yılbaşı kültürü ve müslümanlar

• 27 Cevap
  • 62631 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5167
    • depo
yılbaşı kültürü ve müslümanlar
« : 28 Aralık 2007, 06:09:05 ÖÖ 06 »
malum bir seneyi daha bitirdik ve yeni bir yılın başlamasına birkaç gün kaldı.
bu hafta gündemimizde müslümanların batıdan etkilenerek sünnet edindikleri yılbaşı kutlamaları konusu üzerine düşüneceğiz inşallah.

başlangıç olarak şu güzel makaleyi sizlere sunuyorum, saygılarımla

YILBAŞI VE BİZ

Hz. İsa(as)'ın doğumunu esas alan, Miladi yeni yıla girişin ilk gecesine yılbaşı diyorlar. Hıristiyanlarca Hz. İsa(as)'ın doğum tarihi, 25 Aralık olarak kutlanmaktadır.

Pagan çağında avlanan hayvanlar, Amanor (Ermeni mitolojisinde Yeni-yıl Tanrısı) onuruna çam ağaçlarına asılırmış.Noel günü, çam ağaçlarına çeşitli şeyler asılarak yapılan tören, Pagan geleneğinden geçmiştir. "Ağaç Tapımı" yapılan bölgelerde çam ağacına tapılmıştır.

Noel baba, Hıristiyanlarca Noel gecesi çocuklara armağanlar dağıttığına inanılan mistik kişiliktir.[İnanç Sözlüğü-O. Hançerlioğlu, ilgili madde, bkz.]

Hıristiyanlar, Noel'ini bayram olarak kutlamaktalar. Ne yazık ki, bizim ilerici, aydın geçinen (Atila İlhan'ın deyimiyle Türk aydını yoktur) bu pagan kültürünü Türklere çağdaş bir şey gibi kabul ettirmek için, her türlü çalışma yapılmakta, adeta gizli, gönüllü Hıristiyanlık propagandası yapılmaktadır. Her vesileyle İslam'a saldıranlar, bu yılbaşı kutlamalarını masum gibi göstererek kutsamaktalar. Sanki masumane bir olaydır. Bütün günahlar, günahkârlar için masumane, sıradan şeylerdir. Şeytanın başarısı günahın kendinde değil, işlenmesindedir.

Yılbaşı kutlamalarına baktıkça, sömürünün beyinleri nasıl istila ettiğini görüyoruz. İstilanın beyinleri kontrol eden provoke, yönlendirme ve yönetme işlevselliğini anlıyoruz.

Size ait olmayan sizde ise, emanetçisiniz demektir. Emanete bizim diyor ve sahipleniyorsanız, hırsız ve arsızsınız demektir.

Rasulullah(sav) buyurdular ki:
"Men teşebbehe bikavmin fehuve minhüm."-" Kim ki bir kavme benzerse o, ondandır."
Benzemeyin, bizi benzetmek isteyenlere! Sizi İslam'ın özünden koparmak isteyenlere benzemeyin ve kutlamayın bunları..Allahü Teala buyuruyor:"…siz onların dinlerine dönmedikçe, onlar(Hıristiyan ve Yahudiler) sizden asla razı olmazlar."Haberiniz olsun!

Seninle, senin bayramında, bayram yapmayanın, bayramında nedir bu şenlik! Keşke o kadar masum olsa bütün duygular. A.Dilipak Bey'in sık kullandığı gibi,"Cehennem yolları iyi niyet taşlarıyla döşelidir."

İ.B.B Başkanı, yılbaşı kutlamasını kaldırdı diye, adamı defe koyup çalacak, kartel medyası.
Yapılan iş ne kadar doğru olursa olsun, İslami hassasiyet ihtimali varsa, saldırılar futursuzca ortaya dökülüyor.

En büyük propaganda aracı medyayı güzel kullanıyorlar, bizler bunu daha idrak etmekte geç kaldık. Değerlerimizi yıpratmak için, her şeyi mubah görmekteler.

Noel baba, armağanlarla kutsamaya geliyor, teslisin ifadesi, boynunda ki haçla. Çocuklarımızı Küçükten alıştırıp, onlardanlaştırıyorlar. Ana sınıflarında, Yılbaşı hazırlıkları hızla sürüyor. Minicik Müslüman evlatlarımıza Noel şapkaları (Huni şeklinde ve kırmızı) hazırlanıp, süslemeler ve hediyeler hazırlatılmakta ve Milli Eğitim Bakanlığı ise, buna dur dememektedir. Haçlı misyonerleri dışarıda değil, içimizde ararsak, daha doğru olur.

