Haftanın Gündemi .. KURBAN ...

 • 3 Cevap
 • 4744 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı ozanca

 • *
 • 4676
Haftanın Gündemi .. KURBAN ...
« : 29 Kasım 2008, 12:33:11 ÖS 12 »
Evet yeni bir gündem yeni bir hafta ...
Ama bu seferki diger gündemlerimizden biraz farklı ..
Tüm ümmet ile ortak bir gündem maddesi bu haftanın konusu ...
Önümüzdeki hafta ifa edecegimiz Kurban ...
Tüm ümmete İbrahim a.s. dan miras bir eylem Kurban ...
Ve Rasim Özdenören tanımıyla Kurban ...

Bu gün akıtılan kanların yeni hayatlara yol vermesi bekleniyor. Bu gün akıtılan kan İsmail (a.s)'e hayat verdi. İsmail (a.s)'in kanının bedeli oldu. Ancak bu mecazda, somut bir gerçekliğin ifadesi de yer alıyor. Bir hayatın bedeli bulunmaktadır. Bir hayatın bedeli, kendisiyle eşdeğerde olan bir şeydir: kanın bedeli kandır. Kişisel (öznel) açıdan bakıldığında İsmail'in kanı kendisinindir, koçun kanı da koça aittir. Ancak evrensel (kozmik) açıdan bakıldığında ne İsmail'in kanı İsmail'indir, ne koçun kanı koçundur. Gene de, biri ötekinin bedelidir. Kanın bedeli (değeri) olarak bakıldığında, biri ötekine denktir. Biri ötekinin diyetidir. "

Kurbanlarımız son dönemlerde tıpkı Ramazan Bayramının "Şeker Bayramı" olması gibi ...
Kurban Bayramlarımızda "Tatil Zamanı" na ve "Et Şölenleri" ne dönüşmekte ...
Hani olan Kurbanlıklara olacak diyecegim ama onlarda zaten var olan görevlerini yaşıyor ..
Olan gene kaybeden insana oluyor ..
Anlamsız yaşayan ...
Anlamsız yaşatan insanlara ...
"Kurban"dan ne anlamalıyız ..
Nasıl hazırlanmalıyız ..
Ve nasıl bir ruh haliyle ifa etmeliyiz bu ibadetimizi ...
Anlamları kavramak , yaşamak ve yaşatmak dilegiyle ...

Selamlar ...
Not font kurbaa

*

Çevrimdışı vesâir

 • ****
 • 680
 • I'm muslim don't panic
  • vesair
Ynt: Haftanın Gündemi .. KURBAN ...
« Yanıtla #1 : 29 Kasım 2008, 02:26:41 ÖS 14 »
Evet vakti zamanı geldi ..Her yıl bir defa ziyarete gelen ibadetimiz gündemimizde yerini aldı ..Kurban ile alakalı geçen yıllarda medyada oluşan çığırtkanlıklar ve ibadetlerimizi zedeleme çalışmaları bu yıl hiç pirim bulmuyacak inşeallah  ...
 
  Benim bu yıl ilk olarak kurbanla alakalı infak meselesi takıldı aklıma ..
Bildiğiniz üzere büyük dernekler,vakıflar..yurtdışında savaş,kıtlık dolayısıyla açlıkla imtihan olan insanlara ulaştırmak niyetiyle kapmanyalar düzenliyorlar ..Ben bunları çok olumlu ve güzel buluyorum Müslüman bir millet olarak merhametimizin sınırları aşması  çok önemli ..Ki bunu hakkıyla yapan kurumlar tamda yerine ulaştırıyorlar biliyorum ..
        Ama ama iki gün önce hasbihal ettiğim din bilgisi yüksek ve değerli bir hocamız (kitabta olmayanı konuşmaz)buyurduki .."konu mesul olduğumuz şekli şemali belli bir ibadet olunca infak etmeye en yakınından başlaman gerekir..örneğin komşun  komşularında yoksa ihtiyaç sahibi bulunduğun mahalle ,ilçe ,il,ve hasılı ülkeden mesulsün "yani sadaka değil nafile bir ibadet değil zaruri bir ibadet olduğu için önceliği çizilmiştir fıkıh kitaplarında mezkurdur buyurdu..
Konuyla alakalı bilgisi olan kardeşlerimin bizi aydınlatmaları mümkünse memnun olurum ...
yaradana emanetsiniz ...vesselam
"HAK İLE MEŞGUL OLMAZSAN ,BATIL SENİ İŞGAL EDER"

