Ben alevîyim!

• 11 Cevap
  • 6562 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Evvâh

• *
  • 211
  • İnne İbrahîme Le Evvâhun Halîm (Tevbe-114)
    • KiŞiSel SiTeM
Ben alevîyim!
« : 29 Nisan 2010, 05:36:34 ÖS 17 »

Ben alevîyim!

Hamd Alemlerin  Rabbine, salât ve  selam onun elçisi biricik Efendimiz (s.a.v.) üstüne  olsun.
Rahman ve Rahîm olan Allah'ın  adıyla...

Başlığı  okuyunca eminim beni  bilenler, tanıyanlar "ne oluyor, bu da neyin nesi?"  demişlerdir. O  halde yazıyı okuyalım ve hep beraber başlığı bir daha  düşünelim. Her  zaman söylediğim gibi önyargı, cahillik ve inat bizlerin  en büyük  düşmanıdır.

Alevilik; Allah korkusu   yerine sevgisini benimseyen, Kuran'ın şekline değil, özünü kabul   ettiklerini belirten, amacı "Seyr-ü süluk" (Ruhsal olgunlaşma) olan bir   tasavvuf yoludur. Özünü insan sevgisinde bulan, Allah'ın insanda  tecelli  ettiğine ve zerresinden oluştuğuna, onun için de insanın  ölümsüzlüğüne  inanan, ibadetlerinde kadın erkek ayrımı yapmadan, kendi  öz diliyle,  musikisiyle, semahıyla inancını icra etme biçimine denir.  Buna kaç kişi  uyuyor, kaç kişi bu şekilde yaşıyor onu burda tartışacak  değiliz. Ona  bakarsak Türkiye'de %99 kişinin nüfus cüzdanında da  müslüman ibaresi  yazıyor. Kaç kişi hakkıyla müslümanlık yapıyor onu da  tartışacak  değilim. Tabii herşeyde olduğu gibi  burada aşırılıklar veya  aşırı inanç  kolları yok mu var. Hatta Allah'ı, Kur'an-ı Kerimi,  Kabeyi,  Peygamberimizi kabul etmeyen grupları da içinde barındırıyor.  Yani bu  kişiler kendilerine "alevî" diyor.

İşte tam da burada ben de  diyorum  ki eğer bu insanlar gerçekten bu işi Hz. Ali'yi sevdikleri ve  ona değer  verdikleri için yapıyorsa ben onlardan daha alevîyim! Eğer  Ali'yi  yaratanı es geçip Ali'yi seviyorlarsa, Ali'yi seven kayınbabasını  es  geçip Ali'yi seviyorlarsa, Ali'nin can yoldaşları Ebubekir'i,  Ömer'i,  Osman'ı es geçip Ali'yi seviyorlarsa ve herşeyi bu uğurda  yapıyorlarsa  kusura bakmasınlar ben onlardan daha çok alevîyim. Çünkü  ben onların  sevdikleri Ali'yi sevdiğim gibi sevmedikleri, kabul  etmediklerini de  seviyorum. Çünkü ben Ali'nin sadece, şekline,  cismine değil  ilmine, cesaretine, takvasına, zühdüne, sabrına,  şükrüne, Allah'a ve  Peygamberine olan sevgisine, Kur'an'a ve ibadete  olan düşkünlüğüne,  Ashaba olan muhabbetine, dostluğuna, Efendimiz'in  yerine can verecek  kadar fedakar olmasına, cünup olmanın saç diplerine  kadar kişiyi pis  yapacağına inanıp bu uğurda gösterdiği temizlik  anlayışına, emirlere  uymasına, yasaklardan sakınmasına hayranım.

