insan -kader-cehennem-dua

• 34 Cevap
  • 15328 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5150
    • depo
Ynt: insan -kader-cehennem-dua
« Yanıtla #15 : 06 Ağustos 2008, 01:31:16 ÖÖ 01 »
Alıntı
bikün
İnsan belirsiz gelecekten korkar...
eğer Allah benim cehenneme gidip gitmeyeceğimi biliyorsa ve O'nun ilmi değişmez ise kaçınılmaz sonum belli olduğuna göre cehennemden neden korkalım...

...
ayrıca geleceğin belli olmasıda dua yapmayı sebepsiz kılar benim cehenneme gideceğim kesin ise dua etmenin anlamı kalmıyor ve hiçbir şey değiştirmiyor anlamını yitiriyor..bu nasıl bir çelişkidir....

allah bildiği için cehenneme gitmiyorsunuz; cehenneme gideceğiniz için allah biliyor. bu farkı farkettiğiniz zaman sorunlar çözülecektir inşallah.....

evet şu an benim cennete mi cehenneme gideceğim belli ve allah biliyor. ama cehenneme mi cennete mi gideceğimi ben bilmiyorum. bu bilgisizlik noktasında eğer hayır yolunu seçersem cennete giderim. yok şerr yolunu seçersem cehenneme giderim.

somut ve yalın örnekleri severim.

misal elinize bir bardak alın. bunu yere atıp kırma gücünüz var. ya da elinizde tutup sağlam muhafaza etme gücünüz.
allah sizin hangisini yapacağınızı biliyor, ama kontrol sizde ister atarsınız ister tutarsınız.  sizin ne yapacağınızı allahın bilmesine kader ve bu yapacağınız eylemin gerçekleşmesine kaza denilir. benim basit beynimin olayı çözümlemesi budur.

külli irade cüz'i irade ayırımına girmiyorum. o konunun detaylandırılmasıdır. sırası gelirse giren olur inşallah...

Alıntı
bikün
ayrıca Allah'a kulluk cehennem korkusu ile yapılınca değersizse ve bunun sonucunda ibadetlerden haz alınmasını engelliyor ise ancak ve ancak Allah'ı anlamak bu hazzı hissetmekle başlıyorsa Allah neden bu engeli koymuştur evet engel diyorum çünkü cehennem korkusu rızanın önünü kesen engeldir...

hedef sonuç ilişkisini ayırt etmeliyiz bu noktada;
hedefimiz allahın rızasını kazanmaktır. sonuç ise cennettir.
hedefi umursamazsan hele hedefe düşmanlık yaparsan sonucun da hüsrandır(cehennem).

allahın rızasını ummadan cennete kapak atma niyeti ders çalışmadan kopya ile okuldan mezun olmayı düşünen öğrenci misalidir ki allah kül yutmazdır tabiri caiz ise.

saygılarımla...

« Yanıtla #16 : 06 Ağustos 2008, 02:10:51 ÖÖ 02 »
BİKÜNÜN DAHA BAŞKA SORULARI VARSA CEVABLAYALIM. AMA HİÇBİRİNE İNANDIM VEYA İKNA OLDUM CEVABI YAZMADI.

SANIRIM CEVAB VERMEDİĞİNE GÖRE YAZDIKLARIMIZIN DOĞRULUĞUNU KABULLENMİŞTİR

*

Çevrimdışı ozanca

• *
  • 4676
« Yanıtla #17 : 06 Ağustos 2008, 11:08:39 ÖÖ 11 »
Hocam benimde sorularım var kabul edermisin ....

Bize verilen bu İrade sadece bu dünyalıkmı ?
Cennette veya cehennemde  iradem olacakmı ?

Neden imtihan bu dünyada gerçekleşiyorda ...
Ödül veya ceza ahirete erteleniyor ...
Neden iki farklı dünya tasavvurumuz var ...

Selamlar ..
Not font kurbaa

*

Çevrimdışı esen

• 925
  • "lalüebkem"
« Yanıtla #18 : 06 Ağustos 2008, 07:55:29 ÖS 19 »
hocam benimde sorularım var kabul ederseniz
şimdi bi hastalığa yakalandığımızda,yada başımıza bi musibet geldiğinde bu günahlarımıza kefaretmidir
(doğru yazdım umarım)
eğer öyleyse başka sorularımda olacak..
ayrıca umarım sorduğum sorunun yeri buradır..
cici sözlerine karşılık çıkarıp masalarına koyacağımız bir din taşımıyoruz yüreğimizde

« Yanıtla #19 : 06 Ağustos 2008, 08:14:44 ÖS 20 »
Alıntı
OZANCA

BİLDİĞİMİZ KADAR AÇIKLAYALIM İNŞ KURAN AYETLERİNE UYGUN OLARAK DA

İrade yalnız bu dünya için verilmememiş ki, tabii ki hem cennete ve hem de cehennemde iradeniz olacaktır.

