İzdiham'daki tarihi anket sonuçlandı!

  • 0 Cevap
  • 1816 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı serender

  • *
  • 4812
  • Dosdoğru ol!
İzdiham'daki tarihi anket sonuçlandı!
« : 30 Mart 2011, 01:29:03 ÖS 13 »
Bir önceki ankette sorduğumuz “tas_tarik@hotmail.com kimin msn adresidir?” oylaması sonuçlandı. İşte sonuçlar ve kim kimdir?
 
 
 
 
 
 
 
Hakan Has Hacip: Türk kevgirciliğini başlatan insandır Hakan Has Hacip. 1902 yılında Yozgat’ın en kötü köyünde doğmuştur. Hâlâ ölmemiştir.
 
İlkokul o yıllarda olmadığı için 75 yaşında Ankara’nın Çin Çin Mahallesi’nde bir ilkokula kaydını yaptırmak istemiş, bağış parası vermediği için kaydı maalesef yapılamamıştır.
 
Cahil kalmamak için verdiği mücadeleye 75 yaşında başlayan Hakan Has Hacip, bir ara kamyonculuğa merak sarsa da kamyonculuğun kültürel ve sanatsal bir etkinlik olmadığını anlayarak vazo yapımına girişmiştir.
 
 
 
Yaptığı vazolarda eksik çimento kullandığı için Tarım Bakanlığı memurları tarafından dayak yiyen Hacip, o günden beri kendine gelememiştir.
 
 
 
Son olarak kendisi Çorum Alacahöyük’te sözleşmeli işçi olarak kazı çalışmalarında vazife almıştır. Hiçbir zaman doğru cevap olamamıştır.
 
 
 
 
 
Hakan Muhip Dranas: Şam kökenli Türk. 1655 yılında Şam’ın en arka ama en arka mahallesinde doğan Hakan Muhip Dranas, çamur at izi kalsın felsefesini ilk başlatan Türk olarak googleda yerini almıştır.

 
 
Medrese eğitimini sürekli yarıda bırakan Hakan Muhip Dranas, yazları mevsimlik karpuz taşımacılığı kışları ise kahvelerde okey oynayanların masasına gizlice oturmacılık yaparak hayatını idame ettirmiştir.
 
H. M. Dranas hayatı boyunca 7 kez nişanlanmış hiçbirinde evlenememiştir. Nişanlılarının istediği bilezikleri asla almak istememesi ve “ne gerek var aşkım” vecizesi ile tarihe adını bir kez daha yazdırmıştır.
 
Mezarı belirsiz insanlardan birisidir H. M. Dranas. Doğru cevap değildir ve asla olamayacaktır.
 
 
 
Hakan Faik Abasıyanık: Nerede doğduğu bilinmemektedir. Hayatta hiçbirşey yapmayarak zebanilerin dikkatini çekmiş ender insanlardan biridir. Doğru cevap değildir.
 
 
 
Hakkındaki tek bilgi, cami avlularında bulunan kuş yuvalarındaki yumurtları alıp satmaya çalışmasıdır. Dönemin şeyhülislamı Bilal Adıgüzel tarafından 8 kez idam cezasına çarptırılmış, her seferinde saraydan bağışlanmıştır. Dönem padişahı tarafından her defasında beş altın ve beş deynek ödül ve cezasına çarptırılmıştır.
 
 
 
Son nefesinde şehadet getirmeden önce “Ekslibris alanda yaptıklarımı elbet bir gün anlayacaksınız”  dediği kulaktan kulağa günümüze kadar gelmiştir.
 
 
 
Mezarı Küba’dadır.
 
 
 
 
 
Tarık Taş: 1300′lü yıllarda yaşamış,  Anadolu Selçukluları’ndan Abbas Efendi’nin oğludur. Ortada fol ile yumurta ve de tavuk yok iken ve de horoz yok iken Kirmanlılara bugünkü kameraya benzer bir alet icat ederek ihracatla iştigal etmiştir.
 
 
 
Çocukluğu zenginlik içinde geçen Tarık Taş  ilk ücretsiz kısa film gösterimi düzenleyen Türk olarak tarihe mal olmuştur. Annesinin bahçeye kuruması için astığı beyaz çarşafı çalarak ilk hırsızlık eylemini 5 yaşında gerçekleştiren Taş, kısa film gösterimlerinden kazandığı para ile Tuğrul ve Çağrı Bey’in dikkatini çekmiş ve başkent Konya’ya çağrılarak azarlanmıştır.
 
 
 
Özellikle Alaeddin Keykubat tarafından yaptığı her hareketi dikkatlice takip ettirilen bu enteresan tarihi kişiliğin daha küçük yaşlarda edindiği usulsüz servetin kaynağı hâlâ belli değildir. Sadece kısa film gösterimlerinden bu kadar para kazanamadığı, belediye başkanı olduğu Konya’nın Meram İlçesi’nde halkı ve belediyeyi sömürdüğü belgelerde yer almaktadır.
 
 
 
Tarık Taş’ın iki taş plağı, üç albümü ve dört el yazısı kitabı Konya müzelerinde sergilenmektedir. “Nasıl Çaldım Sessizce, Siz Uyuyordunuz” adlı kitabı dönemin bestseller kitaplarından biri olmuştur.  Yakışıklılığı ile Bizans kızlarının yüreğini hoplatan Taş’ın ölmediği rivayet ediliyor.
 
 
 
 
 
Beyazıt Bestami: Sarıyer Börekçisi Azmi Bey’in yedinci karısından dünyaya gelmiştir. Azmi Bey’in on iki kızından sonra olan ilk oğlu olan Beyazıt Bestami, asker kaçağı olduğu için sürekli komşuları tarafından horlanarak sonunda intihar etmiştir.
 
 
 
Ama ölmemiştir. Dokuz canlı olduğu söylenen Beyazıt Bestami’nin ney ile olan ilgisi bir gün uygunsuz kişilerin arkasında çaldığı ve ortaya çıktığı için son bulmuştur.
 
 
 
Babasının dükkânından çaldığı paralarla beş kez estetik ameliyat olsa da yine de çirkinlik kompleksinden kurtulamamıştır. En çok kıskandığı arkadaşı Ekrem’in başına vurduğu toprak yüzünden yıllarca hapiste yatmış ve orada can sıkıntısından ilk msn adresini alan Türk olarak kayıtlara geçmiştir.
 
 
 
tas_tarik@hotmail.com msn adresi Beyazıt Bestami’nindir. İlk Türk msn adresi olarak kayıtlara geçmiş, fakat burnundan gelmiştir. Listesinde 8.000 kişi olduğu bilinen Beyazıt Bestami en fazla msn arkadaşı olan Sarıyerli olarak da hala rekorunu elinde bulundurmaktadır.
 
 
 
Doğru cevap Beyazıt Bestami’dir ama yarışmayı Tarık Taş ile Hakan Has Hacip kazanmıştır.
 
 
 
 
 
İzdiham


Ve merakla yeni anketin sonuçlarını bekliyoruz.. ( -dayanamayıp yine- "evet" dedim)
'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8