Öğrenci Affı

• 45 Cevap
  • 26147 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı LaEdri

• *
  • 1004
    • Blog'um
"BANA GELECEĞİMİ GERİ VERİN, SUÇUM NEYDİ BENİM"
« Yanıtla #30 : 29 Kasım 2007, 08:03:56 ÖS 20 »
BANA GELECEĞİMİ GERİ VERİN..! SUÇUM NEYDİ BENİM.?

DENİZ ÖZGÜR

Ankara'ya toplanıp gelmiş bir grup genç, bu günlerde, Yüksel Caddesi-Sakarya Caddesi-Bakanlıklar-T.B.M.M arasında koşuşturup duruyor. Ve daha fazla ne yapabiliriz? Basına nasıl ulaşırız? Kimi bulsak, kime derdimizi anlatsak diye bir kişiye fazladan seslerini duyurma çabasıyla telaş içinde çalışıyor.

Neden mi? Öğrenci Affı için..

Bir çoğu Ankara dışından gelmiş. Ve hepsinin ayrı bir hikayesi var aslında. Hani af isteyen öğrenciye ilk yapıştırılan etiket "tembelliktir" ya nedense.. Meltem'den dinlediklerimi toparlayanca görüyorum ki önyargıdan uzaklaşınca durum biraz farklı. İstisnalar kaideyi bozmaz elbet. Af bekleyen 800 bin öğrenci var deniliyor. Elbette 800 bin öğrencinin içinde tembellikten ilişiği kesilenlerde vardır. Hatta belki çoğunluğu da oluşturuyor olabilirler. O kadar derin araştırmalarım ve istatistik verilerim yok elimde. Ama gördüğüm şu ki af çıkarılması için çabalayan öğrenciler içinde tembeller yok, sanırım onlar aynı tembellikle sadece bekliyor. Bekleyip, görelim belki çıkar, belki bu kez biter mantığıyla.. Diğerleri ise çabalıyor. Ankara'da ulaşabilecekleri her yere ulaşmaya çalışarak.

Meltem'den dinliyorum hikayesini; Yatay geçişle ( yatay geçiş için belli bir ortalamayı yakalayacak başarıda olmanız gerekir, yani tembellik kaldırmaz bir durumdur hatırlatayım ) memleketine aldırmış kaydını. Memleketine döndüğünde beklemediği süprizler karşılamış O'nu, babasının iflasını öğrenmiş ilk önce.. Sonrasında kayıt için gerekli harç parasını bile yatırmakta zorlandığı zamanları olmuş. "Kaydın son günü diyor. Öğleden sonra saat 13 civarı, yürüyorum caddelerde ama ne yapacağımı bilmiyorum, para bekliyorum ayarlamaya çalışıyor bizimkiler, yetişemezsem yapacak birşey yok bir yandan ağlıyor, bir yandan yürüyorum. Neyse telefon çalıyor bulunmuş para, koşarak yetiştiriyorum kaydımı".. O dönem maddi anlamda kurtarmış kendini Meltem ve ondan sonra ki dönemlerde de birşekilde bu hep böyle seyretmiş.. Tabi psikolojisi de derslerini etkilemeye başlamış. Uzamış okul, yinede son senesinde artık.. son sınıf öğrenci olarak son hamlede bitiririm derken, farklı bir şey getirip koymuş hayat önüne.. Hayat'ın getirdiği en kötü süprizlerden biri olmuş onun için. Annesine kanser teşhisi koyulmuş Meltem'in.. Birden ölüme meydan okuyuş başlamış yaşamının içinde...Annesi ile de tanıştım, kızına destek olmak için uğraşıyor hastaneden arta kalan zamanlarında, hayata şen kahkahalarıyla devam ediyor, gördüğüm en güzel insanlardan biri. Ve en büyük dileği bu aralar Meltem'in okuluna döndüğünü görebilmek.. Evet Meltem yatay geçişle sağladığı başarıyı, karşılaştığı kötü süprizlerle başarısızlıkla sonuçlandırmış biri.. Ama sanırım tembel demek fazla acımasızca.. Gülerek devam ediyor Meltem.. "Deniz Abla, bugün standa bir teyze yaklaştı, önce bir uzandı ne yaptığımızı anlamaya çalıştı sonra da kaldırdı ellerini tembeller sizi diye bağıra bağıra konuşmaya başladı. Anne- babalarımız bizi ne zor şartlarda okutuyormuş, biz bir okulu bile bitiremiyormuşuz. Aslında "teyze annem için istiyorum dönmeyi, bir an önce çıksın af diye çabalamam bundan" demek istedim ama sustum diyor..