Ey Hilal'in ve Yıldız'ın nazlı süsü, Ey ezanları taşıyan Minarelerin, Ey Mabetlerin beklediği inanmış gönüllerin "ilay-ı Kelimetullah" hadimi milletim, özünden kopartılırken, sessiz misin hala. Tepki koymak (İtiraz) en tabi hakkındır. Sana reva görülene, iman nurunu gösterip, aydınlat karanlık yılbaşı rezaletlerini. Çocuklarımıza anlatalım ve bildirelim ki, bu bizden bir şey değil. Bizden olmayan ve bize dayatılan bir kültür emperyalizmidir.

'Ecdad-ı Şüheda'nın kemiklerine dökülen haçlı kusmuğu, gençlerin imani inkıtalarından biridir. Masumiyetiyle imani katlin, günahları önemsemeyişin ifadesidir, yılbaşları.

Kaldırmayın kadehleri, açmayın şişeleri, patlatmayın iman coğrafyanızı, ar gelsin yüzünüze.
İman, şike ve şakaya gelmez. Benzediklerinizle haşre hazırsanız, buyurun, yılbaşı sizin..

"Allah buyuruyor: "O, Amellerinizin hangisinin daha güzel olduğunu sınamak ve tesbit etmek için, ölümü ve hayatı yarattı."[Mülk Suresi 2. Ayet]

Yazan: Hasan Ahmet Evliyaoğlu

*

Çevrimdışı esen

• 925
  • "lalüebkem"
Ynt: yılbaşı kültürü ve müslümanlar
« Yanıtla #1 : 28 Aralık 2007, 07:03:41 ÖS 19 »
hasan abinin her zamanki gibi güzel bi yazısı max teşekkürler
işlerini çok iyi biliyolar yavaş yavaş kaleyi içten fethetme stili ve başarıyorlarda
tüm sokaklar, mağaza vitrinleri ,çocuklarda şimdiden okuldaki yılbaşı çekilişi heyecanı ..saymakla bitmez yaniii
yine tv.lerde iğrenç kutlama görüntüleri,bide arkasına eğlenmekten bitkin düşmüş gerizekalılar için tatil....
üfff canım sıkıldı devam etmiycem >:(
islamı aziz edelim küfrüde zelil inşallah...
cici sözlerine karşılık çıkarıp masalarına koyacağımız bir din taşımıyoruz yüreğimizde

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4811
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #2 : 29 Aralık 2007, 12:43:31 ÖÖ 00 »
başkasını taklit etme, illede ona benzeme, ne tür şaklabanlık olursa olsun hemde...
bu psikolojinin nedeni nedir acaba

yok yok bu normal bir ruh hali değil kesinlikle...bi yerlerde arıza var...

inamıyorum yaa
hayır hiç kimse bana bu psikolojinin altında kendini küçük görme-yetersiz bulma olduğunu söylemesin...sakın..

üç kıtada hüküm süren ataların olsun ve sen gel daha millet bile olmamış dünya litaratüründe bu yerden bitme kişiliksiz milleti örnek al

Allahım aklımı koru
'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8

*

Çevrimdışı Aysegul

• *
  • 3127
    • Yine Ayrılık.. Yine Ayrılık...
« Yanıtla #3 : 29 Aralık 2007, 02:52:05 ÖS 14 »
örnek almaya alıştırılmışız.. bu kadar.
nasıl? çeşitli yayınlar ile.

Alıntı
En büyük propaganda aracı medyayı güzel kullanıyorlar, bizler bunu daha idrak etmekte geç kaldık. Değerlerimizi yıpratmak için, her şeyi mubah görmekteler.

yazıda da geçiyor.

Şuan okuduğum bir kitaptan alıntı yapmak istiyorum:
Alıntı
Geniş kitlelere ulaşan yani doğruları yayma imkânına sahip olan televizyon ve internet iletişimine çok ehemmiyet veriyorum. Bugün için büyük ölçüde bir masaldır ya da sanallar aleminde yolumuzu şaşırtıyorlar ama bir gün belki de, o kanallar gerçek çözümler insana ulaştırılacak ve yeni bir toplumun mayalanması çok çabuk ve kolay olacak.
Ümit Meriç
İçimdeki Cennete Yolculuk

"Dünyaya her yeni gelen nesil bir barbarlar ordusudur. Bu küçük barbarların eğitilmesi lâzım..."
Le Play'in çok sevdiği bir sözü olarak bahsediyor kitabında Ümit Meriç.

