Öğrenci Affı

• 45 Cevap
  • 26148 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı kutbay

• *
  • 2554
    • İslami Düşünce Platformu
Öğrenci Affı
« : 23 Kasım 2007, 03:09:50 ÖS 15 »
Öğrenci Affı ile ilgili durum, duruş ve görüşler
Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm

*

Çevrimdışı Aysegul

• *
  • 3127
    • Yine Ayrılık.. Yine Ayrılık...
Öğrenci Affı nedir?
« Yanıtla #1 : 23 Kasım 2007, 04:00:49 ÖS 16 »
Türkiye yüksek öğretim sisteminde haksızlığı, eğitim zaafını giderebilecek tek uygulama var: öğrenci affı.

O da sistem dışından Meclis müdahalesiyle oluyor. 

- Öğrenci affı bir ceza affı değildir. Anayasada yeri olan eğitim hakkının iadesini sağlayan bir düzenlemedir.

- Öğrenci affı öğrenci yararına olduğundan fazla eğitim sistemindeki eksikliği tamamlayan bir uygulama olarak ülke yararınadır. 

- Öğrenci affı gençlere lütfen sunulan bir kolaylık gibi görünmesine rağmen, aslında üniversite öğretiminin kendi zaaflarını örtmektedir.

http://www.af2007.com/page.php?29  alıntıdır.

Ynt: Öğrenci Affı
« Yanıtla #2 : 23 Kasım 2007, 05:42:17 ÖS 17 »
af için yine yök ile görüşülüyor
daha öncede af çıktı.başörtüsü yüüznden okuldan atılanlar için.ama nasıl?belli bir zamanı şart koydular. ki bu zaman olayın çözüldüğü zamandı!!!!ablam edebiyat son sınıf son dönemde atıldı.önceki af kapsamına giremedi.girse bile tekrar okuyabilmesi başını açması gerekiyordu yani af ile elde var sıfır bizim için

*

Çevrimdışı LaEdri

• *
  • 1004
    • Blog'um
Öğrenci affı için gözler Başbakanlık’ta
« Yanıtla #3 : 23 Kasım 2007, 06:20:28 ÖS 18 »
Öğrenci affı için gözler Başbakanlık’ta

Lise ve üniversiteden atılan 800 bin öğrencinin merakla beklediği af için gözler Başbakanlık’ta.

ANKARA - Geçtiğimiz haftalarda siyasi parti temsilcilerini ziyaret eden öğrenci temsilcileri affın yakın sürede çıkarılacağı sözünü aldı. 

Okula dönüş için af çıkmasını bekleyen öğrenciler bugüne dek MHP, CHP ve BBP’yi ziyaret ederek destek istemişti.

Öğrenci temsilcileri son olarak AK Parti İstanbul Milletvekili Edibe Sözen ile de görüştü.

Öğrenci temsilcileri AK Parti’nin öğrenci affının çıkması için çalışmaları son aşamaya getirdiği bilgisini aldıklarını açıkladı.

AK Parti MYK toplantısında da konunun gündeme geleceği başbakana af teklifinin içeriği ve kapsamı hakkında bilgi verileceği ifade ediliyor.

20 Kasım 2007

Kaynak

*

berfin

1 MİLYON İMZA HEDEFİ
« Yanıtla #4 : 23 Kasım 2007, 08:15:39 ÖS 20 »
Sivil toplum örgütü gibi çalışarak kamuoyu oluşturmaya çalışan ve kurdukları siteye yaklaşık 1 milyon ziyaretçi toplayan okullarıyla ilişiği kesilen öğrenciler, okul sıralarına geri dönmek için gün sayıyorlar. Eğitim haklarının ikinci kez kendilerine geri verileceğinden emin olduklarını belirten öğrenciler, okumayan kesimden de destek gördüğünü anlattılar. Grup, toplumda öğrenci affı çıkması için talebin her geçen gün arttığına dikkat çekti. Öğrenciler, "Eğitim sendikalarından ve hükümetten aldığımız destekle yeni öğretim yılında okullarımıza geri döneceğimizi umuyoruz" diye konuştular.

