BOŞ ŞEYLERE DALANLARLA DALAR GİDERDİK

• 24 Cevap
  • 21403 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BOŞ ŞEYLERE DALANLARLA DALAR GİDERDİK
« : 23 Mart 2009, 10:08:38 ÖÖ 10 »
42 - "Nedir sizi Sekar'a sokan?" diye.

43 - Suçlular der ki: "Biz namaz kılanlardan değildik."

44 - "Yoksula da yedirmezdik."

45 - "Boş şeylere dalanlarla dalar giderdik."

Müddessir suresi ayetleri

Dünyada bizim için çok önemli olduğunu düşündüğümüz pek çok konu ahiret odaklı baktığımızda aslında ne kadar da boştur. Allah'ın dosdoğru yolu üzerinde yürümek isteyenler için yapılması gerekenler öncelikle Allah'ın ne dediğini ve ne demek istediğini bilmek ve hayatımızı ona göre şekillendirmektir.

İnsan hayatında temizlik dini açıdan da çok önemli bir yer kaplar. Müslüman kesinlikle temiz olmalıdır. Ancak temizlik bir süre sonra hastalığa dönüşüp takvanın önüne geçerse bunun sonuçları kötü olabilir. Kişileri takvalarına göre değil de temizliklerine göre değerlendirebilirsiniz.

Sürekli temizlikle ilgilenmenin boş bir iş olduğunu düşünmekle beraber bunu buradaki arkadaşlarla paylaşmak istedim. Bayan arkadaşlar eminim bu konuya daha çok katkıda bulunacaklardır. Sadece temizlik yapmak için dinini öğrenmeyi bir kenara bırakmak ne kadar islamiyete uygundur.

Bu yazdıklarımı okuyanlar lütfen benim bayanları veya erkekleri pis olmaya teşvik etmeye çağırdığımı düşünmesinler. Ben de az da olsa o temizlik hastalarından biri sayılabilirim ancak bunu kontrol etmeyi öğreniyorum. Düzenlenen tefsir derslerine, seminerlere veya islami pek çok etkinliğe sadece evde temizlik yapmak için katılmayan o kadar çok insan varki çevremde.

Bu durumu izah etmeye çalıştığımda malesef temizlikten anlamayan biri olup çıkıyorum. Aralıksız her gün halı silmenin, 3 haftada bir duvar silmenin, beyaz çamaşırları yıkadıktan sonra kaynatmanın, her gün yer silip toz almanın takvaya katkkısı olduğunu düşünen bu yakın çevreme karşı nasıl davranacağımı şaşırdım.

İşin kötü tarafı ben onlara acaba yanlış yapıp zamanımızın çoğunu boşa mı harcıyoruz diye düşündüreceğime bir süre sonra o kişeler bana da acaba pasaklı birimiyim diye düşündürmeye başladılar.

Belki bu ayetlerle alakası olmayan bir konu ama birileriyle bunu paylaşmam gerekiyordu ve en doğru yerin burası olduğuna karar verdim.

Bu konu ile ilgili tüm arkadaşların yorumlarını bekliyorum. Özellikle bayan arkadaşların.
Allah'a emanet olun.
Yaşasın Boykot Kardeşliği!

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4812
  • Dosdoğru ol!
Ynt: BOŞ ŞEYLERE DALANLARLA DALAR GİDERDİK
« Yanıtla #1 : 23 Mart 2009, 10:59:40 ÖÖ 10 »
Alıntı
42 - "Nedir sizi Sekar'a sokan?" diye.

43 - Suçlular der ki: "Biz namaz kılanlardan değildik."

44 - "Yoksula da yedirmezdik."

evet haklısın yıldız. bu ayetler bahsettiğin soruna karşılık değil.uzaktan yakından bir alaka kuramadım.
islam davetinin süreçlerini vahiyden öğreniyoruz. vahiy bir anlamda neyi  nerede nasıl anlamalıyızın haritasıdır.
yukarıda ki ayetler ilk yapı taşlarındandır.
müminleri tasvirden çok, müminlere psikolojik baskı unsurlarını küçümseyerek, muhatabın (müminin) tasavvurunda ki, doğru-yanlış, güzel-çirkin vb. gibi muhakeme terazisini oluşturmak amaçlıdır..
1-namaz kılmakla: ferdi sorumluluk
2-yoksulları görüp gözetmekle: sosyal sorumluluk kastedilmiş olmalıdır.
devamın daki boş işler : ferdi ve sosyal sorumsuzluktur sanırım..
ve sakarı haketmenin şartı: bu iki alanda yani kişide  ve toplum da  hayra devinimin önünü tıkamaktır ...