Ben  Ali'yi seviyorum çünkü  Ali'yi tanıyorum. Ben Ali'yi seviyorum çünkü  Ali'yi biliyorum.
Ben Ali'yi seviyorum çünkü  Mevlâ'yı seviyorum. Ben  Ali'yi seviyorum çünkü Muhammed'i s.a.v  seviyorum.
Ben Ali'yi  seviyorum çünkü  Fatıma'yı seviyorum. Ben Ali'yi seviyorum çünkü Hasan'ı,  Hüseyin'i  seviyorum.
Ben Ali'yi seviyorum çünkü  Ebubekir'i, Ömer'i,  Osman'ı seviyorum. Ben Ali'yi seviyorum çünkü  Selmân'ı, Ca'fer'i  seviyorum.
Ben Ali'yi seviyorum çünkü  sahabeyi, tâbiûnu seviyorum.  Ben Ali'yi seviyorum çünkü ka'beyi,  mescidi, zülfikarı seviyorum.
Ben  Ali'yi seviyorum çünkü  Hacı Bektaşî Veli'yi seviyorum. Ben Ali'yi  seviyorum çünkü Yunus'u,  Ahmed Yesevî'yi seviyorum.

Ben Ali'yi  seviyorum çünkü  Ali'yi kullanmıyorum, Ali'nin ruhunu incitmiyorum,  Ali'yi üzmüyorum,  Ali'yi izliyorum.
Ben Ali'yi seviyorum elime,   belime, dilime, dinime, kitabıma, emanetime sahip çıkıyorum.
Ben  Ali'yi seviyorum çünkü  ben Ali'yim. Ben Ali'yi seviyorum çünkü ben  alevîyim!

Mevlâ bizleri kendisine layık bir  kul;  Habîbi, Hz. Muhammed Mustafa'ya (s.a.v) lâyık bir ümmet; Arslanı  Hz.  Ali'ye (r.a) layık bir dost eylesin.
Mevlâ bizleri gözleri, kalpleri,   kulakları hakka kapalı, hakkı anlamayan, özü kavrayamayan bir kulluktan   muhafaza eylesin. Şimdi başlığı tekrardan düşünebilirsiniz.   Düşüncelerinize prangalar vurulmamışsa eğer...

Not:  Yazının  başından itibaren ismi geçen tüm sahabe ve büyü zâtlardan  Allah razı  olsun, yazını gidişatını bozmamak için r.a koymadım devamlı  böyle bir  açıklama yapmaya gereği duyuyorum ki yanlış anlaşılma  olmasın.!

Yazının orjinali:  Ben alevîyim! - İlyas Uçar Kişisel Sitesi

İlyas  Uçar  - Evvâh   - Ebu   Rudeyha
29.04.2010 - 15:46

Ynt: Ben alevîyim!
« Yanıtla #1 : 29 Nisan 2010, 06:10:28 ÖS 18 »
BEN MÜSLÜMANIM........

FUSSİLET.33. Allah'a çağıran, salih amel işleyen ve "Kuşkusuz ben müslümanlardanım" diyenden daha güzel sözlü kimdir? 

BU AYETİNDE GÖSTERDİĞİNİN DIŞINDAKİ İSİMLERLE GELENLERİN SÖZLERİ SADECE GURUPLAŞMAYA Sebeb olduğu gibi sözleride güzel değil kanaatindeyim.

ENAM SÜRES159. Dinlerini parça parça edip guruplara ayrılanlar var ya, senin onlarla hiçbir ilişkin yoktur. Onların işi ancak Allah'a kalmıştır. Sonra Allah onlara yaptıklarını bildirecektir.

160. Kim (Allah huzuruna) iyilikle gelirse ona getirdiğinin on katı vardır. Kim de kötülükle gelirse o sadece getirdiğinin dengiyle cezalandırılır. Onlar haksızlığa uğratılmazlar.

161. De ki: Şüphesiz Rabbim beni doğru yola, dosdoğru dine, Allah'ı birleyen İbrahim'in dinine iletti. O, ortak koşanlardan değildi.

162. De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir.

163. O'nun ortağı yoktur. Bana sadece bu emrolundu ve ben müslümanların ilkiyim.

164. De ki: Allah her şeyin Rabbi iken ben ondan başka Rab mı arayacağım? Herkesin kazanacağı yalnız kendisine aittir. Hiçbir suçlu başkasının suçunu yüklenmez. Sonunda dönüşünüz Rabbinizedir. Ve O, uyuşmazlığa düştüğünüz gerçeği size haber verecektir.

