Haydi hanımlar camiiye!

 • 2 Cevap
 • 2725 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Evvâh

 • *
 • 211
 • İnne İbrahîme Le Evvâhun Halîm (Tevbe-114)
  • KiŞiSel SiTeM
Haydi hanımlar camiiye!
« : 24 Mart 2009, 11:27:10 ÖS 23 »

Hamd Alemlerin Rabbine, salât ve selam onun elçisi biricik Efendimiz (s.a.v.) üstüne olsun.
Rahman ve Rahîm olan Allah'ın adıyla...
 
Efendim bugün hassas bir konu üzerinde birşeyler yazacağız Mevla'nın izin ve inayetiyle inşaallah. Tarih boyunca yapılan bazı hataların günümüzde bilerek veya bilmeyerek nelere sebep olduğunu bir örnek ile işlemeye çalışacağız. Başlıktan da az çok anlaşılacağı üzerine konu "Hanımların camiiye/mescide gitmeleri" meselesi. Gerçi burda bir soru gelebilir akıllara bu bir meselemidir, mesele değil midir diye ancak yazı okunduğunda sanırım kafadaki bu istifham, cevabını bulacaktır inşaallah.

"İslam'da kadının yeri" üzerine çokca makale kaleme alınmıştır bugüne kadara tutup ben de burda bunu işleyecek değilim ancak imam olmam ve yaşanan bazı olayları üzülerek de olsa müşahede etmem sebebiyle mezkur konu üzerinde düşüncelerimi belirteceğim. Olaya ışık tutacak bir hadîs giriş yapalım:

"Kadınlarınızın mescidlere gitmelerine engel olmayınız. Onların evleri (ise) kendileri için daha hayırlıdır. (Ebû Dâvud)

Bu hadis-i şerife göre, kadının camiye gitmesi engellenmemekte ancak kendi evinde namaz kılmasının daha hayırlı olacağı açıklanıp, bu cihete teşvik söz konusu edilmektedir. Ancak uygulamaya dönüp baktığımızda -belli başlı büyük-merkez camiiler hariç- neredeyse tüm camiilerde erkek hakimiyeti söz konusu hatta işin daha garibi bu böyle benimsenmekte ve "camiiler erkeklerindir" düşüncesi halk arasında yayılmaktadır. Yaşadığım canlı bir örnek ile konuyu izahâta kavuşturayım.

"Günlerden birgün namazımı eda etmek üzere bir camiiye girdim camii büyük bir camii sayılır bu nedenle bayanlar da gelip-gidiyor camiiye rahatlıkla. Namazımı bitirip dışarı çıkarken bir bayan kardeşimiz de camiiye girmeye çalışıyordu yanımda duran yaşını epeyce almış bir amcamız o bayan gittikten sonra aynen şöyle  bir cümle sarfetti: "Fesüphanallah! Ne işi var bunların camiide gitsinler evde kılsınlar insanın aklını çeliyorlar."

Görüldüğü üzere olay oldukça vahimdi. Bu tek örnek mi değil elbette ancak örneklerden çok kafalarda bulunan yargı bizim dikkatimizi çekmeli "camii erkeklerin mekanıdır!" Bazı camiilerimizde hanımlara ait namaz kılma yeri bile bulmak zor oluyor. Bunu yıkmak tabii ki hanım kardeşlerimize kalıyor ama ne yazık ki bazı kardeşlerimiz daha birkez bir camiiye bile girmiş değil. Camii sadece namaz kılmak için değil ki. Peygamber (s.a.v.) Efendimizin asrında, mescidler sadece farz namazların eda edilmesi için inşa edilmiş değildi. Orada her türlü ilmi tedrisat, ictimai müzakereler, iç ve dış güvenliği alakadar eden hususlar konuşulup karara bağlanmaktaydı. Günümüzde bu kadar geniş özelliklere haiz olmasa da camiilerde birçok etkinlik yapılıyor ama hanımlar bunlardan ya bîhaber ya da erkeklerin hakimiyeti altında ezilme konumundalar. Peygamber Efendimizin (s.a.v.) asrında kadınlar mescide gitmekten yasaklanmamışlardı. Camiye gelirler ve en arka safta durup namazlarını kılarlardı. Resulüllah Efendimizin (s.a.v.), zevcelerini ve kızlarını bayram namazlarına götürdüğü İbn-i Abbas (r.a.) tarafından rivayet edilmiştir. O halde haydi hanımlar camiilere, yıkın bu düşünceleri, aşın bu engelleri, kucaklayın o güzel mabedleri, koklayın o eşsiz havayı. Camiilere kadınların da gelebileceğini, mabedlerin sadece erkeklerin değil kadınların da olduğunu haykırın dünyaya, tabii usulüne uygun. Bir itiraz gelebilir burda. Hocam kadınların camiiye gitmelerine engel olan birçok sebep var, onları ne yapacağız? Evet birtakım engeller mevcut ama bunlar bahane olamaz elimizden geldiğince bunları izale etmeye çalışacağız bunların bazısı bizi bazısı müesseleri ilgilendiriyor elbette onların da giderilmesi gerekiyor. Neler mesela bunlar:

