bakara 217

• 0 Cevap
  • 2750 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4812
  • Dosdoğru ol!
bakara 217
« : 14 Mayıs 2009, 05:00:07 ÖS 17 »
Sana haram ayda savaşmayı soruyorlar. De ki: "O ayda savaş büyük bir günahtır. Allah'ın yolundan alıkoymak, onu inkar etmek, Mescid-i Haram'ın ziyaretine engel olmak ve halkını oradan çıkarmak Allah katında daha büyük günahtır. Zulüm ve baskı ise adam öldürmekten daha büyüktür. Onlar, güç yetirebilseler, sizi dininizden döndürünceye kadar sizinle savaşmaya devam ederler. Sizden kim dininden döner de kafir olarak ölürse öylelerin bütün yapıp ettikleri dünyada da, ahirette de boşa gitmiştir. Bunlar cehennemliklerdir, orada sürekli kalacaklardır. bakara (217)

Bu ayet bir seriyye sonrası nazil oldu. nuzul sebebi özel diye ayet o güne elbette hapsedilemez. her ayetin nuzül sebebi asında o ayeti okuyandır.

bi yerde karşılaştım. de buraya taşımaya karar verdim. hani eskiler hatırlayacaklardır: bizim istişhad konusunda uzun tartışmalarımız olmuştu. bu ayeti gördüğümde zihnimdeki düğüm çözüldü adeta.

seriyyeyi yöneten ashab kendisini rasule açıklarken biz malum ganimete saldırdıktan sonra o gece hilali gördük dedi.ama rasul ganimetten kendisine ayrılan payı kabul etmedi. ve olayı Allaha havale etti.
yani o tartışmadna sonra hep düşündüm. evet yanlış ama daha büyük yanlışı önleme adına yapılamaz mı? işte bu ayet beni rahatlattı.
umarım o tartışmadan sonra malum kişilerle (hamit abi:)) bu ayet helalleşmemiz olur....

'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8