Af isteyen 800 bin öğrencinin çalışmalarına destek veren siteler de bulunuyor. Okullarıyla ilişiği kesilen öğrencilerin sesini yaptıkları dizi haberlerle duyurmaya çalışan "www.istanbulcikmazi.com" da bu sitelerin başında geliyor. Genel Yayın Yönetmenliğini Mustafa Bakacak, Haber Müdürlüğünü de Fatma Seçkin'in yürüttüğü haber sitesine, af haberlerinin ardından mail yağmış. Site kendilerine gelen bu mailleri de öğrenci yorumları şeklinde yayınlıyor. Mustafa Bakacak, "Af isteyen öğrenciler arasında harcını ödeyemeyenler, ailevi nedenlerle okuluna devam edemeyenler, hatta kardeşinin okuyabilmesi için çalışmak zorunda olan, kardeşinin Tıp Fakültesi'ni bitirerek doktor olması için kendini feda edenler bile var. Hepsinin tek istediği kendilerine yeni bir sınav hakkı verilmesi" dedi.

31.08.2007
http://www.yenisafak.com.tr/egitim/?t=31.08.2007&c=40&i=65434

*

berfin

« Yanıtla #5 : 23 Kasım 2007, 08:20:31 ÖS 20 »
Yazıcıoğlu'ndan öğrenci affı için önerge     
Büyük Birlik Partisi(BBP) Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu, üniversitelerden ilişiği kesilen öğrencilere yönelik af yasası önerisini TBMM Başkanlığı'na sundu.

Yazıcıoğlu'nun kanun teklifine göre, yükseköğretim kurumlarında, hazırlık ve ara sınıflar dahil bütün sınıflarda ön lisans ve lisans düzeyinde öğrenim yapan öğrencilerden, 1981 -1982 eğitim-öğretim yılından 2005-2006 eğitim-öğretim yılı sonuna kadar, her ne sebeple olursa olsun ilişkileri kesilmiş veya kesilme durumuna gelmiş öğrencilere ilişkilerinin kesilmesine sebep olan bütün dersler için öğrencilere devam, iki sınav ve bütünleme hakkı verilecek. Öğrenciler, daha önce başarısız oldukları kaldırılan derslerin yerine kurumlarınca konulacak muadil başka derslerden sınava girecek. Öğrencilerin bu sınavlarda başarılı olmaları halinde öğrenciliğe intibakları yapılır. Öğrenciler, öğrencilik haklarının devamı için yürürlükteki kanun ve kanunlara uygun ilgili mevzuata uymakla yükümlü olacak.

Sınıf geçme sistemi uygulayan yükseköğretim kurumlarında en çok üç dersten başarısız olup bir üst sınıfa geçemeyen öğrencilere; üst sınıfa devam etme ve alt sınıfta başarısız oldukları dersler için iki sınav ve bir bütünleme hakkı verilecek. Aamî öğrenim sürelerini doldurdukları için, kurumları ile ilişkileri kesilen öğrencilere; alamadıkları dersler için, bir defaya mahsus olmak üzere devam etme ve sınav hakkı tanınacak.

Sınavlara girecek öğrencilerin hakları, hukuk dışı herhangi bir sebeple engellenemeyecek. Aynı haklardan lisansüstü eğitim gören öğrenciler de yararlanabilecek.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=597709

*

berfin

Bayrak törenine saygı göstermeyene af yok
« Yanıtla #6 : 23 Kasım 2007, 08:27:36 ÖS 20 »
Bayrak törenine saygı göstermeyene af yok

Teklif, YÖK Öğrenci Disiplin Yönetmeliği'nin 10. maddesine göre ceza alan öğrencileri ise af kapsamı duşunda tutuyor. Bu cezalar özetle şöyle:

Görevlileri ve öğrencileri şiddet kullanarak kurum dışına çıkartmak

Bir kimseyi veya grubu, tehditle bir eyleme, yalan beyanda bulunmaya ve suçu yüklenmeye zorlamak.

Kanun dışı kuruluşlara üye olmak, bu kuruluşlar adına faaliyet yapmak veya yardımda bulunmak.

Uyuşturucu madde kullanmak, taşımak, bulundurmak veya ticaretini yapmak.

Devletin şahsiyetine karşı işlenen cürümler sebebiyle cezalandırılmış olmak.

Her türlü silah taşımak, bulundurmaktan mahkum olmak.

Sınavlarda tehditle kopya çekmek, sınavda sahtekarlık.

Irza tecavüz.

Sınavları engellemek, kışkırtıcı veya zorlayıcı davranışlarda bulunmak.

