Sahi Bayram Bizim İçin Ne ifade Ediyor?

  • 1 Cevap
  • 3419 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sahi Bayram Bizim İçin Ne ifade Ediyor?
« : 03 Aralık 2008, 10:44:36 ÖS 22 »
SAHİ BAYRAM BİZE NE İFADE EDİYOR?

Yine bir Kurban Bayramını idrak etmek üzere gün sayıyoruz. Her insanın farklı duygu ve düşünceyle karşılayacağı bir bayram.

İmanı (/ imansızlığı) ölçüsünde içini dolduracağı, kendince çizdiği bir çerçeveden bakacağı, baktığı yerden de ya ibadet yada adet olarak idrak edeceği ulvî günler.

Yüzyıllardır olduğu gibi, bu kurban bayramında da kutsal ibadete, kavranabildiği ölçüde farklı yaklaşımlar olacak.

Çağdaş Firavunlar tarafından; şeytanın hiziplerine, kendi öz benliklerine, bunca masum insanın kurban edilmelerine fütursuzca seyirci kalan bazılarının, hayvan hakları savunucusu kesilip çarpık merhamet duyguları yine ayaklanacak. Merhametlilerin En Merhamet’lisi olanın emrindeki kurban ilahi hikmetini sezemeyecekler. Dolayısıyla insanların topluca soy kırıma tabi tutulduğunu mühürlü göz ve yürekleri görmeyip, hissetmeyecek yine. İnsan, iman ve din sevmez, hayvan sever bu zümre , hayvanları kurban olmaktan kurtarmayı dert ve dava edinecekler. Nefsinin kurban edilesi zaaflarını fark edemeden .

Hiç inanmayanlara sözüm yok.Net fikrini ortaya koymuş. Sadece Allah’tan bu insan kardeşlerim için hidayet diliyorum ve diyorum ki; “Gölge etmesinler başka ihsan istemez”.

Esas sözüm din kardeşlerime;

Rabbimizin “Kurban olarak boğazla” emrinin hikmetini kavrayıp, İsmail’ini kurban olarak boğazlayanlara. Hayatımızda bizi Allah rızasından, davasından, yolundan alıkoyan her ne ise onu bu kurbanlık hayvanla beraber yatırıp kesebilenlere. Hepimiz kıymetlimizi bu hayvan mesabesinde görüp kesebilecek miyiz acaba?

Evet diyorsak; o zaman bayramı da kutlamayı hak ettik demektir.

Eğer bayramı; et yeme günü, ahbab-komşu arasında et değiş-tokuşu olarak görüyorsak, bayram değil bizim kendimizce icat ettiğimiz bir et şenliği ,et festivali kabul etmemiz gerekir.

Kurbanda ki hikmeti kavramış din kardeşlerime diyorum ki;

Bu arife günü Hacıların Arafat’ta marifete erdiği, kendi acziyetini, Rabbinin Yüceliğini bildiği günde;
Bizler cismen orada olamasak da ruhen onlarla birlikte olalım. Milyonlarca elin aynı anda duaya kalktığı anda bizlerde ellerimizi Rahim olana,yüzlerimizi Rahman’ın veçhine çevirelim. Yüreklerimizi Rabbimize açıp “Ben kulumun bana olan hüsn-ü zannı gibiyim” müjdesiyle tüm İslâm aleminin, zulüm altındaki mustazaflarının kurtuluşu için dua edelim.

Ey Alemlerin Rabbi olan Allah’ım!

Bizler günah işleyip, pişman olup, tevbe etmiş, affettiğin Adem’in (as) çocuklarıyız.

Bizler de günah işledik, pişmanız, tevbe ediyoruz. Bu tevbelerimizi , pişmanlıklarımızı Cebel-i Rahme’de atamız Adem’in tevbesine, duasına ilhak eyle. Milyonlarca hacıyla beraber, yeryüzündeki milyarlarca mü’minle beraber makbul dualardan eyle.

Bağdat’ta, Kudüs’te, Kahire’de, Şam’da, Cezayir’de,Çeçenistan’da, Ankara’da tüm islam yurdunda ağlayan çocuklar, inleyen analar, zulüm altında mazlumlar varken bizim gülerek bayram kutlamamız hakkımız değil.

İnanan, inanmayan tüm insanların, mahlukatın, nebatatın zulüm görmediği bayram gibi bayramlar kutlamayı nasip, müyesser eyle.

İşgale uğramış yüreklerimizi imanın karargahı , amellerimizi salih eyle.

Dünyadaki bayramın karşılığı olan, ahiret yurdunun ebedi bayramları cenneti kazanma gayret ve bilinci ihsan eyle. (Amin)


Kurban Bayramını ; Et festivali,hayvan hakları şovu zanneden, kurban bilinci oluşmamış insan kardeşlerime iyi günler diyorum,

Bayramı hak eden din kardeşlerimin de “KURBAN BAYRAM” ı mübarek olsun diliyorum.....

Selam ve muhabbet ola...

(duaekseni)

"Hasbunallah ve ni'me'l-vekil"

Ynt: Sahi Bayram Bizim İçin Ne ifade Ediyor?
« Yanıtla #1 : 25 Kasım 2009, 12:22:25 ÖÖ 00 »
güncel...