165. Sizi yeryüzünün halifeleri kılan, size verdiği (nimetler) hususunda sizi denemek için kiminizi kiminizden derecelerle üstün kılan O'dur. Şüphesiz Rabbin, cezası çabuk olandır ve gerçekten O, bağışlayan merhamet edendir.
İ.

*

Çevrimdışı Evvâh

• *
  • 211
    • KiŞiSel SiTeM
« Yanıtla #2 : 29 Nisan 2010, 06:24:18 ÖS 18 »
:) Yazıyı okudunuz mu?

« Yanıtla #3 : 29 Nisan 2010, 06:28:37 ÖS 18 »
evet ve MÜSLÜMaNIM DEMEKTEN BAŞKA İSİMLERİ İSTEMEDİĞİM GİBİ BUNUNDA DOĞRU OLMADIĞI KANAATİNDEYİM. Bunuda tıpkı bir dönem hepimiz ermeni,hepimiz hırantız gibi sonuçlara götürceği düşüncesindeyim zaten insanlar hep dinlerini İYİ NİYETLERLE başlayan süreçlerle bozmuşlardır ama sizinde düşüncenize saygılıyım...

*

Çevrimdışı Evvâh

• *
  • 211
    • KiŞiSel SiTeM
« Yanıtla #4 : 29 Nisan 2010, 06:48:30 ÖS 18 »
Biz de aynı şeyi vurgulamaya çalışıyoruz aslında.

« Yanıtla #5 : 29 Nisan 2010, 06:49:44 ÖS 18 »
ALLAH VAR SORUN YOK....

« Yanıtla #6 : 30 Nisan 2010, 04:24:48 ÖÖ 04 »
"Deki: Vazifem karsiliginda sizden bir ücret istemiyorum; sizden istedigim, yanliz Ehli Beytine (yakinalrina) meveddet (saygi ve sevgi) istiyor" (Sura Suresi  / 23)

"Münafik olan Ali a.s.'i sevmez, mümin olanda ona kin duymaz." (Tirmizi)

"Ben kimin mevlasiysam, Ali a.s.'da onun mevlasidir" (Tirmizi)

Her mümin Alevi olmak zorundadir Her inanan alevi olmalidir.

Efendimiz S.A.V. Buyurmamismi "Ben ilim sehriysem, Ali ise kapisidir" diye. Yani bana ulasmak istiyorsaniz Ali a.s.'den gecmeniz lazim Ali a.s. olmadan Efendimiz s.a.v.'e ulasamayiz.
Yürüdügün yolda ayagina batan diken kavusacagin gülün habercisidir!

« Yanıtla #7 : 30 Nisan 2010, 09:53:13 ÖÖ 09 »
"Deki: Vazifem karsiliginda sizden bir ücret istemiyorum; sizden istedigim, yanliz Ehli Beytine (yakinalrina) meveddet (saygi ve sevgi) istiyor" (Sura Suresi  / 23)

"Münafik olan Ali a.s.'i sevmez, mümin olanda ona kin duymaz." (Tirmizi)

"Ben kimin mevlasiysam, Ali a.s.'da onun mevlasidir" (Tirmizi)

Her mümin Alevi olmak zorundadir Her inanan alevi olmalidir.

Efendimiz S.A.V. Buyurmamismi "Ben ilim sehriysem, Ali ise kapisidir" diye. Yani bana ulasmak istiyorsaniz Ali a.s.'den gecmeniz lazim Ali a.s. olmadan Efendimiz s.a.v.'e ulasamayiz.

