Çekiyorum çeeeektim!

 • 2 Cevap
 • 2734 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Evvâh

 • *
 • 211
 • İnne İbrahîme Le Evvâhun Halîm (Tevbe-114)
  • KiŞiSel SiTeM
Çekiyorum çeeeektim!
« : 11 Mayıs 2009, 07:21:01 ÖS 19 »

Hamd Alemlerin Rabbine, salât ve selam onun elçisi biricik Efendimiz (s.a.v.) üstüne olsun.
Rahman ve Rahîm olan Allah'ın adıyla...

Bugün yine beni rahatsız eden ve günden güne de içimi kemiren bir konuyu yazmak istiyorum. Şimdiden şu hatırlatmayı yapayım, bu yazı asla bir şahsa, bir gruba yönelik değil aksine her zaman ki gibi ilk muhatab nefsimiz olmak üzere tüm kardeşlerimize acizane iyiliği göstermek, hakkı tavsiye etmek, uyanışa sebeb olmak amacıyla yazılmıştır. Umarım hakkıyla okuyup, hakkıyla istifade edenlerden oluruz.

Bahsedeceğim konu, "internet üzerinde kullanılan şahsi fotoğraflar". Tabii ki kimsenin özgürlüğüne, davranışlarına engel olamayız ama anlatacaklarımız ile en azından inşaallah düşündürmeye sevk edebiliriz diye düşünüyorum.

Son zamanlarda özellikle "Facebook" adı ile bilinen meşhur arkadaşlık-dostluk sosyal ağı hayatımızı çepeçevre sarmış bulunmakta tabii ki kullanabilene faydaları var lakin daha önceki yazılarımda da belirttiğim üzere kullanımını bilmediğimiz veya beceremediğimiz şeyler başımıza bela olabilmekte. İşte bu platform da başımıza sıkıntı getirebilecek özellikte bir platform özellikle kullanılan şahsi bilgiler hele hele üzerinde duracağım şahsi fotoğraf kullanımı başlı başına bir faciaya davetiye. Şimdi hemen hadi ordan, ne zararı var diyenler olacaktır o zaman konuyu hemen açalım.

1. İnternet gibi her türlü hilenin, desisenin bulunduğu bir yerde yayınladığınız resimler başkalarının kolayca kullanımına geçmekte herkes sizin gibi iyi niyetli değildir öncelikle bunu unutmayın.
2. Resimlerinizi kullanımına sunduğunuz kişiler sadece listenizde bulunan arkadaş ve dostlarınız olmayacak asla bunu da unutmayın.
3. İnternette bulunan nice evlenme, arkadaş bulma ve isimlerini yazmaya ar ettiğimiz iğrenç gayrimeşru sitelerde resimlerinizin avatar veya kişisel resim olarak kullanılacağı hiç aklınıza geldi mi? Ya da photoshop vs gibi grafik araçları ile resimlerinizin asla istemeyeceğiniz bir şekle sokulmasına ve böylece başınızın belaya girmesini hiç düşündünüz mü? Dahası bugün dost olduğunuz kişilerin Allah göstermesin yarın düşmanınız olduğunda bu resimlerle ile neler yapabileceğini azıcık aklınıza getirdiniz mi? Allah korusun, yarın birgün bir resimde sizi birisinin öptüğünü görürseniz bu yazı aklınıza gelsin. Çünkü teknolojik olarak bunlar yapılması gayet kolay şeyler.
4. Bazen de resimler tekli değil birkaç eş dostun yer aldığı resimler olabiliyor. Acaba kişilerin bu resimlerin internette herkese sergilendiğinden haberleri var mı ya da sizin kul hakkına girdiğinizden.

Ben olası bazı durumları ifade etmeye çalıştım siz bunun daha ilerisini düşünebilirsiniz, pişmanlığın fayda vermeyeceği durumlara düşürmekten Mevla bizleri muhafaza buyursun. Hem bu yazı bana devamlı surette sorulan "Hocam neden hiç resimlerinizi yayınlamıyorsunuz?" sorusuna gayet açık bir cevap olmuş oldu. Unutmayın her zaman birileri bizim başımızda sopayla bekleyemez ancak Allah azze ve celle herşeyi görüp ve gözetendir. Son kez tekrarlıyorum kimseyi suçlama, kınama, rencide etme, alay konusu yapmak değil amacımız Mevla idrak edenlerden eylesin, şeytanlardan ve şeytanlaşmış insanların şerrinden bizleri muhafaza buyursun.


Yazının kaynağı: Çekiyorum çeeeektim! - İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh - Kişisel Bilgi Sitesi

İlyas Uçar - Evvâh - Ebu Rudeyha
11.05.2009 - 19:06

*

Çevrimdışı sülfile

 • ***
 • 394
 • حركة المقاومة الاسلامية
Ynt: Çekiyorum çeeeektim!
« Yanıtla #1 : 12 Mayıs 2009, 12:37:16 ÖÖ 00 »
evet doğru tespitler
lakin paronaya eğilimlerimizinde gözden geçirilmesi şart
iletişim geliştiğinden bu yana herkes her yerde her naneyi kayıt altına alıp dağıtabiliyo yada sizin bilgisayarınızdan resimlerinize ulaşabiliyor o sebeple derimki herkes ilk evvela baktığı resimlere yafta vurmaktan öte bunu bir aldatmaca olabileceğinide düşünsün.
Ya kalkın direnin cemaat çocuklar ölmesin, yada susun saklayın korkuları çocuklar görmesin!!!

*

Çevrimdışı Evvâh

 • *
 • 211
 • İnne İbrahîme Le Evvâhun Halîm (Tevbe-114)
  • KiŞiSel SiTeM
Ynt: Çekiyorum çeeeektim!
« Yanıtla #2 : 12 Mayıs 2009, 03:16:18 ÖS 15 »
Ne kadar çakallığın, hilenin olduğu belli dikkatli olmak her zaman yararlı olur