Tebük Seferinde nazil olan ayetler

• 18 Cevap
  • 8064 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4812
  • Dosdoğru ol!
Tebük Seferinde nazil olan ayetler
« : 30 Aralık 2008, 01:48:58 ÖS 13 »
Bismillah

Tebük seferi sırasında nazil olan ayetler

Alıntı
38. Ey iman edenler! Ne oldunuz ki, size "Allah yolunda sefere çıkın" denilince, yere çakılıp kaldınız.Yoksa ahiretten vazgeçip dünya hayatını mı seçtiniz? Oysa ahirete göre dünya hayatının yararı, pek az bir şeydir.     

39. Eğer Allah yolunda sefere çıkmazsanız, sizi elem dolu bir azap ile cezalandırır ve yerinize sizden başka bir toplum getirir. Siz ise ona hiçbir zarar veremezsiniz. Allah her şeye hakkıyla gücü yetendir.     

40. Eğer siz ona (Peygamber'e) yardım etmezseniz, (biliyorsunuz ki) inkar edenler onu iki kişiden biri olarak (Mekke'den) çıkardıkları zaman, ona bizzat Allah yardım etmişti. Hani onlar mağarada bulunuyorlardı. Hani o arkadaşına, "Üzülme, çünkü Allah bizimle berâber" diyordu. Allah da onun üzerine güven duygusu ve huzur indirmiş, sizin kendilerini görmediğiniz bir takım ordularla onu desteklemiş, böylece inkar edenlerin sözünü alçaltmıştı. Allah'ın sözü ise en yücedir. Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.     

41. Gerek yaya olarak, gerek binek üzerinde Allah yolunda sefere çıkın. Mallarınızla, canlarınızla Allah yolunda cihad edin. Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır.

çünkü hak ile batılın kesin olarak ayrıştığı ve hakkın desteklenmesinin zaruri olduğu bir savaştı. müminler kafirin gücünden çekinerek yavaş davranmıştı..

bu duruma ne kadar benziyor..
gidip savaşamayabiliriz ama bir sargı bezini dahi karşılayamazmıyız.....

devam edeceğim..
'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8

Ynt: Tebük Seferinde nazil olan ayetler
« Yanıtla #1 : 30 Aralık 2008, 02:12:35 ÖS 14 »
Sevgili Serender

bu konuya ilişkin çalışmanızı yarına kadar tamamlayabilirmisiniz lütfen?

Alıntılayıp yarın ki toplantımızda işlememiz açısından ricamdır..

Dua ile..

"Hasbunallah ve ni'me'l-vekil"

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4812
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #2 : 30 Aralık 2008, 02:13:41 ÖS 14 »
aynı düşünüyormuşuz. evet inş. bitireceğim ama karine siz daha iyi yapabilirsiniz sanırım. yad aiki farklı bakış mı olsun.?
'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8

« Yanıtla #3 : 30 Aralık 2008, 02:16:00 ÖS 14 »
ne olursa olsun ama lütfen yarından önce olsun.
farklı bakış açılarına ve zengin fikirlere ihtiyacımız var.
yaptığımız toplantılarda anlattıklarımız birbirinin tekrarı olmaması için..
sizlerin katkılarına/yardımlarına da ihtiyacım var.

Dua ile..

