RAD 7:..VE HER TOPLUMUN BİR REHBERİ VARDIR

• 16 Cevap
  • 9008 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

RAD 7:..VE HER TOPLUMUN BİR REHBERİ VARDIR
« : 16 Şubat 2009, 01:45:10 ÖS 13 »
RAD 7: ...Sen ancak bir uyarıcısın ve her toplumun bir rehberi vardır.

RAD-7: ....Her kavim için de bir yol gösteren vardır.

RAD-7:.....Sen sadece bir uyarıcısın ve her topluluk için doğruyu ve iyiyi gösteren bir önder vardır

RAD 7.................. her toplumun bir doğru yol göstericisi vardır.(HERHANGİ BİR- YALNIZ BİR TANE OLMAYABİLİR )- Her kavim için de bir yol gösteren vardır.- ve her toplumun bir rehberi vardır.- her kavim için bir hidayetçi vardır.- her topluluk için doğruyu ve iyiyi gösteren bir önder vardır.- Her millete bir yol gösteren vardır.

SANIRIM BU AYETİN ÇOK DETAYLI TEFSİRİNE İHTİYAÇ VAR

Birkaç Günlük çalışma ile ( Tefsir- yorum , konu ile ilgili ayetleri bulup ) araştırmalarımla ayetteki  manayı açıklayacağım inşallah

Ynt: RAD 7:.........VE HER TOPLUMUN BİR REHBERİ VARDIR
« Yanıtla #1 : 17 Şubat 2009, 01:20:24 ÖS 13 »
Alıntı
RAD 7: ...Sen ancak bir uyarıcısın ve her toplumun bir rehberi vardır.
RAD-7: ....Her kavim için de bir yol gösteren vardır.
RAD-7:.....Sen sadece bir uyarıcısın ve her topluluk için doğruyu ve iyiyi gösteren bir önder vardır
RAD 7.................. her toplumun bir doğru yol göstericisi vardır.(HERHANGİ BİR- YALNIZ BİR TANE OLMAYABİLİR )- Her kavim için de bir yol gösteren vardır.- ve her toplumun bir rehberi vardır.- her kavim için bir hidayetçi vardır.- her topluluk için doğruyu ve iyiyi gösteren bir önder vardır.- Her millete bir yol gösteren vardır.
SANIRIM BU AYETİN ÇOK DETAYLI TEFSİRİNE İHTİYAÇ VAR

SORU: UYARICI VE REHBERLİK GÖREVİNİ YAPANLAR SADECE PEYGAMBERLER Mİ OLMAKTADIR ?

GÜNÜMÜZDE DE UYARICILIK VE REHBERLİK GÖREVİNİ YAPANLAR VAR MIDIR YOK MUDUR ?

SORUYU CEVABLAMADAN ÖNCE ÇOK ÖNEMLİ GÖRDÜĞÜM BİR AYETİ YAZMAK İSTERİM

ENAM-19 De ki; "En büyük şahitlik kiminkidir?" De ki; "Benimle sizin aranızda ALLAH şahittir. Bu Kur'an, gerek sizi gerekse ulaştığı herkesi uyarayım diye bana vahyedildi, sizler ALLAH ile birlikte başka ilâhlar olduğuna mı şahadet ediyorsunuz?" De ki; "Ben buna şahadet etmem; 'De ki; "O tek bir ilahtır ve ben sizin O'na koştuğunuz ortaklardan uzağım "

Bu Kur'an, gerek sizi gerekse ulaştığı herkesi uyarayım diye bana vahyedildi

ALLAH PEYGAMBERİ İÇİN DİYOR Kİ,

BU KURANI SİZE VE ULAŞTIRDIĞI HERKESİ ONUNLA UYARMASI İÇİN ONA VAHYEDİLDİ.

PEYGAMBER ULAŞTIRABİLECEĞİ KADAR ULAŞTIRDI MÜJDELEDİ , UYARDI VE  TEBLİĞ GÖREVİNİ YAPTI.

YA PEKİ ULAŞAMADIKLARINA ! PEKİ YA BUNDAN SONRASI

Kimlere ulaştırılacak ? Kimlere ulaşacak ? Kim ulaştıracak ve Nasıl ulaşacak,
günümüzde bu vazifeyi ( Uyarıcılık görevini ) yapacak olanlar var mıdır ? Varsa kimlerdir ?

KURANDAN HABERSİZ, TEBLİĞ EDİLMEYEN KULLARA BU KURAN NASIL ULAŞACAK, NASIL ULAŞTIRILACAK ?

KURAN TÜM İNSANLARA NASIL ULAŞTIRILACAK !
« Yanıtla #2 : 17 Şubat 2009, 02:04:10 ÖS 14 »
Soru: RAD 7: ...Sen ancak bir uyarıcısın ve her toplumun bir rehberi vardır.

