sad suresi ayet 30-40

• 0 Cevap
  • 1530 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı iktibas

• Cengiz sarsmazelsoy
  • 421
sad suresi ayet 30-40
« : 05 Şubat 2009, 10:06:45 ÖS 22 »
30- Biz Davud'a Süleyman'ı hediye ettik. Süleyman ne güzel kuldu! Doğrusu O daima Allah'a yönelirdi.
31- Ona bir akşam üstü, çalımlı ve safkan koşu atları sunulmuştu.
32- "Süleyman! Gerçekten ben at (mal) sevgisine Rabb'imi anmayı sağladıkları için düştüm" dedi. Atlar koşup toz perdesi arkasından kayboldular.
33- Süleyman! "Atları bana getirin " dedi. Bacaklarını ve boyunlarını okşamaya başladı.
34- Andolsun, Süleyman'ı denedik. Tahtının üstüne bir ceset gibi bıraktık, sonra O, yine eski haline döndü.
35- Süleyman: "Rabb'im! Beni bağışla, bana benden sonra kimsenin ulaşamayacağı bir hükümranlık ver. Sen şüphesiz daima bağışta bulunansın " dedi.
36- Bunun üzerine Süleyman'ın buyruğu ile istediği yere kolayca giden rüzgârı emrine verdik.
37- Bina ustalarını ve dalgıçlık yapan şeytanları da emrine verdik.
38- Demir zincirlere bağlı diğer yaratıkları da onun emrine verdik.
39- İşte bizim bağışımız budur; "ister ver, ister tut, hesapsızdır" dedik.
40- Doğrusu onun, bizim yanımızda yüksek bir makamı ve güzel bir geleceği vardı.
bu ayetlerin tefsirinde müfessirler çok net bir şey söylememişler. ancak bir konudan yola çıkarak yorum yapmışlardır.süleyman a.s dünya meşgalesi çok olan peygamberdi.Allah ona çok mal verdi,Allah ona büyük saltanat verdi,Allah ona iktidar verdi,Allah ona makamların engüzelini bahşetti.elbetteki meşgalesi olacaktı.çok şeye sahip olanın çok uğraşı olur.ayrıca ayetlerdede görüldüğü gibi atlarla ilgilenmektedir.bu uğraşıları süleyman a.s. zikre çevirmeyi başarmıştır.bu uğraşıların yanı sıra Allaha kulluğunu ve peygamberliğini layıkıyla yerine getirmiştir. bu çok zor bir iştir.ağır bir yüktür.
şimdi kendimize gelelim islami anlayışımız bu boyuttamıdır?hayatı zikre çevirdikmi?uğraşılarımız bizi Allaha kulluktan,namazdan,islami mücadeleden alıkoymadan yolumuza devam ettirdimi?yoksa boş vaktimiz  olmadığı için namaz kılmadıkmı?öyle ya bu din boş vakitlerimizde oyalanacağımız oyuncak değilmi?biz birbirimizi islama davet ediyoruz edeceğiz tabi!vazifemiz.boş vaktiniz olursa islami sitelerde yazarsınız.boş vaktiniz olursa sesli proğram yaparsınız.çokmu ağır yükümüz.haftada iki gün olsun 2 saatınızı ayıramayacak kadar,meşguliyenizi zikre çeviremicek kadar müslüman değilmisiniz?bu yükün ağır olduğunu biliyorum ancak bu davayı kaldıramıcak kadar güçsüz olmadığımızıda iyi biliyorum.
allahü teala cuma suresinin Ey iman edenler, Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah'ı zikretmeğe koşun ve alış-verişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır buyurmaktadır.
burda islam ümmetinin inşaası söz konusuysa alış veriş ve dünya meşgalesi bırakılıp zikre koşulur. 3 defa bu toplantıya gelmemenin özürüde yoksa Allahın resulunun bildirdiği gibi kalbi mühürlenir.
