir elçi gönderdik. Böylelikle, onlardan kimine  hidayet verdi, onlardan kiminin üzerine sapıklık hak oldu. Artık, yeryüzünde dolaşın da yalanlayanların uğradıkları sonucu görün. (Nahl Suresi, 36)

Tağut'a kulluk etmekten kaçınan ve 'ALLAH A içten yönelenler ise; onlar için bir müjde vardır, öyleyse kullarıma müjde ver. (Zümer Suresi, 17)

"Kim Allah’ın indirdikleriyle hükmetmezse işte onlar kafirlerin ta kendileridir." (Maide: 44)

"Kim Allah’ın indirdikleriyle hükmetmezse işte onlar zalimlerin ta kendileridir." (Maide: 45)

"Kim Allah’ın indirdikleriyle hükmetmezse işte onlar fasıkların ta kendileridir." (Maide: 47)

SANIRIM BU AYETLERDE ANLAŞILAMAYAN Bİ KELİME YOKTUR.

YOK BU DÜZEN TAĞUTİ DEĞİL DİYORSANIZ BUYRUN BUNU SİZİN KURANIN NUZULU VE RASULULLAHIN HAYATINDAKİ ÖRNEKLERLE ÖRNEKLENDİRİN YANİ SOMUTLAŞTIRIN DA BİZLERDE YANILMIŞSAK İŞİTTİK VE İTAAT ETTİK DİYELİM ...Ve  geri dönüp bakın yazdığınız hangi yazınızda MESNEDİNİZ KURANIN AYETLERİ VE RASULULLAHIN SOMUT ÖRNEKLERİDİR...Ve habire felsefik sözlerle bu işi delillendireceğinizi sanıyorsanız bu felsefecilerin zaten İMAN NEDİR VAHİY NEDİR BİLMEYİP  NAKLE UYMADAN AKLE İTİBAR ETMİŞ ZAVALLILARDIR VE AKIL TEK BAŞINA KARANLIKTADIR ONA YÖN VERİP KARANLIKTAN AYDINLIĞA ÇIKARACAK OLANDA VAHİY DİR YANİ AKIL VAHİYLE DÜŞÜNÜRSE GÜZEL Bİ SONUCA VARIR.. ,İSLAM YANİ ALLAHIN HZ ADEMDEN KIYAMETE KADAR OLAN DİNİ AKILA YÖN VEREN VAHİY DİNİ DİR,NAKLE İTİBAR ETMEDEN AKLA DAİR DİNİ OLAN AKIL DİNİNİN FELSEFECİLERİ VAHİYİ ANLAMADIKLARI İÇİN AKILLARI SADECE KARANLIKTAD KALMIŞTIR..Ha siz Alahın sözünden daha güzel sözleri var deyip ONLARIN SÖZLERİNİ DELİL GETİRİYORSANIZ O BAŞKA....Ha o dönemde vahiy yoktu demeyin felsefecilerin dönemi için o zamanda vardı HZ İBRAHİMİN ALLAHI İLAH OLARAK ARAYIŞI ALLAHIN AYETLERİ İLE İDİ TABİAATTA ALLAHIN AYETLERİ SERPİŞTİRİLMİŞ CANLI AYETLERİDİR,KURANDADA BUNU TABİAATTAKİ DAĞLARAI,OVALARI,DENİZLERİ VS tefekkürüne yönlendiren bir sürü ayet var,SADECE AKLINI ESAS ALAN FELSEFECİLER BUNUDA GÖREMEMİŞSELER MAZERETLERİ YOKTUR,VE BUNU GÖREMEYEN ALLAHIN VAHİSİNE KÖR OLANLARDIR...farklı konuya pencere açılmasın diye böyle bi açıklama yaptım..

« Yanıtla #44 : 30 Mayıs 2011, 02:34:33 ÖS 14 »
VERDA NAZ ARKADAŞIM,,,,

VELAYETTE EHVENİ ŞER OLMAZ,YANİ ,İKİ KÜFÜR ARASINDA BU DAHA ILIMLI DEYİP SEÇİM YAPILMAZ BİRDE MÜSLÜMAN OLMAK isteyen bir kişi için ne devlet kurmak,nede devlet yıkmak gibi bi tavrı fiili yok ve olamazda,müslüman olmak isteyen ilk başta YAPMASI GEREKEN DEĞİL,YAPMAMASI RED EDMESİ GEREKENLER VARDIR,YANİ zihinsel bi tevhid ilk başta daha sonra fiilsel bi tevhid olmalı,son peygamber döneminde miraca kadar olan dönemde NAMAZ [FİİLİ Bİ DURUMDA] YOKTU...Çünkü namaz kılan bi müşrikle,namaz kılmayan müşrik arasında bi fark yoktur,biri yaptığı amelide müflis durumuna düşürür,ilk başta VELAYET yani Allahtan alınan hayatın her alanını Allahın hükmüne bırakmak lazım ,LAİLAHE İLK BAŞTA GELİR,SONRA İLLAALLAH...

Ayrıca devlet kurmak, iktidar bunlar Allahın vereceği bir durumdur,yoksa devlet kurmakla mükellef olunsaydı,üç peygamber devlet kurarken diğer peygamberler kurmamıştırda,,,ve rabbimiz yanılmıyorsam hac süresinde BENİM iktidari vereceğim kişiler DİYE BEYANI VAR YANİ İKTİDAR DA ALLAHIN  VERECEĞİ Bİ ,MÜSLÜMANLARCA ALLAH A BIRAKILMASI GEREKEN DURUMDUR...

HAC SÜRESİ...41- Onlar ki, yeryüzünde kendilerini yerleştirir, iktidar sahibi kılarsak, dosdoğru namazı kılarlar, zekatı verirler, ma'rufu emrederler, münkerden sakındırırlar. Bütün işlerin sonu Allah'a aittir.

Ve bakın verda naz arkadaşım,Allah iktidarı vereceği kişilerdeki fiillerde DOSDOĞRULUK la başlar...yani EHVENİ ŞER VELAYET DURUMUNDA OLMAZ....TEŞEKKÜRLER ARKADAŞIMA...