Haftanın Gündemi .. "Mustafa " ..

• 62 Cevap
  • 31338 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ynt: Haftanın Gündemi .. "Mustafa " ..
« Yanıtla #30 : 11 Kasım 2008, 04:08:06 ÖS 16 »
Alıntı
Sayın Eliflamra size nasıl dayatıldı Ataturk , Hangi yaşlarda taptınız Ataturke ...
dayatma var mı demişsiniz yok mu anlayamadım yazınızdan ama....
büyüdüğümüz çevreler farklı sanırım
birde babamla aynı okulda olmamızdan dolayı(gıcıklık olsun diye) 10 kasımlarda şiirler bana okutulmak istenirdi,atatürk resmi bana tutturulmak istenirdi vsss

neyse beni geçin çok şükür hiç tapmadım

narçiçeği abla dayatma örnekleri vermiş,ek olarak;
din dersi yazılı  sorularına verilen cevapları aktarmıştım bir süre önce
peygamberimzin anne adına verilen cevap:ZÜBEYDE
doğum tarihi:1881(zihinlere nasıl kazınmış)
ve ilköğretim din külürü kitaplarının müfredatına bir bakınız lütfen
durumun vehametini daha net görebilirsiniz

*

Çevrimdışı Aysegul

• *
  • 3127
    • Yine Ayrılık.. Yine Ayrılık...
« Yanıtla #31 : 11 Kasım 2008, 04:20:57 ÖS 16 »
ben okumadım demedim.. okudum. hatta bir ara değişmişti. ben ezberlediğim için kürsüye çıkıp, tek okudum arkamdan tekrarladılar bile...
ancak beraberinde aile içi eğitimi geleneksel olarak ta aldım. (şükürler olsun :) )
ve sonradan (-ki çok geç kaldığıma inanıyorum..) seçimimi yaptım.
ben burada paralel eğitimin -ki (bu ki ler çok üst üste geldi ama ne yapalım :) ) çocuğun akletme yaşındaki seçiminde önemli rol oynadığına işaret etmek istedim.
bir de konunun açıldığı yazı neydi..
çocukların yazdıkları cümleler..
ama ben böyle bir aşk beslemedim.. böyle cümleler kurmadım..
bu noktaya da dikkat edelim diyorum..
bu kadar-cık :)

*

Çevrimdışı ozanca

• *
  • 4676
« Yanıtla #32 : 11 Kasım 2008, 04:39:54 ÖS 16 »
Bende aslında aynı şeyleri söylküyorum ..
Dayatmalar çoçuktan çok çoçugun velisince sorun oluyor ..
Çunku çoçuk eger sorgulamayı , düşünmeyi , okumayı , araştırmayı , ögrenmeyi biliyor ise ...
Çoçukluguyla birlikte gecer bu duyguları , düşünceleri ..
Ki içimizde bu egitimi almamış kimse yok sanırım ..
Önemli olan çoçugun kişiligi bence ...
Çoçuk tv den başka bir egitim aracı  , gezmekten başka bir eglence , top koşturmaktan başka oyun , le fontenden başka yazar tanımıyor ise ...
Sorun dayatmada degil eigitici ve ailededir ...
neden 21 yaşında andımızı okumuyoruz ?
Filan filan ..
Selamlar ..
Not font kurbaa

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5127
    • depo
« Yanıtla #33 : 11 Kasım 2008, 05:27:11 ÖS 17 »

Hilal TV’de Mustafa Filmi Tartışması
Can Dündar'ın çok tartışılan belgesel filmi “Mustafa” üzerine Hilal TV Gündem Özel'de Abdurrahman Dilipak ve Hamza Türkmen ile “Mustafa” filmi, Mustafa Kemal'in misyonu ve mücadelesi üzerine bir tartışma programı gerçekleştirildi.
11.11.2008 11:53

9 Kasım Pazar günü akşamı yapılan programa ayrıca Prof. Dr. Mümtaz Soysal ve Şeyh Said'in torunu Abdülmelik Fırat da telefonla katıldılar.