Bunu nasıl anlıyoruz? Çeşitli kuran ayetlerinde insanların iradesi ile ahirette konuştuklarından anlıyoruz

DEVAMI VAR

« Yanıtla #20 : 06 Ağustos 2008, 08:25:43 ÖS 20 »
Alıntı
Neden imtihan bu dünyada gerçekleşiyorda ...
Ödül veya ceza ahirete erteleniyor ...

BU SORUYA VEREBİLECEĞİM EN İYİ CEVAB ALLAH ÖYLE İSTEDİĞİ İÇİN OLACAKTIR.

İsteseydi cennet ve cehennemi ayrı ayrı yaratmaz sevabı ve cezayı da bu dünyada verirdi.

Yalnız şu var mükafat ve ceza da ebedi olacaktır. O halde sonlu bir dünyada değil sonsuz yurt olan cennet ve cehennemede ceza ve mükafatın verileceği yer daha uygun olacaktır.

Biz muminler Allahın emri ve isteği üzerine bizden bu dünya değil sonsuzluk yurdu ahiret yurdunu kazanmamız istenmiştir. O bakımdan orası tarif edilmiştir. tüm özellikleri ile ..

İşte, farklı 2 dünya tasavvurumuz buradan kaynaklanmaktadır

« Yanıtla #21 : 06 Ağustos 2008, 08:49:51 ÖS 20 »
Alıntı
Esen
şimdi bi hastalığa yakalandığımızda,yada başımıza bi musibet geldiğinde bu günahlarımıza kefaretmidir

İnsanlara dert, bela, musibet birkaç bakımdan gelir

Belaların gelmesine sebep günah işlemektir. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:

Size gelen musibet, işlediğiniz (günahlar) yüzündendir. (Şura 30)

Sana gelen kötülük, kendindendir, günahların yüzündendir. (Nisa 79)

Bir millet, kendini bozmadıkça, Allah onların hallerini değiştirmez. (Rad 11
)

Eğer bu musibetler günahlar karşılığı olarak veriliyorsa cezasını çektiği için günahlarına keffaret olmaktadır. Artık ahirette bu günahhtan sorumlu olmazsınız .

Ama dikkat !  Bu bela ve musibetlere sabır göstermenize bağlıdır. Eğer sabretmez, isyanda bulunursanız ahirette size katlanarak gelir.

Bir de şu var sormamışsınız ama sormanızı tahmin ediyorum. Musibetlerin büyükleri peygamberlere ve yakın kullara verilmiştir. Bir hz eyyübü anın ve bir de peygamberimizin çektiği sıkıntıları anın.

Bir de şu var. Musibet her zaman günahkarlara gelmez masumlara da gelir. Buradaki amaç imtihandır

Bir bela, bir musibetten çekininiz ki, geldiği vakit yalnız zalimlere mahsus kalmayıp masumları da yakar ( Enfal-25 ayeti )

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5150
    • depo
« Yanıtla #22 : 07 Ağustos 2008, 01:45:06 ÖÖ 01 »
Alıntı
ozanca

irade ahirette de olacaktır ama kıyametin, ahiretin ve hesap günün dehşetini gördükten sonra irademizi allahın yolunun dışında kullanmak aklımızdan bile geçmez diye düşünüyorum...

Alıntı
ozanca
Neden imtihan bu dünyada gerçekleşiyorda ...Ödül veya ceza ahirete erteleniyor ...

sınav bitmeden sınav sonuçları okunmaz öyle değil mi.
belki sınav süresi içinde daha çok soru cevaplayacağız ya da yanlış yaptığımız soruyu tekrar gözden geçirdiğimizde yanlışı görüp düzelteceğiz. şu anda öss misali sınavdayız. sınav bitiş zili (ölüm) çaldığında sınav kağıdı (amel defteri) elimizden alınır (istisnalar hariç)ve sınav sonuçları okunmak üzere ana merkezde toparlanır...vs..vs teşbihde hata olmasın....

