Şer Allah’tan mı gelir?

• 38 Cevap
  • 21134 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

murat

Ynt: Şer Allah’tan mı gelir?
« Yanıtla #15 : 30 Ağustos 2008, 08:31:29 ÖS 20 »
Savaş, hoşunuza gitmediği halde üzerinize yazıldı (farz kılındı) . Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz.   bakara 216

« Yanıtla #16 : 07 Eylül 2008, 01:01:18 ÖÖ 01 »
NİSA SÜRESİ (4) 79.''sana ne iyilik gelirse ALLAH'tandır.Sana ne kötülük gelirse kendindendir.''

*

Çevrimdışı İSRA

• **
  • 214
  • Zalim zulüm eder, Kader adalet eder..
« Yanıtla #17 : 04 Mart 2017, 11:50:40 ÖS 23 »

"Her nefis ölümü tadıcıdır. Biz sizi şerle de, hayırla da deneyerek-imtihan etmekteyiz ve siz Bize döndürüleceksiniz." (21-Enbiya 35)
"Size isabet eden her musibet, kendi ellerinizle kazandıklarınız yüzündendir. (Halbuki Allah, yaptıklarınızın) çoğunu da affetmektedir." (42-Şura 30)
ayetlerden hareketle anlıyoruz ki 'Karşılaştığımız her hayır Allah'tan, başımıza gelen her şer her kötülük de ellerimizle yaptıklarımızdan dolayıdır.'

"Yerde ve sizin nefislerinizde başınıza gelen herhangi bir musibet yoktur ki, Biz onu yaratmadan (gerçekleştirmeden) önce bir Kitap'ta (yazılmış) olmasın. Şüphesiz bu Allah'a göre kolaydır." (57-Hadid 22)
ayetini dikkate alarak, bütün bunların Allah'ın yarattığı ve Allah'ın izniyle olduğu gerçeğini de anlamaktayız.

Daha açık bir ifadeyle 'Hayrı ve şerri Allah'ın yarattığını, kullarına karşı Rahman olan Rabbimizin kulları için (İlahi davetinde de görüleceği üzere) hayrı dileyip şerri dilemediğini, ancak şerre müstehak olanlar için şerrin gerçekleşmesine izin verdiğini belirtiyoruz. Nitekim meal çalışmamızda bu konuyla ilgili bazı ayetlere parantez içi getirdiğimiz açıklamalar da, bu anlayışımızı ifade eden açıklamalardır.

"Size ne oluyor ki münafıklar konusunda ikiye ayrıldınız? Oysa Allah, kazandıkları dolayısıyla onları tepe taklak etmiştir...."(4-Nisa 88)

"Böylece Biz her peygambere, insan ve cin şeytanlarını düşman kıldık. Onlardan bazısı bazısını aldatmak için cazip-süslü sözlerle vesvese verirler. Rabbin dileseydi (müstehak görüp-izin vermeseydi) bunu yapamazlardı. Artık onları uydurdukları (iftiralar) ile başbaşa bırak." (6-En'am 112)

"Ahirete inanmayanların yaptıklarını (müstehak oldukları şeytana izin verip) süslü gösterdik. Onlar (hakka) körlük içinde bocalayıp dururlar." (27-Neml 4)

Hulâsa: Şerrin Allah'tan olmadığını, Allah'tan olanın ancak hayr olabileceğini, insanın kendi yapıp ettiklerinden dolayı şerre maruz kaldığını ifade ediyor, buna inanıyoruz.

Mehmed Alagaş
İlâhi ente maksûdî ve rızâke matlûbî..

« Yanıtla #18 : 07 Mart 2017, 07:50:30 ÖS 19 »

"Her nefis ölümü tadıcıdır. Biz sizi şerle de, hayırla da deneyerek-imtihan etmekteyiz ve siz Bize döndürüleceksiniz." (21-Enbiya 35)
"Size isabet eden her musibet, kendi ellerinizle kazandıklarınız yüzündendir. (Halbuki Allah, yaptıklarınızın) çoğunu da affetmektedir." (42-Şura 30)
ayetlerden hareketle anlıyoruz ki 'Karşılaştığımız her hayır Allah'tan, başımıza gelen her şer her kötülük de ellerimizle yaptıklarımızdan dolayıdır.'