Evet özetle; Meltem'in hikayesi bu.. Bunun gibi çok hayat ve çok hikaye var aralarında. Masrafları karşılayamadığı için maddi nedenlerle ilişiği kesilenler, sevdiklerinin kaybıyla yaşadıkları buhranları ve yaşanan travmaları kaldırmakta zorlananlar ve bunun sonucu ardı sıra gelen başarısızlıklar. Sağlık problemleri nedeni ile okuldan ayrı kalmak zorunda kalanlar...Sistemin azizliğine uğrayanlar.. Ve daha bir çok neden..

Af için çabalayan öğrencilerin kurduğu internet sitesine göz atıyorum. Bir başlık çarpıyor gözüme "BANA GELECEĞİMİ GERİ VERİN, SUÇUM NEYDİ BENİM" yazıyor.. Aslında bu cümle herşeyi anlatmaya yetiyor..

Bu ülkede ne aflar çıkmıştır.. Çıkarılmıştır. Adam öldürmekten hapse giren afla çıkıp öldürmeye kaldığı yerden devam eden....Ve afla çıktığı yere aynı suçla dönen... Hatırlar mısın genç bir öğretmene tecavüz eden ve öldürüp bırakan, yine afla çıkandı, günlece genç öğretmenin annesinin feryadları yansımıştı ekrana..

Şimdi bu gençlere bakarken bir kez daha düşünüyorum ben..

Af kimin için olmalı?

Ve okuduğum cümleyi, çığlığa dönüştürüyor beynim;

"BANA GELECEĞİMİ GERİ VERİN, SUÇUM NEYDİ BENİM"

25.11.2007/Spot Haber

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4811
  • Dosdoğru ol!
Ynt: Öğrenci Affı
« Yanıtla #31 : 30 Kasım 2007, 07:51:22 ÖS 19 »
Arkadaşlar öğrenci affı konusunda çok ciddi gelişmeler var.Ancak bu affın çıkması için hep birlikte hareket etmek zorundayız.Özellikle herkes kendi şehrindeki ilbaşkanlarına, milletvekillerine ulaşıp durumunu anlatsın ve biran önce üniversite öğrenci affı çıkması gerektiğini vurgulasın.Bu cuma akşamı saat 21:OO de haber7 tv de canlı yayında üniversite öğrenci affı konuşulacak.

Arkadaşlar hasan kardeşimiz bir yıl evvel öğrenci affı için çalışmaya başlayan bir öğrencimiz evli ve kamuda çalışıyor olması onu vazgeçirtmedi ve hızla bu yasanın çıkması için çalışıyor..
hakkın alınması ve bu öğrencilerimizin daha yararlı bir konumda olabilmeleri için herkes lütfen elinden geleni yapsın dedim vee:
Ak Parti Rize İl Başkanı Sayın Yılmaz Katmer Beyle görüştüm
Kendisine gelecek hayali olmayan bu kardeşlerimizin önlerini açma konusunda hayır adına destek istedim (zaten tanışmıştık daha önce) ve bana;
- pazartesi gününe kadar mutlaka bir dilekçe yazıp bana getir ve yazdığınız dilekçeyi önümüzde ki cuma günü Sayın Başbakanın eline vereceğim sözünü verdi
Yılmaz abi sözünü tutzr..
evet arkadaşlar lütfen sizde yapabileceklerinizi düşünün ve yapın ki sorumluluk alalım

