Fosforlu Seccade

  • 1 Cevap
  • 2459 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı NuRcU

  • **
  • 128
  • W€B Designer
Fosforlu Seccade
« : 04 Ağustos 2007, 03:40:13 ÖÖ 03 »


Londra`da yaşayan Soner Özenç, `Sajjadah 1426` adlı pusulalı bir seccade tasarladı. Seccade Mekke yönüne döndükçe fosfor desenleri parlaklaşıyor.

İngiltere`nin başkenti Londra`da yaşayan Türk tasarımcı Soner Özenç, kıbleyi gösteren ışıklı seccade tasarladı. Özenç`in `Sajjadah 1426` adını verdiği seccade, kullanıcıların deyimiyle tasarımı ve üzerinde bulunan aydınlatılmış desenlerle namaz deneyimini zenginleştirirken, kıbleyi bulma sorunu da ortadan kalkıyor.

Dijital pusulası var

Seccadenin ilgi çekici yanlarından biri, bu tür tasarımlarda nadir kullanılan fosfor baskı teknolojisi. Bu teknolojiyle geleneksel desenler yaratan Özenç, seccadenin içine dijital bir pusula entegre etmiş. Mekke yönüne döndükçe desenlerin aydınlığı artıyor.

Özenç, "Seccadenin üzerinde bulunan desenlerle eski gelenek ve ritüelleri örnek alarak camideki atmosferi oluşturmayı amaçlıyoruz" diyor. `Sajjadah 1426`nın ismindeki `1426` sayısı ise Hicri takvimde `2005` yılını temsil ediyor.

Üretimde

Londra`da serbest tasarımcılık yapan Özenç, halen Electro Luminescent Printing teknoloji uygulamaları üzerinde çalışıyor. `Sajjadah 1426` projesi, haziranda Londra Lethaby Gallery`de, geçen ay da Londra`daki ünlü tasarım fuarı Designersblock`ta sergilenmiş. Uzakdoğu ülkelerinden siparişler almaya başlayan Özenç, İngiltere`de üretim için de bir firmayla anlaşmış.
        
Ne Dinsiz Türküm Ne Soysuz Müslüman
İkisindende Rabbime Sığınırım EL-AMAN
Müslümanım Türküm Kur anımdır Tek Rehber
Kalbimde İman Dilimde Tekbir Alahu Ekber

*

berfin

Fosforlu Seccade
« Yanıtla #1 : 12 Ağustos 2007, 01:51:18 ÖÖ 01 »
çok güzel... ama bişeye dikkat çekmek istiyorum... namazda dikkatimizin dağılmasını engellemez mi bu tür özellikler... sadece bu seccade için değil örneğin nakış işlemeli dantel vs... insanın namaz kılarken gözünün takılmasına neden oluyor?? sonrası malum... >:(şeytan iş başında.... yine de allah razı olsun... en azından kıble tayini açısından..