Bu ve buna benzer ayetlerde bahsedilen uyarıcı ve tebliğ edici yalnız peygamberler midir ?

Günümüzde ve her devirde uyarıcı ve tebliğ görevi yapan kullar yok mudur ? Beşir ve nezirlik yapan rehber  kullar yok mudur ?

ASIL VE ESAS UYARICILAR DAİMA PEYGAMBERLER OLMUŞLARDIR.

Bunlar (Peygamberler ) yaşadıkları devirde, ya bir taneydiler  , ya da birden fazlaydılar . Örneğin Hz ibrahim ile hz lut gibi her ikisi de aynı devirde uyarıcılık ve tebliğ görevini yapıyorlardı.

TÜM İNSANLARA SON UYARICI PEYGAMBER ANLAMINDA HZ MUHAMMED ( A.S )

De ki: Ey insanlar, ben sizin hepinize, göklerin ve yerin sahibi Allah’ın elçisiyim." (A’ raf:158.)

"Biz seni ancak bütün insanlara müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik." (Sebe: 28.)

VE PEYGAMBERİMİZ DİYOR Kİ,

Bu Kur'an, gerek sizi gerekse ulaştığı herkesi uyarayım diye bana vahyedildi (ENAM -19 )

MADEM Kİ O SON PEYGAMBER VE TÜM İNSANLARA GÖNDERİLMİŞ, O HALDE BU VAHYİN TÜM İNSANLARA ULAŞMASI GEREKİYOR, DEĞİL Mİ !

VE DEMİŞTİM Kİ

PEYGAMBER ULAŞTIRABİLECEĞİ KADAR ULAŞTIRDI MÜJDELEDİ , UYARDI VE  TEBLİĞ GÖREVİNİ YAPTI.

YA PEKİ ULAŞAMADIKLARINA ! PEKİ YA BUNDAN SONRASI

Kimlere ulaştırılacak ? Kimlere ulaşacak ? Kim ulaştıracak ve Nasıl ulaşacak,
günümüzde bu vazifeyi ( Uyarıcılık görevini ) yapacak olanlar var mıdır ? Varsa kimlerdir ?

KURANDAN HABERSİZ, TEBLİĞ EDİLMEYEN KULLARA BU KURAN NASIL ULAŞACAK, NASIL ULAŞTIRILACAK ?

.

« Yanıtla #3 : 17 Şubat 2009, 02:39:37 ÖS 14 »
De ki: Ey insanlar, ben sizin hepinize, göklerin ve yerin sahibi Allah’ın elçisiyim." (A’ raf:158.)

"Biz seni ancak bütün insanlara müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik." (Sebe: 28 )

“Biz Kitab'ı, hakkında ihtilafa düştükleri şeyi onlara açıklaman ve inanan bir topluma rahmet ve hidayet olması dışında (başka bir amaçla) indirmedik.” (Nahl 16/64)

MADEM Kİ O SON PEYGAMBER VE TÜM İNSANLARA GÖNDERİLMİŞ, O HALDE BU VAHYİN TÜM İNSANLARA ULAŞMASI GEREKİYOR, DEĞİL Mİ ! NEDEN TÜM İNSANLARA ULAŞMASI GEREKİYOR ?

ÇÜNKÜ,

İnsanlar ihtilafa düşmüşlerdi. Allahın onlara önceden indirdiği kitaplarda tahribatlar yapmışlardı. Ehli kitap olan Hristiyan ve yahudiler Allah dışında rabler ediniyorlardı

ÇÜNKÜ,

Şu çok önemli bir gerçektir ki, İnsanın asıl yaratılış sebebi Yaratıcının yarattığı kulunu denemesi ve onu sınava tabii tutmasıdır. BU kesin gerçek kuran da çok açık ve net belirtilir.
İşte, insanın yaratılış sebebi çok net ve kesin belirtilmiş. Bu bir sınav ve rabbimizden bir imtihandır ? Bakınız Aşağıdaki ayetlere

1-ZARİYAT-56- Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk ( Beni tanıyıp, emirlerime itaat ) etsinler diye yarattım

2- ÖLÜM VE HAYAT NE İÇİNDİR ?  MÜLK-2- O (ALLAH ) hanginizin daha güzel iş yapacağınızı denemek için, ölümü ve hayatı yarattı. O, üstündür, bağışlayandır

3- KEHF-7- Biz dünyadaki her şeyi yeryüzünün süsü yaptık. Amacımız, insanları sınavdan geçirerek hangilerinin daha iyi işler yapacaklarını görmektir.