Bizim eğitilmelerine seyirci kalmamız yılbaşı kültürünü bizden saymamıza, benimsememize neden olu(yo)r.

Okul zamanlarımda yılbaşı çekilişleri gibi aktiviteler arasında yer almıştım. Buna benzer kutlamalar. Uykusuz kalmalarda yarışlar, ailenden kutlamalara zorlama gibi uzantılara bile neden olmuştu. Hatırlıyorum. Hala içimde heyecanını ara ara hissedebiliyorum. Çıkıyor.
Ama yok ediyorum (çıktığı gibi) Elhamdulillah :)

Bilmem anlatabildim mi?

*

Çevrimdışı Aysegul

• *
  • 3127
Yılbaşı Kutlamaları İslâm'a Aykırı
« Yanıtla #4 : 29 Aralık 2007, 03:02:39 ÖS 15 »
Yılbaşı Kutlamaları İslâm'a Aykırı

Kemal Gümüş/İstanbul

İstanbul Müftülüğü 2007 yılının son Cumasında camileri tıklım tıklım dolduran yüz binlerce vatandaşa yılbaşı kutlamalarının İslâm'da yerinin olmadığını ve Müslümanların bunlardan uzak durması gerektiği uyarısı yaptı.

İstanbul'un bütün camilerinde okunan Cuma hutbesinde, yüz binlerce Müslümana Peygamber Efendimiz'in müminleri, toplumda ahlâkî çöküntüye neden olabilecek, birlik ve beraberliği bozacak başka milletlerin örf ve adetlerini benimsemekten sakındırdığı hatırlatıldı.

"İnsanların meşruiyet ölçüleri içinde eğlenmeleri tabiî ve insanî bir ihtiyaçtır; dinimiz açısından bunda bir sakınca yoktur" denilen hutbede günümüzde kutlanan birtakım günlerin İslâm'da yerinin olmadığı vurgulandı ve insanların körü körüne bunlara sarılmaması gerektiği kaydedildi.

Vakit

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4811
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #5 : 29 Aralık 2007, 06:59:30 ÖS 18 »
anlattın ayşegülüM

Eyvallah...

örnek almak zaten insanın fıtratında da var bu yüzdendir ki kuran rasulu tanıtırken "en güzel örnek" ibaresini kullanıyor..

benim anlayamadığım, itiraz ettiğim, hatta isyan ettiğim şey;
birileri kendi kültürsüz kültürünü bize dikte etmeye uğraşırken ve bunu da başarmışken, biz neden bizim kültürümüzü tanıtmaya karşı bu kadar isteksiz ve tembeliz??
'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8

*

Çevrimdışı batın

• 600
« Yanıtla #6 : 29 Aralık 2007, 07:22:10 ÖS 19 »
Yılbaşında rezil sahne istemiyoruz     

Yeşilay Genel Başkanı Mustafa Necati Özfatura, ''Toplumun huzurunu kaçıran rezilane sahneler bu yılbaşında yaşanmamalıdır. Bunun için gereken önlemler alınmalıdır'' dedi.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Mustafa Necati Özfatura, ''Toplumun huzurunu kaçıran rezilane sahneler bu yılbaşında yaşanmamalıdır. Bunun için gereken önlemler alınmalıdır'' dedi. Özfatura, yaklaşan yılbaşı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, alkol tüketiminin had safhaya ulaştığı yılbaşlarında kazaların çoğaldığını, aile içi ilişkilerinin zedelendiğini, televizyon ekranlarında ve sokaklarda insanların haysiyetine zarar verecek sahnelerin yaşandığını savundu. ''Milli, manevi değerlerine sahip, Türk ahlak ve aile yapısına uygun bir yılbaşı'' temennisinde bulunan Özfatura, ''Toplumun huzurunu kaçıran rezilane sahneler bu yılbaşında yaşanmamalıdır. Bunun için gereken önlemler alınmalıdır'' dedi.