Saat 21.30'da başlayan ve 00.10'a kadar süren programda Can Dündar'ın Sabancı Holding finansatörlüğünde ve Genelkurmay arşivlerinden yararlandığı 5 bin belge içinden kullandığı malzemeyle çektiği Mustafa Kemal ile ilgili belgesel film, sistem muhaliflerinden çok, Mustafa Kemal'i seven elitler ve kitle arasında tartışılmaya başlandı. Tartışma, Mustafa Kemal'i bir nevi tanrılaştıran yaklaşım ile, insan olma özelliğini ön plana çıkartan yaklaşım arasında gerçekleşiyor. Bu arada Atatürkçü Düşünce Derneği, Mustafa Kemal'i insan olma özelliğini ön plana çıkartarak değerlendiren Mustafa filmi hakkında, Atatürk'ün manevi varlığına hakaret ettiği gerekçesi ile 5816 sayılı Atatürk'ü Koruma Kanunu'na dayanarak T.C. Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Hilal TV'deki programda Abdurrahman Dilipak ve Hamza Türkmen, film üzerinden Cumhuriyet'in kuruluşu ile ilgili efsaneleştirilmiş konulara eleştiri getirirlerken, Mustafa filminin Cumhuriyet'le ilgili tartışmaların normalleşmesine az da olsa kapı aralayabileceğini; çünkü ilk defa  bu denli geniş olarak "Kutsal Atatürk" mü "İnsan Atatürk" mü tartışmasının gündeme gelmesine  vesile olduğunu vurguladılar.

Hilal TV'deki Mustafa filmi tartışmasının final bölümünde Hamza Türkmen, kutsallığın sadece Allah'a ait olduğunu, resmi ideolojinin kutsallarına da ayinlerine de, gelenekçi ve modernist kesimin ürettiği sanal kutsallar gibi karşı çıkmamız gerektiğini belirtti. Ve Özgür-Der'in kutsallaştırılan resmi törenlere katılmama çağrısını hatırlattı. 35 dakikalık final bölümünü şu linkten izleyebilirsiniz:

http://www.hilaltv.org/izle.php?header=wma+wmv+mp3+flv+encoders+movie+game&id=663

Ayrıca Gündem Özel programında yer alan Mustafa filmiyle ilgili tartışmaların yayınlandığı A, B ve C bölümlerini de aşağıdaki linklerden takip edebilirsiniz:

http://www.hilaltv.org/izle.php?header=wma+wmv+mp3+flv+encoders+movie+game&id=660

http://www.hilaltv.org/izle.php?header=wma+wmv+mp3+flv+encoders+movie+game&id=661

http://www.hilaltv.org/izle.php?header=wma+wmv+mp3+flv+encoders+movie+game&id=662

HAKSÖZ-HABER

*

Çevrimdışı esen

• 925
  • "lalüebkem"
« Yanıtla #34 : 11 Kasım 2008, 10:37:28 ÖS 22 »
inanmıyorum ya bu ne mektuplar diyecem ama aynısı bizim evdede oluyor nerdeyse..
kızım ana okulundan eve geldi geçen (cumhuriyet bayramı ve arkasına 10 kasım bitirdi bizi >:() allahım aglayacak morali bozuk  noldu dedım.
cevap çoooook manidar :o anne atatürk ve onun yardımcıları için dua edecem ,onlar için çok üzülüyorum..
bizim için çok şeyler yapmışlar ve daha buna benzer bir sürü cümle..
gulsem mi ağlasam mı bilemedim yeminle.
bide biz cumhuriyet bayramı için yarın tatılmi yada yarım gün tatil olacak mı felan derken kızım atıldı ordan;cumhuriyet eşitlik demektir anne :-\
en acısıda biz eşitlikle yönetilmiyoruz değil mi zeynep diyemedim  :-\
çoooook acı çooooooook :(
cici sözlerine karşılık çıkarıp masalarına koyacağımız bir din taşımıyoruz yüreğimizde

