Anket

Başörtü sorunu çözülebilecek mi?

Evet
Hayır
Kararsızım

Başörtü sorunu çözülebilecek mi?

• 45 Cevap
  • 26881 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ynt: Başörtü sorunu çözülebilecek mi?
« Yanıtla #15 : 22 Kasım 2010, 05:06:31 ÖS 17 »
İHSAN ELİAÇIK BİTMİŞTİR BENİM İÇİN.DİNİN SEKÜLERLEŞMESİDE BUDUR HERHALDE..SÜNNETLER FORA ,MELEK  İYİ DÜŞÜNCE,CİN YABANCI,KAHROLSUN ZENGİNLİK VS VS.

YA ARKADAŞ NUR SURESİNDEKİ HUMUR YANİ HIMAR IN ÇOĞULU=BAŞÖRTÜSÜ DEMKTİR.şİMDİ BİRİ SİZE BAŞÖRTÜNÜ YAKANIN ÜZERİNE İYİCE TUTTTUR DEDİĞ ZAMN SİZ ONU BAŞTAN ALIP YAKADA ŞAL OLARAKMI KULLANIRSINIZ.EĞER YAKADA FLAR GİBİ KULLANILSAYDI  FLAR  VEYA  ŞAL DENMEZMİYDİ.BU İŞİ NEDEN BU KADAR  BASİTE ALIYORSUNUZ.VE BİRİLERİ BEĞENSİN DİYE ŞU BAŞÖRTÜSÜNÜN UCUNDAN KIYISINDAN YONTAYIMDA YOLUMU BULAYIM  HAVASINA GİRMEKTEN ALLAH TAN KORKMUYORMUSUNZ.

BENCE SAĞLIKLI BİR AKLA  BAŞÖRTÜNÜ YAKANA İYİCE TUTTUR DENDİĞİ ZAMAN (Kİ DÜNYEVİLEŞMEDEN ÖNCEKİ MÜSLÜMANLARIN YAPTIĞI GİBİ )YAKALARININ ÜZERİNE YANİ GÖĞÜSLERİNDE BELLİ OLMAYACAĞI BİR ŞEKİLDE ÖRTMESİNİ ANLAR. ALLAHU ALEM..

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5150
    • depo
« Yanıtla #16 : 23 Kasım 2010, 12:05:06 ÖÖ 00 »

sayın ummu muhammed sakin olun yahu :)
şimdi konuşacam ama beni de çizeceksin diye korkuyorum :)

ihsan eliaçık ile aynı çıkış noktasını düşünüyorum ben de ;

o dönemde kadınlar evden dışarı çıkarken başlarına bir örtü atıp öyle çıkıyorlar ama göğüs bölgesi açık. belki bilirsiniz anadoluda da özellikle de köylerde kadınlar başlarına "çar"  dedikleri (bizim köyde öyle derler) bir örtüyü atıp öyle çıkarlar. aynen ona benzer.

zaten uygulanmakta olan başa atılan bu örtü üzerinden allah bir emir veriyor ve mealen diyor ki;

"bu başınıza attığınız örtülerin uçlarını göğsünüz üzerine örterek yakalarınızı ve aşağısını kapatın."

şimdi burada başlıyor işin sırrı;
allah boyun ve aşağısının mı örtünmesini murad etti (birinci usul diyelim)
hem baş hem de aşağısı hepsini mi murad etti  (ikinci usul diyelim)
bunu nasıl isabetli bir şekilde kavrayabiliriz ? doğrusunu rabbimiz bilir ben araftayım....

birinci  yöntem iran usulü olur :

ikinci yöntem bildiğimiz başörtüsü modeli olur :

« Yanıtla #17 : 23 Kasım 2010, 12:01:03 ÖS 12 »
MÜSLÜMANLARIN ÖRTÜNME GİBİ BİR SORUNU OLMADIĞI GİBİ ,ÖRTÜNMNEK ALLAHIN EMRİDİR DİLEYEN DİLEDİĞİNİ YAPAR.

SLOGANİK OLARAK MEYDANLARA ÇIKIP VE DAHA SONRDA BİR ZAMANLAR ALLAHA DUA İÇİN AÇTIĞI ellerini ,bi dönem sonra Allahın hükümleriyle hükmetmeyen kafir,fasık ve zalimlere açıp ve örtünmeyi sorun gören ,ilk başta MÜSLÜMANLIĞINA ÇÖZÜM BULUP TESLİMİYETİNİ ÇÖZSÜN.