Resmi mercilerin ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Özfatura, şunları kaydetti: ''Ancak biz sarhoş olup sokaklara düşenlerin toplanıp evlerine bırakılmasını yanlış buluyoruz. Çılgınlar gibi içip sokaklarda, yollarda, meydanlarda, meyhane önlerinde sızmak ve kamu hizmeti beklemek yanlıştır. Bizim vergilerimizle yollardan sarhoşlar toplanmamalıdır. İçen evinde içsin, kimseyi rahatsız etmesin.'' Özfaura, insanların trafik canavarına alkol yüzünden kurban gitmesinin artık önüne geçilmesi gereğine de işaret etti.

-TAKSİM'DEKİ GÖSTERİLERİN İPTAL EDİLMESİ-

Taksim'deki kutlamaların iptal edilmesi kararını desteklediğini kaydeden Özfatura, ''Her belediye bu denli duyarlı olmalıdır. Kutlamaların iptali milletimiz için hayırlı olmuştur. Hatırlarsanız geçtiğimiz yıllarda yılbaşında Taksim kutlamalarında tacize uğrayan kızlarımız olmuş, kutlama rezaletleri yaşanmıştı'' dedi.

Sigaranın zararlı alışkanlıkların, biranın ise alkolizmin giriş kapısı olduğunu vurgulayan Özfatura, ''Bunların da ilk defa alındığı zaman ve mekanlar ise belirli önem atfedilen vakitlerdir. Ödül törenleri, yılbaşı geceleri, iş yeri kutlamaları, mezuniyet törenleri, doğum günü partileri gibi. Bu tür özel gün ve gecelerde ilk defa 'Bir kereden bir şey olmaz' diye başlanan yolculuk, kötü bir şekilde devam ediyor ve nice canlara mal oluyor'' görüşünü dile getirdi.

Kaynak:AA

*

Çevrimdışı bbetull

• bbetull
  • *
  • 1591
« Yanıtla #7 : 29 Aralık 2007, 07:38:05 ÖS 19 »
Arkadaşlar temelde sorun sizce nedir?

Yeni bir yıla güzel girmek adına,içinde olunulan yılın son gününü eğlenerek mutlu geçirme çabasımı( ki bu meşru eğlence dairesinde olabilir mi?)

Yoksa yılbaşı kutlaması başlığı altında işlenen haramlar mı?Toplumun bilincine yerleştirlmeye çalışılan bozuk inançlar,haram kültürü mü?

Müslüman için yeni bir yıla girilen günü farklı görmek olabilir mi?

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4811
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #8 : 30 Aralık 2007, 04:19:57 ÖÖ 04 »
bence sorun bu günü eğlenceyle geçirmek.
çünkü buna gerek yok. çünkü bu kültür bize ait değil.
BEN NEDEN BAŞKASINI ÖRNEK ALAYIM örnek alacağım kişi-toplum-millet-uygarlık her neyse benden iyi olmalı onu benimsemiş olmalıyım ve o örnek alacağım şey bana bişeyler katmalı bu soruların cevabını doğru olarak bana verebilirmisiniz.

benim için yılbaşı nedir.
aski takvimin bitmesi ile geçen bir yılımın muhasebesini tutmam ..
ve yeni başlamasıyla önümde ki yılı nasıl geçirmek istediğimin planını yapmak demektir.

yılbaşı benim için budur sadece

« Yanıtla #9 : 31 Aralık 2007, 09:10:33 ÖS 21 »
Peygamberimizin “Bir topluma benzeyen ondandır" hadisini unutarak yapılan
başka toplumların kültürünü alıp evlerine çam ağacı koyan veyahutta bu kültürün bir parçası olan süs eşyalarını dükkanlarında satan, mağazalarını süsleyen, tüm bunları yaparken de müslümanım diye kendini tanımlayan insanları hiç anlamıyorum.