"Yerde ve sizin nefislerinizde başınıza gelen herhangi bir musibet yoktur ki, Biz onu yaratmadan (gerçekleştirmeden) önce bir Kitap'ta (yazılmış) olmasın. Şüphesiz bu Allah'a göre kolaydır." (57-Hadid 22)
ayetini dikkate alarak, bütün bunların Allah'ın yarattığı ve Allah'ın izniyle olduğu gerçeğini de anlamaktayız.

Daha açık bir ifadeyle 'Hayrı ve şerri Allah'ın yarattığını, kullarına karşı Rahman olan Rabbimizin kulları için (İlahi davetinde de görüleceği üzere) hayrı dileyip şerri dilemediğini, ancak şerre müstehak olanlar için şerrin gerçekleşmesine izin verdiğini belirtiyoruz. Nitekim meal çalışmamızda bu konuyla ilgili bazı ayetlere parantez içi getirdiğimiz açıklamalar da, bu anlayışımızı ifade eden açıklamalardır.

"Size ne oluyor ki münafıklar konusunda ikiye ayrıldınız? Oysa Allah, kazandıkları dolayısıyla onları tepe taklak etmiştir...."(4-Nisa 88)

"Böylece Biz her peygambere, insan ve cin şeytanlarını düşman kıldık. Onlardan bazısı bazısını aldatmak için cazip-süslü sözlerle vesvese verirler. Rabbin dileseydi (müstehak görüp-izin vermeseydi) bunu yapamazlardı. Artık onları uydurdukları (iftiralar) ile başbaşa bırak." (6-En'am 112)

"Ahirete inanmayanların yaptıklarını (müstehak oldukları şeytana izin verip) süslü gösterdik. Onlar (hakka) körlük içinde bocalayıp dururlar." (27-Neml 4)

Hulâsa: Şerrin Allah'tan olmadığını, Allah'tan olanın ancak hayr olabileceğini, insanın kendi yapıp ettiklerinden dolayı şerre maruz kaldığını ifade ediyor, buna inanıyoruz.

Mehmed Alagaş

Yukarıda hayrı ve şerri Allah Yaratır diyor.  Şer Allah'tan değil. Şerri insan kendisi yaratır.
Allah her şeye bir ölçü koymuştur
Kamer 54/ 49 Hiç şüphesiz, biz her şeyi bir ölçü kader ile  yaratmışızdır.
إِنَّا كُلَّ شَيْءٍ خَلَقْنَاهُ بِقَدَرٍ
İnnâ kulle şey’in halaknâhu bi kader

İnsanlara irade vermek süretiyle tercihi insana bırakmıştır

Yunus 10/100 ,Hem Allah'ın akıl ve irade vermek suretiyle gerçekleşen izni olmasaydı, hiçbir insan imana eremezdi.Allah, pisliği, aklını kullanmayanlar üzerine bırakır.

İsra  17/84 De ki: "Herkes kendi yaratılışına fıtrat tarzına  göre davranır. Şu halde kimin daha doğru yolda olduğunu Rabbin daha iyi bilir."

Allah'a karşılık sorumluluklarımızı yerine getirmede karşılaştığımız imtihanlarımız da  pek çok ikilemle sınav ediliriz.Allah' hiç bir zaman şer murad etmemiştir

Nisa 4/ 79  Sana iyilikten her ne gelirse Allah'tandır, kötülükten de sana ne gelirse o da kendindendir. Biz seni insanlara bir elçi olarak gönderdik; şahid olarak Allah yeter.

Allah zulmetmez
Zuhruf 43/76 Biz onlara zulmetmedik; onlar kendilerine zulmetmişlerdir.

haksızlık yapmaz

Nisa 4/ 40 Allah zerre kadar haksızlık yapmaz; bir iyilik olsa onu kat kat artırır ve kendi katından da ona büyük bir ödül verir.