*

Çevrimdışı esen

• 925
  • "lalüebkem"
« Yanıtla #35 : 11 Kasım 2008, 10:42:11 ÖS 22 »
ha bide birşeye daha değinecektim unutmuşum
çoook mustafacı bi arkadaş var  ;D dedimki bigün sinemaya gidelim beraber.
tamam dedi neler var neye gitsek derken bir arkadaş mustafayamı gitsek dedi (attı oltayı yani :))
bizim arkadaş aman yok gitmeyelim ona hiiç iyi değilmiş kimse sevmemiş felan
yuh dedim (çok pardon)bu kadarda yan çizilmez ki ama demi...
cici sözlerine karşılık çıkarıp masalarına koyacağımız bir din taşımıyoruz yüreğimizde

« Yanıtla #36 : 12 Kasım 2008, 10:02:28 ÖÖ 10 »
Atatürk’ü “tanrılaştırma”

Bir kısım “Atatürkçüler”, Atatürk’ün de nihayet bir “insan” olduğunu kabullenemiyorlar. Bu yüzden “insan boyut”unu ele alan yazılara ve araştırmalara saldırıyorlar. Çünkü içlerinde Behçet Kemal’in, Tekin Alp’in, Edip Ayel’in, Kemalettin Kamu’nun ve Yusuf Ziya’nın Atatürk’ü var.

Gençler hatırlamaz, ama 30’lu yıllarda Behçet Kemal Çağlar “Atatürk Mevlidi” yazarken, Tekin Alp takma ismini kullanan Moiz Kohen de “Türk’ün Yeni Amentüsü”nü yazmıştı.

Buyurun: Sabır taşına dönüşüp okuyabilirsiniz…

“Kahramanlık örneği olan ve vatanın istikbâlini yoktan var eden Mustafa Kemâl’e, onun cengâver ordusuna, yüce kanunlarına, mücahid analarına ve Türkiye için ahiret günü olmadığına îmân ederim. İyilikle fenalığın insanlardan geldiğine, büyük milletimin medeni cihanda en büyük mevkii kazanacağına, hamaset destanlarıyla tarihi dolduran kudretli Türk ordusunun birliğine ve Gazi’nin Allah’ın sevgili kulu olduğuna kalbimin bütün hulûsuyla şahadet ederim.”

İçinde Atatürk öldüğü için Dolmabahçe Sarayı’nı “Kâbe” ilan etmekten çekinmeyen şair Edip Ayel (Ay yıldızı aldık da senin üstüne sardık/ Ey dertli saray! Kâbe mi oldun bize artık?), zaten sağlığında Atatürk’ü önce “peygamber”, sonra “tanrıya eş”, nihayet (hâşâ) “Allah” ilân etmişti:

“Cennetse bu yurt, sen onu buldundu harâbe,
“Bir gün olacaktır anıtın Türklüğe Kâbe.
“Zindan kesilen ruhlara bir nur gibi doldun,
“Türk ırkının, en son, ulu peygamberi oldun.”
“Tutsak seni lâyık, yüce Tanrı'yla müsâvi,
“Toprak olamaz kalp doğabilmişse semâvî…
“Ölmez bize cennetlerin ufkundan inen ses,
“İnsanlar ölür, Türklüğe Allah olan ölmez!”

Behçet Kemal, Edip Ayel'den geri kalmak istememiş olmalı ki, aynı makamdan devam etti:

“Kaç yıldır Türkçeydi Tanrı'nın dili/ İnsana ne ilâh, ne de sevgili,
“Ne de ana-baba aratıyordu/ Her an yaratıyor, yaratıyordu.”