bir alıntı
Peyami Safa'ya göre yılbaşı

“Şu yılbaşı gecelerinin manasını bir türlü anlamıyorum. Sevinecek ne var? Evvelâ her şey tersine: Küre-i arz ve insan bir yaş daha ihtiyarlıyor, kâinat bir yıl daha eskiyor, buna, 'yeni sene' diyorlar. Herkes ölüme bir yıl daha yaklaşıyor, buna seviniyorlar. Hayatın bir parçasını kaybetmek hoş bir şeymiş gibi, hep birbirlerini tebrik ediyorlar. Mümin ve muttakî bir insan için yılbaşı gecesi sefahat gecesidir. Gayrimeşru eğlentiler her gece ve her an için haramdır. İslâm dininde eğlenmek haram değildir. Fakat nezih eğlencelerin birçok şekil ve imkânları vardır. Eğlenmek için mutlaka zil zurna sarhoş olmak ve cinsî arzuların tatminine gayrimeşru çareler aramak şart değildir.” Peyami Safa, Yılbaşı Geceleri, Tercüman, 26 Kasım 1959

ŞeN DüNYa iÇiNDe SeN
DüNYa iÇiNDe BiR aVuç ŞeN DünYaYDıN SEN

*

Çevrimdışı GeDa

• *
  • 32
  • Var sin im demek isterdim ama yok su num.....
« Yanıtla #10 : 31 Aralık 2007, 10:14:50 ÖS 22 »
Yilnasi kutalmak bizim dinimizde olmayan hiristiyanlarin kutsal gunlerinden bir tanesidir..
Noel Yortusunu Hıristiyan alemiyle birlikte kutlamak da büyük günahlardan biridir.
Neden hiristiyanlarin kutsal gunlerini onlarla bereber kutlayalim , hic gordunuz mu kurban yada ramazan bayraminda bizlerle bereber bayram kutlayan hristiyan yahudi yada baska dinlere ait insanlari..
Kendimize gelelim ey muslumanlar...
selam ile

Her Seyde Tek Imza Ya Hay.....

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4811
  • Dosdoğru ol!
Yaşam performansınızı değerlendirdiniz mi? /Uğur Tandoğan
« Yanıtla #11 : 02 Ocak 2008, 01:59:50 ÖÖ 01 »

yazmayı planladığım yılbaşı yazısının benzerini daha toplu bir şekilde dünya gazetesinde buldum

buyrunuz..

YÖNETİCİNİN NOT DEFTERİ / Uğur Tandoğan

Yalnız iş performansı mı değerlendirilmeli?

Bu aylar işletmelerde performans değerlendirme aylarıdır. Çalışanların geçen dönemdeki, performansları ölçülür, değerlendirilir; gelecek döneme ait hedefler konulur. Performans değerlendirme konusunda dayanağımız da şu önemli gerçektir: Ölçülmeyen şey, geliştirilemez. Gerçekten de ne yaptığımızı, ne yapmadığımızı bileceğiz ki, ona göre önlemlerimizi alalım ve gelecek sefere daha iyi olalım.

Çalışanın iş performansı için kullanılan değerlendirme modeli aslında tüm yaşama uygulanmalıdır. Ve bu değerlendirmeyi en az dört boyutta yapmalıyız diye düşünüyorum.

Birinci boyut-fiziksel sağlık

Birinci değerlendireceğiniz boyut sağlık olmalıdır. Kanuni "Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi/ Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi" diyerek bunu çok veciz biçimde dile getirmiştir. Bu boyutun çok iyi analiz edilmesi ve değerlendirilmesi gerekir.

Geçen yılı gözden geçirin ve bir bilançosunu çıkarın. Muhasebe hesaplarının o meşhur T'sini çizin. Sağ tarafa sağlığınızı bozan eylemleri yazın. Düşünün bakalım geçen yıl sağlık cephesinde neler oldu? Hangi hastalıkları geçirdiniz? Sağlığınızı bozacak neler yaptınız ve yapmaktasınız? Örneğin, sigara içiyor musunuz? İçiyorsanız, bunu yazın. Siz içmiyorsunuz ama sigara içilen ortamlarda bulunuyor musunuz. Bunu da yazınız. Hangi sağlıksız yiyecekleri yiyorsunuz? Hangi hızlı yiyecek (fast food) lokantalarında sağlığınızı hızla tüketiyorsunuz? Bunu da yazınız. İlle de her gece şişenin dibini bulmak şart mı? Karaciğerinize bu kadar yüklendiğiniz günlerin sayısını da yazınız.

Şimdi de T'nin sol tarafına sağlığınız için yaptığınız olumlu şeyleri yazın. Örneğin, genel sağlık kontrolünden geçtiniz mi? Geçen yıl kendinize ne kadar zaman ayırdınız? Ne kadar spor yaptınız? Sağlığınızı geliştirecek neler yaptınız?