4- HUD-7- Sizi sınavdan geçirerek hanginizin daha iyi işler yapacağınızı belirlemek için gökleri ve yeri altı günde yaratan O'dur

5- MÜMİNUN-115- Sizi boşuna yarattığımızı ve huzurumuza döndürülmeyeceğinizi mi sandınız?

6- ANKEBUT-2- "...... hiçbir sınavdan geçirilmeksizin bırakılıvereceklerini mi sanıyorlar?"

ANKEBUT-3- Biz onlardan önceki kuşakları sınavdan geçirdik. Bu sınav sonucunda Allah, doğru sözlüler ile yalancıları kesinlikle belirleyecektir.

BELED-10-Biz ona eğri ve doğru iki yol göstermedik mi?

İnsanın yaratılış gayesi olan Allah’a kulluk tüm bir hayatın ifadesi olmaktadır. Allah’a kulluk; tüm bir hayatın ifadesi olmaktadır

“İnsan, kendi başına ve sorumsuz bırakılacağını mı sanıyor?” (Kıyamet/36)

İŞTE AYET İFADESİ OLAN BU NEDENLERLE TÜM VAHYİN TÜM İNSANLARA ULAŞMASI VE ULAŞTIRILMASI GEREKİYOR

Devam edeceğim

« Yanıtla #4 : 17 Şubat 2009, 05:10:14 ÖS 17 »
TEBLİĞ ( VAHİY ) ULAŞMAYINCA ALLAH KULLARINI KENDİNE SORUMLU TUTMUYOR

Bu konu ile ilgili çok net , açık ve kesin ayetler var.

DİKKAT ! TEBLİĞ OLMAYINCA YANİ VAHİY ULAŞMAYINCA  CEHENNEM AZABI DA  OLMUYOR

ZÜMER- 71 : Size, içinizden, Rabbinizin ayetlerini okuyan ve bugüne kavuşacağınızı ihtar eden peygamberler (UYARICILAR ) gelmedi mi?" derler  "Evet geldi,"-   .

İSRA 15 VE ŞUARA 208  ayeti herşeyi açıklar

İSRA 15 : .........Bir elçi (uyarıcı ) göndermedikçe hiç kimseyi azaba çarptırmayız.

ŞUARA 208:....Biz hiçbir memleketi uyarıcıları olmadıkça helak etmedik.

FATIR-24- Biz seni gerçeğin müjdecisi ve uyarıcısı (korkutucusu) olarak gönderdik. Her millete mutlaka Bir uyarıcı gönderilmiştir.

FATIR-37- Onlar orada "Ey Rabbimiz, bizi buradan çıkar da daha önce yaptıklarımızdan farklı, iyi işler yapalım " diye feryad ederler. Düşünmek isteyenlerin düşünmelerine yetecek kadar uzun bir süre sizi yaşatmadık mı? Ayrıca size uyarıcı da gelmişti, Şimdi azabı tadınız bakalım. Zalimlere yardım eden bulunmaz.

KASAS-59- Rabb'in memleketlerin ana merkezlerinin halkına ayetlerimizi okuyacak bir elçi göndermedikçe ülkeleri helâk edici değildir. Zaten biz halkı zalim olan memleketleri helak etmişizdir.

ENAM-131- Bu, şunu kanıtlar ki, Rabbin, gerçeklerden habersiz olan bir kentin halkını haksız yere helâk etmez.

Soru: Allah uyarıcıları göndermeyip, ayetlerini uyarıcı ile hatırlatmasa idi kulları nasıl mazaret, bahane ileri sürebileceklerdi ?.

NİSA-165- Bu peygamberleri müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik ki, bu peygamberlerden sonra insanların Allah'a karşı ileri .sürebilecekleri hiçbir bahaneleri kalmasın. Hiç kuşkusuz Allah güçlüdür ve hikmet sahibidir.

TAHA-134- Eğer onları daha önce azaba çarptırarak yok etseydik; "Ey Rabb'imiz, bu rezilliğe ve peri,anlığa düşmeden önce bize bir peygamber gönderseydin de ayetlerine uysaydık, olmaz mıydı?" diyeceklerdi.

("Ey Rabb'imiz, bu rezilliğe ve perişanlığa düşmeden önce bize bir peygamber gönderseydin ya." İşte size peygamber. Artık tutacak bir dalları kalmamıştır. Bundan böyle ne bir özür ne de mazeret ileri sürebilirler!)

Ehli kitaba hitaben de

KEHF-4- Bir de "Allah evlat edindi" diyenleri uyarsın diye.

