Haftanın Gündemi .. "Mustafa " ..

• 62 Cevap
  • 35063 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ynt: Haftanın Gündemi .. "Mustafa " ..
« Yanıtla #45 : 12 Kasım 2008, 11:20:36 ÖS 23 »
Esselamu Aleykum ve Rahmetullah,

Bu güzel forumda yönetici ve üye olarak bulunan tüm değerli kardeşlerimden Allah(cc) razı olsun, merhametiyle muamele etsin daimen ve ebeden.

Harika bilgiler ve yorumlar var. Hidayet arayan ve hidayet çizgisinden sapmamaya uğraş veren herkes için hayırlara vesile olur/oluyordur inşallah.

Maiyetiyle birlikte İzmir’e gelen “m kemal” Belkahve’de mola verir. Mola verdikleri yerdeki kahvehane sahibi misafirlerine ikram için harekete geçer. Fakat asıl amacı sürekli ismini duyduğu “milli kahramanı” görmektir. m kemal’i görünce ve özellikle konuşmasını duyunca şaşırır, çünkü sert sesli, iri yarı birisiyle karşılaşacağını düşünmektedir. Şaşkınlığını belli etmeden ne arzu ettiklerini sorar.  m kemal kahve ister ancak kahvesi şekerli olmalıdır. Bu istek karşısında kahveci dayanamaz: “Olmadı paşam!” der, “Sesin tamam ama kahveyi şekerli içmen olmadı!” Çünkü kahvecinin “milli kahramanı” acı kahve içecek birisidir, şekerli/tatlı kahve içmek kadın ve çocuklara özgü bir şeydir.

Kahveci bunu söylemeye cesaret edip söyledi mi ya da sonrasında ne oldu bilemem tabi ama maalesef okul süreciyle birlikte kafamızda istedikleri gibi güçlü bir imaj oluşturmak için ellerinden geleni yaptılar.

Geçen gün 8 yaşındaki yeğenim “Atatürk deyince çok duygulanıyorum. Ağlayasım geliyor. Onun için bir şiir yazdım dedi.” Şiirini henüz okuma fırsatım olmadı ama hangi minvalde olduğu aşikar.

İslamî “bilince” ulaşmış bir mümin tevhidin anlamını çözmüş ve “ilah” kavramı ile uzak/yakın bir takım bağlantılar oluşturularak zihnimize yerleştirilen; kişi, kavram ve nesne şeklindeki tüm putlarını kırmıştır. İslamî “hassasiyet” noktasındaki insanlar için ise bizim yardımcı olmamız, tebliğ etmemiz gerekiyor hakikati.

En büyük put hangi süreçler sonucu oluşturuldu, neler yapıldı? Mutlaka bilmemiz lazım. Bunun için şiddetle tavsiye edeceğim bir kitap var: Cumhuriyetin Tarihi – Ahmet Cemil Ertunç (Pınar Yayınları)  Eminim okuyanlarınız vardır. Ancak okumadıysanız lütfen okuyun.

Allah(cc)’na emanet olun.   
Allah katında din İslam'dır. (Âl-i İmran - 19)

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5167
    • depo
« Yanıtla #46 : 12 Kasım 2008, 11:46:24 ÖS 23 »
Alıntı
lacivert
En büyük put hangi süreçler sonucu oluşturuldu, neler yapıldı? Mutlaka bilmemiz lazım. Bunun için şiddetle tavsiye edeceğim bir kitap var: Cumhuriyetin Tarihi – Ahmet Cemil Ertunç (Pınar Yayınları)  Eminim okuyanlarınız vardır. Ancak okumadıysanız lütfen okuyun.

evet bende tavsiye ediyorum herkese bu kitabı. ahmet cemil ertunç (namı diğer celalettin vatandaş) kitaplarının hepsi tavsiye olunur.
hoş aldımda ne oldu okuyamadıktan sonra :(