Yeni yılda yapılması gereken, solda yazdığınız olumluları tekrarlamak ve sayısını artırmaktır. Sağda yazdığınız olumsuzları da ortadan kaldırmaktır. Bu konuda dürüst olmalısınız. Bakalım "Benim sigara bağımlılığım yok, istersem bırakırım" kandırmacasına daha ne kadar devam edeceksiniz ?

İkinci boyut-Ruhsal sağlık

Geçen yılı değerlendirirken sizi çok üzmüş ve sevindirmiş olayları düşünün. Yine bu olayları çizeceğiniz T'nin iki tarafına yazın. Bu da, duygu dünyanızın muhasebesidir. Nelere üzüldünüz? Bunları yazınız. Ama bunların her birisini iyi analiz ediniz. Bu kritik olayları sizin kontrolünüzde olan ve olmayan olaylar olarak sınıflamakta yarar vardır. Kontrolünüzde olmayan olaylara karşı tavsiye edeceğimiz, sabırdır. Ama kontrolünüzde olan olaylar için üzülmemek sizin elinizdedir.

Bu ölümlü dünyada bir bakmışsınız, sizi en çok üzen şeyler insan ilişkilerinde yaşanmış. İnsan ilişkilerinde üzülmemenin en sağlam yolu, karşı taraftan beklentilerinizi düşük tutmaktır. Gereğinde beklentilerinizde, Ziya Osman Saba'nın "Yetişir" şiirindeki o muazzam mütevaziliğe erişebilmelisiniz. "Beni hatırladıkça,/ Arasıra gönlümü al/Sokakta görünce gülümse" ve "Taze doldurulmuş sürahiden/ Bir bardak su ver/Yetişir" diyebilmelisiniz. Bu durumda hep güzel sürprizlerle karşılaşır, hep mutlu olursunuz.

Üçüncü boyut-Beşeri sermaye

Bu gelişen dünyada elinizdeki beşeri sermayenin her geçen saniye hızla tükendiğinin farkında mısınız? Şimdi geçen yılın muhasebesini yapın. Geçen yıl da bir önceki yılın karbon kopyası mı oldu? Geçen yılda beşeri sermayenizi geliştirecek ne yaptınız? Bilgi dağarcığınıza neler kattınız? Hangi becerinizi geliştirdiniz? Hangi değişik deneyimi yaşadınız? Kendisinden yeni bir şey öğreneceğiniz, yaşamınıza faklı boyut katabilecek, sizden farklı, yeni kaç kişiyi tanıdınız?

Gelecek yıla bakarken kendinize yapacağınız yatırımları düşünün. Yeni neleri öğreneceksiniz? Örneğin, İngilizce elde bir, şimdi yeni bir dil daha öğrenmeliyim diyebilecek misiniz? Yeni hangi yerleri görmeyi planlıyorsunuz?

Dördüncü boyut-İş yaşamı

Eğer bir profesyonelseniz iş yaşamındaki performansınızı şirketiniz sistemi içinde değerlendirirler. Ama asıl önemli olan, sizin öz değerlendirmenizdir. Elinizi vicdanınıza koyup sorunuz kendi kendinize. Geçen yılki performansınızı beğeniyor musunuz? Neleri doğru yaptınız, neleri yapmadınız? Hangi kararları yanlış aldınız? Neden yanlış aldınız?

Gelecek yılda ne yapacaksınız? Olaylar mı sizi yönlendirecek? Şarkıdaki gibi, rüzgardaki toz gibi (Dust in the wind) mi olacaksınız? Yoksa siz mi olayları yönlendireceksiniz?

Sonuç

Yeni yıla başlarken yaşam performansımızı değerlendirmelisiniz. Sağlık dolu, mutlu, başarılı, dumansız bir yıl dileğiyle sevgilerimi sunarım.

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5167
    • depo
« Yanıtla #12 : 02 Ocak 2008, 03:06:15 ÖÖ 03 »

Taksim'de Aşağılık Görüntüler

Taksim Meydanı yılbaşı gecesi yine sapıklığa sahne oldu. Yanında erkek arkadaşları olan turist kızlar 50 kişilik grubun saldırısına uğradı. İşte fotoğraflar

Yılbaşı gecesi Taksim Meydanı'nda utanç verici olay. Yanlarında erkek arkadaşları olan turist kızları taciz eden 50 kişilik grup objektiflere böyle yakalandı.