'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5167
    • depo
« Yanıtla #32 : 01 Aralık 2007, 02:22:02 ÖÖ 02 »
aklıma bi soru takıldı;

hadi başörtülüleri öğrenci olarak okullara aldılar.
ve bu kardeşler mezun oldu.

eee devlet başörtülüyü memur yapar mı ?
özel sektör (cemaatçisi) bile başörtülü almıyor; nerede istihdam olanağı sağlanacak ?

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4811
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #33 : 01 Aralık 2007, 02:26:24 ÖÖ 02 »
Kendi adıma söylüyorum bu desteği başörtülüler var diye vermiyorum hilful fudul kapsamında değerlendiriyorum. başörtülüler olmasada hatta tümden sol görüşlülerin başlattığı bir HAK ARAMA eylemi de olsa destek verirdim.
görev olarak görüyorum...
Başörtülülerin Meryem gibi Hacer gibi sistemin içinde bir çözüme razı olmamalarını temenni ederim..
'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4811
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #34 : 24 Aralık 2007, 06:15:59 ÖS 18 »
800 bin öğrenci af için beklemede

Üniversite ve liseden çeşitli nedenlerle ilişiği kesilen öğrenciler harekete geçti. Yeniden okullarına dönebilmek için imza kampanyası başlatan öğrenciler TBMM yolunda.
24 Aralık 2007 02:42
Yazı boyutunu büyütmek için               

Yeni eğitim öğretim yılının açılışına günler kala 'af tasarısı'nın bir an önce Meclis'in gündemine taşınmasını bekleyen 670 bini üniversiteli yaklaşık 800 bin öğrenci, imza kampanyası başlattı. Kurdukları 'www.af2007.com' adlı sitenin ardından, imza kampanyasını başlatan öğrenciler ilk olarak Ankara'da stand kurdu. Gerekli izinler alındıktan sonra İstanbul'da da iki hafta boyunca stand kuracaklarını belirten grup, imzaları Meclis'e götürecek. Ankara'da sistemli bir şekilde çalışma yürüten öğrenciler, çalışmanın İstanbul ayağına da hız verdi.

1 MİLYON İMZA HEDEFİ

Sivil toplum örgütü gibi çalışarak kamuoyu oluşturmaya çalışan ve kurdukları siteye yaklaşık 1 milyon ziyaretçi toplayan okullarıyla ilişiği kesilen öğrenciler, okul sıralarına geri dönmek için gün sayıyorlar. Eğitim haklarının ikinci kez kendilerine geri verileceğinden emin olduklarını belirten öğrenciler, okumayan kesimden de destek gördüğünü anlattılar. Grup, toplumda öğrenci affı çıkması için talebin her geçen gün arttığına dikkat çekti.

Öğrenciler, "Eğitim sendikalarından ve hükümetten aldığımız destekle yeni öğretim yılında okullarımıza geri döneceğimizi umuyoruz" diye konuştular.

SON AF ONLARI KAPSAMADI

Öğrenci affı kapsamında en son 2005 yılı Mart ayında yasal düzenleme yapıldı. Ancak bu düzenleme, 2004-2005 yılını içine almadı ve 2006-2007 yılında okuldan atılan yada bir nedenden dolayı ayrılan öğrencileri de kapsamadı. '2005 affı' ile ilgili mahkemeye başvuran bazı öğrenciler, mahkeme kararıyla okullarına geri döndü. Bu arada eski öğrencilerin bir diğer isteği de okullarına 'ön sınavsız' olarak geri dönmek istemeleri.