*

Çevrimdışı ozanca

• *
  • 4676
« Yanıtla #47 : 13 Kasım 2008, 12:19:11 ÖÖ 00 »
Nedense ben olaya hala başka bir pencereden bakmaya çalışmaktayım ...
Malum konumuz flimdi ...
Flimin etkileri , flimle beraber başlayan tartışmalarda biz neredeyizdi ...
Flimin ne kadarı dogru ne kadarı yargılı ne kadarı abartı ne kadarı yalandı ...
Flimle beraber gene üzerinde fırtınalar kopartılan Ataturk veya şimdiki adıyla Mustafa gene gundemi işgal etti ..
Burdan çıkmıştık yola ..
Ve önümüze bir tablo çıktı ..
Karşıyız , karşı tarafında duruyoruz ...
Ama neye Karşıyız ?
Bu hala tanımlanamadı ...
Verilecek cevaplar aslında üç aşagı beş yukarı bellidir ...
Topuna karşıyız , hangisinin önemi yok , biz taguta karşıyız .. .
Olsun ben genede şansımı zorlamak istiyorum ...
Ataturkun kendinemi karşıyız ?
Ataturkun dunya görüşünemi karşıyız ..
Ataturkun yaptıgı devrimleremi karşıyız ..
Yoksa ölümünden sonra özellikle 1650 lere kadar olan dönemde yukarıda pek çok örnegi görülen ...
Bir tanrılaştırma veya peygamberleştirme veya ne dersek adına yuceltme konumunda olan ideolojik Ataturkculugemi ....
Yoksa 1970 lerden sonra başlayan İslamcılıgın karşısına muhalefet olarak dikilen ..
Her fırsatta siyasal islama karşıyızın arkasına saklanıp İslami serpilmeyi gelişmeyi engellemeye çalışan siyasal Ataturkculugemi ...
Yoksa hırsızın , soysuzun , siyasetsizin , düzenbazın , vurguncunun habire arkasına saklandıgı kamuflaj ataturkculugemi ...
Neden tanımlamamız lazım ..
Biz bunların topuna karşıyız eyvallah kabul edelim diyelim ...
Bir Can Dundar etkisi yapabildikmi ...
Hayır işte Ruzgar Can abiden , nemalanmak bizden hesabı gidiyoruz bakalım ...
Nasıl olsa yelken dolu gidiyor hadise ikide biz giydirelim derdindeyiz ...
Yoksa bizim mahallede söylenen söz , yazılan kitap , basılan haber külliyat üstü külliyat olur ...
Bizden başkasıda okumaz , görmez , duymaz ...
Ha birde ajanlar , hakimler, savcılar , polisler bilir okadar ...
Aynı hadise Taraf gazetesi içinde oldu ..
Taraf Devlet kurumlarını eleştirmeye başladı ..
Yer yerinden oynadı , neredeyse Muhtıra yedi basın ..
Oysa Vakit yıllarca aynı konuları yazar sayar döker ...
bir defada gündem tutamadı ...
Gene biz dolu yelkene karşı hiç affetmedik devam ...
Hazır Mustafa bu kadar tartışılıyorken ..
Biz neden bu tartışmlara taraf olamıyoruz ?
Çunkuuu biz taguta karşıyız ...
Çunku biz istemezuk ..
Çunku biz topuna karşıyız ...
Aslında karşı taraf içinde aynı şey söz konusu....
Yeterki söz söyleyen Musluman bir kimligi temsil etsin ...
Dag başını duman alır hemen ...
Çıkarlar açık alınla ...
Hasılı devran böyle döner ..
söz burada biter ...

Selamlar ..
Not font kurbaa

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5167
    • depo
« Yanıtla #48 : 13 Kasım 2008, 12:53:35 ÖÖ 00 »

neye mi karşıyız ?

mustafa kemal ile biz müminler farklı dünyaların insanlarıyız. biz ona karışmayız o da bize karışmasın.
ama zamanında epey karışmış halka beyabimiz.

hadi geçmiş geçmişte kaldı hatası ile sevabı ile yaptığını yaptı. bizden uzak olsun...

ama kraldan çok kralcı olanlar, kemalizm dinini icat edenler...!!!
hadi uydurdunuz bir din (kaynağınız neresiyse)  :P
ama bu kemalizm dinini zorla baskı ile tüm ülke insanına iman ettirmeye çalışırsan işte zulüm etmiş olursun.