*

Çevrimdışı Biz

• **
  • 138
« Yanıtla #19 : 08 Mart 2017, 11:52:40 ÖÖ 11 »
             Geçenlerde bir trafik kazası oldu..Otobüs virajı alamayarak kaza yaptı...Kadınlar günü etkilnliğine giden yolculardan 7 si vefat etti...34 yaralı var..Bu şer durumu, bu bağlamda yorumlarmısınız?..Yada Akdenizde batan bir lastik botta boğularak hayatını kaybeden mültecileri?..Bunlar kendi elleriylemi kazandılar?...Şöyle bir şey diyebilirmiyiz;..Şer insanlardandır, hayır da insanlardandır, ama ikisinide yaratan Allah'tır..Bazen insan kendi elleriyle yaptığından, bazende başka birisinin elleriyle yaptığından hayır veya şer'e maruz kalır..Ama ikisinide yaratan Allah'tır..Diyebilirmiyiz?...Bir insanın başka bir insanın yaptıklarından dolayı uğradığı şer'in sonsuz adalet sahibi Allah tarafından ahirette karşılığının verileceğine eminim...Şer'i yapanında aynı şekilde...

*

Çevrimdışı ozanca

• *
  • 4676
« Yanıtla #20 : 08 Mart 2017, 05:10:12 ÖS 17 »
İnsan sadece seçimi yapar ...
Mutezile fiilin yaratılmasını insana atfetmiştir ...
Ve şer ademiyettir , yokluktur , birşeyin olmaması halidir ...
Tıpkı karanlık gibi ...
Bu anlamda şer yaratılmaz , hayırın olmaması halidir ....
İnsan ihtiyarından sorumludur , ve yek yapabildiği budur ...

Max kardeşim ben merhaba diyorum , sende var mısın ???
Not font kurbaa

*

Çevrimdışı Biz

• **
  • 138
« Yanıtla #21 : 08 Mart 2017, 09:32:03 ÖS 21 »

Bişey anlamadım ama yine de teşekkür ederim cevabınız için..

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5150
    • depo
« Yanıtla #22 : 09 Mart 2017, 08:45:24 ÖÖ 08 »

Bişey anlamadım ama yine de teşekkür ederim cevabınız için..

Hahaha  :D
Biz abi, biz 10 yıldır anlayamadık Ozanca'yı.
Dur daha dün bir bugün iki  ;)
He deyip geçebilirsin :D

Ozanca karagözüm yokum, ben bu oyunda yokum.  ???

*

Çevrimdışı Biz

• **
  • 138
« Yanıtla #23 : 09 Mart 2017, 11:02:35 ÖÖ 11 »
           Yada şöyle diyebilirmiyiz;..Allah varlıkları yaratır, hayrı ve şerri varlıklar yapar....Hayır yapan mükafatını, şer yapan cezasını alır....
           Hayır ve şerden bahsederken bunlara yaratma diyebilirmiyiz?..Eğer bunlara yaratma diyebiliyorsak, bunların yaratıcısı varlıklardır..

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5150
    • depo
« Yanıtla #24 : 09 Mart 2017, 11:12:55 ÖÖ 11 »

Hayır ve şerr dediğiniz şeyler insanın yaptığı fiillerin / eylemlerin nitelendirilmesidir.

Biri-leri bi iş yapacak ki sonucu hayırlı ya da şerli/kötü olacak.

Ya da dış etkenlerin insan üzerindeki tesiri ile oluşan sonuçlar da bu kapsama girer

*

Çevrimdışı ozanca

• *
  • 4676
« Yanıtla #25 : 09 Mart 2017, 11:30:13 ÖÖ 11 »
Dünya hayatı deterministtir ..
Sebep sonuç ilişkisi içinde ilerler ...
Elektrik çarpar kısaca ve bu çarpmanın sebebide , şiddetide bellidir...
Elektrik kablosunun ucunu tutdum, fiilin faili ve dolayısıyla yaratıcısı benim diyemezsiniz ....
Ne çarpma kanununa dahliniz var , ne tek bir elektronunun hareketine ....
Kısaca elektriğin çarpmasını yaratmadan , elektrikten çarpılmanın sebebini ben işledim , bu eylemin yaratıcısı benim diyemezsiniz ...
Yaratılmışın yaratmasından bahsetmek , tevhid ilkesini çiğnemektir ...
Zerresinden, kainatına tüm mevcudatın yaratıcısı tekdir , şerik kabul etmez ....
Ki koca kainatın nizamını verenin , atom altı alemi yaratmış olması lazım ki düzenden söz edilebilsin...
Hasılı Allah tek yaratıcıdır ....
Not font kurbaa