ve şu ayetlere dikkat;

hicr 34-40

Allah, "Öyleyse çık oradan, çünkü sen kovuldun. Şüphesiz hesap gününe kadar lânet senin üzerinedir" dedi.
İblis: "Rabbim! Öyle ise onların tekrar diriltilecekleri güne kadar bana mühlet ver" dedi.
Allah da, "O halde sen vakti (yalnızca benim tarafımdan) bilinen güne (kıyamete) kadar mühlet verilenlerdensin" dedi.
İblis, "Rabbim! Beni azdırmana karşılık, andolsun ki yeryüzünde kötülükleri onlara güzel göstereceğim, içlerinde ihlâsa erdirilmiş kulların hariç, onların hepsini azdıracağım" dedi.

enbiya 111
Ve [bana gelince, Hesap Günü'ndeki] bu [gecikmenin] sizin için bir sınama mı, yoksa bir süreye kadar [merhameten yapılmış] bir erteleme mi olduğunu ben bilemem.”

Alıntı
esen
(doğru yazdım umarım)eğer öyleyse başka sorularımda olacak..ayrıca umarım sorduğum sorunun yeri buradır..

kefaretten ziyade imtihandır...
alttaki ayetlere dikkat :

enbiya 35

Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak hayır ile de şer ile de deniyoruz. Ancak bize döndürüleceksiniz.

müminun 30
Şüphesiz bu olayda ibretler vardır. Biz gerçekten (kullarımızı) imtihan ederiz.

ankebut 2
İnsanlar, "İnandık" demekle imtihan edilmeden bırakılacaklarını mı zannederler.

şura 30
Başınıza gelen herhangi bir musibet, kendi ellerinizle işledikleriniz yüzündendir. (Bununla beraber) Allah çoğunu affeder.

sorular abdulhamit abiye idi ama bende nacizane katılımda bulunmak istedim. araya girdi isem özür dilerim. saygılarımla...

*

Çevrimdışı esen

• 925
  • "lalüebkem"
« Yanıtla #23 : 07 Ağustos 2008, 02:15:27 ÖÖ 02 »
sayın abdulhamit ve max cevaplar için çok teşekkür ederim..
ayrıca max araya girdiğin için aayrıca teşekkür ediyorum
şimdi musibetlerin imtihan olduğu konusunu anladım..
ama ben mesela hayatımda herşey yolunda gidiyorsa üzülüyorum sıkıntılanıyorum
nasıl anlatsam yani devre dışı kalmışım gibi hissederım hep
şimdi sayın abdulhamıt sonda verdiği ayetle açıklamış ama bu durum normalmidir diye sormak isterım
yani gerçekten hayatında herşey yolunda güllük gülistanlık olan insanlar hiç imtihana tabi tutulmayanlar var mıdır ve bu onlar için iyi bişi midir ...
her zamanki gibi ifade özürlü olduğum için umarım anlatabilmişimdir diyorum...
cici sözlerine karşılık çıkarıp masalarına koyacağımız bir din taşımıyoruz yüreğimizde

« Yanıtla #24 : 07 Ağustos 2008, 02:33:06 ÖÖ 02 »
Alıntı
şimdi musibetlerin imtihan olduğu konusunu anladım..

Değerli kardeşim dediğim gibi musibetler hem bir imtihan ve hem de yaptıklarımıza karşılık ( Ellerimizin kazandığı günahlara karşılık gelir) . Zaten verdiğimiz ayetlerde bunun apaçık böyle olduğu görülüyor

Diğer sorularınıza da cevab vereceğim

« Yanıtla #25 : 07 Ağustos 2008, 02:42:37 ÖÖ 02 »
Alıntı
ama ben mesela hayatımda herşey yolunda gidiyorsa üzülüyorum sıkıntılanıyorum

Hayret ya ! Sizin sıkıntılarınız da normal sıkıntı değilmiş anormal bir sıkıntı !

Herkes işlerinin yolunda gitmesi için dua ederken , sizin herşey yolunda iken sıkıntıya kapılmanız şaşırtıcı. Yanlız özür dilerim bir dert bir bela bir musibet mi istiyorsunuz ! O dert o musibet size geldiğinde rahatlıyacak mısınız ?