DEVAM EDECEĞİM

Ynt: RAD 7:..VE HER TOPLUMUN BİR REHBERİ VARDIR
« Yanıtla #5 : 19 Şubat 2009, 05:18:38 ÖS 17 »
Soru: RAD 7: (  ...Sen ancak bir uyarıcısın ve her toplumun bir rehberi vardır.)

Bu ve buna benzer ayetlerde bahsedilen uyarıcı ve tebliğ edici yalnız peygamberler midir ?
Günümüzde ve her devirde UYARICILIK, REHBERLİK ve TEBLİĞ  görevi yapan kullar yok mudur ? Beşir ve nezir kullar yok mudur
?

ZÜMER- 71 : Size, içinizden, Rabbinizin ayetlerini okuyan ve bugüne kavuşacağınızı ihtar eden peygamberler (UYARICILAR ) gelmedi mi?" derler  "Evet geldi,"-

BU AYETİN TEFSİRİ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ 

(UYARICILAR ) gelmedi mi?" derler  "Evet geldi,"- demektedirler

Bundan sonra peygamberler, gelmeyeceğine göre , İnsanlara kim rehber olacak, İnsanlara kim rehberlik yapacak ? Kim vahyi tebliğ edip, uyaracak ve nasıl  uyaracak ?

(UYARICILAR ) gelmedi mi?" derler  "Evet geldi,"- demektedirler. ALLAHIN KELAM SÖZLERİ VE TÜM İNSANLIĞA GÖNDERİLEN PEYGAMBER GELMEDİ Mİ  VE SİZ BUNDAN HABERDAR OLDUNUZ MU, OLMADINIZ MI ?  VE SİZE GELİP, SİZİ ALLAHIN KİTABI İLE UYARANLAR OLDU MU OLMADI MI ?

"EVET GELİP UYARDILAR " DERLER

Soru :Uyarıcı neden şart ?

Cevap : Allah insanları bu dünyaya imtihan için göndermiştir. İnsanlar bu gerçeği bilsinler diye uyarıcılarını gönderiyor. (ÖNCEKİ İLETİMLERDE BUNA DELİL OLAN AYETLERİ VERMİŞTİM )

Soru :Uyarıcı kime denir ? Uyaracılar kimlerdir
Cevap: Uyarıcı, İnsanları, Allahın birliğine ve onun kutsal kitabına davet eden , Allahın emirlerini tebliğ eden kişidir. Bunlar başta peygamberler olmak üzere, veli kullar, salih kullar ve hatta müezzinin okuduğu ezan bile Allahın birliğine bir çağrı, bir davet ve islami bir tebliğ olarak da algılanabilir.

EN BÜYÜK REHBER KURANDIR=ALLAHIN KELAM SÖZLERİDİR
ALLAHA ULAŞMANIN YOLU İSE KURANDAN GEÇER.

O HALDE UYARICI TEBLİĞİNİ VE REHBERLİĞİNİ YAPARKEN ALLAHIN KELAM SÖZLERİ İLE YAPAR VE YAPACAKTIR. ÇÜNKÜ, ZÜMER SURESİNE BAKTIĞIMIZDA TEBLİĞ EDEN TEBLİĞİ, AYETLERİ OKUYARAK YAPACAĞINI ANCAK OKUYAN İLE OLACAĞINI SÖYLEMEKTEDİR VE ONLARA BU ŞEKİLDE HİTAP ETMEKTEDİR.

ZÜMER- 71 : Size, içinizden, Rabbinizin ayetlerini okuyan ve bugüne kavuşacağınızı ihtar eden peygamberler (UYARICILAR ) gelmedi mi?" derler  "Evet geldi,"-

VAHİY NASIL YAYILIYOR ?
« Yanıtla #6 : 21 Şubat 2009, 02:56:03 ÖS 14 »
VAHİY NASIL YAYILIYOR VE İNSANLARA ULAŞIYOR ?

Allah'ın dinine davet nasıl ve  ne şekilde oluyor?

İnsanlara dinin ve güzel ahlakın tebliğ edilmesi Allah'ın bir emridir: Bu emir başta Allahın elçileri olmak üzere tüm müslümanlara verilmiştir VE Bu emri Başta peygamberler olmak üzere, tüm müslümanlar uygularlar.

YUSUF-108- Ey Muhammed, de ki; "İşte benim yolum budur, ben inandırıcı kanıtlar göstererek insanları Allah'a çağırırım. Bana uyanlar da öyle yaparlar.( Ben ve bana uyanlar böyleyiz ) (ÇOK ÖNEMLİ AYET; bana uyanlar nasıl yapar ? Cevab:( Allahın emrini tebliğ eder ve ettirir ) Allah'ı her türlü noksanlıktan uzak tutarım. Ben Allah'a ortak koşanlardan değilim.