*

Çevrimdışı FECR

• *
  • 4698
  • Selam Hidayete Tabi Olana
    • FECR
« Yanıtla #4 : 30 Aralık 2008, 04:17:45 ÖS 16 »
Yukarıdaki ayetler İslam tarihinde büyük imtihanın karşısında Müslümanların zafiyetlerinin ortaya çıktığı kırılma noktalarından birisidir.Tebük seferi Müslümanlar için büyük bir imtihandı.İslamın hükümran olduğu ve Hz.Muhammed a.s gibi bir liderin,önderin, peygamberin olduğu toplumda,insanların rahatının olduğu bir ortamda bir yolculuğa,nefer olmaya çağırıyordu Allah’ın ayetleri.
Bu ayetleri bizler için ne ifade etmesi lazım.
Bu ayetleri bizler Medine döneminin 9.yılına hasredersek,bu ayetleri o tarihe hapsetmek olur.Bu ayetleri biz Filistin,Çeçenistan,Afrika vs zulüm altında inleyen topluluklarla irtibatlandıramazsak Kur’an’ı yaşayan bir kitap olarak değil de ölüler için okunan bir kitap,tarihe hapsolmuş bir kitap olarak görüyoruzdur.
Yukardaki ayetleri salim kafayla,rivayet yoğunluğuna fazla dalmadan  anlamaya çalışalım:

Tevbe-38. Ey iman edenler! Ne oldunuz ki, size "Allah yolunda sefere çıkın" denilince, yere çakılıp kaldınız.Yoksa ahiretten vazgeçip dünya hayatını mı seçtiniz? Oysa ahirete göre dünya hayatının yararı, pek az bir şeydir

Bu ayette geçen “ellezi” ifadesi bir iddiayı içermektedir.O zaman şu anlamları verebiliriz:
”Ey İman ettiğini söyleyen kimseler”
“Ey İman ediyoruz diyen kimseler,eğer imanızda samimi iseniz buyurun”
“İmanda sebat ettiğinizi iddia ediyorsanız işte  size fırsat”

Size ne oluyor böyle.”Allah yolunda nefer olun” emri verildiğinde yerinize çakılıp kaldınız.Ayette nefer ifadesi geçiyor ama tercümelerde sefere çıkmak olarak ele alınmış.Bu da nefer kelimesinin anlamını bir anlamda daraltmaktır.Halbuki nefer olan gerek bulunduğu yerde gerekse yolculukta,savaşta her zaman verilen görevini yerine getirmelidir.Allah yolunda nefer olmak,sadece savaşa ait bir kavram değildir.Nefer,her zaman kumandanının ,amirinin ,liderinin,emrine amede olmak zorundadır.İnsan bazen malıyla nefer olur,bazen diliyle nefer olur,bazen de canıyla nefer olur.
Filistinde yaşanan şimdiki durumlarda “Allah yolunda nefer olun” emri bizim için ne ifade etmelidir?
Filistinli Müslüman kardeşlerimiz bizlerden oraya gidip savaşmamızı istemiyor.Bizlerden istedikleri maddi yardım ve manevi yardım yani dua.
Allah için nefer olmak;İsrail mallarını boykot etmektir.Bu bilinçle yaşamaktır.
Allah için nefer olmak,zekat ekonomisinden infak ekonomisine geçmektir
Allah için nefer olmak;Filistine yardım kampanyaları düzenlemektir.
Allah için nefer olmak,uyutulan,kandırılan toplumu bilinçlendirmektir
Allah için nefer olmak;Filistin için gözyaşlar içinde gerek gündüz gerekse gece yakarmaktır
Allah için nefer olmak;seçimini ahirete yönelik yapmaktır
Allah için nefer olmak; çaresizlik içerisinde bocalayıp kalmak değil,maddi ve manevi dayanışmayı yapmaktır.
Bu ifadeleri daha da genişletmek mümkündür.
Diğer ayetlerle ilgili kısa kısa açıklamaları daha sonra yapalım inş.
Selam Hidayete Tabi Olanlara

http://kuranneslifecr.blogspot.com

*

Çevrimdışı esen

• 925
  • "lalüebkem"
« Yanıtla #5 : 30 Aralık 2008, 04:29:03 ÖS 16 »
teşekkürler karine sefer yerine nefer olarak okuduğumuzda  daha bi açıklayıcı oldu..
allah razı olsun..
cici sözlerine karşılık çıkarıp masalarına koyacağımız bir din taşımıyoruz yüreğimizde

« Yanıtla #6 : 30 Aralık 2008, 05:10:28 ÖS 17 »
değerli karine kardeşim rabbim razı olsun..dua ile..