boş işleri yukardaki açıklamadan sonra zihnimizde örnekleyelim....

yıldız senin bahsettiğin temizlik hastalığı kesinlikle psikolojik bir sorundur.
çözüm noktasın da kime nasıl yaklaşmalıyız? sorusunun o kimler kadar çeşitli ve farklı cevabı var. yani hastalık belki aynı ama nedenleri aynı olmadığı için paket hapda yok.....
'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8

« Yanıtla #2 : 23 Mart 2009, 11:23:48 ÖÖ 11 »
Yalnız bahsettiğim problem insanı namaz kılmaktan veya başka dini vecibelerden alıkolan bir durumdur. Onun için özellikle bu ayet buna uygunmudur şeklinde düşündüm. Ben bu kişileri cehenneme gitmekle de suçlamıyorum ama insanı alıkoyan bu hastalığa hiç bir şekilde müdahale etmemek ve içinde bulunduğu durumu güzel bir işmiş gibi göstermek de yanlış bence.

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4812
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #3 : 23 Mart 2009, 11:29:30 ÖÖ 11 »
hastalığa karşı yapılacak en doğru şey hastada farkındalık kazandırmaktır.
ama çözüm noktasında bireysel psikolojik tahlil uzman işi
'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8

« Yanıtla #4 : 23 Mart 2009, 11:43:47 ÖÖ 11 »
Alıntı

PEKİ NEDİR BOŞ ŞEYLERE DALMAK , UĞRAŞMAK VE ONLARLA BERABER DALIP GİTMEK ?

Örneğin bir futbol maçı seyretmek boş bir uğraşmıdır. veya müzik dinlemek, şarkı söylemek veya resim yapmak veya şarkı eşliğinde oynamak veya bir tiyatro seyretmek , veya şair olup  şiir yazmak. veya veya vs veya.

« Yanıtla #5 : 23 Mart 2009, 12:25:00 ÖS 12 »
Alıntı
Alıntı

PEKİ NEDİR BOŞ ŞEYLERE DALMAK , UĞRAŞMAK VE ONLARLA BERABER DALIP GİTMEK ?

Örneğin bir futbol maçı seyretmek boş bir uğraşmıdır. veya müzik dinlemek, şarkı söylemek veya resim yapmak veya şarkı eşliğinde oynamak veya bir tiyatro seyretmek , veya şair olup  şiir yazmak. veya veya vs veya.

SORUNUN EN KİSA CEVABI ŞÖYLE OLMALIDIR.

Allahın emirlerini yerine getirmeye engel olan her iş boş şeylerdir. Boş şeylere dalıp gitmektir. Örneğin namaz vaktinde sen şarkı dinliyorsan veya cuma namazı vaktinde  sen hala iş güç peşindeysen de.

Ayrıca kuranda yasaklanan her eylem de boş bir uğraş ve boş ve kirli bir iştir.

*

Çevrimdışı esen

• 925
  • "lalüebkem"
« Yanıtla #6 : 23 Mart 2009, 01:10:56 ÖS 13 »
konu tam bana göre... ::)
kesinlikle bu bir hastalık üstelik eskiye dönüp baktığınızda ilerleyen bi hastalık..
dr. olayıda bi muamma..
terapilerde zaten size telkinde bulunuyorlar ve siz zaten doğruyu bunun bi hastalık oldugunu kabul edıyorsunuz o yuzden terapi etkılı olmuyor
ilaç kullanımı ise hiç kimsenin tavsiye etmediği bi tedavi şekli çünkü sadece uyuşturuyor sizi ruh gibi dolaştırıyor
gelelim işin dini boyutuna ben bunun benim imtihanım oldugunu hiç düşünmemiştim takiii  sitemizin anlaşılması zor yöneticilerinden birinin :) bana yolladıgı bi yazıda farkettim..
yani bu şeytanın benimle uğraşması ,beni ibadetlerimden geri bırakmasada geciktirmeme sebep olması..
daha fazlasını yapmama huşu içinde kılmam gereken namazı  birazdanda şurayı temizleyim diyerek sadece eklem açma işlevine dönüştürmesidir..
bundan çıkış yoluda yine sağlam bir duruş ,takva ..
ama gerçekten rabbim düşmanıma vermesin çok zor bir hastalık bu yüzden bizim gibi insanlara yaklaşım çok önemli en azından kendim için diyorum doğruyu biliyorsunuz: yanlış ama vazgeçemıyorsunuz..
cici sözlerine karşılık çıkarıp masalarına koyacağımız bir din taşımıyoruz yüreğimizde

