KURBAN KESMEK FARZ MIDIR ?

• 39 Cevap
  • 25177 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ynt: KURBAN KESMEK FARZ MIDIR ?
« Yanıtla #30 : 23 Kasım 2008, 04:51:11 ÖS 16 »
Alıntı
Ve bu sünnetin vahye dayandığını söyledim.Hiç bir peygamber vahyden habersiz kendi başına bir ibadet kılamaz diye düşünüyorum.

DAHA ÖNCE İFADE ETMİŞTİM.

SÜNNET VAHYE DAYALI OLMAZ OLURSA ONUN ADI SÜNNET OLMAZ. APAÇIK FARZ OLUR

Nasıl aynı cümleleri tekrarlar durursunuz anlayamadım.

Kendi düşünceleriniz ile çelişkiye düşmüyor munuz ? Peygamber Hem kendi başına ibadet kılamaz diyorsunuz ve arkasından vahiyden bahsediyorsunuz ve bunun adına sünet diyorsunuz. Ya benim sünnet bildiğim kavram farklı ya da sizin ki farklı

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4811
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #31 : 23 Kasım 2008, 04:55:50 ÖS 16 »
 Allah Razı Olsun hamit abi.. anlaşıyormuyuz ne tarihte olmadık bişey olacak inş.:)

şimdi;muhakkak kesilecek ile kesilmelidir .. vs.. buraya girmeyelim ama orada (ayetlerde) genel olarak kuran da nasıl kesileceğine ilişkin bir tarif var değil mi?

islam aksiyonel bir sistem ya .
bir:hareketin her aşaması için farklı uygulamalar vardır.
birde: hareketin her aşamasında aynı olan uygulamalar vardır.
ikincisine namaz  gibi...diyelim. birincisine; tamamen kıtal (kuran da varolan kıtal-savaş gibi emirleri dizatn eder neciliğini nasıllığını kim içinliğini doldurur-düzeltir değil mi?),kısmi cihad veya kısmi hayvan kurban edilmesi olayı olarak anlayalım..

işte ikincisi için durum-şart ve ortam net olarak belirsiz olacağı için farz değil..

( bu anlamda sünneti de hareketin sürekliliği için yapılan alışkanlıklar olarak anlamalıyız diye düşünüyorum. ve elbette vahyin merkezinden bağımsız değil çünkü hareketi vahiy yönlendiriyor..)

'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8

*

Çevrimdışı FECR

• *
  • 4700
  • Selam Hidayete Tabi Olana
    • FECR
« Yanıtla #32 : 23 Kasım 2008, 04:59:31 ÖS 16 »
Abdulhamid  kardeşim
Benim ifadelerimde ben çelişki görmüyorum.İstersen Kuran kavramları kitablarından "kurban" ve sünnet kavramlarına bak istersen.
Sorum açık;hangi İslam alimi kurbana farz demiştir.Hangi ayet buna açık olarak delalet ediyor?
Selam Hidayete Tabi Olanlara

http://kuranneslifecr.blogspot.com

« Yanıtla #33 : 23 Kasım 2008, 05:05:35 ÖS 17 »
Alıntı
bu anlamda sünneti de hareketin sürekliliği için yapılan alışkanlıklar olarak anlamalıyız diye düşünüyorum. ve elbette vahyin merkezinden bağımsız değil çünkü hareketi vahiy yönlendiriyor..)

Peygamberin her söz ve davranışlarını biz sünnet olarak kabul edemeyiz.  Örneğin onun sakal bırakması gibi vs.

Onun yaşantısı ve davranışları olan sünnet kuran vahyini açıklayan davranışlardır. Kuran dışından bir vahiyle sünnet olacak iş değildir. Sünnet ancak kuranı açıklayan söz ve davranışlar bütünüdür. BU bağlamda açıklayacak olursak onun kurban kesmesi kuran vahyin açıklanması sonucunu doğurur ve ancak bununla izah edilebilir.

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4811
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #34 : 23 Kasım 2008, 05:10:07 ÖS 17 »
Alıntı
bu anlamda sünneti de hareketin sürekliliği için yapılan alışkanlıklar olarak anlamalıyız diye düşünüyorum. ve elbette vahyin merkezinden bağımsız değil çünkü hareketi vahiy yönlendiriyor..)

Peygamberin her söz ve davranışlarını biz sünnet olarak kabul edemeyiz.  Örneğin onun sakal bırakması gibi vs.