biz nasıl sizi zorla müslüman etmeye camide namaz kılmaya zorlamıyor isek
siz de kemalizm ilkelerini benimsemeye ve 10 kasımda atanıza saygı duruşunda bulunmaya zorlayamazsınız.

bizim itirazımız kendi inançlarını bizlere dayatmalarınadır.

can dündarı filmine gelince;
can dündar aslında doğruyu yapıyor ama bu esas aklı başında kemalistlere yarayan bir doğrudur.
yani bizler gibi normal mustafa tasvirini ortaya koymak

aynen müslüman camiada yapıldığı gibi;
insan üstü yüce varlık olarak aşırı yüceltilen muhammed imajını kırmak için
bizler gibi yiyen içen hata yapan sorun yaşayan içimizden biri muhammed imajının çizilmesi ve bu minval üzerinde fırtınalar kopması...

ikiside aynı şey değil mi ?
ama biz muhammedimizi onlara zorlamıyorsak onlarda mustafalarını bizlere dayatmasınlar. lekum dinikum işte yahu :)

« Yanıtla #49 : 13 Kasım 2008, 03:01:32 ÖÖ 03 »
*Böylesine bir utanmazlığı ‘lider tapıcılığı’ ile de izah etmek olmaz..

Ya, ‘ulusalcı’ taifenin kalemlerinden em. binb. Erol Mütercimler‘in, dünkü Vatan’da yer alan sözlerine ne demeli? Her namuslu insana, ‘Bu kadar ahlâksızlığa da ‘Pesss!.’ dedirttirecek cinsten değil mi? Ki, sözkonusu ettiği iddiaları Erzurum Kongresi günlerinde, mülkî erkândan birinin hanımı ile ilgilenmesi etrafında 30 yıl öncelerde de okumuştum.. Şimdi ise, ‘Mütercimler’, M. Kemal’in ‘Nutuk’unu fransızcaya çeviren Nazlı Pektaş’dan duyduklarını aktarıyor..Pektaş’a (M. Kemal için)  ’Çapkın mıydı? Kadınlara asılır mıydı?’ diye sormuş..
‘Nutuk (Söylev)’ tercümesiyle meşgul olduğu yıllarda M. Kemal’le bizzat görüştüğü anlaşılan Pektaş’ın cevabı utanç verici: ‘Söylev’i Fransızca’ya çeviriyorum. ...Ne yalan söyleyeyim, asılmak için çok çabaladım. Tüm kadınlar gibi.
Her seferinde ise saçlarımı okşayıp ’Kızım, çocuğum nasıl gidiyor tercüme’ dedi. (...) Ama içinde ünlü paşalar dahil olmak üzere o kadar çok kişi, karısını, kızını ona sunmak için çabalardı! Hattâ, karısını-kızını Atatürk’le yalnız bırakmak için Ankara kışında balkonlarda bekleşirlerdi. Bu yüzden az kişi zatürre olmadı!”’

Evet, böylesine bir tablo karşısında ne düşünürsünüz? Keşke birisi, yağlanmış parlak boynuzlarıyla ortalığı kaplayan bir öküz sürüsü karikatürü çizerek anlatsa durumu, kısaca..

http://www.haksozhaber.net/author_article_detail.php?id=8037
"Hasbunallah ve ni'me'l-vekil"

*

Çevrimdışı şimal

• 398
« Yanıtla #50 : 13 Kasım 2008, 03:23:27 ÖÖ 03 »
Kemalistler ilah ister

Can Dündar'ın 'Mustafa' adlı filmini henüz izleyemedim, çünkü gösterime girdiğinden beri memleket dışındayım. Ama hakkında yapılan yorumları ilgiyle okuyorum. Bunlardan, Dündar'ın iyi bir iş çıkardığı anlaşılıyor. Deniz Baykal filmi hiç sevmediğine, bazı ulusalcı yazarlar 'İzlemeyin, izletmeyin, çocuklarınıza göstermeyin' dediğine göre, ortada kayda değer bir yapım olmalı.