Nerede duracağı belli olmayan anlamsız bir yarış başlamıştı. Bu yarışta Halil Bedii de vardı:

“Tanrı gibi görünüyor her yerde/ Topraklarda, denizlerde, göklerde;
“Gönül tapar, kendisinden geçer de/ Hangi yana göz bakarsa: Atatürk.”

Meşrutiyette Kemalettin Kâmi olan adını “Türklük aşkına” Kemalettin Kamu olarak değiştiren şair, mısralardan inşa ettiği bir merdivenle milletvekilliğine çıkmak istiyordu:

“Burada erdi Mûsâ/ Burada uçtu İsa,
“Bülbül burada varsa, Hürriyet için öter…
“Ne örümcek, ne yosun/ Ne mûcize, ne füsun,
“Kâbe Arab'ın olsun/ Çankaya bize yeter...”

Şair Faruk Nafiz Çamlıbel Atatürk öldükten sonra şu mısraları yazdı:

“Yürüyor, kalbimizin durduğu bir yolda değil,
“Kanlı bir gözyaşı nehrinde muazzam tabutun…
“Ey ilâhın yüce davetlisi, göklerden eğil
“Göreceksin duruyor kalbimizin üstünde putun!”

Yusuf Ziya Ortaç da belli ki öteki şairlerden geri kalmak istememişti, kervana katıldı:

“Dağların ardında sönüşü gibi,
“Millete can veren, vatan yaratan;
“Tanrının göklere dönüşü gibi…
“Her zaman ırkıma büyük Baş Atam,
“Tanrılaş gönlümde, tanrılaş Atam!”

Ömer Bedrettin Uşaklı’nın şiiri:

“Bir güneş gibi yalnız/ Sensin ülkü tanrımız.”

Vasfi Mahir Kocatürk’den:

“Peygamber, tanrısına duymadı bu hasreti/ Vermedi bu kudreti tanrı, peygamberine.”

İlhami Bekir’den:

“İlk adam, mavi gözlerle baktı toprağa,
“Toprağın haritasını çizdi bayrağa;
“Allah değil, o yazdı alın yazımızı.”

Bu yaklaşımın mirasçıları elbette Atatürk’ü bir “insan” olarak görmeyecekler, “insan” olmaktan kaynaklanan “zaaf”ların hiç birisini ona kondurmayacaklardır.

Can Dündar’ın filmine bu bakış açısıyla ateş püskürüyorlar.

NOT: Aynı dönemin şairlerinden Yahya Kemal, Necip Fazıl ve Nazım Hikmet bu tür şeyler yazmadılar.

Yavuz BAHADIROĞLU
VAKİT

Buyurn ilginç bir yazı daha...

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5127
    • depo
« Yanıtla #37 : 12 Kasım 2008, 11:16:37 ÖÖ 11 »

Alıntı
TDK'nın latin alfabesi ile bastığı ilk sözlük 1944 yılında yayınlanmış. Bu sözlükte Din maddesi şöyle yazıyor.

DİN: İnsanların Tanrıya inanış ve bağlanışları. Bu konuda tutulan yolardan her biri. İnanılıp çok bağlanılan fikir veya ülkü. KEMALİZM TÜRKÜN DİNİDİR.(Cumhuriyet Basımevi-İstanbul/1944)
1967 yılına kadar basılan bütün TDK sözlüklerinde KEMALİZM TÜRKÜN DİNİDİR ifadesi yer alıyordu.