Herhalde anlatmak istediğinizi anlatamadınız . Ama anladım sizi bakın ne diyorsunuz

Alıntı
yani gerçekten hayatında herşey yolunda güllük gülistanlık olan insanlar hiç imtihana tabi tutulmayanlar var mıdır ve bu onlar için iyi bişi midir

Cevablayacağım

*

Çevrimdışı esen

• 925
  • "lalüebkem"
« Yanıtla #26 : 07 Ağustos 2008, 02:56:30 ÖÖ 02 »
sayın abdulhamit hayır diyorum tabikii
yani musibet istemiyorum ama sıkıntılarımın benim hayatımda birşeylerin yolunda gitmediğinin ,günah işlediğimin göstergesi yada sizin dediğiniz gibi günahlarıma kefaret oldugu için istiyorum diyeyim
aslında ifade edebileceğim cümleleri yazmak istemiyorum zira günaha girmekten korkuyorum
ifade etmekte zorlanıyorum allah beni affetsin rabbim sürekli bizimle ama bu sıkıntı durumlarında sanki özel ilgi gibi gelıyor bana..
dikkat et günah işledin ,bu imtihan sana kendine çekidüzen ver diye gibi geliyor o bakımdan dedım...
düşünsenize hayatta istediğiniz herşey var ,herşey yolunda ama insanoğluyuz ve günah işliyoruz ne yazıkkki işte bu durum sanki saf dışı bırakılmışım gibi geliyor oysa verilen imtihan sebepleri benim uyarılmama sebep değil mii
inşallah bu defa anlatabılmış hayretlerinizi silebilmişimdir...

« Yanıtla #27 : 07 Ağustos 2008, 03:01:25 ÖÖ 03 »
Şimdi bu ayetleri vereyim ve tekrar sorunuza döneceğim

BAKARA 155- Muhakkak ki, sizi biraz korku, biraz açlık, biraz mal, cari ve ürün eksiltmesi ile deneriz. Sabredenleri müjdele.

156- Ki onların başlarına bir musibet geldiğinde; "Biz Allah için varız ve yine O'na döneceğiz" derler

153- Ey müminler, sabırla ve namazla Allah'tan yardım isteyin. Hiç şüphesiz Allah, sabredenler ile beraberdir.Ancak sabredenlere mükafaatları hesabsız ödenecektir'' (Zümer,10
)

Yine müslümanların başına gelen her türlü sıkıntı ve musibetlerin, hatalarının keffareti olacağı Hz. Peygamberin şu sözüyle ifade edilmiştir:

"Mümine isabet eden her hastalık, yorgunluk, üzüntü ve keder mutlaka günahlarına kefaret olur."Bu konuyu Sevgili Peygamberimizin bir başka hadisi ile noktalayalım: "Ne acaiptir müminin işi! Gerçekten onun her işi hayırdır. Bu hal, müminden başka hiçbir kimse için böyle değildir. Eğer ona sevinç verici bir şey isabet ederse şükreder. Bu da kendisi için bir hayır olur. Eğer ona zarar ve ziyan verecek bir şey isabet ederse sabreder, bu da kendisi için hayır olur

« Yanıtla #28 : 07 Ağustos 2008, 03:28:20 ÖÖ 03 »
Alıntı
yani gerçekten hayatında herşey yolunda güllük gülistanlık olan insanlar hiç imtihana tabi tutulmayanlar var mıdır ve bu onlar için iyi bişi midir

Enbiya 35
Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak hayır ile de şer ile de deniyoruz. Ancak bize döndürüleceksiniz.

Mülk 2 : O, amel (davranış ve eylem) bakımından hanginizin daha iyi (ve güzel) olacağını denemek için ölümü ve hayatı yarattı…’’

Ayetlere dikkatli bakınız lütfen imtihan hem hayır ve hem de şer ile olabiliyor. Bu nedenle İmtihan olmayan insan hiç yoktur. Ama bazıları hayırla, bazıları şer ile , bazıları hem şer ve hem hayırla MUTLAKA DENENİYORLAR.

SORU: Hz Eyyüp peygamber ne ile nasıl denenmişti ? Musibetlere sabır ve hamd ile demeyecek miyiz ! Peki Ya Süleyman peygamber

SORU: Sizce Hz Süleyman peygamber ne ile nasıl denenmişti ? En çok Hayırlarla denenmemiş miydi ki Ona verilen rahatlık, hayırlar ve imkanlar şimdiye kadar hiçbir insana nasip olamamıştır.  Evet bu verilen hayırlar da deneme amaçlıdır. İşte asıl amaç Allah Teala’nın razı olacağı şekilde şükreden kullardan olabilmek.

