İSLAM ALİMLERİ

  • 0 Cevap
  • 1864 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı iktibas

  • Cengiz sarsmazelsoy
  • ***
  • 421
İSLAM ALİMLERİ
« : 10 Mart 2011, 08:24:26 ÖS 20 »
İSLAMDA MEŞRU OLAN BİR ŞEY VARDIR YANİ DİİLENDİRDİĞİ BİR SÖZ VARDIR.NEDİR BU? 4 TANE RAŞİD HALİFE VARDIR,YANİ RAŞİD HALİFE SAYISI 4 TÜR.NE DEMEKTİR RAŞİD?RÜŞDÜNE ERMİŞ KİŞİDİR.ŞİMDİ ORTADA BİR SÜRÜ HALİFE GELMİŞ GEÇMİŞ .

ANCAK 4 TANE RAŞİD HALİFE SÖZ KONUSU OLMUŞ.BU NE DEMEKTİR.DİĞERLERİN HALİFELİĞİ MEŞRUU DEĞİL ANLAMINA GELİR.PEKİ KİMDİR BUNLAR ?YOKMU ADI SANI,SIFATI,ELBETTE VAR BUNLARIN KİMİ KRAL,KİMİ PADİŞAH,KİMİDE SALTANAT LIKTI.ZORBALIKTI.İSLAM BURDA KULLANILDIMI?KULLANILDI ELBETTE NE OLARAK KULLANILDI?

KANUN OLARAK KULLANILDI HUKUM OLARAK KULLANILDI AMA DİNİN ANCAK BİR BÖLÜMÜ KULLANILDI,GENELLİKLE İSLAM HUKUKU HALKA UYGULANDI. ANCAK KRALIN KENDİSİNE UYGULANMADI.KRAL İSTEDİĞİ KİŞİYİ ASIYORDU,KESİYORDU BİR YANDANDA ASKERLERDE ASIP KESİYOR,KAFALARI KOPARILIYOR,MIZRAKLARLA DELİK DEŞİK EDİYORLARDI.CESETLERİNİ SOKAKLARDA SURUYORLARDI İSLAM HUKUKUNDA OLMAYAN ÇOK ŞEY YAPILIYORDU. YARGILANMADAN YAPILIYORDU BÜTÜN BUNLAR.BİR SURU ZULUM İŞLENİYORDU. YONETİMLERİN TÜMÜNE BAKTIĞIMIZ ZAMAN KRALIN İKİ DUDAĞININ ARASINDAN ÇIKAN HER SÖZ ŞERİATTI.ALLAHIN DİNİ KRALIN İZİN VERDİĞİ KADAR GEÇERLİYDİ İZİN VERMEDİĞİ ŞEYLER UYGULANMIYORDU BU BİR GERÇEK.

BU BİZİM DEDELERİMİZ OSMANLIYDI,SELÇUKLUYDU DEMEYELİM GERÇİ BUNLARIN İYİ YONUDE VARDI AMA KÖTÜ YONLERİDE VARDI.BUNU DİKKATE ALALIM İNŞ.GERÇEK OLARAK,VAKIA OLARAK KABUL EDELİM,YOKSA ALLAHIN ADALETİNİ HAFİFE ALMIŞ OLURUZ,BİRİLERİN HATIRINA ALLAHIN DİNİNİ NE YAPMIŞ OLURUZ YERİNDEN OYNATMIŞ OLURUZ.SADECE MUAVİYE DÖNEMİNDE DEĞİL BAŞLKA DÖNEMDEDE OLDU. GERÇİ İLK MUAVİYE DÖNEMİNDE BAŞLADI SONRADA DEVAM ETTİREN DÖNEMLER OLDU.

BUGÜNKÜ LAİK DEVLET BİLE BUNU YAPMAKTADIR.HER DÖNEMDE BU OLMUŞTUR.MESELA LAİK DEVLET ASKERİYYEYE PEYGAMBER OCAĞI KOYMUŞ.AYNI DİNSEL SOYLEMLERİ SAVAŞ ALANINDA DİNİ .KULLANIRLAR İŞTE DERLERKİ YEŞİL SARIKLILAR BİZE YARDIM ETMİŞTİR FALAN GİBİ SÖYLEMLER OLMUŞTUR.ÜSTELİK ALLAHIN ŞERİATINI YASAKLAYARAKTA BAŞARILI OLMUŞLARDIR.DÜNKÜ GERÇEK BU BUGÜNKÜ GERÇEK BU.