Camii dizaynı hanımların rahatça gelebilecekleri-kalabilecekleri bir dizaynda olmalı, camiiye gidecek yolların emniyeti ve güveninirliği tam olmalı, kadınların erkeklerin ilgisini çekecek kılık-kıyafet-takı-ziynetler içerisinde bulunmamaları, erkeklerin kadınları rahatsız edecek davranış-sözlerden uzak durmaları.

İşte bu yazılanlar ve bahsedilenler ışığında hareket etmek yine size kalmış birşey, ben acizane bildiklerim ile hakkı tavsiye etmeye çalıştım. Unutmayın, ağlamak, sızlanmak, şikayet etmek asla çözüm değildir çözüm çoğu kez bize sunulmuştur.
Mevla hepimize ince anlayışı, derin kavrayışı, doğru amel işlemeyi, kendisinin razı olacağı bir kul, habibinin hoşnut olacağı bir ümmet olabilmeyi nasip eylesin. Âmin...

Yazının kaynağı: Haydi hanımlar camiiye! - İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh - Kişisel Bilgi Sitesi

İlyas Uçar - Evvâh - Ebu Rudeyha
24.03.2009 - 22:47

*

Çevrimdışı m.ufukalp

 • Mehmet Ufukalp
 • ***
 • 423
Ynt: Haydi hanımlar camiiye!
« Yanıtla #1 : 25 Mart 2009, 11:14:41 ÖÖ 11 »
Asr-ı Saadette müslüman hanımlar Msecidi Nebide namaza geliyorlardı. Münafıklar çeşitli vesilelerle bu hanımları rahatsız ediyorlardı. Sahabe buna tanık olunca kadınların camiye gelmemesini Rasulullahtan istiyorlardı. Hazreti Ömer bunların önde geleni idi. Münafıkların rahatsız etmelerinin önlenemeyeceğine kani olduğu için camilere gelmeyip rahatsız olmasınlardı onun düşüncesine göre.

Şimdi de hanımların camiye gelmesini ve gelmemesini isteyen dört tip insan var;
a- Hanımların camiye gelmesini isteyen samimi müslümanlar: Bunlar ataerkil, kadın düşmanı, yahudi şeriati eksenli zihniyetin, israiliyat olarak islama sokulması sebebiyle kadını mabedden uzaklaştırma zihniyetinin yahudi zihniyeti olduğunu, bu zihniyetin terkedilerek Hazreti Meryemin Mabede gelişi gibi müslüman hanımlarında Camiye gelip yerlerini almalarını istemektedirler.

b- Hanımların camiye gelmesini istemeyen samimi müslümanlar: Bunlar, topluma islam ahkamının hakim olmayışı sebebiyle bütün kötülüklerin etrafı sardığı bir zamanda, insanların her türlü kötülüğü çok kolay yapabildiği ve hiç bir cezaya maruz kalmadığı, iyi insanların emanda olmadığı bir zamanda bulunduklarından tıpkı Hazreti Ömer gibi, müslüman hanımların camiye mümkün mertebe gelmemelerinin kendileri için daha hayırlı olduğuna inanmaktadırlar.

c-Hanımların camiye gelmesini isteyen ard niyetliler; Bunlar kendilerince islamda bozulmaya, yozlaşmaya yol açmak istemekte, islamın kuralları sanki kadını camiden alıkoymuşta, beyegendilerin gayretleri ile kadınları camiye sokarak islamı bozduğunu düşünmekte bu yüzden kadınların camiye özellikle gitmelerini istemektedirler.

d-Hanımların camiye gitmesini istemeyen ard niyetliler: Bunlarda İslamı gerici, köhne, dünyadan kopuk, kadın düşmanı gösterebilmek için islamın kadını madeden uzak tuttuğu düşüncesinin müslümanlarda hakim olmasını istemektedirler.

Elbette samimi insanların tercihinde idealin (a) şıkkı olduğu, ancak zaman zaman (b) şıkkınında uygulanma ihtiyacının doğabileceğidir.

*

Çevrimdışı Evvâh

 • *
 • 211
 • İnne İbrahîme Le Evvâhun Halîm (Tevbe-114)
  • KiŞiSel SiTeM
Ynt: Haydi hanımlar camiiye!
« Yanıtla #2 : 25 Mart 2009, 04:48:05 ÖS 16 »
Teşekkürler katkınız için.