BİR BAŞKA AYETTE DE

Sizden; hayra çağıran, iyiliği (marufu) emreden ve kötülükten (münkerden) sakındıran bir topluluk bulunsun. Kurtuluşa erenler işte bunlardır. (Al-i İmran Suresi, 104)

Allah bir ayetinde, "Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel öğütle çağır..." (Nahl Suresi, 125) şeklinde emretmiştir.
(Bu ayet başta peygamberimiz olmak üzere tüm müslümanlara verilmiştir )

Allah'ın dinine davet, Kuran'ın hükümlerinin "hikmetle ve güzel öğütle" anlatılması ile olur. Bu tebliğ sırasında, Allah'ın varlığı, birliği ve yaratmadaki benzersiz sanatı gibi konular anlatılarak dine davet edilen kişinin Allah'a karşı olan saygısı, sevgisi ve korkusu artırılır. Güzel ahlaklı bir insanın olaylar karşısında nasıl davranacağı detaylı olarak tarif edilir. İnsanın dünyada bulunuş amacı, burada denemeden geçirildiği, ölümün yakınlığı, ölümün ardından hesaba çekileceği, bu hesaba göre cennete veya cehenneme gideceği de anlatılır. Allah'ın sonsuz adaletiyle cenneti ve cehennemi nasıl hazırladığı da hatırlatılarak kişinin kötü bir sonuçtan korkup sakınması sağlanır. Allah'ı, Kuran'ı ve ahireti bu tariflerle tanıyan kişiler, bu aşamadan sonra vicdanlarını kullanarak hareket ettikleri takdirde Allah'ın emirlerini eksiksiz olarak yerine getirmeye çalışırlar.

VAHİY NASIL YAYILIYOR ?
« Yanıtla #7 : 22 Şubat 2009, 05:36:09 ÖS 17 »
Soru :Uyarıcılar ( uyarıcı olan elçiler ) nereye gönderiliyor ve tebliğ nasıl yayılıyor ? Uyarıcı görevini nasıl yapıyor ?

Cevap :
KASAS-59- Rabb'in memleketlerin ana merkezlerinin halkına ayetlerimizi okuyacak bir elçi  göndermedikçe ülkeleri helâk edici değildir. Zaten biz halkı zalim olan memleketleri helak etmişizdir

FURKAN-51- Eğer dileseydik her şehre ( Her kasaba ve hatta köye bile ) ayrı bir uyarıcı gönderirdik.

O halde en büyük uyarıcılar olan peygamberler şehirlerin ana merkezlerine gönderiliyor. kasaba ve köylere değil. şehirlerin en önemli ve en büyüklerine gönderiliyor, oradanda bu sözler kasaba kasaba ve köylere dahi yayılabiliyor ve onun ( KURANIN AYET SÖZLERİ ) sözleri işitilebiliyor. kim bu  tebliğ sözünü duymuşsa, duyduğunu bir başkasına iletiyor. Dolayısıyla her duyan aynı zamanda bir haberci ve tebliğ edici  ve o topluma bir rehber oluyor. Ayete bakalım.

YUSUF-108- Ey Muhammed, de ki; "İşte benim yolum budur, ben inandırıcı kanıtlar göstererek insanları Allah'a çağırırım. Bana uyanlar da öyle yaparlar.( Ben ve bana uyanlar böyleyiz )
(ÇOK ÖNEMLİ AYET; bana uyanlar nasıl yapar ? Cevab:( Allahın emrini tebliğ eder ve ettirir ) Allah'ı her türlü noksanlıktan uzak tutarım. Ben Allah'a ortak koşanlardan değilim

ALİ İMRAN-104- Sizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülükten sakındıran bir ümmet olsun. İşte kurtuluşa erenler bunlardır. ( İşte bu ümmet ve onun peygamberi başta olmak üzere, peygamberleri ile birlikte tebliğ görevini yaparlar ve bu görevi üstlenirler. )

ENAM-19- De ki; "En büyük şahitlik kiminkidir?" De ki; "Benimle sizin aranızda Allah şahittir. Bu Kur'an, gerek sizi gerekse ulaştığı herkesi uyarayım diye bana vahyedildi, sizler Allah ile birlikte başka ilâhlar olduğuna mı şahadet ediyorsunuz?" De ki; "Ben buna şahadet etmem; 'De ki; "O tek bir ilahtır ve ben sizin O'na koştuğunuz ortaklardan uzağım

"( Bu ayette de kuranın ulaştığı ve ulaşabildiği her yere kadar gerek peygamberimiz gerekse ona inananların( Müminlerin ) onu dalga dalga her gidebildikleri, götürebildikleri,  yerlere kadar tebliğ eder,yayarlar )

Yarattıklarımızdan, DAİMA hakka ileten ve adaleti hak ile yerine getiren bir millet bulunur.7/Araf-181

Evet bu ayette de Allahın yaratmış olduğu kullarından kendi toplumlarına rehber olan daima hakka, HAK YOL OLAN  Allahın yoluna ileten bir topluluğun var olduğu bildirlmiştir

VAHİY NASIL YAYILIYOR ?
« Yanıtla #8 : 07 Mart 2009, 05:52:10 ÖS 17 »
VAHİY NASIL YAYILIYOR

Allah'ın dinine davet nasıl ve  ne şekilde oluyor?