GELENEKSEL YADA BİREYSEL MANTIKLARLA DEĞİLDE KURANA VE RESULULLAH S.A.V. GETİRDİĞİ HAKİKATLARA GÖRE YAŞAMAMIZ GEREKMEKTEDİR.YAPILAN İŞLER RESULULLAHIN UYGULAMALARINA UYUYORMU HAYIR.KURANA UYUYORMU HAYIR.DOĞRU YONLER VARMI TAMAM KABUL,BATIL YÖNLERİ VARMI BUDA KABUL.VE DİKKAT EDİN. İMAM İBNİ TEYMİYYE GELMEDEN DAHA  ÖNCE GÖREV KABUL ETME NOKTASINDA EBU HANİFE HANGİ NOKTADAYDI.EBU HANİFE BİR KERE İDAMA MAHKUM EDİLDİ İKİNCİSİNDEDE ÖLDÜRÜLDÜ.MAHKUM EDİLMEDEN DİREK ÖLDÜRÜLÜYOR.BİRİNCİSİNDE EMEVİ DÖNEMİNİN SON GÜNLERİNDE YAŞIYOR,DEVLETE BİAT ETMİYOR.

DEVLETTEN GÖREV ALMIYOR.NASIL BİR DEVLETKİ BU,ALLAHIN KANUNLARINDAN YUZDE 99 HUKMEDİLEN BİR DEVLETTEN GÖREV ALMIYOR.
BAŞTAKİ MUSLUMANIM DİYOR NAMAZ KILIYOR AMA YINEDE KABUL ETMİYOR.GÖREV ALACAKSIN DİYE  ZORLUYORLAR.BÖYLE BİR FIKIH ALİMİNE ÖNCE MAKAM TEKLİFİNDE BULUNUP SONRADA ELDE EDEMEYİCEKLERİNİ ANLAYINCA BASKIYA BAŞVURUYORLAR.BUNUN SONUCUNDA HAPSEDİLİYOR,İŞKENCE YAPILIYOR VE EĞER KABUL ETMEZSEN ÖLDÜRECEĞİZ DİYEREK HUKUM BİÇİYORLAR BUNA RAĞMEN YİNE EBU HANİFE KABUL ETMİYOR.BUNUN UZERİNE İDAM HUKMU VERİLİYOR.BU NOKTADA BASKI OLUŞTURUYORLAR.

SONRA İMAM EBU HANİFENİN İDAMINI IYI  YADA DOĞRU BULMAYAN DEVLET SAKİNLERİ HALK BİZE TEPKİ VERİR ,ORDU AYAKLANIR GİBİ SÖZLER SÖYLENSEDE EMEVİ DEVLET NE YAPAYIM ARTIK BU HUKMU BİR KERE VERDİM DİYOR.EN SONUNDA ÇARE GELİŞTİRİYORLAR.DEVLET BENDEN MUHLET İSTESİN DİYOR EBU HANİFEDE MÜHLETİ İSTİYOR.YANİ MÜHLET İSTEME RUHSATINI KULLANIYOR.SONRA MEKKEYE EBU HANİFE HİCRET EDİYOR,SONRA İSE EMEVİ DEVLETİ YIKILIYOR,ABBASİ SALTANATI KURULUYOR.ANCAK ABBASİLER DEVLET KURMADAN ÖNCE ABBASİ, DEVLETİ ALLAHIN DİNİNİ VE PEYGAMBERİN METODUNU UYGULAYACAKLARINA DAİR SÖZ VERİYOR EBU HANİFEYE,EBU HANİFEDE ABBASİLERE DESTEK VERİYOR DAHA SONRADA ABBASİLER İKTİDARA GELİYOR.

İKTİDARA GELİR GELMEZ BİATINI ALIYORLAR EBU HANİFENİN.ABBASİLER İKTİDARA GELİR GELMEZ VELİAHT OLARAK OĞLUNU GETİRMESİYLE FİİLEN SALTANAT BAŞLAMIŞ OLUYOR..BUNUN SONUCUNDA EBU HANİFE OĞLUNA YİNE AYNI ŞEKİLDE BİAT ETMİYOR. YİNE TARİH SANKİ TEKERRÜR EDİYOR.YİNE MAKAM TEKLİFLERİ YİNE EBU HANİFE REDEDİYOR.

BUNUN SONUCUNDA İŞKENCE GÖRÜYOR VE EN SONUNDA ZEHİRLENİP EVİNE GÖNDERİLİYORKİ ABBASİLER SUÇLANMASIN,BÖYLE BİR OYUN OYNANIYOR.