Onun yaşantısı ve davranışları olan sünnet kuran vahyini açıklayan davranışlardır. Kuran dışından bir vahiyle sünnet olacak iş değildir. Sünnet ancak kuranı açıklayan söz ve davranışlar bütünüdür. BU bağlamda açıklayacak olursak onun kurban kesmesi kuran vahyin açıklanaması sonucunu doğurur ve ancak bununla izah edilebilir.

aynen ..

dolayısıyla hareketin sürekliliğini oluşturan davranışlar vahiy merkezlidir adı da sünnettir.

tamam dimi?
'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8

« Yanıtla #35 : 23 Kasım 2008, 05:14:30 ÖS 17 »
Alıntı
Abdulhamid  kardeşim
Benim ifadelerimde ben çelişki görmüyorum.İstersen Kuran kavramları kitablarından "kurban" ve sünnet kavramlarına bak istersen.
Sorum açık;hangi İslam alimi kurbana farz demiştir.Hangi ayet buna açık olarak dalalet ediyor?

Karine kardeşim, bunca verdiğim ayet meallari herhalde yetmedi sanırım. Hangi ayet diye de sorarsınız. Yani bunca müfessir ayeti yanlış meallendirmiş. Olacak iş değil.

Üstelik kevser ayeti de var. Şimdi buradaki Venhara da itiraz edersiniz ve dersiniz ki o peygambere özgüydü.

SÜNNET KAVRAMINI istediğiniz kadar tartışırız sizinle

Sanırım Hanefi mezhebi fıkıhçıları bu ayetleri yeni baştan ele almalı VACİP OLAN ibadet hakkında bir kez daha düzenleme yapmalarının yerinde olacağını ümit ediyorum.

HANGİ ALİM DEMİŞTİNİZ. SANIRIM UNUTTUM ADINI VERMEYE.

ŞİMDİ YAZACAĞIM

« Yanıtla #36 : 23 Kasım 2008, 05:17:35 ÖS 17 »
Alıntı
aynen ..

dolayısıyla hareketin sürekliliğini oluşturan davranışlar vahiy merkezlidir adı da sünnettir.

tamam dimi?

TAMAM TAMAM KESİN ÖYLE TAMAM.

YALNIZ BİR ŞARTLA TAMAM . O VAHYİN KURAN VAHYİ OLMASI ŞARTIYLA

« Yanıtla #37 : 23 Kasım 2008, 05:27:49 ÖS 17 »
PROF BAYRAKTAR BAYRAKLI

Kurban

Medya, kurban ibadeti ile meşgul olduğu kadar hiçbir ibadetle meşgul olmamıştır. Kurban ibadeti ile ilgili bilgiler bir türlü dengesini bulamadı, halkı tatmin edemedi ve kafaları karıştırmaktan öte bir işlev yapamadı. Biz, bu konuyu doğru bilgi ile ele almak ve Müslümanlar'ı yanlış yapmaktan kurtarmak istiyoruz.

Yazımızın başında şu uyarıyı yapmadan geçmek istemiyoruz: Kurban ibadetini dinin ana kaynağı olan Kur'an'a bakmadan açıklamak yanlış olacak; ibadeti yaralamaktan, kafaları karıştırmaktan öteye gidemeyecektir. Kur'an'ı bir tarafa atarak verilecek fetvalar, yapılacak açıklamalar, birer iftiraya dönüşebilir. Kurban konusunda gelişigüzel fetva verilemez ve verilmemelidir. Bunun için biz Kur'an'ı referans alarak kurban ibadetini açıklayacak, birinci elden bilgi verme yolunu seçeceğiz.

Kelime anlamı nedir?

"Kurban" kelimesi, Maide Suresi'nin 27. ayetinde geçmektedir. Aşağıda görüleceği gibi "kurban" başka kelimelerle de ifade edilmektedir. Kurban, "insanı Allah'a yaklaştıran ibadet" anlamına gelmektedir. Bütün ibadetler insanı manen geliştirmek, yüceltmek ve Allah'a yaklaştırmak için yapılmaktadır. Bu ibadetlerin içinden birine bu yaklaştırma ismi verilmiş ve buna da "kurban" denilmiştir. Her ibadetin manevi ve sosyal hayatımızda etkileri vardır. Bu etkilerin aynı, yani benzer olanları olduğu gibi farklı olanları da vardır.

"Kurban"ın başka kelimelerle ifade edildiğini de görüyoruz. "Hedy" kelimesi ile ifade edilen kurban, Bakara 196'da geçmekte ve bu kelime "şükür kurbanı" anlamına gelmektedir. Hacda kesilen kurbana "hedy" denilmektedir.

Kur'an'da kurban "nüsük" veya "mensek" kelimesiyle de ifade edilmektedir.

Bu kelime, gümüşü eritip yabancı maddelerden arındırıp kalıba dökmek anlamındadır. Kurban ibadeti bizim gönlümüzü "şirk" denilen olumsuz ve yabancı inançtan temizleyip "ilahi kalıp" denilen tevhid inancına döktüğü için bu kelime ile ifade edilmektedir. En'am 162'de "nüsük", HaC 34'te de "mensek" kelimeleriyle yer almaktadır.