Anladığım kadarıyla Dündar'ın yaptığı, resmi ideolojiye göre 'Ulu Önder' gerçekliğe göre ise hepimiz gibi ölümlü ve kusurlu bir insan olan Mustafa Kemal'in hayatından bazı sıradışı kesitler vermek olmuş. Buna karşı çıkanlar ise, 'Atatürk'ü böyle gösteremezsiniz, çok içen, muhteris, melankolik bir insan gibi tasvir edemezsiniz' diyor. Ancak Atatürk'ün gerçekten de öyle birisi olmadığına dair ortaya bir delil koymuyorlar. Örneğin, 'filmdeki şu sahne gerçek dışıdır, bunun kanıtı da filancanın anılarıdır, falanca tarihçinin çalışmasıdır' diyen bir yorumcu duymadım. 'Mustafa'ya tepki gösterenler, ona, kafalarındaki 'Ulu Önder'e birebir uymadığı için kızıyorlar.

Bu durumda karşımıza şöyle bir sonuç çıkıyor: Bir tarafta Kemalistlerin zihinlerinde yaşayan 'Atatürk' var, diğer tarafta ise gerçek dünyada var olan 'Mustafa'. Bu ikisi arasındaki farkın azıcık deşilmesi bile, Kemalistleri çileden çıkarabiliyor. Çünkü onlar, hiçbir hatası ve zaafı olmayan, her şeyi doğru bilen, her işin başına doğru bir ilke koyan insanüstü bir varlığa ihtiyaç duyuyorlar. Buna 'ilah' demek de hiç abartılı olmaz. Zaten Kemalist literatür, Çankaya'yı Kábe ile kıyaslayan ya da 'Samsun'da karaya çıkan ilah'a selam duran incilerle doludur.

Bu 'ilah'ın korunması için gereken 'zihin kontrolü' o kadar katı ki, aslında kendini 'Atatürkçü' sayan ama biraz olsun gerçek 'Mustafa'yı bulmak isteyenler bile aforoz edilmekten kurtulamıyor. Baksanıza, tartıştığımız filmi yapan kişi bir İslamcı, Kürtçü veya 'iç düşman' kontenjanından bir başka vatandaş değil. Can Dündar! Ama onun buğulu gözlerindeki Atatürk sevgisi bile 'kesmiyor', sadece 'sevgi' değil aynı zamanda 'tapınma' isteyen Kemalistleri.

Eğer bugün yeryüzünde Kuzey Kore ile birlikte bir de sadece bizde kalmış olan bu 'Ulu Önder kültü'nü aşabilir, bu toplu cinnetten kurtulabilirsek, sorunlarımızı çok daha kolay çözebiliriz. Mesela özgür dünyada sadece bizde var olan despot ve ayrımcı laiklik anlayışını değiştirebiliriz. Anayasa Mahkemesi bu laiklik anlayışının kılına dahi dokunamayacağımızı, çünkü sırtını 'Ulu Önder'in sonsuz bilgeliğine yaslamış olan 'asli kurucu iktidar'ın buna izin vermediğini söylüyor. Ama bir bakıyoruz 'Mustafa'ya, görüyoruz ki bu laiklik anlayışı öyle insan-üstü bir bilgelik, mutlak bir doğru filan değilmiş. Küçük Mustafa'nın hocası Kaymak Hafız'dan yediği bir dayağın 'intikamı' ve daha kimbilir hangi psikolojik faktörler varmış, bu 80 yıllık otoriter doktrinin kökeninde.

Gerçek şu: Atatürk de, tüm diğer Ademoğulları gibi, yaşadığı tecrübelerle ve devrinin fikirleriyle yoğrulmuş bir insandı. Kuşkusuz çok zeki, çok başarılı, dahası çok da vatanseverdi. Ve çok büyük işler başardı. Bu yüzden de biz Türklerin saygısını fazlasıyla hak ediyor. Ama fikirleri ve politikaları ilelebet geçerli olmadığı gibi, bazıları kendi devri için bile hatalıydı. Zaten bazı hatalarını kendisi de hayatta iken gördü ve bir kısmından geri adım attı.