İnsanlara dinin ve güzel ahlakın tebliğ edilmesi Allah'ın bir emridir: Bu emir başta Allahın elçileri olmak üzere tüm müslümanlara verilmiştir. Bu emri Başta peygamberler olmak üzere, tüm müslümanlar uygularlar.

Sizden; hayra çağıran, iyiliği (marufu) emreden ve kötülükten (münkerden) sakındıran bir topluluk bulunsun. Kurtuluşa erenler işte bunlardır. (Al-i İmran Suresi, 104)

Allah ayetinde, "Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel öğütle çağır..." (Nahl Suresi, 125) şeklinde emretmiştir.

Allah'ın dinine davet, Kuran'ın hükümlerinin "hikmetle ve güzel öğütle" anlatılması ile olur.

Tarihte yaşayan tüm toplumlara elçi gönderildi mi ?
« Yanıtla #9 : 07 Mart 2009, 05:55:29 ÖS 17 »
Tarihte yaşayan tüm toplumlara elçi gönderildi mi?

Allah Kuran'da, gelmiş geçmiş tüm toplumlara bir uyarıcı gönderdiğini bildirmiştir. Allah'ın elçileri gönderildikleri toplumlara doğru yolu gösteren kişiler olmuşlar, insanlara Allah'ın yasaklarını bildirmişler, ölümün yakınlığını, cennetin ve cehennemin varlığını, dünyada var oluş amaçlarını anlatmışlar ve onları Allah'ın dinine davet etmişlerdir. Allah'ın adaleti sonucunda, bütün insanlar, O'nun elçileri vasıtasıyla uyarılıp korkutulmuşlar ve müjdelenmişlerdir.

Bu, ahirette insanların "benim bir şeyden haberim yoktu" diyemeyeceklerini, her insanın Allah'ın çağrısını duyduğunu gösteren çok önemli bir konudur. Allah bir ayetinde insanlara şöyle bildirmiştir:

Şüphesiz Biz seni, hak ile bir müjde verici ve bir uyarıcı olarak gönderdik. Hiçbir ümmet yoktur ki, içinde bir uyarıcı gelip-geçmiş olmasın. (Fatır Suresi, 24)

Elçiler; müjdeciler ve uyarıcılar olarak (gönderildi). Öyle ki elçilerden sonra insanların Allah'a karşı (savunacak) delilleri olmasın. Allah, üstün ve güçlü olandır, hikmet ve hüküm sahibidir. (Nisa Suresi, 165

HİKMET
« Yanıtla #10 : 08 Mart 2009, 12:30:53 ÖS 12 »
Allah ayetinde, "Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel öğütle çağır..." (Nahl Suresi, 125) şeklinde emretmiştir.

Vahyi duymayan bir topluma rehber olmada Allah'ın dinine davet, Kuran'ın hükümlerinin "hikmetle ve güzel öğütle" anlatılması ile olur.

O halde HİKMET NEDİR ?

Bakara-269. Allah hikmeti dilediğine verir. Kime hikmet verilmişse, şüphesiz ona çokça hayır verilmiş demektir. Bunu ancak akıl sahipleri anlar

Mevdudi, Nahl: 125. ayetin tefsirinde hikmeti şöyle tarif ediyor: "hikmet, tebliğ ve telkin sırasında budalaca ve şuursuzca davranmamak, aksine muhatabın zihniyetine, meyline, kabiliyetine, istidadına ve içinde bulunduğu şartlara göre akıllıca ve ölçülü konuşmak, vaaz ve nasihatte bulunmak demektir.

Her bölge, her grup ve her kişinin mizacına ve tabiatına uygun olarak hareket edilmelidir. Söz konusu olan milletin ve halkın başlıca hastalığının ne olduğu araştırılmalı ve ona göre ilaç ve tedaviye başvurulmalıdır". Yine Mevdudi, hikmet üzerinde konuşurken en çok müracaat edilen Bakara: 269. ayetin tefsirinde de hikmeti şu özlü ifadelerle tanımlıyor:

"Hikmet, neyin doğru, neyin yanlış olduğunu ayırmaya yarayan bilgidir
Hikmetli kişi, basiretlidir ve isabetli ve doğru kararlar verir. Bunun içindir ki hikmette pekçok hayır gizlidir".