*

Çevrimdışı FECR

• *
  • 4698
  • Selam Hidayete Tabi Olana
    • FECR
« Yanıtla #7 : 30 Aralık 2008, 06:09:44 ÖS 18 »
Tevbe-39. Eğer Allah yolunda sefere çıkmazsanız(nefer olmazsanız) sizi elem dolu bir azap ile cezalandırır ve yerinize sizden başka bir toplum getirir. Siz ise ona hiçbir zarar veremezsiniz. Allah her şeye hakkıyla gücü yetendir.
 Tepki vermemeye,nemelazımcılığa,tatlısu Müslümanlığına karşı Allah’tan büyük bir tehdit geliyor.Hele kalpten bir bugz bile yoksa yani imanın en zayıfı olmazsa durum daha da vahim hale geliyor.Hala aynı konumda kalırsanız,İslamın bayraktarlığını sizden alır başka bir topluluğa verir.Büyük bir tehdit bu.Sizin nefer olup olmamanız Allah’a bir zarar vermez,Allah’ın gücünden bir şey eksiltmez.sadece sizin Allah katındaki değeriniz düşer ,zararlı olan siz olursunuz diyor ayet.

Tevbe-40. Eğer siz ona (Peygamber'e) yardım etmezseniz, (biliyorsunuz ki) inkar edenler onu iki kişiden biri olarak (Mekke'den) çıkardıkları zaman, ona bizzat Allah yardım etmişti. Hani onlar mağarada bulunuyorlardı. Hani o arkadaşına, "Üzülme, çünkü Allah bizimle berâber" diyordu. Allah da onun üzerine güven duygusu ve huzur indirmiş, sizin kendilerini görmediğiniz bir takım ordularla onu desteklemiş, böylece inkar edenlerin sözünü alçaltmıştı. Allah'ın sözü ise en yücedir. Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.     

40.ayet bize bir çok mesaj veriyor.Bu ayetteki anahtar  kelimeler veya başlıklar  şunlardır:
-Peygamber’e yardım etmek ne ifade ediyor
-Allah’ın yanımızda,bizimle olduğu inancı nasıl etki yapar?
-Allah’ın sekinet vermesi nasıl olur?
-Allah’ın kelimesinin “en yüce” olması

Bu başlıklar üzerinde fazla durmadan,bu ayeti Filistindeki durumla irtibatlandıralım
Bizler Filistin’e gerek maddi gerekse manevi yardımı yapmazsak Allah bizlere ümmet şuuru,bilinci vermez,üzerimizde sekinette olmaz,güven de olmaz.Müslümanlar ortak bir sorunda ortak hareket etmezlerse Allah da bizlere,Müslümanlara yardım etmez.
Dünyada içerisinde bulunduğumuz durum bunu açık şekilde göstermektedir.Allahın yardımına mahzar olabilmemiz için her şeyden önce Allah’ın dinine yardım etmemiz,Onun yolunda nefer olmamız,birlik ve beraberlik içinde ortak hareket etmemiz lazımdır.Grub,hizip,cemaat,tarikat,mezhep anlayışları bu birlikteliğe,ortak harekete engel oluyorsa orada Allah,ordularıyla bizleri desteklemez.Bizleri zillet içerisinde bırakır.

Tevbe-41. Gerek yaya olarak, gerek binek üzerinde Allah yolunda sefere çıkın. Mallarınızla, canlarınızla Allah yolunda cihad edin. Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır.
Allah bizim için hayırlı olanın ne olduğunu açıkça belirtiyor.Mücadelenin hangi alanlarda yapılacağını belirtiyor.Canlarla yapılması gereken yerde canlarla,mallarla yapılması gereken yerlerse mallarla yapılması isteniyor.Veya her ikisiyle yapılması gerekiyorsa onun yapılmasını istiyor.Her daim Allah yolunda nefer olunması isteniyor,hazırlıklı olunması gerektiği ortaya konuluyor.
Filistin için bulunduğumuz konumda ne yapılması gerekiyorsa onun yapılması bir mücahededir,cihaddır.