Bu sizin hakkınız

Kültür ve Turizm Bakanı olmadan önce geçtiğimiz ay Ak Parti İstanbul İl Merkezi'nde af isteyen öğrenci temsilcileriyle bir araya gelen Ertuğrul Günay, olumlu mesajlar vermişti. Günay, "Siz öğreniminize devam etme hakkı istiyorsunuz, bu sizin tabii hakkınız. Haklı mücadelenizde sizin yanınızdayız. Meclise girersek bu konuda size yardımcı olacağımıza dair söz veriyorum" demişti.

Sitelerine destek mailleri yağdı

Af isteyen 800 bin öğrencinin çalışmalarına destek veren siteler de bulunuyor. Okullarıyla ilişiği kesilen öğrencilerin sesini yaptıkları dizi haberlerle duyurmaya çalışan "www.istanbulcikmazi.com" da bu sitelerin başında geliyor.

Genel Yayın Yönetmenliğini Mustafa Bakacak, Haber Müdürlüğünü de Fatma Seçkin'in yürüttüğü haber sitesine, af haberlerinin ardından mail yağmış. Site kendilerine gelen bu mailleri de öğrenci yorumları şeklinde yayınlıyor. Mustafa Bakacak, "Af isteyen öğrenciler arasında harcını ödeyemeyenler, ailevi nedenlerle okuluna devam edemeyenler, hatta kardeşinin okuyabilmesi için çalışmak zorunda olan, kardeşinin Tıp Fakültesi'ni bitirerek doktor olması için kendini feda edenler bile var. Hepsinin tek istediği kendilerine yeni bir sınav hakkı verilmesi" dedi.

Yenişafak

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4811
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #35 : 14 Ocak 2008, 05:08:32 ÖS 17 »
 Üniversitelilerin 'af talepleri' çözülmeli mi? 
 Yaklaşık 800 bin kişi tarafından beklenen öğrenci affı konusunda Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) topu Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) atarken, YÖK de konunun bakanlık ve TBMM'yi ilgilendirdiğini savunuyor. Peki üniversitelilerin 'af talepleri' çözülmeli mi? 

görüşlerinizi zaman gazetesinin okur formunda da paylaşınız

http://www.zaman.com.tr/okurforum.do?method=forum&no=636485

Ynt: Öğrenci Affı www.af2008.org
« Yanıtla #36 : 15 Şubat 2008, 12:30:07 ÖS 12 »
www.af2008.org Üniversite öğrenci affı mücadelemize yeni alanımıza taşındık.Eski sitemizin hacklenmesinden ve daha büyük alanı olduğu için www.af2008.org adresinde devam ediyoruz.

BASINDA  ÇIKAN ENSONHABERLER

http://www.haber10.com/haber/112527/

http://www.bugun.com.tr/haber_detay.asp?haberID=15886

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4811
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #37 : 29 Mayıs 2008, 05:09:08 ÖS 17 »
AF2008.ORG ÜYELERİ ANKARA'DA TOPLANIYOR!

15 Mayıstan itibaren toplanmaya başladık sayımızın artmasını bekliyoruz!

Son Şans için hepimiz Ankara'da olmalıyız!

ayrıntılar için lütfen http://af2008.org/Default.aspx

*

Çevrimdışı ozanca

• *
  • 4676
« Yanıtla #38 : 29 Mayıs 2008, 05:32:06 ÖS 17 »
Sahi bu konuda bir Hüküm varmı ?
Hükmünüzün -eyleminizin - kaynagı nedir ?
Selam versekmikine :)
Not font kurbaa

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4811
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #39 : 29 Mayıs 2008, 05:51:22 ÖS 17 »
baştan itibaren takip ettiyseniz bunu konuştuk sanırım.
aleykum selam

*

Çevrimdışı ozanca

• *
  • 4676
« Yanıtla #40 : 29 Mayıs 2008, 06:17:14 ÖS 18 »
Özür dilerim o zaman ...
Tekrar oldu sorum ...
Tekrar hayatımın vazgecilmezi ... :)
Selamlar ...
Not font kurbaa