BUGÜN EBU HANİFE GİBİ KİŞİNİN KİŞİLİĞİ NERDE İSE BUNU HİÇ KİMSE DİKKATE ALMAZ.BUGÜN CAMİLERDE HANEFİ MEZHEBİNDEYİM DER Kİ HANİFENİN BÖYLE MEZHEP İDDİASI YOKTUR.EBU HAİFENİN KANI VE CANIYLA MUCADELESİNİ DİKKATE ALAN BİR İMAM YOKTUR,ANCAK EBU HANİFENİN TALEBELERİNİN GÖREV ALMASINI BAZ ALARAK HANEFİ FUKAHASI BÖYLE DEMİŞTİR DİYEREK HALBUKİ EBU HANİFENİN BÖYLE BİR İÇTİHADI YOKTUR.TALEBELERİNİ DELİL GÖSTEREREK ALLAHIN KANUNLARINA GÖRE DEĞİLDE NEFİSLERİN VE HEVAYA GÖRE KANUN KOYANLARA BİAT ETMENİN MEŞRULUĞUNU SÖYLERLER.

ŞİMDİ GELELİM İBNİ TEYMİYYE MESELESİNE,BU MESELE BAMBAŞKA BİR OLAYDIR.CENABI ALLAH MOĞOL İSTİLASINI O İSLAM BELDELERİNE GÖNDERMİŞTİR.  VE İBNİ TEYMİYYE MOĞOL İSTİLASINA KARŞI SİLAHA EL ATMIŞ BİR İNSANDIR.SİLAHA EL ATTIĞI ZAMANDA İŞİN ENTRESAN TARAFI İSTESE ORDUSUNU ZALİM DEVLETE YONELTİP BELKİ İSLAM DEVLETİ KURMA İMKANI VARDI ELLERİNDE BUNU YAPMAYIP GEL ORDUNUN BAŞINA GEÇ EĞER HALİFE İSEN DEMİŞLER VE BUNUN SONUCUNDA ZALİM DEVLETİN MEŞRULUĞUNU ONAYLAMIŞTIR. İBNİ TEYMİYYE  YOĞUN BİR ŞEKİLDE TEVHİDİ ÇALIŞMALARINI DEVLETE DEĞİLDE GENELDE TARİKATLARLA MUCADELE ETMİŞ ANCAK ÇOK İLERİ GİTTİĞİNİ SÖYLEYEREK O DÖNEMDEKİ ZALİM DEVLET ONU HAPSE ATMIŞTIR VE ZİNDANLARDA ÖLMÜŞTÜR.SONUÇTA İBNİ TEYMİYYENİN UYGULAMASINDA MUSA A.S. HAYATIYLA DEĞERLENDİRİRSEK ORTADA BİR USLUB YANLIŞLIĞI OLDUĞUNU GÖRÜRÜZ SİLAHA EL ATILMAMASI GEREKİRKEN,SİLAHA EL ATILMIŞ.BURDA AYRINTI VARDIR.ANCAK İBNİ TEYMİYYE SUÇLUMUDUR DEĞİLMİDİR B UNU DEĞERLENDİRİLMESİ BİZE AİT DEĞİLDİR.ALLAH TAKTİR EDECEKTİR.

BİZ PEYGAMBERLERİN METODUNA UYUYORMU UYMUYORMU DİYE BAKARSAK UYMUYOR.TÜM PEYGAMBERLER İSLAM DEVLETİ TEŞEKKUL ETMEDEN SİLAHA EL ATMAMIŞTIR,BAŞKA ŞEYLER YAPMIŞTIR.ZALİMLERE ALLAHIN DİNİNİ TANE TANE ANLATMIŞTIR.BELKİ İBNİ TEYMİYYE İÇİN KRALIN KARŞISINA DİKİLİP ALLAHIN DİNİNE GÖRE HÜKMET DİYE TEBLİĞ ETMESİ GEREKİRDİ.ÖLCEKSE BUNUN İÇİN ÖLDÜRÜLMESİ GEREKİRDİ,HAPSEDİLSE BUNUN İÇİN HAPSE GİRMESİ GEREKİRDİ.AMA BÖYLE YAPMADI.ANCAK PEYGAMBERLER BÖYLE YAPMIŞTI.