Taksim meydanı'nda erkek arkadaşlarıyla birlikte yürüyen turistler, yaklaşık 15 kişilik grupla birlikte yürüyüşlerine devam etti. Erkek arkadaşları ve yanındaki grupla birlikte eğlenerek yürüyen 4 kadın turistin gecesi bir süre sonra kabusa dönüştü. Yürüyüş sırasında yaklaşık 15 kişilik olan erkek grubu yaklaşık 50 kişiye ulaştı. Kadınları çembere alan erkekler, kadın turistlere el ve sözle taciz etmeye başladı.

Olanlar üzerine şaşkına dönen kadın turistler yanındaki erkek arkadaşlarıyla birlikte kapalı bir mekana sığındı. Kapalı mekanın önünde beklemeye başlayan çocukların çoğunlukta olduğu grup, polisin sözlü müdahalesiyle dağıtılmak istendi. Polisin müdahalesinin ardından kafeteryanın önünden çekilen grup üyelerinin bekleyişi devam etti. Kapının önünün boşalmasını fırsat bilen kadın turistler kendilerini dışarı attı.

Turistlerin dışarı çıkmasıyla birlikte yaklaşık 50 kişilik erkek grubu, turistleri taciz etmek için takibe devam etti. Turistlerin yürüyüşü sırasında grupta bulunan bazı kişilerin bayan turistleri elle ve sözlü tacizde bulundukları gözlendi. Bayan turistler, kendilerini takip eden erkek ordusundan kurtulmak için taksiye binmek istedi.

Taksinin çevresini saran kalabalık grup, taksinin hareket etmesine engel oldu. Uzun süre taksinin çevresinde bekleyen grup, zaman zaman kapıyı açarak sözlü tacizlerde bulundu. Taksinin etrafından uzaklaşmayan gruba polis ekipleri sözlü müdahale etti. Polis ekiplerinin 'dağılın' uyarını dikkate alan şahıslar, bir süre sonra ortadan kayboldu.

arkadaşlar resimleri buraya taşımak istemedim. tahmin edebiliyorsunuzdur. ama edemem diyorsanız  google da "Taksim'de Aşağılık Görüntüler" yazarsanız görürsünüz. ya da bir ana haber seyretmeniz yeterli.

diyecek çok sözüm var. sinirlerim  oynadı sakinleşip öyle konuşayım yoksa hiç hoş konuşmayacağım...

*

Çevrimdışı Aysegul

• *
  • 3127
« Yanıtla #13 : 02 Ocak 2008, 04:07:58 ÖÖ 04 »
ana haber kaynakları bunları yayınlamak için özellikle uğraşıyor sanırım.
her sene aynı şey..
bütün gün evdeyim.. izlemedim izlemedim. tam geçerken bir gördüm... anlatılan haberi.
insanın hakketen sinir kat sayısı artıyor..
aynı mekan, aynı zaman, aynı olay, artarak rezilleşiyor...

*

Çevrimdışı Aysegul

• *
  • 3127
« Yanıtla #14 : 02 Ocak 2008, 04:26:21 ÖÖ 04 »
Arkadaşlar temelde sorun sizce nedir?

Yeni bir yıla güzel girmek adına,içinde olunulan yılın son gününü eğlenerek mutlu geçirme çabasımı( ki bu meşru eğlence dairesinde olabilir mi?)

Yoksa yılbaşı kutlaması başlığı altında işlenen haramlar mı?Toplumun bilincine yerleştirlmeye çalışılan bozuk inançlar,haram kültürü mü?

Betül ben gerçekten bu soruları düşündüm. Ama cevaplayamadım. Cahillik işte...

Alıntı

Yukarıda yaşanıp, güzelce tv aracılığı ile izleyenlere aktarılıp ta, sindirilmeye çalışılan da bu idi. Artarak kötüleştiği de ortada.

Bunun için alternatif organizasyonlar oluşturmuşlar.
Böyle bir ortama davet de edildim, ama gitmedim mi, gidemedim mi bilmiyorum?

şimdi

Alıntı

ben görebilirim diye düşündüm.

Alıntı

:) olamaz sanki... zira ben uyudum. şimdi bir inanışa göre ben uykulu bir yıl mı geçireceğim  ;D