*

Çevrimdışı FECR

• *
  • 4698
  • Selam Hidayete Tabi Olana
    • FECR
« Yanıtla #7 : 23 Mart 2009, 04:48:48 ÖS 16 »

Müddessir suresi ayetleri

Müddesir suresi 45.ayette bahsedilen kişiler sekar/cehennemde olan kimselerin özellikleri olarak karşımıza çıkıyor Kur'an'da.
Batıla dalanlarla birlikte batıla dalma/boş şeylere dalanlarla dalıp gitmek tabirinin Kur'anın başka ayetlerinde de kullanılmakta olduğunu görmekteyiz.
1-Ey münafıklar! Siz de) sizden öncekiler gibi (yaptınız). Onlar sizden kuvvetçe daha üstün, mal ve evlâtça daha çok idiler. Onlar (dünya malından) paylarına düşenden faydalandılar. İşte sizden öncekiler nasıl paylarına düşenden faydalandıysalar, siz de payınıza düşenden faydalandınız ve (bâtıla) dalanlar gibi siz de daldınız. İşte onların amelleri dünyada da ahirette de boşa gitmiştir. Ve onlar ziyana uğrayanların kendileridir.9/Tevbe-69
2-Onlara soracak olursan, «Biz and olsun ki, eğlenip oynuyorduk» diyecekler; De ki: «Allah'la, ayetleriyle, Peygamberiyle mi alay ediyordunuz?»9/Tevbe-65
3-O, size Kitap'da «Allah'ın ayetlerinin inkar edildiğini ve alaya alındığını işittiğinizde, başka bir söze geçmedikçe, onlarla bir arada oturmayın, yoksa siz de onlar gibi olursunuz» diye indirdi. Doğrusu Allah münafıkları ve kafirlerin hepsini cehennemde toplayacaktır.4/Nisa-140
4-Âyetlerimiz hakkında ileri geri konuşmaya dalanları gördüğünde, onlar başka bir söze geçinceye kadar onlardan uzak dur. Eğer şeytan sana unutturursa, hatırladıktan sonra artık o zalimler topluluğu ile oturma.6/Enam-68
5-Sen bırak onları, kendilerine söz verilen günlerine kavuşuncaya kadar bâtıla dalsınlar, oynaya dursunlar.43/Zuhruf-83
Ama sen onları (şimdilik) bırak da, tehdit edildikleri günlerine kavuşuncaya dek dalsınlar, oynayadursunlar.70/Mearic-42
6-
Yalanlayanların vay haline o gün! Ki onlar daldıkları bâtıl içinde oyalanıp duranlardır.52/Tur-11-12
7-«Allah hiçbir insana bir şey indirmemiştir» demekle Allah'ı gereği gibi değerlendiremediler. De ki: «Musa'nın insanlara nur ve yol gösterici olarak getirdiği Kitap'ı kim indirdi? Ki siz onu kağıtlara yazıp bir kısmını gösterip çoğunu gizlersiniz, atalarınızın ve sizin bilmediğiniz size onunla öğretilmiştir.» «Allah» de, sonra da onları daldıkları sapıklıkta bırak, oynasınlar.6/Tevbe-91
8-"Nedir sizi Sekar'a sokan?" diye.Suçlular der ki: "Biz namaz kılanlardan değildik." "Yoksula da yedirmezdik." "Boş şeylere (batıla)dalanlarla dalar giderdik." «Ölüm bize o haldeyken geldi. 74/Müddesir-42-46

Orijinal metinde "havda" ve türevleriyle geçmektedir.Kelime olarak "suya girmek,sudan çıkmak" anlamına gelmektedir.Havuz kelimesi de burdan gelir.Herhalde insanların gündeminin,ortamının vahy olmayıp da Allah'tan uzaklaştıran ortamları,konumları,durumları ifade etmek için kullanılan bir kelimedir.Bu ortamlara katılıp,onların içerisine karışıp ,o ortama angaje olmak ve bu ortam üzere ömrü tüketmek Müddesir suresindeki bu ayetlerin açıklaması olsa gerek.