*

Çevrimdışı FECR

 • *
 • 4700
 • Selam Hidayete Tabi Olana
  • FECR
Ynt: Haftanın Gündemi .. KURBAN ...
« Yanıtla #2 : 30 Kasım 2008, 07:06:15 ÖS 19 »
Kurban kelime olarak yakınlık demektir.Istılahi olarak da “Allah’a yakınlaştıracak olan ameller” dir.
Bugün kesilen kurbanlar Allah’a yakın olmak adına mı yoksa “elalem,çevrem,toplum ne der?” diye mi kesiliyor.
Allah için düşünelim;
Kurban bayramı ilk günü kurban kesenlerin gündemi ya da birbirlerine sordukları sorular nelerdir?
-Siz kurbanı kaça aldınız?
-Kurban eti kaç kg geldi?
-Kurban etinin kilosu kaça maloldu?
-Et nasıldı? Yağlı mı yağsız mı?
-Kurbanlıkta buzağı çıktı mı? Çıkmadı mı?
-Derisini ne yaptın?
-(Kurbanı 7 ayrı kişi kesmişe ) Derinin nelere verileceği tartışmaları
-Kurban hisselerini üleşmede “bize kemikli et çok geldi,öbürüne kemiksiz et çok geldi?” gibi konuşmalar
-vs vs konuşmalar
Siz çevrenizde hiç duydunuz mu şunları?
-İbrahim a.s kimdir ,nasıl tanıyoruz?
-İsmail a.s kimdir ,nasıl tanıyoruz?
-Kurban-Allah’a yakın olmak için ne yapacağız?
-Dünyadaki Müslüman kardeşlerimizin durumu?
-Afrika’da,Filistin’de veya dünyanın değişik yerlerinde bir ilaca veya yiyecek yemeğe muhtaç olanların durumunu?
Ve buna benzer soruları çoğaltabiliriz?

İnfak olayına gelelim?
Nasıl infak edeceğiz veya kimlere infak edeceğiz.
Allah için düşünelim
Çevremize,ilçemize,ilimize vs yerlere
İnfak veya zekat verirken verdiğiniz kimseler ne kadar da ihtiyaç sahibi ya da gerçekten ihtiyaç sahibi mi?.
Bugün insanlar hayat standartlarını lüks tüketim üzerine kurmuşlar, sonra da  bunları karşılayamaz olunca ihtiyaç sahibi gibi görünmektedirler.İnsanların gerçek ihtiyaç sahibi olabilmeleri için öncelikle hayatlarındaki lüks tüketimlerden kurtulmaları gerekir ki yardıma hak sahibi olması lazım.
Şöyle bir olayı anlatayım;
İnsanlar Ramazan’da yardım alabilmek için resmi veya gayri resmi dernek,vakıf gibi kuruluşlardan yardım isterler.Bunların gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadıklarını tesbiti için evlerine gidildiğinde ,evlerinde büyük ekran LCD televizyondan tutunda lüks tüketim maddeleri mevcuttur.Ayrıca adamlar bankadan kredi çekmişler de 900 ytl para ödüyorlarmış.
Bu gibi insanların durumunu bir göz önüne alın,bir de Filistin’de,Çeçenistan’ta,Afrika’daki insanların aç ve susuz,ilaca muhtaç,yılda bir kez et görebilen insanları düşünün.Ona göre kurbanınızı kesin veya kurban parasını kurban kesilmek kaydıyla bu işi yapan islami hassasiyeti bulunan kuruluşlara verin.