Ayetlerin tefsir boyutuna girmeden anladığımı anlatmaya çalıştım.
Allah sonumuzu hayır etsin
Selam Hidayete Tabi Olanlara

http://kuranneslifecr.blogspot.com

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4812
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #8 : 30 Aralık 2008, 10:57:18 ÖS 22 »
Allah razı olsun karine kardeş

tebuk seferinden önce bizanslılarla mute savaşında müslümanlar ilk defa düzenli ordu ile karşılaşmış, aynı kıyafetleri giyen sistemli bir savunma ve çarpışmayı tanımışlardı...

Mekkenin fethinden sonra medineli  kafir (hristiyan) Ebu amir er-rahip (ki daha sonra dırar mescidini yaptırmaya teşvik eden kişidir ayetin emriyle yıkılmıştı.) bizansa yakın yönetimlerden, arap yarımadasında ki büyüyen gücü (islamı) durdurmak için destek istedi. ve ona çok iyi davrandılar (suriye emirleri vs.) ve müslümanlarla büyük bir savaş için asker toplanacağı söylentisi çıktı.

Hz. Rasulde açıkca savaş hazırlığı için emir verdi. müslümanlar daha önce mutede bizanslarla karşılaştığı için tedirgin ve biraz da gevşek davrandı. bizans çok büyük yenemeyiz hem havalar çok sıcak hem hurmalar olgunlaşmak üzere hasat vakti vs.. bir sürü mazeret üreterek gevşek davrandılar...   ve bahsi geçen ayetler nazil oldu.:

38. Ey iman edenler! Ne oldunuz ki, size "Allah yolunda sefere çıkın" denilince, yere çakılıp kaldınız.Yoksa ahiretten vazgeçip dünya hayatını mı seçtiniz? Oysa ahirete göre dünya hayatının yararı, pek az bir şeydir.     

Alıntı
39. Eğer Allah yolunda sefere çıkmazsanız, sizi elem dolu bir azap ile cezalandırır ve yerinize sizden başka bir toplum getirir. Siz ise ona hiçbir zarar veremezsiniz. Allah her şeye hakkıyla gücü yetendir.     

40. Eğer siz ona (Peygamber'e) yardım etmezseniz, (biliyorsunuz ki) inkar edenler onu iki kişiden biri olarak (Mekke'den) çıkardıkları zaman, ona bizzat Allah yardım etmişti. Hani onlar mağarada bulunuyorlardı. Hani o arkadaşına, "Üzülme, çünkü Allah bizimle berâber" diyordu. Allah da onun üzerine güven duygusu ve huzur indirmiş, sizin kendilerini görmediğiniz bir takım ordularla onu desteklemiş, böylece inkar edenlerin sözünü alçaltmıştı. Allah'ın sözü ise en yücedir. Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.     

41. Gerek yaya olarak, gerek binek üzerinde Allah yolunda sefere çıkın. Mallarınızla, canlarınızla Allah yolunda cihad edin. Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır.

bundan sonra müslümanlar hızlı bir şekilde birbirleriyle yarışırcasına savaş hazırlığına girişti.
hatta malum ebu bekir ömer yarışı da bu ayetten sonra oldu. hani ömer içinden " ebu bekir beni hep geçiyordu bu savaşta ben onu geçeceğim dedi ve malının yarısını verdi. resul ona "ailene ne bıraktın " oda "diğer yarısını" dedi. ve beklemeye başladı hz. Ebu bekir geldi ve usulca resule bişeyler verdi .   resul ona da sordu:"ailene ne bıraktın?" ebu bekir " Allah ve rasulünü bıraltım " dedi. hz. ömer anladı ki ebu bekir ailesine hiç bir şey bırakmamış ve malının tamamını vermişti.Ömer artık seninle yarışmayacağım Ebu bekir anladım ki ben seni hiç geçemeyeceğim... demişti

tebuk seferine hazırlanırken ashabdan yine bazıları yarış halindeydi.. az sonra:)