mevdudi bu ayetlerin tefsirini yaparken süleyman a.s kendi oğluna bu mirası bırakmak istemiyordu.bu saltanatın kendisiyle birlikte son bulmasını istiyordu.çünkü onda bu yükü taşıyacak gücü görememişti.süleyman devrinden sonra rivayetlere göre israiloğulları 10 kabileye ayrılmış flistin tarafında devlet kurmuş yahuda kabilesi ise baytulmukaddeste kalmışlardı.mevdudinin bu yorumu isabetlimi değilmi bilmiyorum.ancak kuranda net bilgi verilmemiştir.bizde bu konuda susmak istiyoruz.
süleyman a.s saltanatı tarihte olduğu gibi emevi yada osmanlı saltanatı gibi görülmemelidir.süleyman a.s bu mirası babasından aldıysada Allahın emriyle gerçekleşmiştir.tarihteki idareler gibi az yada çok zulüm mekanizması girmemiştir.süleyman a.s Allahın indirdiğiyle hükmetmiştir.Allah adına zulmetmemiş, insan hakları adına kimseyi sömürmemiştir.onun vazifesi ağırdı ve o başardı.
peki biz islami mücadelenin neresindeyiz?madem soru sorduk cevaplayalım.boykottayız.cola,ariel,nestle v.s kullanmama boykotu.peygamberimiz taifte taşlanıyor.bunun karşısında ki tavrı rabbine munacat etmek oluyor.diyorki yarabbi!bana bu eziyetleri çek diyorsan çekerim.yok değilde bu senin azabınsa)diyerek korkularını ifade ediyordu.onlar boykot halindeler diye zemin bulup kendilerini boykot etmedi.hatta bir rivayete göre boykot süreci bittiğinde muşriklere şunları söyledi.(biz sizin yaptıklarınızı size yapmayacağız.)
israil ve flistin ismini bırakalım bir an kaldıralım.bakalım amellere  ozaman göreceğizki kimseden taraf olmayacak sadece hakdan yana olacağız.taraftarlık bizi yanlışa götürür.bir futbol takımı faul yapsada eğer o takımı tutyorsanız o haklı olacak size göre  bugün düştüğümüz zillet budur.çocuk ve kadına el uzatan herkes zalimdir.geçenlerde hamas bir haberde içinde ailelerin olduğu otobüse füze atıyor hiç kimse tepki göstermedi.çünkü onlara göre doğruydu. hatta bir müslüman yahudi çocuğu öldürüldü diye ağladığı için o adama  müslümanlar tarafından lanet okundu. Bu insanlar Amerika incirlik üssünü kullanıp ıraka saldırdığı zaman tepki vermedi. Oysa asker incirlik ussunu kullanması için 141 milyar dolar aldı.tepki yine yok.birileri boykot için insanlara şeytani telkinde bulunuyor. Aynı patronlar israile destek veriyor. Bizler duygularımızın kurbanı olmuşuz.
bana hamas konusunda şöyle söyleyenler oldu hamas bir iktidar olsun Allahın indirdiğiyle hümedicektir. hiç iktidar olmadı .hamas 1 günde olsun 3 ayda olsun iktidar olmuştur. kendisi Allahın indirdiğiyle değil tağutun hükümlerine göre hükmetmiştir.bu ümmet ne kadar kolay aldanmaktadır.biri kalkıp davosta bağırıp çağırıyor hiç tağutun hukumlerine göre hükmettği sorgulanmıyor adam kahraman ilan ediliyor.
iranda bir bakan fahri hemşire unvanı veriyor.bu insana.müslümanların hakimiyet ve taraftarlık hastalığı devam ediyor.
kuranıkerimde şeytan diyorki Allahutealaya (senin kulların üzerinde bir hakimiyetim yok)doğru söylüyor. 3-5 siyasinin 3-5 askerin bize hükmetme gücü yok askere insan göndeririz.hakım kılarız. siyasilere oy veririz hakim kılarız.yoksa onun gücü bizim üzerimizde olamaz. Allaha kul olsun diye değil tağuta kul olsun diye asker yaparız kendimizi.oy vermek ise tağutu onaylamanın adıdır. okula çocuklarımızı göndeririz okuması için. okumak Allahın emridir.orda fitne öğretilmesi ise tağutun fikridir. islami ilkelere değil tağutun ilkelerine göre hareket etmesi şeytanın fikridir.