Kurbanın “et bayramı” mı yoksa “Allah’a yakın olmak” mı olduğunu düşünerek ibadeti yerine getirin.
Selam Hidayete Tabi Olanlara


http://kuranneslifecr.blogspot.com

Ynt: Haftanın Gündemi .. KURBAN ...
« Yanıtla #3 : 03 Aralık 2008, 06:04:46 ÖS 18 »
“ Onların ne etleri, ne de kanları Allaha ulaşır. Fakat O’na sadece sizin takvanız ulaşır ( Hac Suresi 37.Ayet ) “

                   
Söz konusu kurban ibadeti oldumu her seferinde temcid pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp önümüze getirilen bi kaç nokta var,bunlardan biri kurban kesmenin farzmı sünnetmi olduğu,bir diğeri de kurban kesmenin artık çağın modern yapısına uymayan barbarca bir  uygulama olduğu gevezeliğidir.Bu tartışmaları kimlerin hangi amaca hizmetle açtığını bilmekle beraber,buna karşılık müslüman ilim adamlarının,ciddi anlamda bir bilgilendirmeye yapmadıklarını,tevhidi bir bilinç aşılama gayreti içerisine girmediklerinide üzülerek görüyoruz,gerçi garib bir ülkede yaşıyoruz,yanlışlarımızı düzeltmelerini beklediğimiz ilim adamlarımız,daha çok islamın maslahatınıgöz önünde tutması  gerekirken bir çoğunun kendi kişisel çıkarları ekseninde şekillendirdiklerine şahid oluyoruz,bilgiye sahip olma medotlarımız arasına televizyon girdiğinden beridir,sistemle entegre olmuş din adamlarının etkileri gittikçe varlığını daha çok hisettirmeye başladı.


kurban farzmıdır sünnetmidir,islami adetmidir gibi luzumsuz tartışmalara girmeyi gereksiz görüyorum ve konu hakkında teknik bilgileri,ilmini az bir dünyalık uğruna peşkeş çekmemiş,alimlerimize bırakmayı uygun görüyorum,asıl ilgilendiğim konu,bugün  bu kavramın müslümanlarca nasıl algılandığı konusudur.


Bir çoğumuzunda yakinen şahit olduğu üzere Kurban ibadeti artık amacından sapmış,tamamen yozlaştırılmış bir haldedir.  ,kelime anlamı,yakınlaşmak olarak açıklanabilecek bu kavram zamanla öylesine deforme edilmiş ki,aksine  eylemi gerçekleştiren için adeta,rabbinden uzaklaştırıcı bir  boyut kazanmış gibi..ibadetin tarihsel köklerine uzandığımızda karşımıza ;hz ibrahimin rabbine olan samimi teslimiyeti ve bunun karşılığında rabbinin onu en değerli varlığı olan oğlu ile imtihan etmesi devamında hz ibrahim'in ,rabbine gösterdiği koşulsuz itaati ve beraberinde rabbini katından gelen ilahi bir lutuf olarak  KURBAN kesme ibadeti çıkmaktadır.

Bir haftadan az bir zaman sonra,gerçekleştireceğimiz bu  ibadeti anlamak için önce atamız hz ibrahim-i anlamak gerektiğini düşünüyorum.hz ibrahim portresinde ki en belirgin  tonlar şunlardır,eğer kurbanı ibrahim as den bağımsız değerlendiremeyeceksek bu  özelikleride onunla bereber işlememiz gerekir ;Sorgulayan-arayan-eyleme gecen-sabr eden-feda eden- zahmete mecbur bırakılan -ve pazarlıksız olarak rabbine teslim olan bir  üstün şahsiyetin bugünlerimizde hatrlanması gereken yönleridir,BU BİLİNÇLE PRATİĞE DÖKÜLECEK BİR KURBAN İBADETİ,ORJİNAL  ANLAMINI BULUR  VE İŞTE O ZAMAN GERÇEK BİR ADAYIŞ,GERÇEK BİR FEDA ETME  RUHU DİRİLTİLEBİLİR.