Bu kelimeye yakın Kur'anda başka kelimeler de var.Mesela;"Lagv" kavramı ve Lehven" kavramı
"Havda" "Lagv" ve "Lehven" kavramını birlikte düşünmek olayı daha iyi kavramamıza neden olacağını düşünüyorum.
Biraz sonra "Lagv" ve "Lehven"kavramını ele almaya çalışalım .
Selam Hidayete Tabi Olanlara

http://kuranneslifecr.blogspot.com

*

Çevrimdışı FECR

• *
  • 4698
    • FECR
« Yanıtla #8 : 24 Mart 2009, 12:02:01 ÖS 12 »
LAGV
Kişiyi günaha sokacak söz,yalan söz,alay etmek,tahkir etmek,eğlence,oyun,boşa vakit geçirme,ayıplamak,kötülemek,kınamak,gıybet,arkadan hoşlanılmayacak şeyin söylenmesi,söz taşıma,sövmek gibi şeyleri içerine alan bir kavramdır

Lağv kelimesi isim olarak, kendisine itibar edilmeyen, önemsiz ve değersiz, işe yaramaz, kendisinden menfaat ve fayda hasıl olmayan söz, fiil ve herhangi bir şey, bağlayıcılığı olmayan, yalan, saçma, hükümsüz şey, (söz, fiil vs.) karışık ses ve konuşma, manası kastedilmeksizin ağızdan çıkan söz, kötü ve müstehcen söz, sövgü, günah anlamına gelir.
Lağv Türkçe’de de kullanılan bir kelimedir. Arapça’dan Türkçe’ye geçerken herhangi bir anlam kaymasına uğramamıştır. Bu yargıya kelimenin dilimizdeki sözlüklerde verilen anlamlarını Arapça da ki lügat anlamları ile karşılaştırdığımızda kolayca varabiliriz. Kelimenin Türkçe sözlüklerde yer alan karşılıkları şunlardır: “Faydasız, boş, beyhûde söz; saçma, abes, hata, yanlış; hükümsüz bırakma, kaldırma, feshetme, iptal etme”  Aynı kökten türetilerek kullanılan lağvetmek: Kaldırmak, ilga etmek, hükümsüz kılmak; lağvolmak: Kaldırılmak, hükümsüz kılınmak, feshedilmek; lağviyyât: Boş, saçma sözler, işler”  demektir

1-İnkar edenler: «Bu Kuran'ı dinlemeyin, okunurken gürültü-LAGV yapın, belki bastırırsınız» dediler.41/Fussilet-26
2-Onlar ki, boş ve yararsız şeylerden yüz çevirirler.23/Müminun-3
3-Onlar yalan yere şehadet etmezler; faydasız birşeye (lagva)rastladıkları zaman yüz çevirip vakarla geçerler.25/Furkan-72
4-Onlar, boş söz işittikleri vakit ondan yüz çevirirler. «Bizim işlediğimiz bize, sizin işlediğiniz sizedir. Size selam olsun, cahillerle ilgilenmeyiz» derler.28/Kasas-55
5-Orada kadeh tokuştururlar; fakat bunda ne bir saçmalama, ne de bir günaha girme vardır.52/Tur-23
6- Orada boş sözler değil sadece esenlik veren sözler işitirler. Orada rızıklarını sabah akşam hazır bulurlar.19/Meryem-62
7-Orada boş bir söz ve günaha sokan bir laf işitmezler.56/Vakıa-25
8-Onlar orada ne boş bir lâkırdı ne de yalan işitirler.78/Nebe-35
9-Orda 'anlamsız ve saçma olan' bir söz işitmez.88/Gaşiye-11
10-Allah sizi rastgele yeminlerinizden dolayı değil, fakat kalblerinizin kasdettiği yeminlerden dolayı sorumlu tutar. Allah bağışlayandır, Halim'dir.2/Bakara-225
11-Allah size rasgele yeminlerinizden dolayı değil, bile bile ettiğiniz yeminlerden ötürü hesap sorar. Yeminin keffareti, ailenize yedirdiğinizin ortalamasından on düşkünü yedirmek yahut giydirmek ya da bir köle azad etmektir. Bulamayan üç gün oruç tutmalıdır; yeminlerinizin keffareti budur. Yemin ettiğinizde yeminlerinizi tutun. Şükredesiniz diye Allah size böylece ayetlerini açıklıyor.5/Maide-89

*

Çevrimdışı FECR

• *
  • 4698
    • FECR
« Yanıtla #9 : 24 Mart 2009, 02:46:43 ÖS 14 »
LEHVEN KELİMESİ
Oyun,eğlenme,boşa vakit geçirme,oyalayıcı işler anlamına gelir.