KAYNAK

*

Çevrimdışı ozanca

• *
  • 4676
« Yanıtla #38 : 12 Kasım 2008, 11:42:17 ÖÖ 11 »
Bunları okudukca kendimi bir tuhaf hissediyorum ..
Cahiliye dönemi tanımlamaları gibi ..
Ki aklım cidden almazdı helvadan put yap sonrada ye mantıgını ...
Taşı , otu , şunu , bunu tapınma aracı olması oldum olası aklımın hayal sınırlarını zorlar ...
Kendimi o caglarda hissediyorum ...
Kemalizmi hiç tapıcılar olarak görmemiştimde ..
Cidden bu denli fanatik biriylede karşılaşmadım hani ...
Oturup konuşmak , biraz konuşturmak lazım ..
İncelemesi gereken bir vakka ..
Gerçekten sapkınlıgın her türlüsü tuhaf geliyor bana ...
Allah sapıtmaktan korusun inş.
Selamlar ...
Not font kurbaa

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5127
    • depo
« Yanıtla #39 : 12 Kasım 2008, 11:58:52 ÖÖ 11 »
mirim;
biz iddia edince kötü oluyoruz ama
görünen köy kılavuz istemez.
eğer ki tapmak, ilah edinmek, medet ummak, şükür etmek kavramlarının özünü gayesini doğru bir şekilde kavrayabilirsek kimin nerde kime taptığının ya da tapmadığının ayırdına varabiliriz.

illa itiraf mı etmeleri lazım şunun gibi :

Alıntı
GÖLGE ETMEYİN, BAŞKA İHSAN İSTEMİYORUZ..
“İnsanların el ve etekleri öpülmez. Mezarlardan medet beklenilmez.Tapılmaz.İlkelliktir” yazmış birisi….. Oldu, gözlerimiz doldu. ATAMIZA tapmayalım. Bilmem ne yatır baba türbesi, bilmem ne yatır dede türbesi, tuzlu amca, tuzsuz nine, sirkeli bacı, limonlu dayı, o türbe senin, bu yatır dolanalım. Bunlarla da yetinmeyelim, Fethullah’ın elini öpelim, Adnan’ın ayaklarına dolanalım, bunlarla da yetinmeyelim, Medyum Memiş’den ev, Medyum Kekiş’ten koca, üfürükçü dededen bebe dilenelim. Amma velakin ATATÜRK’e tapmayalım. “Anan güzel mi?” derler adama. Ben ve benim gibiler, onlarcası, yüzlercesi, binlercesi, milyonlarcası ATATÜRK’e tapmaya ve TÜRK MİLLETİ’ne hediye ettiği her bir bayramı kutlamaya dünya döndükçe kutlamaya devam edecektir. Çünkü O’nun kurduğu bu CUMHURİYET DEVLETİ, dünya döndükçe yaşayacak ve yaşatılacaktır. Sizlerin o günlerde ortalara çıkmayacağınız ise bir müjde oldu, hiç yoksa o günlerde eciş cücüşleri andıran o ucube görüntülerinizi görmeyeceğiz..
Banu Baykal

kaynak : radikal gazetesinde özgürderin resmi bayramları boykot haberine yapılan okuyucu yorumlarından...

« Yanıtla #40 : 12 Kasım 2008, 12:02:32 ÖS 12 »
Böyle itiraf eden çok olmaz  :)

Bunun gibi bir iki kafası kırık vardır işte  :D

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5127
    • depo
« Yanıtla #41 : 12 Kasım 2008, 12:03:40 ÖS 12 »
Böyle itiraf eden çok olmaz  :)