neden ALLAH bizlerden kurban olarak bir canlı istediği üzerinde de düşünmemiz gerekir,herhangi cansız veyahut kendi ellerimizle yapabileceğimiz bir madde istemek yerine,ALLAH kendi yarattığı bir canlıyı bizden istemesi son derece önemlidir,bana göre burda bir değer söz konusudur,kendimizi yada bir yakınımızı feda edebilecekken  yüce ALLAH merhamet ederek bir canlı hayvanı yeterlki görmektedir,burda insana verilen değer rabbimiz tarafından  bir kez daha bizlere  bildiriliyor,geçmiş tarihlerde tanrılara hediye olarak sunulan genç oğlanların,bakire kızların olduğunu hatrlarsak burdaki ince farkıda kısmen görebiliriz..kurbanı bir atadan kalan gelenek-adet olarak görmek son derece yanlıştır,özellikle yılın belli bir gününde müslümanlar arasında yaşanan et cümbüşü -kavurma günü hiç değildir,belki rabbine eksik kalan yanlarını tamamlaması adına sunulan adayışın bir  sembolünden  başka bir şey değildir.


mesela hiç düşündünüz mü kına yakma olayını,garibtir ama   kurbanla alakalı bu örnek verildiğinde oldukça hoşuma gitmişti ,bir çoğumuzun ortak kültürel adetlerinden olan kına yakmak,sevindiğimiz bir olay karşısında  hemen  herkeslere bu göstermek,onları bilgilendirip paylaşmak için yakılır,bazen bir gelinin eline bazen bir mücahidin sakalına bazen de bir kurbanlık kocun alnına kına yakarlar,burda kurbanlık hayvanın alnına kına yakılışında ki anlamıda düşünmekte yarar var,adanan bir hayvan değilde insan da olsaydı gene bu kına yakılabilecekmiydi acaba,normal şartlarda yakılması gerekirdi,çünkü ALLAH a adanmak dünya hayatında  biz muslümanların  eline geçeçek en sevindirici olaydır ama bu soruya bugun aynı rahatlıkla cevab verebileceğimizi hiç sanmıyorum,kurbanlıklara yakılan kına nasıl sembolik hale gelmişse  bizlerin kendini adayışıda aynı oranda bilinçten yoksun bir sembol haline gelmiştir...

