Nefsin uçkurana sahip olamamak-II (Kız ile erkek arkadaş olamaz)

 • 10 Cevap
 • 6486 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Evvâh

 • *
 • 211
 • İnne İbrahîme Le Evvâhun Halîm (Tevbe-114)
  • KiŞiSel SiTeM
Selamun aleykum kardeşlerim
 
Hamd Alemlerin Rabbine, salât ve selam onun elçisi biricik Efendimiz (s.a.v.) üstüne olsun.
Rahman ve Rahîm olan Allah'ın adıyla...


 Bu yazının takdimini daha önce yapmıştık, "Nefsin uçkuruna sahip olamamak-I (Takdîm)" şimdide de buna bağlı olarak günümüzün en büyük ve en tehlikeli hastalıklarının birinden bahsedeceğim. Bazen okulda, bazen iş yerinde, bazen otobüste vb. çeşitli yerlerde gördüğümüz bir tablo. Yadsınamayacak kadar ciddi ve hayati bir öneme haiz bir konu: Birbirine yabancı olan kız ve erkek arasındaki ilişkinin boyutu nedir?

 Malumdur ki dehşet verici boyutlara ulaşan ve gitgide de vahimleşen bu tablo hiç de içimizi açmıyor. Siz hele bir de bu tablonun içinde malzeme olmuşların çığlıklarına kulak verin. Muhakkak yakınlarınızda, tanıdıklarınızdan bazıları bu tabloda bir öğe olmuştur ve siz de neler yaşadığını duymuş yahut dinlemişsinizdir. Masumca başlayan ve herkesin iyi niyetle çıkmış olduğu bu mutluluk yolu!! Karanlık ve kabuslarla mündemiç bir bataklığa dönüşmekte çoğunlukla. Bazen "biz sadece arakadaşız" sözü bazen de "Şimdilik birbirimizi tanıyoruz" sözü bu yolun en büyük yalanlarındandır. E minareyi çalan kılıfını hazırlar!
 
Neyse biraz daha somut ve canlı örneklere geçelim. Gündelik hayatta karşıma çıkan birkaç örneği sizinle paylaşmak istiyorum. İsmini vermeyelim, A adındaki bir arkadaşım 6 kızı birden arkadaş edinmiş (idare etmekte argoca) ve zavallı kızların hepsi çocuğun sadece kendisini sevdiğini ve gözü olduğunu düşünüp kendince ileri doğru ciddi şeyler düşünmektedir. Ama baya maharetli olan arkadaşımız alacağını alıp kendisine ters gelen bir durumda kolayca kişileri silmektedir. Savunma basit aman boşver elimi sallasam ellisi bana kız mı yok. Nice masum kızlar heba olmakta bu tiplere tabii. İşin garibi bu tip insanların idare ettiği kız sayısı asla düşmemekte. Büyük maharet gerçekten de bravo!!!
Tabii işin bir de diğer boyutuna bakalım hemen erkeklere yüklenmeyelim bu işin erkeği kızı yok. Şimdi ki örnek diğer örneğin kız versiyonu sayılır. böyle bir durumdan çıkmış veya bu hastalığa mübtela ismini vermediğimiz B adındaki arkadaşımız da daha önce yaşadığı acı tecrübeleri bir sonraki erkeğe (çıktığı-eğlendiği-gezdiği) asla anlatmaz kabul olunmayacağını düşünerekten veya ondan da hep bir yamuk bekler eninde sonunda karşısındakinin onu bırakacağını düşünür. Bazen bu düğün öncesine kadar varır iş ciddiye ulaşınca kız durumu anlatır ama durum tam bir cinayete dönüşür kendini yaktığı gibi genci de yakar ve ondan da olur. Nitekim leke çıkacağı yerde tüm vücuduna yayılır. Hatta bazen her iki taraf evlilik öncesi veya sonrası ciddi itiraflarda bulunur ki bu itiraflar bazen zinaya kadar varabilir bunu örneklerini çok fazla gördük yaşantımızda. Bir ara hatta bu minvalde bir soru gelmişti bana soru söyle idi: "Hocam ben nişanlıyım evlenmeme bir hafta kaldı ancak daha öncesinde ben başkasıyla 5 yıl flört ettim ve cinsel ilişkide de bulundum bunu şimdi evleneceğim insana söyleyeyim mi?" Gelin siz cevap verin!

Kısaca şunu demek istiyorum kız ile erkek asla arkadaşlık yapmamalı (ne kadar duygusal ve masumca birşeylerin arkasına sığınılsa da). Dinimiz de zaten bunu yasaklamış ve bu yola sevkedici her türlü hareketten kaçınılması, yaklaşılmaması gerektiğini ifade etmiştir. Müminleri kardeş ilan ederek yoplumsal ilişkide birbirimize hangi vasıfla yaklaşmamız gerektiğini öğretmiştir. Bunu küçük görüp, ilkellik olarak görenlere inat zafer inananların olacaktır, Mevla bizleri kazananlardan eylesin.  Bu dünyada kız ile erkek tek bir kez arkadaş olur o da hayat arkadaşlığına dönüşür bu yüzden arkadaşım diyebileceğimiz karşıt cinsimiz ancak eşimiz olmalıdır diğerleri akrabalık bağları hariç kardeşimizdir. Yani sadece elmanızın yarısı niteliğinde olan eşiniz hayat arkaşınızdır. Yukarıda anlattıklarıma dikkat edin, uzunca süren mutluluğunuz saniyede karalara bürümeyin. Şeytanın işi bu çünkü, o sağımızdan solumuzdan arkamızdan önümüzden devamlı bize saldırmaya devam ediyor, güçlü olmazsak kaybederiz Allah korusun.

 Burada anlattıklarımızın başlıca sebebi ne diye soracak olanları vardır elbette. Sorun ne mi? Söyleyelim: Çok basit Kur'an'dan uzak , hadislerden bihaber magazin ve yabancı bir hayat sürdürmek. Bir nevi inkültürasyon. Giyicek, yiyecek, konuşacak, dinleyecek, okuyacak  vs herşeyimizi birilerine endekslersek ve taklit batağından uzak kalamazsak kaçınılmaz olarak herşeyimiz o kişilere benzeyecektir. İşte kız-erkek ilişkileri de bu bozulmadan payını alıyor. Çözüm mü ne? Bunu söylemeye görevli değilim sadece İSTEYİN ve OLUN!!!  Çünkü Rabbimiz kûn fe yekûn sahibidir.

Siz bir de bu yazıyı sanal alem için düşünün

[COLOR="Blue"]Yazının kaynağı:[/COLOR] Nefsin uçkurana sahip olamamak-II (Kız ile erkek arkadaş olamaz) - İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh - Kişisel Bilgi Sitesi
 
İlyas Uçar - Evvâh - Ebu Rudeyha
03.03.2007 - Cumartesi - 16:00
Düzenleme: 18.06.2009 - Perşembe - 02:00

*

Çevrimdışı maxpayna

 • *
 • 5150
  • depo
Ynt: Nefsin uçkurana sahip olamamak-II (Kız ile erkek arkadaş olamaz)
« Yanıtla #1 : 18 Haziran 2009, 05:26:22 ÖS 17 »
Alıntı
Evvâh
Kısaca şunu demek istiyorum kız ile erkek asla arkadaşlık yapmamalı . Dinimiz de zaten bunu yasaklamış ve...........

bir başlığı okudum bir de koca metinde şu cümle gözüme dokundu...
dininizin hangi hükmüne binaen buna kanaat getirdiniz kaynaklarını açıklarsanız sevinirim...
saygılarımla

*

Çevrimdışı Evvâh

 • *
 • 211
 • İnne İbrahîme Le Evvâhun Halîm (Tevbe-114)
  • KiŞiSel SiTeM
Ynt: Nefsin uçkurana sahip olamamak-II (Kız ile erkek arkadaş olamaz)
« Yanıtla #2 : 18 Haziran 2009, 05:47:46 ÖS 17 »
Siz olduğuna dair bir delil gösterin bence.


Bu hususta Efendimiz (a.s) güzel bir hadisi var ilgilenenlere:

Zamanında bir genç çıkageldi ve çok saygısızca:

— Ya Resulallah! Ben felanca kadın ile arkadaş olmak olmak istiyorum ve onunla zina yapmak istiyorum dedi.

Ashab-ı Kiram, bu durumdan çok öfkelendiler. İçlerinden gazaba gelerek genci dövmek ve huzuru Resulullah’dan çıkarmak isteyenler oldu. Bazıları bağırıştılar. Çünkü genç çok hayasız konuşmuştu. Alemlere rahmet olan sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) bırakın o genci buyurdu. Resulullah, genci yanına çağırdı, dizinin dibine oturttu. Gencin dizlerini kendi mübarek dizine değdirecek bir şekilde oturttu ve:

— Ey genç, birinin annenle bu kötü işi yapmasını ister misin? Bu çirkin hareket hoşuna gider mi? diye sordu. Genç hiddetle:

— Hayır Ya Resulallah, diye cevab verdi. Resulallah:

— Öyle ise o çirkin işi yapacağın kimsenin evlatları da bundan hoşlanmazlar.

Sonra:

— Peki, bu çirkin işi senin kız kardeşinle yapmak isteseler, sever misin? diye sorduklarında genç :

— Hayır, asla! diyerek hiddetleniyordu. Şu halde insanlardan hiç kimse bu işi sevmez buyurdu.

Sonra Hz.Peygamber (A.S.) mübarek elini bu gencin göğsüne koyarak şöyle dua etti:

— Allah’ım! Sen bu gencin kalbini temiz kıl. Namusu ve şerefini muhafaza eyle ve günahlarını da bağışla, buyurdu.

*

Çevrimdışı maxpayna

 • *
 • 5150
  • depo
Ynt: Nefsin uçkurana sahip olamamak-II (Kız ile erkek arkadaş olamaz)
« Yanıtla #3 : 18 Haziran 2009, 05:52:46 ÖS 17 »
Siz olduğuna dair bir delil gösterin bence.

eğer bir konuda hüküm beyan ediliyor ise hükmü beyan eden delilini de sunmak zorundadır. o yüzden hükmünüzün kaynağını ögrenmek istedim.


— Ey genç, birinin annenle bu kötü işi yapmasını ister misin? Bu çirkin hareket hoşuna gider mi? diye sordu. Genç hiddetle:
— Hayır Ya Resulallah, diye cevab verdi. Resulallah:

eğer deliliniz bu ise;
bu zinaya delil olabilir arkadaşlıga degil.
konumuz kadın erkek arkadaşlıgımıdır yoksa evlilik dışı aşk hayatımdıır bunu iyi ayırt edelim.
benim sorum alıntıladıgım cümlede oldugu gibi kadın erkek arkadaşlıgınadır.
ayrıca;
üstteki genç annem kiminle ne yapıyor ise yapsın diye cevap verir ise peygamber ne cevap verecek
- o zaman buyur yavrum yolun açık olsun farın da ....
mı diyecek...!!!

*

Çevrimdışı Evvâh

 • *
 • 211
 • İnne İbrahîme Le Evvâhun Halîm (Tevbe-114)
  • KiŞiSel SiTeM
Ynt: Nefsin uçkurana sahip olamamak-II (Kız ile erkek arkadaş olamaz)
« Yanıtla #4 : 18 Haziran 2009, 05:54:12 ÖS 17 »
Yine Rabbimizin şu ikazına da kulak verelim: “Zinaya yaklaşmayın. Zira o, bir hayâsızlıktır ve çok kötü bir yoldur.” (İsra, 17/32)

Cenab-ı Hak, “Zinaya yaklaşmayın!” diyor. “Zina yapmayın!” demiyor. Onun için zinaya vesile olabilecek, davetçilik manasına gelebilecek, tahrik ve teşvikçi her türlü söz fiil davranıştan uzak durmak lazım. Kız ve erkek ateş ve barut gibidir.


*

Çevrimdışı maxpayna

 • *
 • 5150
  • depo
Ynt: Nefsin uçkurana sahip olamamak-II (Kız ile erkek arkadaş olamaz)
« Yanıtla #5 : 18 Haziran 2009, 06:20:37 ÖS 18 »bak bu daha tutarlı, mantıklı bir delil oldu.
bu ayetten murad;

zina zaten yasak olduğu gibi değil zina yapmak zinaya yaklaştıracak eylemlerden bile uzak durun ki ayağınız kayar gidersiniz diye uyarılıyoruz.

o zaman zinaya yaklaştıran eylemler nelerdir, yaklaştırmayacak eylemler nelerdir diye düşünmek lazım
ben bir bayana selam versem yaklaşırmıyım ?

dişiliğin değil kişiliğin ön plana çıkarıldığı şartlarda bir sakınca doğacağını düşünmüyorum.
*

Çevrimdışı Evvâh

 • *
 • 211
 • İnne İbrahîme Le Evvâhun Halîm (Tevbe-114)
  • KiŞiSel SiTeM
Ynt: Nefsin uçkurana sahip olamamak-II (Kız ile erkek arkadaş olamaz)
« Yanıtla #6 : 18 Haziran 2009, 06:40:32 ÖS 18 »
Bir insana selam vermek, ona birşey sormak onu bize arkadaş yapmaz. Biz bunların yasak olduğunu söylemiyoruz. Kaldı ki birçok hal itibariyle kadın-erkek ilişki içerisinde olabilir.

Burada vurgulanan nokta masumca hatta hevaya uyarak yapılan bir hatadan insanların uzak durması. Çünkü biz arkadaşız diyerek her türlü haltı yiyenler var bunun sakallısı, başörtülüsü, makyajlısı, abisi, ablası vs yok. şeytan şeytanlığını her zaman yapacaktır.

*

Çevrimdışı maxpayna

 • *
 • 5150
  • depo
Ynt: Nefsin uçkurana sahip olamamak-II (Kız ile erkek arkadaş olamaz)
« Yanıtla #7 : 18 Haziran 2009, 10:08:21 ÖS 22 »


arkadaş kavramına yüklediğimiz anlam farklı olduğu için farklı algıya ve zıt yoruma neden oluyoruz.
ben de buna vurgu yapmıştım zaten.

kız erkek arkadaş olamaz hüküm cümlesi çok genel bir cümledir ve normal arkadaşlık da bu hükmün içine girer ve benim itirazım da genelin de (yanlış yapan) ufak bir kesime dahil edilmesidir.
ama sizin kastettiğiniz husus iki kişi arasında özel ilişki düzeyidir ki bu konuda zaten hepimiz hemfikiriz
evlilik sınırları dışında hiçbir "özel" ilişki onaylanamaz...

bu konuda güzel bir yazı :

"NİŞANLILIK DÖNEMİ NİKAHI": KİTABA UYMAK YERİNE KİTABINA UYDURMAK *

Çevrimdışı serzeniş_

 • zemheri
 • ****
 • 597
 • "Kurşuna sitemdir hislerim Ağlıyor Ellerim!"
  • zemheri
Ynt: Nefsin uçkurana sahip olamamak-II (Kız ile erkek arkadaş olamaz)
« Yanıtla #8 : 18 Haziran 2009, 10:10:47 ÖS 22 »
yasak olan şey herzaman insanoğlu için daha cazibeli,daha çekicidir...
bu bir gerçek..
ama şu da var;
uslub çok önemli...
en azından benm için...
başlık bana çok itici geldi...
bişeyleri emredermiş gibi demek (doğru bile olsa)
insanı o konudan ,o doğrudan uzaklaştırır...
bugün bir velimiz bişey anlattı ;
benim cidden çok sinirlendiğim ve gerçekten çok cahilce bulduğum bir tavır..
8 yaşındaki bir kıza kuran kursu hocasının dediği ve yaptığı hareketten bahsetti..
çorap giymediği için ALLAH seni yakar,cehenneme atar gibi bir tabir kullanmış..
ve eve göndermiş ...
daha kendini geliştiremeyen cahil insanlar bu tavırlarıyla körpe zihinlere islamı öcüymüş gibi gösteriyolar..
o açıdan ben herzaman ılımlı ve karşıdaki insanın seviyesine göre yaklaşımdan ve söylemden yanayım...
doğrusuda bu olmalı...
selametle...

*

Çevrimdışı Evvâh

 • *
 • 211
 • İnne İbrahîme Le Evvâhun Halîm (Tevbe-114)
  • KiŞiSel SiTeM
Ynt: Nefsin uçkurana sahip olamamak-II (Kız ile erkek arkadaş olamaz)
« Yanıtla #9 : 23 Haziran 2009, 03:58:44 ÖS 15 »
Olamaz demek olmasın demek değil :) olmasın emirdir ;)

*

Çevrimdışı serzeniş_

 • zemheri
 • ****
 • 597
 • "Kurşuna sitemdir hislerim Ağlıyor Ellerim!"
  • zemheri
Ynt: Nefsin uçkurana sahip olamamak-II (Kız ile erkek arkadaş olamaz)
« Yanıtla #10 : 27 Haziran 2009, 08:40:24 ÖS 20 »
Olamaz demek olmasın demek değil :) olmasın emirdir ;)

Alıntı
bişeyleri emredermiş gibi demek (doğru bile olsa)

sizinde kaçırdığınız nokta şu;
ben size emir cümlesi kullanmışsınız dememişim...
emredermiş gibi demişim..
o da benim kelime bilgimde şu anlama gelir;
emir cümlesine yakın hitap manasında...
ki o manada kullandım..
neyse asıl mesele çok farklı ...
selametle..