1-Dünya hayatı sadece oyun ve oyalanmadır; ahiret yurdu, sakınanlar için daha iyidir. Düşünmüyor musunuz?.6/Enam-32
2-Bu dünya hayatı sadece bir eğlence ve oyundan ibarettir. Asıl hayat ahiret yurdundaki hayattır. Keşke bilseler!.29/Ankebut-64
3- İnsanlar arasında, bir bilgisi olmadığı halde Allah yolundan saptırmak için gerçeği boş sözlerle değişenler ve Allah yolunu alaya alanlar vardır. İşte alçaltıcı azap bunlar içindir.31/Lokman-6
4- Doğrusu dünya hayatı oyun ve oyalanmadır. Eğer inanır ve Allah'a karşı gelmekten sakınırsanız, O, size ecirlerinizi verir; O, sizin mallarınızı tamamen sarfetmenizi istemez.47/Muhammed-36
5-Bilin ki, dünya hayatı oyun, oyalanma, süslenme, aranızda övünme ve daha çok mal ve çocuk sahibi olmaktan ibarettir. Bu, yağmurun bitirdiği, ekicilerin de hoşuna giden bir bitkiye benzer; sonra kurur, sapsarı olduğu görülür, sonra çerçöp olur. Ahirette çetin azap da vardır. Allah'ın hoşnudluğu ve bağışlaması da vardır; dünya hayatı ise sadece aldatıcı bir geçinmedir.57/Hadid-20
6- Onlar bir kazanç veya bir eğlence gördüklerinde, seni ayakta bırakarak oraya yöneldiler. De ki: «Allah katında olan, eğlenceden de kazançtan da hayırlıdır. Allah, rızık verenlerin en iyisidir.»62/Cuma-11
7-Dinlerini oyun ve eğlenceye alanları, dünya hayatının aldattığı kimseleri bırak. Kuran ile öğüt ver ki, bir kimse kazandığıyla helake düşmeye görsün, o takdirde Allah'dan başka ona ne bir yardımcı, ne de bir kurtarıcı bulunur; her türlü fidyeyi de verse kabul olunmaz. Kazandıklarından ötürü yok olanlar işte bunlardır. İnkar etmelerinden dolayı kızgın içecek ve can yakıcı azab onlaradır.6/Enam-70

8- O kâfirler ki, dinlerini bir eğlence ve oyun edindiler de dünya hayatı onları aldattı. Onlar, bu günleri ile karşılaşacaklarını unuttukları ve âyetlerimizi bile bile inkâr ettikleri gibi biz de bugün onları unuturuz.7/Araf-51
9-Eğlenme dileseydik, bunu yapacak olsaydık, şanımıza uygun şekilde yapardık; ama yapmayız.21/Enbiya-17

« Yanıtla #10 : 24 Mart 2009, 05:15:04 ÖS 17 »
Dünya hayatı sadece oyun ve oyalanmadır; ahiret yurdu, sakınanlar için daha iyidir. Düşünmüyor musunuz?.6/Enam-32

Bu dünya hayatı sadece bir eğlence ve oyundan ibarettir. Asıl hayat ahiret yurdundaki hayattır. Keşke bilseler!.29/Ankebut-64

AYETLERİ DÜNYA HAYATININ SADECE BİR OYUN VE EĞLENCEDEN İBARET OLDUĞUNU SÖYLERKEN BİZLERE GÖRE ANCAK BÖYLE OLABİLECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİR. ALLAHA GÖRE VE ONUN MELEKLERİNE GÖRE BU YARATILIŞ BİR OYUN OLSUN DİYE BİR EĞLENCE OLSUN DİYE DEĞİL,

Enbiya 16- Biz göğü, yeri ve ikisi arasındaki varlıkları oyun olsun diye yaratmadık.