HİKMET
« Yanıtla #11 : 08 Mart 2009, 12:37:21 ÖS 12 »
Hikmet; sebep-sonuç ilişkisinin doğru bir biçimde kurulması ve bunun tezahürleridir.

Hikmet verilmiştir demek, mükemmel haiz olduğu bilgilerini kullanarak Sebep ve sonuçları ile kavrama yeteneği verilmiştir,
demektir.

Yani bu aynı zamanda hem üstün bilgi (alim ) hem de zeka demektir ki, sebeb ve sonuçlarını bu mükemmel bilgi ile kavrama yeteneğinin bir sonucudur.

Dolayısıyla Böyle olunca da onlar İşlerin değerlendirmesinde de sapıtmazlar.  Neyin doğru ve neyin yanlış olduğunu kesin ayırt ederler. Hikmet sahipleri olanlar aynı zamanda üstün akıl ve zeka sahipleri, alim, bilge kimselerdir. Örneğin hz ibrahim peygambere diğer peygamberlere verildiği gibi hikmet verilmiş olup, o verilen bu hikmet ile Allahı sorgulayarak bulmuş ve idrak edebilmiştir.

Hepimiz az çok hikmet sahibi olabiliriz. fakat mükemmel değil. Bu mükemmelliği Allah  dilediğine veriyor. ve nasip ediyor .

Ayrıca şunu da unutmayalım. kuranı en iyi anlayan ve tefsir edenler de yine hikmet sahibi olan kimselerdir

ALLAHIN VAHYİNİ TEBLİĞ EDEN ELÇİLER HİKMET SAHİBİ KİMSELERDİR

ALLAHIN YARDIMCILARI OLUN. TIPKI.....
« Yanıtla #12 : 10 Mart 2009, 11:15:46 ÖÖ 11 »
SAF suresi 14. ayet : Ey iman edenler ALLAH'ın yardımcıları olun. Tıpkı Meryem oğlu İsa'da havarilere: `Allah yolunda benim yardımcılarım kimdir?" dediğinde Havariler: "Allah yolunun yardımcıları biziz" demeleri gibi

Bu ayet Müteşabbih ayettir. Ve çok geniş anlamlıdır. Allahın yardımcıları olun ne demek ? Allahın dinine yardım edin, allahın vahyini çevrenizdeki insanlara ulaştırın, allahın elçileri olun şeklinde de tefsir edilebilir . Bununla bağlantılı ayetlerde şöyledir.

Allah bir ayetinde, "Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel öğütle çağır..." (Nahl Suresi, 125) şeklinde emretmiştir.
(Bu ayet başta peygamberimiz olmak üzere tüm müslümanlara verilmiştir )

Çünkü  müminler yeryüzünde Allah sisteminin bekçileri, ilahi inancın ve mesajın varisleri ve bu büyük görev için seçilmiş kimselerdir. İşte bu işaret ile onların Allah'ın yardımına ve dininin yardımına bütün güçleri ile koşmaları teşvik edilmek istenmiştir. "Tıpkı Meryem oğlu İsa'nın havarilere `Allah yolunda benim yardımcılarım kimdir?' dediğinde havarilerin `Allah yolunun yardımcıları biziz' demeleri gibi." Nihai zafer Allah'ın yardımcıları olan müminlerindir

BİR BAŞKA AYETTE DE

Hayra çağıran allahın dinine çağıran ve allahın emirlerine çağıran ve batıldan sakındıran bir toplum bulunsun derken, Allahın yardımcıları olun ayeti en iyi bir şekilde tefsir etmektedir. Ayrıca

Yarattıklarımızdan, DAİMA hakka ileten ve adaleti hak ile yerine getiren bir millet bulunur.7/Araf-181

Evet bu ayette de Allahın yaratmış olduğu kullarından kendi toplumlarına rehber olan DAİMA ( Devamlı olarak )  hakka, HAK YOL OLAN  Allahın yoluna ileten bir topluluğun var olduğu ve onlara rehber oldukları bildirilmiştir ki rad 7 ayetini tefsir eder

RAD 7:..SEN BİR UYARICISIN VE HER TOPLUMUN BİR REHBERİ VARDIR
« Yanıtla #13 : 11 Mart 2009, 11:13:18 ÖÖ 11 »
RAD 7: ...( Sen ancak bir uyarıcısın ve her toplumun bir rehberi vardır.)