İnsan ruhundaki 'tapınma' ihtiyacını ait olduğu metafizik alan yerine ölümlü bir insana odaklayan Kemalistler ise, bizi bu hataların içine gömüyor, onları, bırakın değiştirmemizi, sorgulamamıza bile izin vermiyorlar. Bugün Türkiye'nin önünü tıkayan en büyük engel bu.

Mustafa Akyol

*

Çevrimdışı esen

• 925
  • "lalüebkem"
« Yanıtla #51 : 13 Kasım 2008, 08:22:13 ÖS 20 »
*Böylesine bir utanmazlığı ‘lider tapıcılığı’ ile de izah etmek olmaz..

Ya, ‘ulusalcı’ taifenin kalemlerinden em. binb. Erol Mütercimler‘in, dünkü Vatan’da yer alan sözlerine ne demeli? Her namuslu insana, ‘Bu kadar ahlâksızlığa da ‘Pesss!.’ dedirttirecek cinsten değil mi? Ki, sözkonusu ettiği iddiaları Erzurum Kongresi günlerinde, mülkî erkândan birinin hanımı ile ilgilenmesi etrafında 30 yıl öncelerde de okumuştum.. Şimdi ise, ‘Mütercimler’, M. Kemal’in ‘Nutuk’unu fransızcaya çeviren Nazlı Pektaş’dan duyduklarını aktarıyor..Pektaş’a (M. Kemal için)  ’Çapkın mıydı? Kadınlara asılır mıydı?’ diye sormuş..
‘Nutuk (Söylev)’ tercümesiyle meşgul olduğu yıllarda M. Kemal’le bizzat görüştüğü anlaşılan Pektaş’ın cevabı utanç verici: ‘Söylev’i Fransızca’ya çeviriyorum. ...Ne yalan söyleyeyim, asılmak için çok çabaladım. Tüm kadınlar gibi.
Her seferinde ise saçlarımı okşayıp ’Kızım, çocuğum nasıl gidiyor tercüme’ dedi. (...) Ama içinde ünlü paşalar dahil olmak üzere o kadar çok kişi, karısını, kızını ona sunmak için çabalardı! Hattâ, karısını-kızını Atatürk’le yalnız bırakmak için Ankara kışında balkonlarda bekleşirlerdi. Bu yüzden az kişi zatürre olmadı!”’

Evet, böylesine bir tablo karşısında ne düşünürsünüz? Keşke birisi, yağlanmış parlak boynuzlarıyla ortalığı kaplayan bir öküz sürüsü karikatürü çizerek anlatsa durumu, kısaca..

iğrenç... >:( >:( >:(
cici sözlerine karşılık çıkarıp masalarına koyacağımız bir din taşımıyoruz yüreğimizde

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4811
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #52 : 13 Kasım 2008, 11:20:33 ÖS 23 »
yazsam mı? yazmasam mı?
yazmasam mı? yazsam mı ?????

hayır yazmayacağım :) ama yazıyorum
 :)
ama esen senin kızınla olan diyaloğuna dayanamadım
ne yav sen hamalmısın ??? onca işi yap her türlü ihtiyacını gider sonra gitsin elalemin biri kafasını doldursun  :o
sen niye boş bıraktın kızım :S :D

şimdi oturup biz çocuklarımıza kişileri tanıtmayacağız tabi ama iyi ve kötünün nasıl olması gerektiğini iyice belleteceğiz sonra o ayırımı o yapar zaten.
anlamaz deme bak anlamış
derhal düzeltmelisin ::)
ay ben olsam kahrımdan ölürdüm :D
mesela her gece beş dakika ona iyi insanlar kötü insanlar tanımı yap bu arada bunun için masal mı anlatırsın tiyatro mu oynarsın sen bilirsin artık
ama mutlaka o tanımı şimdi kazanmalı .. mutlaka..
'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8