ARKADAŞ SİZ AYETLERİN ÖNCESİNE SONRASINA VE KURANIN BÜTÜNLÜĞÜNDE OLAYLARA BAKMAZMISINIZ ,HA İNSAN Ayetin öncesine sonrasına bakmasa bile alıp bari verdiğin ayetin hepsine bak bu nasıl bir anlayış hayret.....Bİ OKU VE BİRAZ TEFEKKÜR ETTE AYET NEDİYOR OLAY NASIL GELİŞMİŞTE ONA BAKTA ÖYLE KARAR VER HA BEN HABİBİ FİLLAH ÖLÇÜSÜNDE ALİ[RA] anı aleviyim diyenden daha çok seviyor ve bunuda lafla değil ALİ[ra] yaptığı şekilde islamı ALLAH VE RESULUNUN AÇIKLAMA ÖLÇÜSÜNE SADIK KALIP MUHAMMED [SAV] BAĞLI BİR ALİ SEVGİSİ İÇİNDEYİM ,YOKSA ALİ[RA] na iftira atıp onu bu iftiralarla öven değilim....

ŞURA SÜRESİ.21- Yoksa onların birtakım ortakları mı var ki, Allah'ın izin vermediği şeyleri, dinden kendilerine teşri' ettiler (bir şeriat kıldılar)? Eğer o fasıl kelimesi olmasaydı, elbette aralarında hüküm (karar) verilirdi. Gerçekten zalimler için acı bir azap vardır.

22- (O gün) Zalimleri kazandıkları dolayısıyla korkuyla titrerlerken görürsün; o (yaptıkları) da üstlerine çöküvermiştir. İman edip salih amellerde bulunanlar ise, cennet bahçelerindedirler. Rableri Katında her diledikleri onlarındır. İşte büyük fazl (nimet ve üstünlük) budur.

23- İşte Allah, iman edip salih amellerde bulunan kullarına böyle müjde vermektedir. De ki: "Ben buna karşı yakınlıkta sevgi dışında sizden hiçbir ücret istemiyorum." Kim bir iyilik kazanırsa, Biz ondaki iyiliği artırırız. Gerçekten Allah, bağışlayandır, şükredene karşılığını verendir.

24- Yoksa onlar: "Allah'a karşı yalan düzüp-uydurdu"mu diyorlar? Oysa eğer Allah dilerse senin de kalbini mühürler. Allah, batılı yok edip-ortadan kaldırır ve Kendi kelimeleriyle hakkı hak olarak pekiştirir (gerçekleştirir). Çünkü O, sinelerin özünde olanı bilendir.

« Yanıtla #8 : 30 Nisan 2010, 05:49:26 ÖS 17 »
Alıntı
ARKADAŞ SİZ AYETLERİN ÖNCESİNE SONRASINA VE KURANIN BÜTÜNLÜĞÜNDE OLAYLARA BAKMAZMISINIZ ,HA İNSAN Ayetin öncesine sonrasına bakmasa bile alıp bari verdiğin ayetin hepsine bak bu nasıl bir anlayış hayret.....Bİ OKU VE BİRAZ TEFEKKÜR ETTE AYET NEDİYOR OLAY NASIL GELİŞMİŞTE ONA BAKTA ÖYLE KARAR VER HA BEN HABİBİ FİLLAH ÖLÇÜSÜNDE ALİ[RA] anı aleviyim diyenden daha çok seviyor ve bunuda lafla değil ALİ[ra] yaptığı şekilde islamı ALLAH VE RESULUNUN AÇIKLAMA ÖLÇÜSÜNE SADIK KALIP MUHAMMED [SAV] BAĞLI BİR ALİ SEVGİSİ İÇİNDEYİM ,YOKSA ALİ[RA] na iftira atıp onu bu iftiralarla öven değilim....

............

« Yanıtla #9 : 30 Nisan 2010, 06:49:53 ÖS 18 »
Alıntı

Neden yazdiklarimi üzerine aldin Bir söz var yarasi olan gocunur. Ben sana ithaf olarak yazmadim genele yazdim ayette ve hadisde Imam Ali as. ve Ehli beytin Ne denli önemli oldugunu ve yine ne denli sevilmesi gerekdigini söylemeye calisdim ben sana sen iftira atiyorsun demedim. SEn ne diye yaran varmi gibi gocunupda sazanlama atlyiorsun? Ben ayeti yarim yumalak atmadim ve yetten önceki ve sornaki Zalimlerden degidlir buradakiler sanada. Ve Sura suresnin 23 ayetinde Allahin iman edipde salih amel isleyen kulalrina verilen müjdeden sorna Rasulullas s.a.v.'in ashabina ümmetine demesini istedigi yakinalrina ynai ehli beytine saygiyi ve sevgiyi istemesidir!