Günümüzde ve her devirde uyarıcı ve tebliğ görevi yapan toplumlarına rehberlik eden kullar yok mudur ? Toplumlarına Beşir ve nezir olan rehber kullar yok mudur ?
.

İSRA- 71: Her insan topluluğunu önderleri ile birlikte çağıracağımız o günde kimlerin amel defteri sağından verilirse, onlar, en küçük bir haksızlığa uğramamış olarak amel defterlerini okuyacaklar."

Her iki ayet de biribirini karşılıklı  tefsir etmektedir

AYET GAYET AÇIK VE NET

HER TOPLUMUN KÖTÜYE KLAVUZLAYACAK ÖNDERLERİ OLABİLECEĞİ GİBİ İYİYE KLAVUZLUYACAK ÖNDERLERİ DE VARDIR

Her bölüğün başında da önderleri vardır. Çünkü herkes bu dünyada birilerinin arkasında gider. Dini cemaatlere baktığımızda da her cemaat kendi rehberini, kendi önderini  edinmiştir. Kendilerine bir dini lider olabilecek veya rehber seçmişlerdir. Bunların hangilerinin gerçek rehber olduğu tartışılırsa da Rad 7 ayetine göre rehberler arasında , ancak Alahın hikmet ve ilim verdiği kişiler gerçek rehber olmaktadır.

TAĞUTA, ŞİRKE ÇAĞIRAN ÖNDERLER DE VARDIR

Hud- 98 : O, kıyamet günü kavminin önderliğine geçer, böylece onları ateşe götürmüş olur. Sonunda vardıkları yer, ne kötü bir yerdir..

Kıyamet günü kavmine önderlik eder. İşte onları suya götürür gibi ateşe götürdü. Ne kötü varış yeridir o götürüldükleri yer!

Mumin 29- Ey kavmim! Bugün memlekette hükümranlık sizindir. Buraya siz. Ancak Allah'ın baskını bize çatınca, O'na karşı bize kim hakimsiniz yardım eder? Firavun: "Ben size kendi görüşümden başkasını söylemiyorum. Ben size ancak doğru yolu gösteriyorum" dedi ( kötüye, şirke klavuzlayan önder )

RAD 7:..SEN BİR UYARICISIN VE HER TOPLUMUN BİR REHBERİ VARDIR
« Yanıtla #14 : 11 Mart 2009, 11:30:01 ÖÖ 11 »
ALİ İMRAN-104- Sizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülükten sakındıran bir ümmet olsun. İşte kurtuluşa erenler bunlardır

ALİ İMRAN-110- Siz insanlar için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz; iyiliği emreder, kötülükten sakındırır ve Allah'a inanırsınız

(çıkarılmış" kelimesi ile ifade edilen deyim dikkat çekici bir tabirdir. Bu ifade nerede ise, bu ümmeti gayb karanlıklarından çekip çıkaran ve ötesini Allah'tan başka kimsenin bilmediği sonsuz perdenin ötesinden açığa doğru iten ve herşeyin planlayıcısı latif bir eli işaret ediyor. )

Aynı zaman bu cemaat öncü ve önder olarak çıkarılmıştır. Yüce Allah, yeryüzü önderliğinin, iyiliğin emrinde olmasını diler, kötülüğün değil. müslüman cemaate,  hayra çağıran iyiliği emredip kötülüğü nehyeden bir grup oluşturmaları görevi veriliyor.

Ortada iki durum var. Ya Allah'a imanla beraber hayra çağırıp, iyiliği emr ve kötülüğü nehyedecekler ki, ancak bu durumda gerçek anlamda varlıkları söz konusu olabilir ve müslüman ismini hakkedebilirler. Ya da bunlardan hiçbirini yerine getirmeyecekler ve bu durumda da varlıkları söz konusu olamayacağı gibi müslüman sıfatına da lâyık olmayacaklardır

ALİ İMRAN-114- Bunlar Allah'a ve ahiret gününe inanırlar, iyiliği emrederek kötülükten sakındırırlar, hayırlı işlere koşarlar. Onlar iyi kullardandırlar

Secde-24- Sabrettikleri ve ayetlerimize kesinlikle inandıkları zaman, onların içinden, buyruğumuzla doğru yola götüren önderler yaptık.

Burada amaç o sıralarda Mekke'deki müslüman azınlığa, İsrailoğulları arasındaki seçkinler gibi sabretmeleri, tıpkı onlar gibi Allah'ın ayetlerine kesin şekilde iman etmeleri, böylece onlar İsrailoğullarına yol gösterici rehberler, önderler oldukları gibi, kendilerinin de müslüman kitleye önderler olmaları mesajını vermek,  bunun yanı sıra önderlik ve kılavuzluğun yolunun sabır ve kesin inanç olduğunu vurgulamaktır