*

Çevrimdışı esen

• 925
  • "lalüebkem"
« Yanıtla #53 : 14 Kasım 2008, 02:50:14 ÖÖ 02 »
hmmmm..
ya kahrımdan ölmedim serendercim ama üzülüyorum tabi..
ben oğlumada böyle birşey yapmadım ama o zamanı gelınce aile yapısı gereği neyin ne olduğunu kimin ne olduğunu öğrendi
kızım  önceki mesajda yazdıklarımı söylerken  oğlum müdahele ediyo bi yandan ama itiraf etmeliyim ki öğretmenle yüzgöz olmak istemediğimden susturdum :(
tabi bu ne kadar yüreksiz olduğumu gösterir mi bilmem bunun ezikliğinide yaşadım ama sen ne anlatacanki gidip okulda öğretmene vakti geldiğinde oğlum gibi oda yerine oturtur taşları diye düşünüyorum ..
ama yinede gerçekten senden örneklemeni isteyebilirim ,iyi adam  kötü adam tiplemelerini yani
bu yolunda daha etkili olacağından eminim hadi sen anlat biraz ne demeliyimi ..  :)
cici sözlerine karşılık çıkarıp masalarına koyacağımız bir din taşımıyoruz yüreğimizde

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4811
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #54 : 14 Kasım 2008, 02:56:52 ÖÖ 02 »
walla bilmiyorum
ama o manzarayı görünce dayanamadım
haftasonu bizim çocuk kulübüne yollayabilirsin tabi :)
online servisimiz yok malesef..

(minik not: ben çocuklara isim vermem karakter anlattırırım:) kuran bu konud agayet geniş bir kaynak:))
'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8

*

Çevrimdışı esen

• 925
  • "lalüebkem"
« Yanıtla #55 : 14 Kasım 2008, 03:09:52 ÖÖ 03 »
ee tmm ben örnek istiyorum sen bilmiyorum diyorsun
illakide örneeeek :)

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4811
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #56 : 14 Kasım 2008, 03:26:29 ÖÖ 03 »
kuran deduk yaa aa!

minik hikayeler oluştur. isim verme hayat anlat o kendisi seçecektir ashabı anlat kızdı dimi haceri ezberleyecek kadar iyi bilsin mesela :)
minik kitaplarda var
aa bak abisine ödev ver :)
o anlatsın sen de dinle bazen katıl teşvik et
karnından çok kafasına özen yani:)

*

Çevrimdışı esen

• 925
  • "lalüebkem"
« Yanıtla #57 : 14 Kasım 2008, 03:32:22 ÖÖ 03 »
karnından çok kafasına güzeeel..... ;)

« Yanıtla #58 : 14 Kasım 2008, 12:05:14 ÖS 12 »
Dün akşam merak ettiğim "Mustafa" filmine gittim...

Üzerinde bu kadar konuşulan, yaygara koparılan film bence gayet iyi olmuştu.
Can Dündar gayet objektif bir biçimde Mustafa Kemal'in insan yanını , yani zaaflarını da yansıttı filmde.

Askeri yetenekleri yanında sigara ve içkiye olan düşkünlüğü, kadınlara olan zaafı, yaptığı devrimlerden sonra bu devrimlere karşı olanları bir şekilde etrafından uzaklaştırması, etkisiz hale getirmesi ya da darağacına göndermesi gibi olaylar gerçeğin ta kendisiydi zaten...

Vahim olan gerçeklere dayanamayan-onu ilahlaştıran insanların durumu...

*

Çevrimdışı esen

• 925
  • "lalüebkem"
« Yanıtla #59 : 15 Kasım 2008, 01:50:06 ÖÖ 01 »
serender bana kızacak biliyorum ama anlatmam lazım :)
geçen yazı geldi okuldan cuma günü atatürkün evine geziye gıdilecek bilginize diye..
kızımda komşunun kızına  söylemiş işte biz atatürkün evine gezmeye gidecez diye..
oda demişki aa zeynepcim uzak değil zaten çarşıda hemen gidersiniz..
kızımda aa evi çarşıdamıymış ne güzel  canı hiiç  sıkılmaz , çıkar çarşıda gezer atatürk  :-\
çok gülmüşler ailecek ama serender bende çok güldüm kızmaaaaa ::)