İSTİLA EDENLER MOĞOLLSA BAŞLARINDAKİDE CENGİZ HAN İSE ONUN KARŞISINA ÇIKIP ANLATACAKTI.BİLİYORLARDI GERÇEĞİ BİLMEZ OLURLARMI HER ÇAĞDA ALİMLER BİLİR.İBNİ TEYMİYYENİN HAYATINI ANCAK BİZE ANLATILANLARLA BİLİYORUZ.BİZ BİLDİRDİKLERİMİZ UZERE YAZIYORUZ. BAŞKADA GAYBI BİLECEK ŞEYİMİZ YOK.KİTAPLARDA ANLATLANLARLA KONUŞUYORUZ. YOKSA İŞİMİZ YARGILAMAK DEĞİL.BELKİ KİTAPLARDAKİDE YALAN.ONU ALLAH BİLİR.TARİHTE UYDURULAN ÇOK ŞEY VARDIR YARGILAMAK İŞİMİZ OLMAMALI.ANCAK PEYGAMBERLERİN HAYATININ YANINA KOYARIZ BUNUN DEĞERLENDİRMESİNİ YAPARIZ..İBNİ TEYMİYYENİN HAYATINDA İBRET ALACAĞIMIZ ÇOK ŞEY VARDIR  ANCAK ŞU İKİSİNİ ANLAMAMIZ GEREKİR.

İBNİ TEYMİYYENİN METODUNA GÖRE HAREKET EDERSEK BURAYA KADAR ÇIKARIZ,PEYGAMBERLERİN HAYATINA GÖRE HAREKET EDERSEK BURAYA KADAR ÇIKARIZ DİYEREK ARADAKİ FARKI GÖRÜRÜZ.BİZİM ÖNÜMÜZDE PEYGAMBERLERİN METODU VARDIR.AŞŞAĞILAMAK GİBİ İŞİMİZ YOKTUR BU HATALAR YADA İSABETLER BİZE DERSTİR.HATTA KATKIDIR.İBNİ TEYMİYYENİN HAYATINDA YAŞANANLAR,ALİNİN HAYATINDA YAŞANANLAR,OSMAN RA. HAYATINDA YAŞANANLAR KISACA HER ALİMİN YAŞANTISI BİZE İBRET VE DERSTİR.

PEYGAMBERLER SÜNNETİNE UYDUKLARI DOĞRUDUR,AYRILMASIDA YANLIŞTIR BUNLARIN HEPSNİ TARİH İÇERİSİNDE GÖRÜVERDİK.ONLARDA BİZİM İÇİN ÖRNEKTİR.ONLARIN HATASI DAHİ BİZİM İÇİN BİR DENENMİŞ TECRÜBEDİR BELKİ BU HATAYI YAPMASALAR BİZ YAPACAKTIK.ŞAHSİ YARGILAMA YOK.İSTER AZAB ETSİN ALLAH İSTER CENNETİNE KOYSUN BİZİ İLGİLENDİRMEZ.BİZ KENDİMİZE BAKALIM BU YAŞANANLARDAN DERSLER ÇIKARALIM.ONLARIN HATALARINI SAVUNMAYALIM.ÇÜNKÜ PEYGAMBERLER HİÇ KİMSENİN HATTA KENDİSİNİN DAHİ HATASINI SAVUNMAMIŞTIR.ALLAH BUNLARI ÖRNEK OLARAK SUNUYOR KARŞIMIZA HATA HATADIR ÇÜNKÜ.YARGILAMA BOYUTUNADA GİTMİYORUZ.HEPSİ İBRET ALMAK O KADAR.TABİ İMAMIN GAYRETLERİNİ HAFİFE ALMAYALIM ANCAK ÖLÇÜMÜZ PEYGAMBERLERDİR. AYRINTISINA KADAR ÖRNEKLER ÖNÜMÜZDEDİR. NE TEYMİYYE,NE EBU HANİFE,NEDE SAHA BENİN HAYATINA GÖRE AYARLAYAMAYIZ HAYATIMIZI ÖZELLİKLE NEBEVİYOLU BİLELİMKİ ÖNÜMÜZ AYDINLANSIN.ALLAH KORUSUN ŞAŞIRIRIZ AKSİ TAKTİRDE.BU YOL ŞANSA BIRAKILAMAZ YOLLAR BELLİDİR.KUMAR OYNANMAZ.TESADÜFE BIRAKILMAZ.BİZE DÜŞEN İŞİTTİK VE İTAAT ETTİK DEMEKTİR.BİZE ALLAHTAN VE PEYGAMBERDEN BAŞKA SEÇİM HAKKIMIZ YOKTUR.

CENGİZ SARSMAZELSOY
Ne yaparsan yap sana yakışmayanı yapma