CuMa NaMaZı

• 16 Cevap
  • 11063 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı TaLiA

• *
  • 3017
CuMa NaMaZı
« : 13 Ağustos 2007, 05:53:53 ÖS 17 »
Türkiye de cuma namazı kılmak caiz mi ? Cumanın kılınmasının doğru olmadığı hakkında pek çok yorumlar yapılmakta..

Farz olan bir ibadet nasıl iptal edilir ?

*

berfin

CuMa NaMaZı
« Yanıtla #1 : 13 Ağustos 2007, 07:03:25 ÖS 19 »
talia belli kesimlerde bu anlayış mevcut... kendi okulumdan biliyorum arkadaşların bir kısmı darulharp diye cuma namazı kılmazlardı....

darul harp nedir?? onun bir tarifini yapmak lazım... ki cuma namazının kılınması için kişinin özgür olma şartı vardır.. ülkemizde özgür değil miyiz?

konuyu farklı bir boyuta daha taşıyayım açılmış madem... kuranda cuma namazı erkeklere farz diye bir ifade yok... bütün müslümanlara olarak geçiyor... bundan dolayı cuma namazı bayanlara da farzdır diyen bir yaklaşım da var... cuma namazı bayanlara da farz mıdır???

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4811
  • Dosdoğru ol!
CuMa NaMaZı
« Yanıtla #2 : 13 Ağustos 2007, 08:19:26 ÖS 20 »
cuma namazından kasıt: bir arada olup islam için destekçi olmanızdır. (daha evvel maxpaynanın bozuk olan sitede alıntıladığı erc. özkan makalesinde geniş olarak bulabilirsiniz. cuma bir günün adı değildir)
evet bayanlarda allah için bir arada olmak mecburiyetinde(farz) ve bir arada olmanın asıl gayesi allahın dinine destek olmaktır..

farklı bir boyuttan ise; cuma namazı kılınmasın demiyorum. asıldan öyle gelmiş şimdiki halde de kılmak müslümana görevdir. dediğim gibi ibadetlerin asıl maksadını unutmamak elzem
bu bir cevap değil bir yorum sadece cavabınızı bekleyiniz..
'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8

*

Çevrimdışı bbetull

• bbetull
  • *
  • 1591
CuMa NaMaZı
« Yanıtla #3 : 14 Ağustos 2007, 12:10:12 ÖÖ 00 »
Alıntı
daha evvel maxpaynanın bozuk olan sitede alıntıladığı
Nedense çok garip geldi bu söylem.O bozuk sitenin! bir adı var.Ben mi garibim bilmiyorum fakat böyle dokundurmalar beni üzüyor.:(

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4811
  • Dosdoğru ol!
CuMa NaMaZı
« Yanıtla #4 : 14 Ağustos 2007, 12:26:35 ÖÖ 00 »
beni de üzüyor betül..:)
şaka yaptım ama tamda zamanında denk geldi diyomuşum
zaten üç gündür atölye de sorun var çalışamıyorum üstüne üslük bide site bozuk ..ve bizimkiler bu gün andona gitti ben burda tamirci bekliyorum..her nyse benim psikolojik durumum yansımış boş durmaya gelmiyorum da:(
üzdüğüm için özür dilerim  :-[cnm arkadaşım..
'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5150
    • depo
CuMa NaMaZı
« Yanıtla #5 : 14 Ağustos 2007, 06:29:01 ÖS 18 »
daha evvel maxpaynanın bozuk olan sitede alıntıladığı erc. özkan makalesinde geniş olarak bulabilirsiniz. cuma bir günün adı değildir

BAKINIZ CUMA NAMAZI başlığı  T-I-K-L-A-Y-I-N-I-Z

kendi okulumdan biliyorum arkadaşların bir kısmı darulharp diye cuma namazı kılmazlardı....darul harp nedir??onun bir tarifini yapmak lazım... ki cuma namazının kılınması için kişinin özgür olma şartı vardır.. ülkemizde özgür değil miyiz?

bu noktada darul harp yanlışlığının açıklanması gerekli. zira türkiyeyi darul harp sanmakta büyük bir kesim...
islama göre dar (diyar) 3'e ayrılır:

1- Darül İSLAM: müslüman halkın bulunduğu ve devlet yönetiminin de islamii ilkeler göre düzenlendiği ülkeye denir. örneğin iran
2- Darül KÜFÜR: islam ile hükmedilmeyen yönetilmeyen tüm ülkeler. abd, avrupa, TÜRKİYE, çin, rusya....sözün özü nerede ise tüm ülkeler.
3- Darül HARB: üzerinde savaş olan ülkedir. örnegin IRAK, FİLİSTİN, ÇEÇENYA,...vb

türkiye de savaş olmadığı için darul harb demek anlamsızlıktan başka birşey değildir. ayrıca darul harb diyerek bazı haramların helal olduğunu iddia edip haramları helalleştirmek nefsine uymaktan başka bişey değildir. bunun din ile alakası yoktur.

sonuç itibari ile içinde bulunduğumuz ülke (TÜRKİYE CUMHURİYETİ) islam değil küfür devletidir !!!!
şimdi burdaki absürdlüğe dikkat çekmek istiyorum;
 bu ülkenin % 99'u müslüman sayılır. nerede ise tamamı müslüman olan bir ülkenin devletinin islam dışı olması hele hele islam düşmanı olması akıl alır mantık ile açıklanır iş değildir. bu % 99 müslüman denenlerin müslümanlığından şüphe ediyorum nerede ise.
bunun düz mantığı şudur;
islam dinine inanan insanlar var. bu insanlar özel yaşamlarını islam dinine göre düzenliyorlar. ama bu insanlar bir araya gelip topluluk olunca aralarındaki ortak işlerini yaparken dinlerini bir kenara bırakıyorlar. ve hatta dinlerine aykırı kararlar veriyorlar !!!
daha sonra cuma namazı hakkında fikirlerimi ve tecrübelerimi paylaşacağım inşallah.......

*

Çevrimdışı TaLiA

• *
  • 3017
CuMa NaMaZı
« Yanıtla #6 : 28 Ağustos 2007, 02:54:11 ÖÖ 02 »
faydalı bilgi ve yorumlarınız  için teşekkürler maxpayna...

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5150
    • depo
CuMa NaMaZı
« Yanıtla #7 : 05 Eylül 2007, 06:12:40 ÖS 18 »
Alıntı
maxpayna
daha sonra cuma namazı hakkında fikirlerimi ve tecrübelerimi paylaşacağım inşallah.......

demiştim ama arayı epey soğutmuşum kusura bakmayınız...

değişik uygulamalar var:
1- akabe (istanbul) ve ilkav(ankara) kendi vakıflarının mescidinde kılarlar başka yerde kılmazlar
2- vahdet vakfı. bir camiyi (mezarlık camisi) üss edinmişler.kendi imamları arkasında kendileri ve bilenler kılarlar
3- iktibas dergisi ASLA kılmazlar.zira kılınması için islam devleti şartını ararlar.
4- hizbin ne yaptığı hakkında bilgi alamadım (ihmalkarlık)

sonuç= vahdet vakfının cuması vasat.
ilkav güzeldir ama akabede kılınan cumaya mutlaka gitmenizi öneririm. yalnız 1 saat sürüyor haberiniz olsun. mustaf islamoğlu hutbeye çıkınca susturabilene aşkosun.allah razı olsun ama çok güzel bir hutbe ve cuma namazıydı

ankaradakilere ilkavın cumasına istanbuldakilere akabenin cumasına gitmesini ısrarla öneririm. bayanlara da duyurulur (zira yer mevcut)
cumayı namazını bırakma sürecindeki izlenimlerim ve araştırmalarım bunlar.....

Alıntı
talia
Farz olan bir ibadet nasıl iptal edilir ?

hımmm. ana soruyu atlamışız....
evet çok açık ve net cuma vakti gelince işi bırakacaksın namaza gideceksin.
hemen size bir kıyas yapayım o zaman.
kuranda adam öldüreni öldürmek (kısas)
zina edene 80 değnek vurmak (celde)
hırsızın elini kesmek
bunlar da kuranın emirleri. bunları neden uygulamıyoruz ???
her önüne gelen bu cezaları vermeye kalkarsa ortalık cellattan kandan geçilmez ve kaos olur da ondan. bu uygulamaları müslümanlar adına yetkili kişiler kurumlar ( ki biz buna modern çağda artık devlet diyoruz) yapacaktır. şu anda da bunu yapacak devlet olmayınca bu ayetler askıda kalıyor. naçizane fikrim odur ki cumanın farzlıgı konusunu da buna benzetiyorum.
 ya sizce ??