Yazilanalri iyi oku öyle laf yetistirecem diyede herseye sazanlama dalma güzel kardesim.

BİR ZAMANLAR SENİN GİBİLERİNE KIZIYORDUM AMA ,ŞİMDİ İSE ACIYOR VE DUA EDİYORUM ,
RABBİM BANA VE SANA VE BÜTÜN MÜSLÜMANLARA RAHMET ETSİN,DİLERİM ALİ[RA] SEVMEYİ ,ALLAH VE RESULUNUN ÖNÜNE GEÇMEDEN YAPMAYI İDRAK EDER VE ÖYLE SEVERSİN ÇÜNKÜ SEVGİDE BİR SINAVDIR....

« Yanıtla #10 : 01 Mayıs 2010, 01:22:20 ÖÖ 01 »
Bismillahirrahamnirrahim...

Selamunaleykum bugün öglen yazdigim ikinci yorumdan dolaiy hakkini helal et güzel kardesim o ters zamana denk geldi Insan oglu sasarda ebserde. Hatasiz kul olmaz kimse kendisinde hatasizlik aramasin benim hatam oldu...

Bu arada verdigin bilgiler icin Rahman senden razi olsun.... Sen kendince hakli olabilirisin ancak Kurtubi Taberi Ve Ibnu Kesir tefsirlerinde malum olan ayetin hakkindaki aciklamalara bakinca hak verecegine inaniyorum.

BİR ZAMANLAR SENİN GİBİLERİNE KIZIYORDUM AMA ,ŞİMDİ İSE ACIYOR VE DUA EDİYORUM ,
RABBİM BANA VE SANA VE BÜTÜN MÜSLÜMANLARA RAHMET ETSİN,DİLERİM ALİ[RA] SEVMEYİ ,ALLAH VE RESULUNUN ÖNÜNE GEÇMEDEN YAPMAYI İDRAK EDER VE ÖYLE SEVERSİN ÇÜNKÜ SEVGİDE BİR SINAVDIR....

Burada benim gibilerinden bahsediyorsun senin gözünde ben nasil biriyim aciklarsan sevinirim hatam varsa düzeltmek isterim kendimi nasil tanitmisim ve senin gözünde "sencilik onculuk" gibi ayrima nasil düsmüsüm bilmek isterim.

Rahman olan Allah C.C. Ayaklarimizi islam dini üzerine sabit kilsin, Kalbimizi iman nuru ile doldursun.

« Yanıtla #11 : 01 Mayıs 2010, 09:11:35 ÖÖ 09 »
 ve aleykumselam ve rahmetullah kardeş sadece yukarda şahsıma yaptığın,atıflardan dolayı SENİN GİBİLER dedim,yoksa hiç kimseye yaftalayan bir yapıda değilim.hakkın helali içinse zaten ben bu durumları göze almışm ve baştanda HAKKIMI HELAL ETMİŞİM.saygılar....kardeşim benim.

not .kardeş tefsirlerin bir çoğunda israiliyat  olduğu gibi,ilk baştada üzerinde durduğunuz gibi her insan hata yapa bilir vede şaşa bilir bunlar geçmiş dönem müfessirleri olduğu gibi günümüzdekinlerde olabilir.bizler araştırmamızı yapıp önyargısız ve ÖZELLİKLE KURANIN EVRENSELLİĞİNDE kuranda Allahın gösterdiği metodda kuranı bulunduğumuz zamana indirerek anlaya biliriz. bunuda kuranın ayetleri üzerinde TEFEKKÜR,TEDEBBÜR,TEZEKKÜR edip bunlarıda özellikle gecenin bir bölümünden sonra tecridli ve ayetleri hissederek anlamaya çalışırsak inşaallah rabbim bize FURKAN ANLAYIŞINI bahşedecektir.