İNANIN BAKIN NASILDA ÇÖZÜLÜR VE ÇÖZÜMÜ KENDİSİ YAPAR ALLAH A TESLİM OLMAK İSTEYEN için,VE ÇÖZÜMÜDE ALLAHIN HÜKMÜNE TESLİM OLMAKLA OLUR..

*

Çevrimdışı m.ufukalp

• Mehmet Ufukalp
  • 423
« Yanıtla #18 : 23 Kasım 2010, 01:48:18 ÖS 13 »
Müslümanların asıl sorunu, tesettür parçasını da içerisinde barındıran islami bir yaşam tarzını ikame edecek islami bir devlete sahip olmamalarıdır.

İslamın toplumsal hükümleri bir otoritenin varlığını gerekli kılmaktadır. Muamelat, münakehat ukubat gibi toplumsal islami hükümler, islami olmayan bir otorite altında uygulanamaz. Zaten islamı olmayan egemenlikte bunun uygulanmasına izin vermez.

Tesettür konusu da bu bütünden bir parçadır. İslami olmayar bir egemenlik, islamın emrettiği toplumsal bir farizaya niçin izin versin ki?

Çelişkiler, tenakuzlar içinde bir toplumda yaşamaktayız. Toplum islamdan uzaklaştırılmış olduğundan, islamı unutmuş olduğundan dolayı, başörtüsü gayriislami rejimi tanıtmada bir sembol rölünü görmektedir.

Tesettür bir semboldür, simgedir ama islamın sembolüdür, islami bir simgedir. İslam düşmanı rejim de zaten aslen tesettürün islami bir simge olması sebebiyle, islama düşmanlığından dolayı engellemekte, düşman olmaktadır.

*

Çevrimdışı vesâir

• 680
  • I'm muslim don't panic
    • vesair
« Yanıtla #19 : 23 Kasım 2010, 02:24:56 ÖS 14 »
benim anlamadığım meseleyi simge statüsüne indirgeyip farziyetini hiçe sayanlar ..
simge nedir ? bir şeye olan bağlılığını insanlara göstermenin bir yoludur ..oysa biz kimseye kendimizi isbat etme noktasında bir din yaşamıyoruz en azından ben yaşamıyorum ben kuranın emirleri noktasından hareket etmenin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum ..
eğer örtüyü  simge görüyorsak bu
namazı  spor
orucu rejim  görmek gibidir ..
cenabı hakkın emretmekteki kastı elbette oruçta namazda sağlık olabilir ,örtüdede iffet namus simgesi olabilir fakat biz uygulama alanında bunu sorgulamayız ..hüküm Allahındır .
"HAK İLE MEŞGUL OLMAZSAN ,BATIL SENİ İŞGAL EDER"

« Yanıtla #20 : 23 Kasım 2010, 03:06:46 ÖS 15 »
sevgili kardeşler

Beni yakından tanıyan kardeşler hep bilirler  derimki:

Başbakanı,cumhurbaşkanını.genelkurmay başkanını veya diğer rejimlerde hangi sıfatlarla  anılıyorsa onların liderlerini  bir  kadın(anne) yetiştirmiştir.Ve sonrada bu erkeklerin hanımları  ne yöne eğimli ise  kocalarıda o tarafa kaymaktadır.Bundandır dindar kızlarla evlenin tavsiyem.Velhasıl toplumu bozmak istiyorsanız önce kadını bozacaksınız.Bana katılırsınız veya katılmazsınız size kalmış ,ama iddia ediyorumki bir kadının  zihnende  karakterende bozulması  tesettürünün  bozulmasıyla başlar.tesettürün başı başörtüsüdür.baştan örtü çıktımı diğer tarafları açmak kolay oluyor.Ha şu varki tesettür sadece  saçların kapatılmasıda değildir.Bütün  vücudu  hatlar belli olmayacak şekilde örtülmelidir.tavırlar edeplenmelidir vs vs.takva örtüsü denen şey..

Bu anlattıklarımdan sonra  kim olursa olsun ki en sevdiğim alimlerden birisi m.islamoğludur o dahi böyle bir açıklama yaparsa çizerim.Çünkü  testtür konusunda  yapılan saçmalamalar beni şüphelendirir.Açık konuşayım,kim başörtüsü yok falan derse  onun hakkında iyi şy düşünmem.Aha buda yumurtladı derim.

Kuranda olmayıpta yıllardır ayetmiş gibi  farzmış gibi dayatılan şeyler hariç kuranada açık açık mevcut olan   muhkem ayetlere zorlama yapılan yorumları ilgi çekmek  ,sapıttırmak olarak algılıyorum.

Bundan dolayıdırki evet başörtüsü tartışması bu ülkenin bütün kadınları tamamen açılmadan  veya örtünmeden bitmeyecek

« Yanıtla #21 : 23 Kasım 2010, 03:22:07 ÖS 15 »
Ben tesettürü tüm kadınlara müslüman olsun veya olmasın cüzi miktardada olsa dyatılmasından yanayım.Başörtülü bir kadının kime zararı olabilir(cinsel olarak).içki kumar uyuşturucu   ne kadar zararlı ise çıplaklıkta o kadar zararlıdır ve bence yasaklanmalıdır.Hani hep derlerya ''Türkiyede  başı açmak dayatılıyor irandada örtmek hiç farklı değil ikiside haksız yasaklama.''Bu bence kompleksli bir açıklamadır.

Siz eğer bir  hristiyanı veya yahudiyi  zorla müslüman  yapmaya çalışırsanız veya bir rahibe  hristiyan diye mahallenize almasanız  ne bileyim buna benzer insanlara zorla inanç dayatırsanız bu elbetteki haksız zorlamadır ve Kuranda bunu yasaklar.
Ama bütün dünyadaki ortak aklın kabul ettiği bişey varki:İçki insana zararlıdır,kumar zararlıdır,fuhuş zararlıdır(fuhuşun ana sebebi olan çıplaklık zararlıdır) .onun için ortak aklın kabul ettiği bu zararlar yasaklanmalıdır mevcut devlet tarafından.Devlet ister islam olsun isret olmasın.Kaldıki  son yüzyıldan önce bütün  dinlerdeki kadınlar başlarını örtermiş.Başörtüsüzlük  sanırım modanın  ve  kapitalizmin dünyada revaç görmesiyle başlamış.

Bende İhsan eli açık konusunda araftaydım ama  bu açılamasıyla artık değilim.

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5150
    • depo
« Yanıtla #22 : 24 Kasım 2010, 11:56:54 ÖÖ 11 »
Alıntı
ummu muhammed
Ben tesettürü tüm kadınlara müslüman olsun veya olmasın cüzi miktardada olsa dyatılmasından yanayım.Başörtülü bir kadının kime zararı olabilir(cinsel olarak).içki kumar uyuşturucu   ne kadar zararlı ise çıplaklıkta o kadar zararlıdır ve bence yasaklanmalıdır.Hani hep derlerya ''Türkiyede  başı açmak dayatılıyor irandada örtmek hiç farklı değil ikiside haksız yasaklama.''Bu bence kompleksli bir açıklamadır.

Siz eğer bir  hristiyanı veya yahudiyi  zorla müslüman  yapmaya çalışırsanız veya bir rahibe  hristiyan diye mahallenize almasanız  ne bileyim buna benzer insanlara zorla inanç dayatırsanız bu elbetteki haksız zorlamadır ve Kuranda bunu yasaklar.
Ama bütün dünyadaki ortak aklın kabul ettiği bişey varki:İçki insana zararlıdır,kumar zararlıdır,fuhuş zararlıdır(fuhuşun ana sebebi olan çıplaklık zararlıdır) .onun için ortak aklın kabul ettiği bu zararlar yasaklanmalıdır mevcut devlet tarafından.Devlet ister islam olsun isret olmasın.Kaldıki  son yüzyıldan önce bütün  dinlerdeki kadınlar başlarını örtermiş.Başörtüsüzlük  sanırım modanın  ve  kapitalizmin dünyada revaç görmesiyle başlamış.

Bende İhsan eli açık konusunda araftaydım ama  bu açılamasıyla artık değilim.

bu fikirlerinize aynen katılıyorum ve eklemek altını çizmek istediğim bir husus var ki;
son dönemde artık müslümanların bilinçsizce içselleştirdiği ve hatta tam bir tutarsızlık abidesi olarak "başörtüsüne özgürlük" sloganı ile yola çıkılması ile benim de benimsediğim sizin üstteki düşünceniz taban tabana zıtlık oluşturacaktır.

zira özgürlük kavramı sadece bizden olana ya da dini olana geçerli değildir eğer özgürlük kavramını kullanır isek başkasının da  (dinsel-cinsel-bedensel-ruhsal...vs) özgürlük kavramını kullanmasına saygı duymak zorunda ve hatta özgürlük taleplerine destek olmak zorunluluğu hasıl olur.

ama dediğiniz gibi islamii olsun olmasın bir devlet yapısında özgürlük adı altında her türlü kişisel tercih inanca ya da tercihe saygı adı altında hoşgörülemez serbest bırakılamaz...!!!

bu nedenle özgürlük kavramını kullanacak isek sadece başörtüsü ve islamii yaşama özgürlük değil herkese özgürlük isteyerek adil olunmak zorunluluğu vardır

ya da artık ileride başa bela olacak şu batı(l) kavramı kullanmaktan vazgeçmeliyiz (derim dedim diyeceğim demeye devam edeceğim)....

« Yanıtla #23 : 24 Kasım 2010, 12:48:30 ÖS 12 »
aslında ne zamanki müslümanlar ki bunlar onlara önderlik eden yazarlar,hocalar vs gibi abi ablaları her nedense NAKİL YOLUNU,DEĞİLDE AKIL YOLUNU TERCİH ETTİLER.

Bunu yaaprkende şu düşünüldü kaatimce NAKİL yani vahiy yolu ve peygamber pıratikliği takip edilseydi biraz zaman alınması gerekiyordu yani SABIR,VE İSTİKRAR olması lazımdı,ama bunu başaramadık.

Peki peygamber ve ashab nasıl başardı,

Bunuda şöyle sıralayabilirim biraz eksik ve yanılgılı ola bilecek anlayışımla rabbimiz bu eksik ve  ,yanılgımı af etsin ..

VAHİY alan peygamber ashaba vahiyi okuyor,birlikte anlyıolar ve hemen teslim olup yaşıyorlardı ,BİRDE EMRİ BİN MARUF YAPILIYORDU,ve bu esnada BAŞLARINA GELEN MÜSİBET LEREDE SABR EDİYORLARDI...

Ve ayetler iniyordu,sabredin,sabredenleri mücdele,rabbinin yardımı gelecektir,rabbin haberdardır,rabbini,z vaadinden dönmez,

ASHABIN HAYATINDA MAKES BULAN BU AYETLER müsibetlere dayanma ve imanlarını artırmaya yetiyordu....

PEKİ NE ZAMAN KADAR,

ALEMLERİN RABBİ OLAN RABBİMİZ emaneti YÜKLENEBİLECEKLERİ VE O emanete LAİK OLBİLECEKLERİ BİR SABIR,SEBAT VE İSTİKRAR sınavını verdikleri ve dini tam olarak ALLAH has kılıp VEKİL OLRAK Allah YETER DEDİKLERİ ANA KADAR.

bakara süresi.214-Yoksa sizden önce gelip-geçenlerin hali başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Onlara öyle bir yoksulluk, öyle dayanılmaz bir zorluk çattı ve öylesine sarsıldılar ki, sonunda elçi, beraberindeki mü'minlerle; "Allah'ın yardımı ne zaman?" diyordu. Dikkat edin. Şüphesiz Allah'ın yardımı pek yakındır.

peki günümüzde ne oldu,KİMİ ,sabırdan,sebattan,istikrardan,amelden,eksik ve başına gelen müsibeti ALLAHTAN DEĞİL REJİMLERDEN BİLİP TEKRAR ELLERİNİ BU BATIL REJİMLERİN HÜKÜMLERİNDEN MEDET UMMAYA YÖNLENDİREN,

KİMİ ZAMAN MEYDANLARDA,SILOGANİK,KİMİ ZAMAN CİHAD DİYE NİDALARDA ERKEN SAVRULMALAR OLDU
Sonuç ALLAHIN YARDIM DECEĞİNE VAADİ VARDI,VE EMENETİ [İKTİDARI] verceği buna layık olamayan ve ALLAHTAN DEĞİL İNSAN HAKLARI MAHKEMELERİ,BEŞERİ İDEOLOJİLERİN HÜKÜM KOYUCULARI NIN KAPISI AŞINIP,RED EDİLMESİ GEREKEN TAĞUTA MUHAKEMEYE KADAR GİDİLDİ...