*

berfin

CuMa NaMaZı
« Yanıtla #8 : 11 Eylül 2007, 02:50:21 ÖÖ 02 »
HIRSIZIN ELININ KESILMESI VS BIZZAT DEVLET TARAFINDAN UYGULANMASI GEREKEN CEZALARDIR... VE BIZZAT KADI YA DA GUNUMUZDE HAKIM KARARIYLA ALINMASI GEREKIR... AMA CUMA NAMAZINI BU UYGULAMALARLA BIR TUTMANIN YANLIS OLDUGUNU DUSUNUYORUM,... CUNKU BIREYSELLIK DE VARDIR CUMA NAMAZINDA VE AYNI ZAMANDA TOPLUMSALLIK... DEVLET HER NE KADAR ISLAM DEVLETI OLARAK NITELENDIRILMESE DE ISLAMIYET OLCULERINE GORE KANAAT GETIRDIGINE INANILAN BIR BASKANLIK VARDIR VE INSANLARIN IBADET SURECINE BU NOKTADA MUDAHELE EDILMEMEKTEDIR..( ISTISNALAR VAR MUTLAK)

DEVLET TARAFINDAN GOREVLENDIRILEN BIR DIN GOREVLISI VARKEN', VE BU SISTEM DEVLET TARAFINDAN ORTAYA KONMUSKEN NEDEN CUMA NAMAZI TERK EDILSIN....??????? KI CUMA NAMAZININ EN BUYUK AMACLARINDAN BIRISI HUTBEDIR VE INSANLARIN SORUNLARINI BERABERCE COZMELERI ICIN BIR ORTAM AYARLAMADIR.... ZATEN BU TARTISMALAR DEGIL MIDIR KI MUSLUMANLARI BIR OLMAKTAN ALIKOYAN... HERKESIN KENDINE AIT BIR CAMISI OLMASI KADAR SACMA BIR DURUM, VE AYRILIKARA DAVETIYE CIKARAN BIR DURUM OLABILIR MI?

KI BU DURUM CEMAATLER ICIN DE GECERLIDIR... INSANLAR BIRBIRLERINI YARGILAYARAK, TEKFIR EDEREK DAHA NE KADAR IC SAVASLARA IMKAN HAZIRLAYACAK............

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5150
    • depo
CuMa NaMaZı
« Yanıtla #9 : 11 Eylül 2007, 09:25:20 ÖÖ 09 »
Alıntı
berfin
DEVLET TARAFINDAN GOREVLENDIRILEN BIR DIN GOREVLISI VARKEN', VE BU SISTEM DEVLET TARAFINDAN ORTAYA KONMUSKEN NEDEN CUMA NAMAZI TERK EDILSIN....?

birincisi devlet islam devleti olmadığı gibi islam düşmanı bir devlettir
ikincisi görevli kişi devlet başkanı değil,vekili değil, imam hiç değil, altı üstü namaz kıldırma memuru. memuriyeti allaha değil devlete !!!
üçüncüsü siz cuma kılmıyorsunuz sanırım rahat konuşuyorsunuz. cumalara gidin hutbeleri dinleyin durumun vahametini anlarsınız.

ya allahı değil mustafa kemali yüceltirler
ya çevre haftası ekelim dikelim muhabbeti yaparlar
ya  da haydi kızlar okula diyerek kızlarınızı okutun derler ( bir aklı başında cemaat çıkıp da ulan ............ hocası kızları okula alıyormusunuz ki haydi kızlar okula diye hutbe okuyorsunuz demezler. demezler zira cemaat cemaat değil koyun sürüsüdür.......vs....vs)

cuma namazında bireysellik de var toplumsallık da demişsiniz.  devlet şartı kıyasını uygun bulmamışsınız....
peygamber cumaya gelmeyene neden lanet etmiştir. ya da cumaya 3 kez mazeretsiz gelmeyenin kalbi mühürlenir gibi tabirler neden vardır ? 

ÇÜNKÜ CUMAYA GELMEMEK O CUMAYI KILDIRAN DEVLETİ( İDAREYİ) KABUL ETMEMEK DEMEK !!!

yukarı da cumanın çıkışı ve tarihi seyri ile ilgili link vermiştim. uzun ama göz atarsanız görürsünüz cumanın mahiyetini ve cumaya gitmeyen alimleri !!!