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4812
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #9 : 30 Aralık 2008, 11:25:10 ÖS 23 »
Habbab bin akil: son derece fakir bir müslümandı verecek hiç bir şeyi yoktu. rasulün ordu için bağış çağrısını işitince:

(ŞİMDİ OLSAYDI O RASUL HAMAS İÇİN BAĞIŞ ÇAĞRISINDA BULUNURDU KESİNLİKLE)

düşündü .. taşındı.. ve bir çiftcinin yanında bir gün çalışarak biraz hurma kazandı. ve getirip rasule verdi:
-bunlardan başka verecek hiç bir şeyim yok... dedi

oda onlardan kabul oldu..

yaşlı ve siyah bir adam eşeğiyle geldi selam verdi. ve rasule bu eşşekten başka verecek hiç bir şeyim yok .. dedi.
arkasından eşeği kendisinden hayırlı dediler rasul müdehale etti
-o senden de eşeğinden de hayırlıdır..

müslümanlar ayetten sonra yarış halindeyken münafıklar boş durmadı . habire
" Allahın sizin göndereceğiniz az bişeye ihtiyacı mı var dediler. hem bizansla bir savaşta yenilirsiniz. vs. diyerek hem alay ettiler. hemde kendileri savaşa katılmamak için türlü türlü mazeretler ileri sürdüler:

vahiy sürece müdehale etti:

Alıntı
yine tevbe
42. Eğer yakın bir dünya menfaati ve kolay bir yolculuk olsaydı, (sefere katılmayan münafıklar da) mutlaka sana uyarlardı. Fakat meşakkatli yol, onlara uzak geldi. Gerçi onlar, "Eğer gücümüz yetseydi, elbette sizinle beraber çıkardık" diye Allah'a yemin edeceklerdir. Onlar kendilerini helâke sürüklüyorlar. Allah biliyor ki onlar kesinlikle yalancıdırlar.

Tebul seferi İMANLARIN SINANDIĞI SEFERDİR. Çünkü hakkın batılla yüzleştiği ve artık kesin olarak bilindiği bir mücadeledir.
aynen hamas da olduğu gibi

devam edeceğim..

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4812
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #10 : 30 Aralık 2008, 11:31:10 ÖS 23 »
ümmü sinan lakaplı bir sahabi kadın:
"Hz. Aişenin odasına gitmiştim yere bir örtü seriliydi. örtünün üzerinde bir çok halhal, yüzük, gerdanlık, küpe vs. mehir için alınan takılar mevcuttu. bunlar ne için? dedim. müslüman kadınların savaş için hazırlanan orduya bağışıdır dedi"

müslümanlar böyle yarışırken münafıklar az verenlere Allahın buna ihtiyacı yok , çok verenlere gösteriş yapıyorsunuz diyerek insanların motivasyonlarını kırıyorlardı.

(bu gün takip ettiniz mi bazı aklı evveller de hamasın cesaretini anlayamayıp hamasın içinde israilliler var filistini yoketmek için cahil cesaretiyle atılıyorlar . yoksa gücü ne ki diyerek anlamsız bir yorum bulundular) işte vahiy hem medineli münafıklara hemde bu çağdaki ne idüğü belirsizlere diyor ki:

Alıntı
tevbe
78. Allah'ın, içlerinde gizlediklerini ve fısıltılarını bildiğini ve Allah'ın gaybleri çok iyi bilen olduğunu bilmediler mi?     

79. Sadakalar hususunda gönüllü bağışta bulunan mü'minlerle, güçlerinin yettiğinden başkasını bulamayanları çekiştirip onlarla alay edenler var ya; işte Allah asıl onları maskaraya çevirmiştir. Onlar için elem dolu bir azap vardır. 

devam edeceğim...

