Muhteşem üçlü! İşte gerçek üçü bir arada

  • 0 Cevap
  • 2232 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Evvâh

  • *
  • 211
  • İnne İbrahîme Le Evvâhun Halîm (Tevbe-114)
    • KiŞiSel SiTeM
Muhteşem üçlü! İşte gerçek üçü bir arada
« : 05 Mayıs 2010, 10:34:15 ÖS 22 »
Hamd Alemlerin  Rabbine, salât ve  selam onun elçisi biricik Efendimiz (s.a.v.) üstüne  olsun.
Rahman ve Rahîm olan  ALLAH'ın  adıyla...


Tenbîh  (Uyarı): Değerli  okuyucu, iş bu yazıyı okumak değil, esas iş  bu yazıya göre amel  etmektir. İnşaALLAH önce nefsim okur da amel eder.

Temennî (Dilek): Yüce dinimiz   İslâm her konuda olduğu gibi biraz sonra bahsi geçecek mevzûda da   bizlere bazı îkaz ve îzahlarda bulunuyor. Mevlâ bu îzahları hakkıyla   anlamayı ve îkazlara kulak verip sakınmayı nasib eylesin cümlemize.

Takdîm (Sunum): Sevgilimiz   s.a.v (anam babam feda olsun O'na) bir keresinde yine o mübarek fem-i   muhsînlerinden dökülen kelâmlar ile bize şöyle sesleniyor. "İnsanoğlu   öldüğünde üç şey hariç, amel defteri kapanır. Bu üç şey: Etkisi  sürekli  devam eden sadaka, (sadaka-i câriye) kendisinden faydalanılan  ilim  (ilm-i nafia) ve kendine dua eden salih evlat (veled-i salîh/a)"   (Ebu Dâvûd, Vesâya 14)
İşte bizim esas  kurtarıcılarımız.  İşte inananların gerçek üçlüsü. İşte sevabı bâki olan  üç mükemmel  nimet. Ne güzel de söylemiş o güzeller güzeli habîb-i zîşan.  Değilmi  ki, bu üçüne sahip olduktan sonra malı mülkü neylesin insan. Bu  üçüyle  müşerref olduktan daha neyle neşelensin insan. Ey gerçek  müslüman! Ey  gerçek insan! Uyan, uyan, uyan! Ya aklını kullan, ya aklını  kullan!

Eğer o gözlerin çatladığı, kimsenin  kimseyi tanımadığı, hamile  kadınların bebelerini düşürdüğü ânın  şiddetine; yıldızların yere  serildiği, güneşin katlanıp dürüldüğü günün  dehşetine; gelmişine,  geçmişine, geleceğine; sırata, mîzana, amel  defterine inanıyorsan bu  çağrıya kulak ver. Çünkü uyarı yapıldı,  temenni edildi, sunulan sunuldu.  Ya veyl, o sunulanın önemini  kavramayana! Ya veyl, o sunulanın aksine  göre yaşayana! Ya veyl,  yapmıyorsan sana! Ya veyl, yapmıyorsam bana!

Hâtime (Sonuç): Din kemâle,   yazı nihâyet erdi. Söylenenler kısa ama mühimdi. Kim bildi saadete ve   nimete erdi. Kim bilmedi hüsrâna ve külfete girdi. Ya Rabbî! Ya Rabbî!   Ya Rabbî! Dil dedi, gönül dilendi. Bizlere akl-ı selîm ve iz'an nasib   eyle. Bizleri de hâlis ve Sâlih kullarının zümresine ilhâk eyle.

Şiirin orjinal ve fonlu hali, kaynağı: Muhteşem   üçlü! İşte gerçek üçü bir arada

İlyas  Uçar  - Evvâh   - Ebu   Rudeyha
05.05.2010 - 21:16