Hard diskteki veriyi tamamen siliyor

  • 0 Cevap
  • 2318 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hard diskteki veriyi tamamen siliyor
« : 05 Nisan 2008, 09:48:36 ÖÖ 09 »
Hard diski, veriler geri getirilemeyecek şekilde silen makine üretildi

 Alman HSM firması tarafından geliştirilen ve bilgisayar hard diskinde yer alan bilgileri "tamamen" silen "Dijital İmha Makinesi-Digital Sheredder" Türkiye'de 15-16 bin avro fiyattan pazara sunuldu.

HSM Üst Yöneticisi (CEO) Dietmar Dengler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, HSM'nin gizlilik içeren belgelere yönelik evrak imha makineleri ürettiğini, ayrıca çevre teknolojisi bölümünde de geri dönüştürülebilme potansiyeli olan herhangi bir ürünün balyalamasını yaptıklarını anlattı.

Bilgilerin hard disklerde de depolandığını, kendi konseptlerine uygun olarak dijital ortamdaki bilgilerin güvenli bir şekilde imhası üzerine çalıştıklarını belirten Dengler, şunları kaydetti:

"Bugün hard diskleri imha etmek için çeşitli yazılımlar kullanılıyor. Fakat bu yazılımlar gerekli teknoloji ve yatırım yapıldığı zaman geri çağrılabilmekte... Bizim ürünümüz kesinlikle bugünkü teknolojiyle geri dönüştürülemeyecek şekilde disk üzerindeki bilgileri yok ediyor. Geliştirdiğimiz makine bunu da çeşitli yazılım kombinasyonları ve kendine has olan algoritmasıyla sağlıyor. Biz de bilgiyi güvenli şekilde imha etme pozisyonumuzu tescil etmiş oluyoruz. Bilgiler silindikten sonra formatlanan hard disk yeniden kullanılabiliyor.''

Ürünün geliştirilmesinde ABD'li ortaklarıyla çalıştıklarını, hedef kitlerinin ise büyük firmalar ve devlet kurumları olduğunu belirten Dengler, ürünün Türkiye'deki satış fiyatının ise 15-16 bin avro dolaylarında olacağını bildirdi.
"Kaideyi Bozmayan (O) istisna..BENİM..!"