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4812
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #11 : 30 Aralık 2008, 11:39:34 ÖS 23 »
yukarda tebuk inançların sınandığı seferdir demiştik ya rasul bunu çok iyi bildiği için savaşa katılmamak için izin isteyene hemen izin verdi.

(bu arada çok önemli bir ayrıntı ne olursa olsun haklarında ayet d einmiş  olsa rasul asla kişisel olarak münafıklarla ilgilenmedi savaş hazırlığı sırasında insnaların dikkatlerini ve öfkelerini bölmedi.. buna bizde dikkat edelim umarım mesaj anlaşılmıştır.

izin verdi ama  vahiy yine müdehale etti.

ayeti aktarmadan önce: münafıklar hem savaşa katılmamak için gelip izin istiyor mazeret bildiriyor hemde bunun propagandasını yapıyordu. bazı arap bedevilerde malesef bu nifak eken propagandaya teslim oldular yine burada da güncel bir mesajvar. savaş esnasında ne olursa olsun yürekler bir olmalı.. nasılsa hak belli değil mi. arada söz söylenmemeli ve söylenenlere itibar edilmemeli..

şimdi ayet:

Alıntı
tevbe
101. Çevrenizdeki bedevîlerden birtakım münafıklar vardır. Medine halkından da münafıklıkta direnenler var ki sen onları bilmezsin. Biz onları biliriz. Onlara iki defa azap edeceğiz. Sonra da büyük bir azaba itileceklerdir. 

ve rasulü uyaran diğer ayet:

Alıntı
tevbe
43. Allah seni affetsin! Doğru söyleyenler sana iyice belli olup, yalancıları bilinceye kadar beklemeden niçin onlara izin verdin?

devam edeceğim ama sabah inşallah .dua ekseni sabah çıkmadan bakıver inşallah elekt kesilmez ben namazdan sonra notlarımı bitirmeyi düşünüyorum inşallah.
benim d eperşembe için hazırlandığım dersti artık siz aralarını doldurursunuz..

« Yanıtla #12 : 31 Aralık 2008, 12:44:53 ÖÖ 00 »
Rabbim razı olsun,ecrini versin inşallah serender kardeşim. Dua ile..

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4812
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #13 : 31 Aralık 2008, 11:50:34 ÖS 23 »
ecmağın duaekseni kardeş...

devam ediyorum. çünkü tebuk seferi ile hamas-israil savaşını aynı görüyorum...

hazırlıklar tammalandı. yaklaşık 30 bin kişi hazırlandı. rasulullahın komuta ettiği en büyük orduydu..

Rasul bu savaşa yaşlı genç herkesin katılımını istedi. çünkü hak ve batılın net olarak bilindiği ve düşmanın çok daha büyük olduğu şartların zor olduğu bir savaştı ve çok çok mühimdi. ayrıca islam evrenselliği gereği artık arap yarımadasının da dışına çıkacaktı.bu duurmda bile orduya katılmamk için izin isteyene rasul bişey demedi...

fakat öyleleri de varki ( yapacak hiç bir şeyi olmadığı halde içinin sızlamasına vahyin tanık olduğu samimi müslümanlar ..

ARKADAŞLAR BAKIN GÜZEL  YARARLI VE DEĞERLİ ŞEYLER YAPAMAYABİLİRİZ. AMA SAMİMİ OLALIM. ŞİMDİ EKLEYECEĞİM AYET VE OLAYA DİKKAT EDİN. GİDİP FİLİSTİNDE SAVAŞAMIYORSAK BOŞ BOŞ OTURMAK VE UMURSAMAMAKDAN ALLAHA SIĞINALIM...

Alıntı
92. Kendilerini bindirip (cepheye) sevk edesin diye sana geldikleri zaman, senin, "Sizi bindirebileceğim bir şey bulamıyorum" dediğin; bu uğurda harcayacakları bir şey bulamadıklarından dolayı üzüntüden gözleri yaş döke döke geri dönen kimselere de bir sorumluluk yoktur. 