*

berfin

CuMa NaMaZı
« Yanıtla #10 : 11 Eylül 2007, 10:38:34 ÖÖ 10 »
Alıntı
ÇÜNKÜ CUMAYA GELMEMEK O CUMAYI KILDIRAN DEVLETİ( İDAREYİ) KABUL ETMEMEK DEMEK !!!
??? ??? idareyi kabul etmiyorsak ne yapacagiz...hicret mi???????????

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5150
    • depo
CuMa NaMaZı
« Yanıtla #11 : 11 Eylül 2007, 10:47:15 ÖÖ 10 »

Alıntı
berfin
idareyi kabul etmiyorsak ne yapacagiz...hicret mi?

peygamberin mücadele yaşamına ve metoduna bakarsanız ipuçları bulabilirsiniz. mücadele teblig hicret ne zaman nerede nasıl yapılmış !!!
peygamberin hayatı göz önüne alındığında sizce nerede mücadele-teblig nerede hicret yapılabilir ?

*

Çevrimdışı tamerselin

• 2
  • SELAM HİDAYETE TABİ
CuMa NaMaZı
« Yanıtla #12 : 12 Eylül 2007, 04:52:22 ÖS 16 »
S.A  Kardeşler   devletin tanımını  yapmak için  bir çok söylemler  ve  kavramlar  sayabiliriz.ayrıca   devlet  bugünki  haline  birden  birede  gelmedi.Ayrıca   dini  bir çok  kavramlar ise  birbirine girmiş  vaziyette.herkesin  ortak  noktası  özellikle müslümanlarım diyenlerin yani Allah  a kulluk  etmek en azından camiye  gelenler  islama  sempati  duyanlar..Bende  bu  tür  sorularla  yer  yer  karşılaşmaktayım..Yukardada  dile getirdiğiniz bir çok  yaklaşımlar.Oysa  islam mutlak manada  karşılığını  kurandan  almadıkça hayatımıza pratize  etmemiz  çok  zor   görünüyor.Ayrıca  yalnız  kuran diyenlerin   bile  aynı  noktada  olmadıkları  malüm...Şimdi  yalnızca kurandan  yola çıkarsan cuma  günü  çağrı  yapıldığında ortada  sıcak savaş yoksa cami dediğimiz  mescidlere   gitmemiz istenmektedir..yani ortada   bu ibadeti yerine  getirmek için   hangi düzende olursanız olun size  tanınmış  bi  fırsat  varsa bunu değerlendireceksin.Aksi  takdirde   her konuda  olduğu  gibi  bu konudada  bir ittifakımız yoksa   hangi islam ? hangi  vahdetten  bahsedeceğiz ? Oysa  ne  olursa  olsun  camiler  islamı  temsil eden  ibadethanelerdir..Buraları  ne  şekilde  olursa  olsun iman etmeliyiz.Oraları  olması  gereken  yere  getirmek için  çözüm  üretmeliyiz.Yoksa  bekara  karı  boşamak  kolay  diye bi  tabir  vardır   bizimde  temmennilerimiz  bundan  öteye  gitmez.müslüman  biri  olarak  temennilerimi  söyledim.
Rabbimiz  unuttuklarımızdan  ve  yanıldıklarımızdan  bizi  hesaba çekmesin  canımızı  müslüman  olarak  alsın...ayrıca  mümtehine  suresi 8/9  ayetlere  bakmanızı  öneririm ...
De ki: "Allah hakkında yalan uydurup iftira edenler, kurtuluşa ermezler." (Yunus:69):

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5150
    • depo
CuMa NaMaZı
« Yanıtla #13 : 28 Eylül 2007, 10:49:32 ÖS 22 »
elmalılı hamdi yazırın istiklal mahkemesinde yargılanmasından ( herkes idam edilirken o serbest bırakılmıştır)
ve devrimlerden sonra evinden çıkmayıp cuma namazlarına gitmediğini yeni öğrendim.

*

berfin

CuMa NaMaZı
« Yanıtla #14 : 28 Eylül 2007, 10:57:13 ÖS 22 »
ben de yeni öğrendim... bilgi için tesekkürler maxpayna... ama istiklal mahkemelerinin kuruldugu zamanlarla günümüz arasında çok fark oldugu düşüncesindeyim.. o zamanlar dine karşı bir tutum sergilenirken şimdi her ne kadar islam devleti olarak varlıgını sürdürmese de islama ve ibadetlere saygılı ve destekcı bir devlet profili çizilmektedir... bu noktada darul harb konusunun tekrar tartısılması ve ölçülerinin belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum