ÖĞRETİLMİŞ ÇARESİZLİK ATALET

  • 0 Cevap
  • 1833 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ÖĞRETİLMİŞ ÇARESİZLİK ATALET
« : 05 Ağustos 2010, 11:50:13 ÖS 23 »
“Pire deneyi”‘ni bilir misiniz?

Bilim adamları birkaç pireyi 30 cm. yüksekliğindeki bir cam fanusun içine koyarlar. Fanusun üzerinde cam bir kapak, altında da metal bir zemin var!

Metal zemin ısıtılır! Sıcaktan rahatsız olan pireler zıplayarak kaçmaya çalışır ama kafalarını tavandaki cama çarparak düşerler. Zemin sıcak olduğu için tekrar zıplar, tekrar başlarını cama vururlar!

Pireler kendilerini neyin engellediğini bilemezler! Defalarca kafalarını cama vuran pireler sonunda o zeminde 30 cm.’den fazla zıpla(ya)mamayı öğrenirler!

Artık hepsinin 30 cm. zıpladığı görülünce deneyin ikinci aşamasına geçilir ve tavandaki cam kaldırılır! Zemin yeniden ısıtılır! Tüm pireler eşit yükseklikte, 30 cm. zıplar!!!

Üzerlerinde cam engeli yoktur, daha yükseğe zıplama imkanları vardır ama buna hiç cesaret edemezler!

Kafalarını cama vura vura öğrendikleri bu sınırlayıcı “hayat dersi”ne sadık halde yaşarlar! Pirelerin isterlerse kaçma imkanları vardır ama kaçmazlar! Çünkü engel artık zihinlerindedir!

Onları sınırlayan dış engel (cam) kalkmıştır ama kafalarındaki iç engel (burada “30 cm.’den fazla zıplanamaz” inancı) varlığını sürdürmektedir!

Bu deney; canlıların “neyi başaramayacaklarını nasıl öğrendiklerini” göstermektedir!

Buna “cam tavan sendromu” denir!

İŞTE TÜM İNANANLAR BU ÖĞRETİLMİŞ ÇARESİZLİĞİN İÇİNDE VE BİZE LAZIM OLAN BİR BAYRAM GÜNÜNDE TÜM TOPLUMUN ÖNÜNDE PUT KIRAN BİR İBRAHİM
KURANIN EN İYİ TEFSİRİ YİNE VE ŞÜPHESİZ KURANDIR