« Yanıtla #26 : 09 Mart 2017, 12:18:46 ÖS 12 »
            Geçenlerde bir trafik kazası oldu..Otobüs virajı alamayarak kaza yaptı...Kadınlar günü etkilnliğine giden yolculardan 7 si vefat etti...34 yaralı var..Bu şer durumu, bu bağlamda yorumlarmısınız?..Yada Akdenizde batan bir lastik botta boğularak hayatını kaybeden mültecileri?..Bunlar kendi elleriylemi kazandılar?...Şöyle bir şey diyebilirmiyiz;..Şer insanlardandır, hayır da insanlardandır, ama ikisinide yaratan Allah'tır..Bazen insan kendi elleriyle yaptığından, bazende başka birisinin elleriyle yaptığından hayır veya şer'e maruz kalır..Ama ikisinide yaratan Allah'tır..Diyebilirmiyiz?...Bir insanın başka bir insanın yaptıklarından dolayı uğradığı şer'in sonsuz adalet sahibi Allah tarafından ahirette karşılığının verileceğine eminim...Şer'i yapanında aynı şekilde...

İnsan doğumu gibi ölümü bilme   özgürlüğe sahip değildir.

Kadar ve miktar :ölçüyü, Takdir ve mukadder : değerlendirme ve düzenlemeyi,  Kudret, kadir, muktedir ve iktidar : Bunları yapabilecek gücü ifade etmektedir.
El-Kadir; Kur’an’da bu tür ayetlerde geçen ‘kaddera-yukaddiru-takdir-kader-mikdar’ ifadeleri  ilim, irade, kudret  ve tekvin sıfatlarının yansıması olarak ,her şeye güç yetiren, her şeyin üstünde muktedir olan, iktidarın tümü kendisinden olan ALLAH'tır.

Kamer 54/ 49 Hiç şüphesiz, biz her şeyi bir ölçü kaderile  yaratmışızdır.
إِنَّا كُلَّ شَيْءٍ خَلَقْنَاهُ بِقَدَرٍ
İnnâ kulle şey’in halaknâhu bi kader.

İnsanın ölüm zamanı , boy uzunluğu ,kısalığı  gibi biyolojik ,tüm duyu organları İşitme, görme , işitme ,beslenme , solunum ve  sıcağı sıcak, soğuğu soğuk hissetme, özelliklerimiz bizim tercihimiz değildir.

Ankebut 29 / 57 Her nefis ölümü tadıcıdır; sonra bize döndürüleceksiniz.
كُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ ثُمَّ إِلَيْنَا تُرْجَعُونَ
Küllü nefsin saikatül mevti sümme ileyna türceun

Vâkıa 56/ 60. Sizin aranızda ölümü takdir eden Biziz ve Bizim önümüze geçilmiş değildir;
نَحْنُ قَدَّرْنَا بَيْنَكُمُ الْمَوْتَ وَمَا نَحْنُ بِمَسْبُوقِينَ
Nahnu kaddernâ beynekumul mevte ve mâ nahnu bi mes- bûkîn

Kasas Süresi 28/ 68 Senin Rabbin, onların tercih etme hakları olan şeylerden, tercih edip seçtiğini yaratır. Allah, onların içine daldıkları şirkten uzak ve yücedir.
وَرَبُّكَ يَخْلُقُ مَا يَشَاء وَيَخْتَارُ مَا كَانَ لَهُمُ الْخِيَرَةُ سُبْحَانَ اللَّهِ وَتَعَالَى عَمَّا يُشْرِكُونَ
Ve rabbuke yahluku mâ yeşâu ve yahtâru, mâ kâne lehumul hıyaratu, subhânallâhi ve teâlâ ammâ yuşrikûn