kalkıp bana deseniz sen kim oluyorsun bu kurumlara küfr kuruluşu diyebiliyorsun bunu ben söylemiyorum. Allah buyuruyor. maide suresinde
44- Gerçekten Tevrat'ı biz indirdik; bu kitap doğru yol kılavuzluğu ve ışık içerir. Gerek İslâm'a bağlı peygamberler ve gerekse Allah'a bağlı bilginler ile din adamları Allah'ın bu kitabının görevli koruyucuları ve doğruluğunun şahitleri sıfatı ile yahudiler arasında buna göre hüküm verirler. buna göre insanlardan değil, benden korkunuz da ayetlerimi bir kaç para karşılığında satmayınız. Kim Allah'ın indirdiği ayetlere göre hüküm vermez ise onlar kafirlerin ta kendileridir.
45- Tevrat'ta, yahudilere yazılı olarak bildirdik ki, canın karşılığı can, gözün karşılığı göz, burnun karşılığı burun, kulağın karşılığı kulak, dişin karşılığı diştir ve yaralamalarda da karşılıklılık (kısas) ilkesi geçerlidir. Kim kısas hakkını bağışlarsa bu onun günahlarına kefaret olur. Allah'ın indirdiği ayetlere göre hüküm vermeyenler ise zalimlerin ta kendileridirler.
46- Bu peygamberlerin ardından kendisinden önce gelen Tevrat'ı onaylayıcı olarak Meryemoğlu İsa'yı gönderdik; O'na doğru yol bilgisi ile ışık içeren, önündeki Tevrat'ı onaylayan, takvalılar için yol gösterici ve öğüt olan İncil'i verdik.
47- İncil ümmeti, Allah'ın bu kitapta indirdiklerine göre hüküm versin. Kim Allah'ın indirdiği ayetlere göre hüküm vermez ise onlar fasıkların, doğru yoldan çıkmışların ta kendileridir.
hiç çocuklarımızı okula gönderirken tağutun ilkelerine uymaması gerektiğini hatırlattıkmı?hatırlatmadıysanız artık hatırlatma zamanıdır.
taraftarlık konusunda mezhep taraftarlığımız var. ilk önce şunu açıklığa kavuşturalım. hiç bir islam alimi mezhep kurmamış. içtihad etmiş ve ve görüş beyan etmiştir. kimi 4 hak mezhepten başka yolumuz yoktur diyenler olmuş. o kadar hak ehli imamlarımız ve alimimiz vardırki aksine alimlerin çokluğu bizim zenginliğimizdir.ne kadar çok faydalanırsak o kadar hazinemiz bollaşır. bizler birbirimizden faydalanıyorsak kaldıki alimlerden faydalanmıyalım.bir yanlış görüş te hanrfiye göre dinini öğremişse şafiye uyamaz. bu ilmi fakirliğe yol açar.hanfiye bu kadar bağlı olanlar  ebu hanifenin  şu tavrına dikkat edip uysalarya!ebu Hanife %99 şeriatle yaşayan bir üğlkede yaşıyor.%1 bir sapma görüyor idarede devletin hiçbir kurumunda görev almıyor.birincisinde bir şekilde idamdan kurtuluyor ikincisinde ise katlediliyor.
buharinin kitapları bile hadis kitapları olmaktan çok içtihad kitabıdır.bizi çökerten alim taraftarlığı olmamızdır.
Şimdi suremize tekrar geri dönelim.süleyman a.s büyük salatanatı vardı şeytanları, rüzgarı emrine amade kılınmıştı.bu şeytanlar cin soyundan olduğunu söyleyebiliriz.süleymanın iblislerle işbirliği yapıp çalışması olarak görülmemelidir.iblislerin İslami idarenin bekasına uygun olarak hizmet ettirilmiştir. Bir İslami idarenin içinde farklı insanlar olabilir bu insanlar idareye hizmet ettirildiği taktirde sorun yoktur. Hatta faydası vardır. Bu nun cevabı son ayet çok iyi açıklamaktadır.süleyman ve İslami idarenin çok iyi bir geleceği olur.[/color]
Ne yaparsan yap sana yakışmayanı yapma