Üsttekli ayetin nuzulüne sebep olan üç genç rasule gelip
-savaşmak istiyoruz ama bineğimiz yok dediler.
rasulün de onlara vereceği boşta binek yoktu (savaş çok uzun olduğu için yay kabul edilmiyordu)
o üç genç çok üzülmüş ve içleri parçalanarak ağlamışlardı. çünkü svaştan geri kalıp münafıklarla aynı safta olmka istemiyordu. ayet onlara yetişti...

devamı yarın inşallah

« Yanıtla #14 : 04 Ocak 2009, 02:10:59 ÖS 14 »
Alıntı
çünkü hak ile batılın kesin olarak ayrıştığı ve hakkın desteklenmesinin zaruri olduğu bir savaştı. müminler kafirin gücünden çekinerek yavaş davranmıştı..

bu duruma ne kadar benziyor..
gidip savaşamayabiliriz ama bir sargı bezini dahi karşılayamazmıyız.....

Neden gidip savaşmayabiliriz ? Bizi engelleyen bir ayet mi var yoksa bizi teşvik eden ve emredici ayetler mi var ?

Alıntı
Tebul seferi İMANLARIN SINANDIĞI SEFERDİR. Çünkü hakkın batılla yüzleştiği ve artık kesin olarak bilindiği bir mücadeledir.
aynen hamas da olduğu gibi

EVET BU ÖRNEK PEK MUHTEŞEM VE PEK YERİNDE BİR ÖRNEKTİR.

Savaş o kardeşlerimizin coğrafyasında olmaktadır. Peki bu coğrafya kimin coğrafyasıdır ?
Bu vatan kimin vatanıdır ve orada yaşayanlar kimlerdir ?

Pekaladır ki, bu vatan ve oradaki coğrafya tüm müslümanların vatanıdır ve coğrafyasıdır. Yalnız bir farkla ki, orada yaşayanlar bizler değil, Müslüman kardeşlerimizdir.

EMİNİM Kİ, BUGÜN RESULALLAH HZ MUHAMMED (AS ) HAYATTA OLSAYDI BİZ TÜM MÜSLÜMANLARI ALLAHIN EMRİ OLAN CİHADA ÇAĞIRIRDI.

GÜCÜ ,İMKANI OLAN GİTSİN ORADA FİİLİ CİHADA KATILSIN DERİM. CİHADIN EN HAYIRLISI EN ŞEREFLİSİNE KATILSIN DERİM. ALLAH ONA ŞEHİTLİK ŞERBETİNDEN İÇİRSİN DERİM. EN HAYIRLI ÖLÜM BU DEĞİL MİDİR ?

“...Allâh yolunda mallarınızla, CANLARINIZLA cihât ediniz...” [Tevbe (9

Ey îmân edenler!...O’nun yolunda cihât edin ki kurtuluşa erişesiniz...” [Mâide (5):]
“Allâh yolunda gereği gibi cihât ediniz...” Hac (22):

“Ey Nebî! Kâfirlerle ve münâfıklarla cihât et ve onlara sert davran...” [Tevbe (9):

“Îmân eden, hicret eden ve Allâh yolunda mallarıyla, canlarıyla cihât eden kimselere Allâh katında en büyük dereceler vardır...” [Tevbe (9)]

“Yoksa siz, Allâh’ın içinizden cihât edenleri ve sabredenleri ortaya çıkarmadan Cennete gireceğinizi mi sanıyordunuz?” [Âl-i İmrân (3): 142]

Görülmektedir ki şanı yüce Rabbimiz cihâd etmeyi ( CANLAR- MALLAR VE İLMEN VS İLE )
başta Resûlü olmak üzere bütün Müslüman’lara emrediyor ve bunda sabırlı olunmasının da önemini belirtiyor.