Âl-i İmrân 3/6 ;O, sizi rahimlerde, dilediği gibi şekillendirendir. O’ndan başka ilâh yoktur. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.
هُوَ الَّذِي يُصَوِّرُكُمْ فِي الأَرْحَامِ كَيْفَ يَشَاء لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ
Huvellezî yusavvirukum fîl erhâmi keyfe yeşâ’(yeşâu), lâ ilâhe illâ huvel azîzul hakîm
Kader ölçüdür -

Takdir Allah
Necm 44 Öldüren de dirilten de O'dur.
LOKMAN/34 Şüphesiz ki, kıyamet saatinin bilgisi Allah yanındadır. Yağmuru O yağdırır, rahimlerde ne varsa O bilir. Hiçbir kimse yarın ne kazanacağını bilmez. Hiçbir kimse hangi yerde öleceğini de bilemez. Şüphesiz ki Allah her şeyi hakkıyla bilir, her şeyden haberdardır.

Hac 22/ 5 Ey insanlar! Eğer yeniden dirilmekten şüphede iseniz, şunu bilin ki, biz sizi topraktan, sonra nutfeden, sonra alakadan aşılanmış yumurtadan, sonra uzuvları önce belirsiz, sonra belirlenmiş canlı et parçasından uzuvları zamanla oluşan ceninden yarattık ki size kudretimizi gösterelim. Ve dilediğimizi, belirlenmiş bir süreye kadar rahimlerde bekletiriz; sonra sizi bir bebek olarak dışarı çıkarırız. Sonra güçlü çağınıza ulaşmanız için sizi büyütürüz İçinizden kimi vefat eder; yine içinizden kimi de ömrün en verimsiz çağına kadar götürülür; ta ki bilen bir kimse olduktan sonra bir şey bilmez hale gelsin. Sen, yeryüzünü de kupkuru ve ölü bir halde görürsün; fakat biz, üzerine yağmur indirdiğimizde o, kıpırdanır, kabarır ve her çeşitten veya çiftten iç açıcı bitkiler verir.
VAKİ'A/60Aranızda ölümü takdir eden biziz ve bizim önümüze geçilmez.

musibetler bazen candan bazen mal içinde başımıza gelenler
Hadid 57/ 23 Bu, yitirdiğiniz bir şey için üzülmemeniz ve O’nun size verdiği nimetlerle de şımarmamanız içindir. Allah kendini beğenip övünenleri sevmez.

*

Çevrimdışı Biz

• **
  • 138
« Yanıtla #27 : 09 Mart 2017, 06:36:48 ÖS 18 »

Zeynep ablacığım beni yanlış anlamışsınız...O an o örnekler aklıma gelmişti...Başka şerr şeylerdende örnek verebilirdim..

*

Çevrimdışı Biz

• **
  • 138
« Yanıtla #28 : 09 Mart 2017, 07:17:20 ÖS 19 »

Düşünceler kafamda uçuşup duruyor...Aslında neyin hayır, neyin şer olduğuna biz karar veremeyiz gibi geliyor bana...Örneğin hastalandım diyelim..Bu şer bir durum gibi görünüyor...Ama ben, bundan sonra sağlığıma daha çok dikkat etmem gerekir dersem ve öyle yaparsam...Benim için hastalanmış olmam hayırlı olmuş olur...Bir trafik kazası geçirdiğimi düşünelim...Bu olay, benim trafikte daha dikkatli olmamı sağlarsa hayırlı olmuş olur...Örnekleri çoğaltabiliriz...Tam tersi örneklerde verebiliriz...Yani Allah bilir, biz bilemeyiz...Bilemediğimiz şeyler üzerinden konuşmakta yanlış olur diye düşünüyorum...Zaten yıllardır öyle yapmışız ve birçok konuda birçok fikir ayrılıkları yaşamışız...Sanki Allahın işine karışıyormuşuz gibi hissediyorum kendimi..

*

Çevrimdışı Biz

• **
  • 138
« Yanıtla #29 : 10 Mart 2017, 08:03:36 ÖÖ 08 »

Bazen şeytanın ne işe yaradığını düşündüğümde, aslında şer olmadığı gibi bir düşünceye kapılabiliyorum.....