Enbiya 17- Eğer bir eğlence edinmek isteseydik, özümüzden kaynaklanan bir eğlence edinirdik. Yapacak olsak böyle yapardık

Ayetleri dünya hayatının da eğlence ve oyun ve oyundan zevk alınacak bir yer olduğunu söylemektedir.  Fakat Asıl hayat ve asıl eğlenceli olacak hayatımız  ve asıl yaşanacak hayat ahiret yurdudur.

Enbiya 17- Eğer bir eğlence edinmek isteseydik, özümüzden kaynaklanan bir eğlence edinirdik. Yapacak olsak böyle yapardık

ÖZÜMÜZDEN KAYNAKLANAN EĞLENCE EDİNİRDİK ! AYETİ İLE NE ANLATILMAK İSTENİYOR ACABA

« Yanıtla #11 : 24 Mart 2009, 05:34:41 ÖS 17 »
Abdulhamit
Alıntı

ÖZÜMÜZDEN KAYNAKLANAN EĞLENCE EDİNİRDİK ! AYETİ İLE NE ANLATILMAK İSTENİYOR ACABA

Öncelikle Allah'ın kesinlikle böyle bir isteği olmadığını belirtiyor. Ve sonra misal vermek için böyle bir istek olsaydı bile bu eğlence de kendi zatından olurdu. Yani yer ile gökler ve bunlar arasındaki yaratılmışlar bu eğlencenin birer parçası olmazdı. 

Diye anlıyorum ben. Ama açıklamalarınızı okumayı çok isterim.

« Yanıtla #12 : 24 Mart 2009, 05:40:22 ÖS 17 »
Alıntı
Öncelikle Allah'ın kesinlikle böyle bir isteği olmadığını belirtiyor. Ve sonra misal vermek için böyle bir istek olsaydı bile bu eğlence de kendi zatından olurdu. Yani yer ile gökler ve bunlar arasındaki yaratılmışlar bu eğlencenin birer parçası olmazdı. 

Diye anlıyorum ben. Ama açıklamalarınızı okumayı çok isterim.

EVET BEN DE BU AYETİ SİZİN AÇIKLADIĞINIZ VE ANLADIĞINIZ HALİYLE ANLAMAKTAYIM.

SORUSUNA

AYETİ TEFSİR EDECEK AYET İLE CEVAB VERECEĞİM

« Yanıtla #13 : 24 Mart 2009, 05:57:19 ÖS 17 »

"Eğer böyle yapmayı irade etseydik": yani, Allah "bir eğlence arayacak olsaydı" ki, mutlak manada kendine yeterli ve sınırsız kudret sahibi olduğu için, hiçbir şekilde O'nun böyle bir şeye ihtiyacı yoktur ki  Olsa bunu Kendi Zâtı'nda bulurdu. ve bulmaktadır da

ALLAH DEVAMLI NEŞE İÇİNDEDİR. KEDER ONA ULAŞMAZ. NASIL BİR NEŞE VE MUTLULUK İÇİNDEDİR.

Açmam lazım bu sözü

Allahı üzecek, kederlendirecek elemlendirecek hiçbirşey olamaz. O Kendi zatı ile başlı başına bir neşe kaynağıdır ki, onun halis ve mumin kulları ve bilhassa onun melekleri onu durmadan tesbih ve hamdle neşeleniyor, ve ruhlarının gıdasını bu şekilde almaktadırlar

Sırf bunun için, yani sırf kendini eğlendirmek mantıken anlamsız olacak bir amaç için  bir evren yaratmaya ihtiyaç duymazdı.

Devam edeceğim 

« Yanıtla #14 : 24 Mart 2009, 06:07:09 ÖS 18 »
MERYEM-96- İman edip iyi ameller işleyenlere gelince Allah, onlara sevgi armağan edecektir.

KENDİSİNDEN SEVGİ , SEVGİDEN DOĞAN EĞLENCE, NEŞE VE  MEMNUNİYET ARMAĞAN EDECEKTİR

Burada ifadesini bulan "sevgi"nin havası kalpleri okşayan, ılık bir meltem estiriyor, gönülleri ısıtan bir hoşnutluk yazıyor. Bu yücelikler aleminden kaynaklanarak yeryüzüne ve insanlara saçılan, tüm evreni doldurup taşıran bir sevgidir