« Yanıtla #41 : 10 Eylül 2008, 11:00:01 ÖS 23 »
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, hazırlıkları tamamlanan öğrenci affının 2005 yılı ve sonrasını kapsadığını belirterek, “Öğrenci affı yolda. Şimdi ben bunu yakında Başbakanlığa göndereceğim. Tabi Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek. Orda, hakim olan düşünce nedir bilmiyorum, ama tabi ki çeşitli çevreler, ‘şu tarihe kadar da olsun’, ‘şu da dahil olsun’, ‘Kıbrıslı öğrenciler de dahil olsun’ diyecekler” dedi. Gaziantep’te bazı medya kuruluşlarının Ankara temsilcileri ve eğitim muhabirleri ile bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik öğrenci affı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan affın kapsamının 2005 yılı ve sonrasını kapsadığını belirterek, “”Af yolda. Benim hazırladığım öğrenci affı 2005’ten itibaren bu yana olanı kapsıyor. Şimdi ben bunu yakında Başbakanlığa göndereceğim. Tabi Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek. Orda, hakim olan düşünce nedir bilmiyorum, ama tabi ki çeşitli çevreler, ‘şu tarihe kadar da olsun’, ‘şu da dahil olsun’, ‘Kıbrıslı öğrenciler de dahil olsun’ diyecekler. Normalde biz Kıbrıslı öğrenciler için af çıkaramayız. Ama Kıbrıs’ta okuyan Türk öğrenciler için arkadaşlara dedim bir bakın yasal altyapısına. Bütün bunlar göz önünde bulundurulacak” dedi. Türkiye’de af bekleyen 600 bin öğrenci olduğunu ifade eden Çelik, bunların 440 bin kadarının ise açık öğretim fakültesinden ilişiği kesilen gençler olduğunu bildirdi.  (anka)

« Yanıtla #42 : 10 Eylül 2008, 11:00:36 ÖS 23 »
hatırlarsanız öğrenci affının yökün kurulduğu tarihten bu güne kadar olan zamanı kapsamasını istediler
en azından 99-2008 yıllarını kapsamalıydı
yani .......değil,ebem.......tı.
affı bekleyen başörtüsü mağduru ablalarım; iftarda aç karnına bir bardak soğuk su iyi gider....

*

Çevrimdışı sülfile

• 394
  • حركة المقاومة الاسلامية
« Yanıtla #43 : 26 Eylül 2008, 06:21:48 ÖS 18 »
Ne affı ya, sanki suçlu varmış gibi ne çirkin cümle >:(
Onlar velevki affetti peki siz onları affedecekmisiniz, başlarını yesin afları.
Af için bile seni kronik muhalif yapan kimselerden onay beklemekte neyin nesi.
Neresinden tutsan elinde kalacak bir mevzu, ay ben iyiki okumamışım sırf olasılıklarda bile sinirlerim zıpladı.
Ya kalkın direnin cemaat çocuklar ölmesin, yada susun saklayın korkuları çocuklar görmesin!!!

Öğrenci Affı Tasarısı Kabul Edildi!
« Yanıtla #44 : 15 Ekim 2008, 05:41:56 ÖS 17 »
TBMM Milli Eğitim Komisyonunda, öğrenci affını düzenleyen kanun tasarısı, 1995 yılına kadar kapsamı genişletilerek kabul edildi. 1995 yılından bu yana okuldan ilişiği kesilen öğrencileri kapsayan bu aftan başörtülü öğrenciler yararlanamıyor.

Tasarının ayrıntıları şöyle:

Tasarıya göre, affın başlangıç tarihi, 28 Haziran 2000'den 7 Haziran 1995'e çekildi. 1980 yılından sonra çıkarılan aflardan hiç yararlanmayanlar da kanun kapsamı içinde değerlendirilecek.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, öğrenci affını düzenleyen kanun tasarısı kabul edildi.