kurban bayramını,et cümbüşü diye açıklamak utanç verici olsada maalesef tam anlamıyla anlatacak başka bir kelime bulamıyorum,her bayram günü salavatlarla kesilen hayvanların eti derindonduruculara özenle istif edilir,mazlumu ve yetimi çoğu zaman göz ardı ederiz,bi kaç göstermelik  pay dağıtırız hatta onu bile yaparken kemik ve yağ oranı esas alırak yaparız,olurda yanlışlıkla biraz etli bir taraftan vermiş isek bunu cennettin kaskosu sayabilecek kadar  rehavete kapılırız,kanlı eller yıkanırken genelde kan kaplayan zihinler  görmezden gelinir,ondan sonra başlasın kavurma seansları,piknik sefaları,işin garib tarafı tüm bunlar yapılırken de ibadet niyetine yapıyor olmaları :) ne acı değil mi,adam ağzında geviş getiriken kendisini namazda huşu içinde ibadet ediyor sanması...ola ki yanlışlıkla bu hataları kendilerine sölerseniz vay sizin halinize,bittiniz abicim,sizin ne haddinize filistini,ırakı-kurdistanı hatrlatmak onların bu etlere ihtiyacı olduğunu sölemek,hem zaten,onlar vermesi gerekenlere çooktan vermişler(amcası-dedesi-dayısı-karısı -kızı) bunalrda insan hem yanı başımıza bakmaz sak onlara nasıl sıra gelsin deyip ağzınızın payını bi seferde veririler siz daha kafanızda "ama zaten herkesler birbirine veriyor,siz resmen et borsası kurmuş kendi aranızda etlerinizi değiş tokuş ediyorsunuz" demeye hazırlanırken o sizi çoktan  ezip geçmiştir bile..
her sene kurban ibadetini ifa edeceğimiz zamanalrda medyada bazı hayvan-hakları savunucuları veya bazı damgalı sivil toplum örgütleri ekrana çıkar bas bas bağırır yapılan bu eylemi  hayvan kıyımı olarak nitelendirip ordan da müslümanların yaşayışlarına ,dünya görüşüne  dil uzatmaya başlar,tüm bunlar yapılırken de haberin verildiği kanalın , yayın yönetmeni de ekrana savaş sonrası görüntüleri andıran  bir görüntü ve ona uyumlu dramatik müzik vermeyi ihmal etmez, o zaman bazı şeyler çok daha rahat çarpıtılmaya başlanır,kurban kesmenn çağdışı olduğunu rahatça ifade edebilenler mi,kurban kesmek yerine lösev-add-mehmetçik vakfı-tsk-tema-thy" gibi kurumlara bağış yapmayı tercih edeceklerini söleyenler mi,kurbanın aslında farz olmadığını sonradan uydurulduğunu ispatının da islamın hümanist bir yapıya sahip olduğu böylesi barbarlıklara yer veremiyeceğini iddia edenler ve dahi bir sürü  ipe sapa gelmez açıklamalar yapılır,bu alışagelmiş saldırganlıkları görünce benim de aklıma bambaşka bir şey geliyor,kurbanın kişi ile rabbi arasındaki ibadi boyutu dışında başka bir şey;insan yaratılış itibari ile her özelliği bünyesinde belli oranlarda barındırabilen  bir varlıksa eğer ki öyledir o zaman  şiddete meyil yönünü  burda azıcık kaşıyabiliriz,kurban keserken hayvandan akan kanın insnanın şiddete karşı olan  olası zaafını giderdiğini,her an dışa yansıyabilme olasılığı olan,sadist eğilimini  belli bir oranda görüp terbiye etmesine vesile olabilir,bence bu noktada  yabana atılamayacak kadar önemlidir,kan-kesmek-ve bunu izleyen insanın ruh hali...bir diktatörün iç dünyasını inceleme fırsatımız olsaydı buna benzer meyyal yönleri görme ihtimalimizin de olaabileceğinide düşünmüyor değilim...

biz müslümanların sıklıkla dile getirdiği feda olma,her şeyimizi bu yolda adamanın  en somut örneklerinden biridir kurban..kendimizi kurban edilmeye hazır hale getiriken bunun yanında da elimizde olanları her an verebilecek feda edebilecek bir durumda olduğumuzun ispatıdır kurban..

kurban edelim nefislerimizi bu bayram vesilesi ile,kötü hasletlerimizden,sadistliğimizden,cimriliğimizden,vurdumduymazlığımızdan,daha benzer müslümana yakışmayan hasletlerden arınıp nefsimizi rabbimize kurban edelim,atamız hz ibrahim  nemruta başkaldırıp tek bir rabbe yöneldiğinde nasıl ateşe atıldıysa bizlerde bugün sadece rabbimiz ALLAH tır dedikleri için ateşe atılmak ,istenen islam diyarlarındaki müslüman kardeşlerimizi analım,gazze'yi-ırak'ı-afganistan'ı-somali'yi- patani'yi-kurdistan'ı-etiyopya'yı ve daha bir çok mazlum mustazaf halkların ateşe atılmak istenişine karşı çıkıp kurban olma bilincini oralarda ne anlama geldiğini muhasebe edelim,2008 türkiyesinde bir müslümanın,kavurma bayramı ile kurban bayramı arasındaki ince  ayrıntıyı görmek istediğinde göz ardı edemeyeceği korkunç gerçekleridir bunlar, ki eğer gerçekten adayış gibi bir derdi varsa....

konuyu tartışmaya açtığınız için teşekür ederim.

selam ile.