Bunun gibi bir iki kafası kırık vardır işte  :D

soyadından belli olmuyor mu ne olduğu :D

*

Çevrimdışı ozanca

• *
  • 4676
« Yanıtla #42 : 12 Kasım 2008, 12:19:38 ÖS 12 »
Azizim ben hala umudumu kaybetmiş degilim ...
Yani çogunluk bencede bu yönde görüş beyan etmez gibime geliyor ...
Hani bizim mahalledede vardır gizli şirk filan denir ..
İŞte falancaya husni zanmı diyoruz muhabbetmi diyoruz hani örnekteki vatandaşda anlatmaya çalışmış ...
Gidip anlatsan şahsa desenki bu yaptıgın şirktir ..
Muhtemelen diyecegi abartma baba olacaktır ..
Ben bunu filancaya sevgimden , gönlümün çoşmasından , bilmem hangi gunahımın ezikliginden filan filan yapıyorum der ...
Şirk maksadı niyetiyle yakın uzak alakası yoktur ama yaptıgı eylem 9 kusurlu harekete girer ...
Hep merak etmişimdir bu insanların Takdiri İlahı katında durumlarını ...
Ben bu cenahıda aynı konumda görmeye devam ediyorum ..
Hani tapıyormusun desen yok yahu ne tapması , taşa , ota , sapa tapılmaz diyecek kadar aklı selim insan ..
Ama söyledigi sözün vardıgı yer belkide aynı ...
O yuzden hani söylenen her sözde bence -iyi niyetimden olsa gerek - yerine varmıyor gibi ..
Elbette kalbleri bilen Allahtır ...
Selamlar ..
Not font kurbaa

« Yanıtla #43 : 12 Kasım 2008, 12:26:42 ÖS 12 »
Gidip anlatsan şahsa desenki bu yaptıgın şirktir ..
Muhtemelen diyecegi abartma baba olacaktır ..

Elbette kalbleri bilen Allahtır ...
Selamlar ..

zaten tagutlar tavizlerden  doğar ....  taviz tavizi doğurur...tagut tagutu doğurur...

tabi zahiride böyle.... kalbleri allah bilir....

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5127
    • depo
« Yanıtla #44 : 12 Kasım 2008, 12:32:36 ÖS 12 »
zümer 3 ayeti aklıma geldi senin yazdıklarını okuyunca;

Haberin olsun; halis (katıksız) olan din yalnızca Allah'ındır. O'ndan başka veliler edinenler (şöyle derler:) 'Biz, bunlara bizi Allah'a daha fazla yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz.' Elbette Allah, kendi aralarında hakkında ihtilaf ettikleri şeylerden hüküm verecektir. Gerçekten Allah, yalancı, kafir olan kimseyi hidayete erdirmez.

bu ayet kendilerini allah yolunda, doğru yolda olduklarını zanneden ve allah ile aralarına aracı koyanlar için geçerli.
günceller isek; türbelere şeyhlere evliyalara.vs..vs. büyük gördükleri zatlara allah ile aralarında vesile olsun aracı olsun diye medet uman dua eden zihniyete bir ikazdır. dikkat edin şirke giriyorsunuz ikazı ....!!! ama üstüne alınan yok. illa put olacak sanki mekkedeki gibi.

ama kemalizm daha büyük suçtur ki onların niyeti allaha yaklaşmak gibi bir dertleri yok. onların yaşam felsefesinde allaha da yer yok.

am ozanca umudu kaybetmeyelim tabiki;

emin ol kemalizm dinini benimseyen azgın azınlık dedikleridir ve o heykellerin arkasına saklananlar. islamı istemeyenlerdir.
ama bu azgın azınlık cumhuriyetten beri öyle bir baskı ve şiddet ile kendi inançlarını halka empoze ettiler ki;
halkta d bilinçsizce bir m kemal putu oluştu. halk aslında umursamıyor ama bilinç altlarına işlendi bir kere dokunulmaz yarı ilah ata tasviri.

daha da acısı müslüman kesimde bile var bu hastalık.
bu nedenle bizim öncelikli hedefimiz müslümanım diyen; islamii bir yaşam gayesi güden zihinlerdeki bu pisliği temizlemek.
ardından uyutulmuş uyuşturulmuş halka gerçeği açıklamak.

en son sıra kemalistlere gelir ki üstad muhammed esedin kafir kavramını şöyle tasvir ettiği gibi ; onlar hakikati inkara şartlanmış insanlardır...

bu noktada işe kendimizden başlayalım;

müslümanlar

islamı seçmiş ve bu dini yaşamak isteyenlerin zihin dünyaasında m kemalin yeri nedir ? ya da ne olmalıdır ?