SORUYORUM HER MÜSLÜMANIM DİYENE BİZLER ALLAHIN EMANETİNE LAYIK Bİ SABIR,SEBAT,İSTİKRAR VE AMEL SERGİLEYİP EMANETİ YÜKLENMEYİ HAK ETTİKMİ,RABBİMİZDEN YARDIM TALEP EDİYORUZ VE EMANETİ İSTİYORUZ...

GÜNÜMÜZÜN SAHABİ,HAVARİ,RABBANİ NESLİNİ ÇIRAABİLİR MİYİZ..

ve çözüm Allah ın metoduyla olur..

*

Çevrimdışı vesâir

• 680
  • I'm muslim don't panic
    • vesair
« Yanıtla #24 : 25 Kasım 2010, 02:45:53 ÖS 14 »
"HAK İLE MEŞGUL OLMAZSAN ,BATIL SENİ İŞGAL EDER"

« Yanıtla #25 : 25 Kasım 2010, 05:39:54 ÖS 17 »
BİR MÜSİBET BİN AYETTEN DAHA HAYIRLI BU ŞAŞKIN ÜMMETE GALİBA,

Halen raina deyip ,kuranın ayetlerine teslim olmayı anlamayan bi haldeyiz ,

Ahirete böyle göçersek inanın daha çok ŞAŞIRACAZ....

Allahın örtünme emrini çiğneyip ,daha sonrada red edilmesi gereken TAĞUTTTAN MEDET UMUN BAKALIM NASIL ÇÖZECEKLER BU ALLAHLA MÜSLÜMANLARI ALDATANLAR

LOKMAN SÜRERSİ  33.......Artık dünya hayatı sizi aldatmaya sürüklemesin ve aldatıcı(lar) da sizi Allah ile aldatmasın.

MÜSLÜMANLARIN ÖRTÜNME GİBİ BİR SORUNU OLAMAZ..böyle bir zaafiyetede düşmemeli müslüman..İMAN AGACIMIZ KURANDIR VE NE EMRETMİŞSE O YAPILMALI ....

« Yanıtla #26 : 27 Kasım 2010, 05:05:56 ÖS 17 »
bu tesetür konusnda kaal geldi :) ne cok dolandırılıo . şartsız şurtsuz ayetleri anlayıp gereği gibi örtünmek ....  (kısaca elimizdeki imkanları olabildiğince zorlarız ilgili merciileri etkilemiorsa  ona göre kişisel ideal  bir yol çizilir...)  birşeye takıldımı kalıoruz öylece :)  ayaklarımız takılıosa bi noktada ilerki noktalara ulaşmak için zaman israfı...perspektifler daralırsa her alanda sadece bu alan deil hayat zorlaşır...

« Yanıtla #27 : 27 Kasım 2010, 06:54:43 ÖS 18 »
islamda kişisel yok ALLAH VAR, BU bir,

ikincisi ise ,zor değil zorlaştıran yine ferdlerdir..

üçüncüsü, AHZAB 36,36- Allah ve Resûlü, bir işe hükmettiği zaman, mü'min bir erkek ve mü'min bir kadın için o işte kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Kim Allah'a ve Resûlü’ne isyan ederse, artık gerçekten o, apaçık bir sapıklıkla sapmıştır

islam dinini kabul eden kişi için ÖRTÜNMEK Bİ SORUN DEĞİLKİ ÇÖZÜMÜNÜ BEŞERİ İDEOLOJİLERDEN ARASIN VE MEYDANLARDA SILOGANİK Bİ MÜSLÜMAN OLSUN...

« Yanıtla #28 : 28 Kasım 2010, 05:30:58 ÖS 17 »
ben kişisel derken zaten islami çerçevelerde olması gerekeni kasd etmiştim .... yani mercilere bağlı kalmadanda yol ciziliebilir....

« Yanıtla #29 : 28 Kasım 2010, 06:28:06 ÖS 18 »
ben kişisel derken zaten islami çerçevelerde olması gerekeni kasd etmiştim .... yani mercilere bağlı kalmadanda yol ciziliebilir....KARDELEN DEN ALINTI..

NET OLALIM FİKİRLERİMİZDE KARDEŞ,ÇİZİLE BİLİR DEĞİL,

ÇİZİLİR....