Komisyon, Yükseköğretim Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısını, CHP, MHP ve DTP milletvekilleri ile BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun bu yönde verdiği diğer kanun tekliflerini birleştirerek görüştü.

AK Parti, CHP, MHP ve DTP milletvekilleri,  öğrenci affının tarihinin 28 Haziran 2000 tarihinden 7 Haziran 1995 tarihine çekilmesini de içeren değişiklik önergesine ortak imza koydu.

Komisyonda oybirliği ile kabul edilen tasarıya göre, yükseköğretim kurumlarında hazırlık dahil bütün sınıflarda intibak, ön lisans, lisans tamamlama, lisans, pedagojik formasyon, lisans üstü, tıpta uzmanlık ve sanatta yeterlik öğrenimi gören öğrencilerden; 7 Haziran 1995 tarihinden, kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar, kendi isteği ile ilişikleri kesilenler dahil her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler ile kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 aylık başvuru süresi içerisinde ilişiği kesilenler, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 ay içinde ilgili yükseköğretim kurumuna başvuruda bulunmaları şartıyla yararlanacak. 1980 sonrası çıkartılan aflardan hiç bir şekilde yararlanmayanlar da bu kanun kapsamına alınacak.

Bir yükseköğretim kurumu adına yurt içinde başka bir yükseköğretim kurumunda lisansüstü öğrenim yapanlardan; başarısız olmaları nedeniyle ilişiği kesilenler de af kapsamına alınacak.

Başvuruda bulunanlar, ilgili yükseköğretim kurumları tarafından, 2 aylık başvuru süresinin dolması beklenmeden de bu haklardan yararlandırılabilecek. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte askerlik görevini yapmakta olanlar, terhislerini, gözaltında veya tutuklu bulunanlar ise bu hallerinin sona ermesini takip eden 2 ay içinde ilgili yükseköğretim kurumuna başvurmaları halinde bu haklardan yararlandırılacak.

-SINAV VE DEVAM HAKKI-

Başvuru süresi sonuna kadar yükseköğretim kurumlarınca haklarında ilişik kesme işlemi uygulanan, yükseköğretim kurumlarında hazırlık dahil bütün sınıflarda intibak, ön lisans, lisans tamamlama, lisans, pedagojik formasyon, lisans üstü, tıpta uzmanlık ve sanatta yeterlik öğrenimi gören öğrencilerden, ilişik kesme işlemine karşı idari yargı mercilerine başvurmuş olanlar da başvurmaları halinde yeniden kayıt yaptırma hakkına sahip olacak. Davanın davacının aleyhine sonuçlanması, öğrencinin aftan yararlanmasına engel olmayacak.

Ön lisans ve lisans düzeyinde ilişiği kesilenlere; devam şartını yerine getirmedikleri dersler için 1 eğitim öğretim yılı, dönemlik dersler için 1 dönem devam etme hakkı ve 4 sınav hakkı, devam şartını yerine getirip başarısız olanlara, başarısız oldukları dersler için 4 sınav hakkı; istemeleri halinde başarısız oldukları derslere 1 eğitim öğretim yılı, dönemlik dersler için 1 dönem devam etme hakkı, devam zorunluluğu bulunmayan dersler için 4 sınav hakkı tanınacak.

Yüksek lisans öğrencileri için bir, doktora öğrencileri için de 3 yıl tez hazırlama süresi verilecek. Not ortalaması nedeniyle mezun olamayanlara, istedikleri 3 dersten not yükseltmek için 2 sınav hakkı verilecek.
devamı için tıklayınız

şimdi bir sorun var(ablamın paçaları tutuştu :))
af çıktı da okula geri dönenler nasıl okuyacak
e yine sorun var
aile baskısına maruz kalanlar hepten sıkışacak
yasaksız günlere inşallah..........