İŞTE AYETLER

“... Şunu bilin ki Nuh çok şükreden bir kul idi.” (İsra/3)

*Hz. Süleymanın yanında kendisine kitap bilgisi verilmiş bulunan zat Yemen Kraliçesi Belkıs’ın tahtını, taht uzak bir mesafede olmasına rağmen, tahtı göz yumup açana kadar getirince Hz. Süleyman benlikten uzak, İMTİHAN EDİLDİĞİNİ UNUTMAYARAK VARLIK İÇİNDE DE Allah Teala’ya karşı kullukta kusur edilmeyeceğini göstererek şu sözleri söylediğini Allah Teala haber veriyor:

“Bu, dedi, şükür mü edeceğim, yoksa nankörlük mü edeceğim, diye beni sınamak üzere Rabbimin lütfundandır...” (Neml/40)

“Eğer siz iman eder ve şükredersiniz, Allah size neden azap etsin! Allah şükre karşılık veren ve herşeyi bilendir.” (Nisa/147

O halde hayatında herşey yolunda güllük gülistanlık olan insanlar da Allahın verdiği rahatlıkla ,nimetlerle, hayırlarla deneniyorlar ki, Bence bu hayırla deneme, şer ile denemeden daha zor bir denemedir ve çoğu kez insanın şımarmasına ve kibrine ve hatta Allahı unutmasına sebeb olur. ve bilhassa hamd ve şükür edilmiyorsa, verilen bu nimetlere hakkıyla (ibadetlerle) karşılık verilmiyorsa onun verilecek hesabı daha azim olur.

AYETE BAKIN

TEKASÜR-8: Sonra o gün size verilmiş olan her nimetten sorguya çekileceksiniz.

EVET ALLAHIN SANA VERDİĞİ BU NİMETLERE KARŞILIK SEN NE YAPTIN ? HAKKIYLA NİMET BORCUNUN KARŞILIĞINI NASIL ÖDEDİN. RABBİNİN VERDİĞİNDEN SEN DE BAŞKALARINA VERDİN Mİ, NE KADAR ŞÜKRETTİN NE KADAR HAMD ETTİN. EVET HEPSİ BUNLAR AYET GEREĞİ SORULACAK

“Eğer şükrederseniz elbette nimetimi artıracağım...” (İbrahim/7)

DİKKAT ! YAŞAM TARZLARI GÜLLÜK GÜLİSTANLIK OLAN KİMSELER DE MUHAKKAK BİR MUSİBET İLE DE DENENECEKLERDİR. NEDEN MUHAKAK DEMİŞİM. BAKARA 155 ÖYLE DEDİĞİ İÇİN

BAKARA 155- Muhakkak ki, sizi biraz korku, biraz açlık, biraz mal, cari ve ürün eksiltmesi ile deneriz. Sabredenleri müjdele.

BAKARA 214- Acaba sizden öncekilerin başlarına gelenlerin benzeri sizin de başınıza gelmeksizin, kolayca Cennet'e gireceğinizi mi sandınız? Onlar öylesine ağır sıkıntılara ve zorluklara uğradılar, öylesine sarsıldılar ki, ..........

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5150
    • depo
« Yanıtla #29 : 07 Ağustos 2008, 12:39:32 ÖS 12 »

TEKASÜR-8: Sonra o gün size verilmiş olan her nimetten sorguya çekileceksiniz.

allah kimisine mal verir öyle imtihan eder, kimisine de fakirlik verir öyle imtihan eder.
fakirin imtihanı sabır imtihanıdır
zenginin imtihanı şükür imtihanıdır

lakin bana göre zenginin imtihanı daha ağırdır ki zira eğer allahın ona verdiği bunca nimeti allah yolunda ve ihtiyacı olanlar uğrunda harcamaz, muhtaç ile paylaşmaz ise o mal o kişiye ahirette hesabı sorulacak bir mal olur.

bu nedenle maddi olarak refah içinde yaşayan insanlar kendilerini rahatta zannetseler bile esas kaygılanması gereken onlardır ki allahın verdiği bu nimetleri sdaece nefisleri için mi tüketiyorlar yoksa ihtiyaç sahiplerine ve allah yolunda infak edebiliyorlarmı.

bu nedenle MADDİ açıdan rahatlığı rahatlık yada imtihansızlık olarak algılamamalıyız, tam tersi büyük bir sorumluluktur.

ayrıca müminin derdi yoktur diye bir husus da düşünemiyorum zira;

MÜMİN ALLAHIN DİNİ İLE DERTLENMİŞ İNSANDIR.

yani onun yegane derdi tasası allahın dinini yaşama yaşatma mücadelesidir.

sözün özü abla şükür imtihanındasın ve deniz feneri derneğinin sloganını hatırladım bu noktada

ŞÜKRETMEK PAYLAŞMAKTIR.......