Kevser Suresi'nin 2. ayetinde de "kan akıtmak" anlamına gelen "nahr" kelimesi ile ifade edilmektedir. Bu ayette "nahr" emir kalıbında "Kurban kes" şeklinde yer almaktadır.

Ne zaman farz kılınmıştır?

Maide Suresi'nin 27. ayetine göre, ilk kurban Hz. Adem'in zamanında kesilmiştir. Bu yönü ile kurban, en eski ibadetlerden biri olmaktadır. Hz. Adem'den sonra gelen tüm ilahi dinlerde de yer almıştır. Hac Suresi'nin 34. ayetinde bütün milletlere, ümmetlere kurbanı farz kıldığını söyleyen Yüce Allah, her peygamberin dininde olduğunu hükme bağlamıştır. Demek ki kurbanın çıkış yeri ilk din, sonu da kıyamet olacaktır.

Sünnet veya vacip değildir

Bazıları hadlerini aşarak, kurbanın hükmünü mezheplere göre vermektedir. İbadeti Allah'a yapıyoruz ama hükmünü insanlar vermektedir. Kurban ibadetini Allah koyduğuna göre, yani hükme bağladığına göre, hükmünü de O vermiştir ve vermektedir.

Hac Suresi'nin 34. ayetine göre kurban farzdır. Çünkü bu ayette geçen "cealna" fiili, "Farz kıldık" anlamına gelmektedir. Ayrıca Kevser Suresi'nin 2. ayetinde geçen "venhar" emri de "Kurban kes" demektir.

Bu kelimeler Yüce Allah'ın sözü olduğuna göre, kurban farz olmaktadır.

Kurbanın sünnet veya vacip olduğunu söyleyenler bu ayetlere ters düşmektedir. Arap dilinde "vacip", "farz" anlamına gelmektedir. Kevser Suresi'nde 2 ilahi emir yer almaktadır. Bunlardan biri "Namaz kıl", diğeri de "Kurban kes"tir. Her 2 emri veren Allah'tır. Birinci emri farz kabul edip ikinci emri sünnet veya vacip olarak kabul etmekte bir çelişki yok mudur? "Venhar" emrinin farklı manalara geldiğini iddia edenler; "Fesalli", yani "Namaz kıl" emrinin de farklı manaları vardır. Neden buna "Farz" diğerine sünnet veya "Vacip" diyorlar? Geçmişin ilmihallerinde, fıkıh kitaplarında yazılanları sorgulamadan fetva vermeleri hurafeden öteye gidememektedir

*

Çevrimdışı FECR

• *
  • 4700
  • Selam Hidayete Tabi Olana
    • FECR
« Yanıtla #38 : 23 Kasım 2008, 05:55:30 ÖS 17 »
Bayraktar Bayraklının söyledikleri yani kurban kesmenin farz olduğuna dair sözleri zannidir.Tarihin hiç bir döneminde farz telakki edilmemiş ama Allaha yakınlaşma vesilesi kılınmıştır.Kurandaki kurban kesme olaylarına baktığımızda mesela israiloğulları kıssasına yani bakara-inek olayında şunu görürüz:
Kurbanın kesiliş olayları farziyetten dolayı değil ya Allaha daha yakın olmak için ,ya da yaptıkları hataların telafisi yani tevbelerinin samimi olup olmadığını ortaya koymak için kesilmiştir.
Tarihte insanların ne için kurban kestiklerine dair maddeler halinde bir yazı vardı onu bu akşam evde bulabilirsem yarın paylaşırım sizinle inşaallah
Selam Hidayete Tabi Olanlara

http://kuranneslifecr.blogspot.com

« Yanıtla #39 : 23 Kasım 2008, 06:01:00 ÖS 18 »
Alıntı
Bayraktar Bayraklının söyledikleri yani kurban kesmenin farz olduğuna dair sözleri zannidir.Tarihin hiç bir döneminde farz telakki edilmemiş ama Allaha yakınlaşma vesilesi kılınmıştır

BANA GÖRE FEVKALADENİN ÜSTÜNDE MÜKEMMEL BİR GÖRÜŞTÜR. SÖYLEDİKLERİNİN HEPSİ KURANA VE AYETLERE UYGUN

Alıntı
Kurbanın kesiliş olayları farziyetten dolayı değil ya Allaha daha yakın olmak için ,ya da yaptıkları hataların telafisi yani tevbelerinin samimi olup olmadığını ortaya koymak için kesilmiştir

İNSANLAR BUNU HİÇBİR ZAMAN İÇİN KENDİ BAŞLARINA UYGULAMAMIŞLAR KENDİ BAŞLARINA BU İBADETİ ÇIKARMAMIŞLAR. ALLAHIN EMİR VE İSTEĞİ İLE UYGULAMIŞLARDIR