Bir kişiye veya bir gruba her ne sebeple olursa olsun işkence yapmak veya yaptırmak.

Bayrak törenlerini engelleyici tutum ve davranışta bulunmak veya tören
sırasında gereken saygıyı kasıtlı olarak göstermemek.
http://www.cnnturk.com/TURKIYE/haber_detay.asp?PID=318&HID=1&haberID=402659

*

berfin

AKP öğrenci affına mesafeli
« Yanıtla #7 : 23 Kasım 2007, 08:31:16 ÖS 20 »
Öğrenci affı tartışması AKP’nin önceki akşam Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan MYK toplantısına da taşındı.

MYK üyeleri af konusuna mesafeli yaklaştı. Hürriyet’in edindiği bilgiye göre, toplantıda af konusu açıldığında AKP MYK üyelerinin büyük bölümü olumsuz görüş bildirdi. Bazı MYK üyelerinin özellikle bu aftan yararlanacak öğrenci sayısına ilişkin ortalıkta dolaşan 800 bin rakamını abartılı bulduğu belirtilirken, bazı MYK üyeleri de, "biz daha kısa bir süre önce bu konuda bir düzenlemeye gittik, bunlar ondan yararlanmamış mı" dediler. MYK üyeleri, Bakan Çelik ile görüşelerek bu konuda daha somut veriler elde edilmesi gerektiğini de söylediler. Erdoğan, "Hüseyin Bey bu işle ilgilensin, Edibe Hanım siz de bu konuyu Hüseyin Beyle de görüşerek takip edin" diyerek tartışmaya nokta koydu.

*

berfin

MHP’den öğrenci affı teklifi

Kasım 03, 2007 - Genel

Milliyetçi Hareket Partisi yükseköğretimde öğrenci affı için bir kanun teklifi hazırladı. ——————————————————————————–

MHP grubunda görüşülen ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de onayıyla TBMM Başkanlığı’na sunulması kararlaştırılan af kanunu teklifini eski 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü, MHP Samsun Milletvekili Prof. Dr. Osman Çakır hazırladı.

Eğitimci olarak da afların pedagojik yönlerini ayrıntılı değerlendirdiklerini belirten Çakır, yasa teklifinin kapsamının netleştirilerek TBMM Başkanlığı’na sunacaklarını belirtti. TBMM Eğitim Komisyonu’nun MHP’li üyesi Mersin Milletvekili Prof.Dr.Akif Akkuş da, teklifin yoğun talep üzerine hazırlandığını belirterek, “Hergün yüzlerce telefon geliyor. Gerekçeleri ne olursa olsun inanılmaz bir mağduriyet var. Yüzbinlerce kişinin eğitimin dışında kalmasına göz yumamayız” dedi.

[/b][/size][/size][/color]
http://www.ilk-kursun.com/yazi/2007/11/mhpden-ogrenci-affi-teklifi/

arkadaslar yasa teklifini kim vermis tam olarak algilayabildiniz mi???? internette buldugum bilgiler celisiyor ???

*

berfin

« Yanıtla #9 : 24 Kasım 2007, 12:06:41 ÖÖ 00 »
ogrenci affi olmasi gerekir mi gereksiz mi????

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4811
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #10 : 24 Kasım 2007, 05:38:04 ÖS 17 »
öĞrenci affına hükümeten bazı vekiller onay vermiş. fakat hazindir ki bizim vekillerimiz elini kaldır dendiğinde kaldıran indir dendiğinde indiren tipler..kendileri yok parti organlarının kararları var.
milli eğitim bakanımız da "her tür affa karşı" olduğunu söyledi

şimdi biraz derine inelim..
-gencecik yaşlarında okuldan-eğitimden uzaklaştırılan bu çocuklar sizce ne yaparlar ...??

- zaten suça eğilimli olan bu gençler birer suçlu olurlarsa bu zemini hazırlayanlar topluma 8 yüz bin suçlu kazandırmanın bedelini nasıl ödeyecekler..??

-okulda örgün eğitimin dışına çıkarılmayı hakeden sürecte acaba(!) eğitim sisteminin suçu yok mu??

- sayın milli eğitim bakanı kendi döneminde okuldan uzaklaştırılan bu öğrencilere karşı şunu düşünmek- araştırmak durumundadır
 "okullarda ki rehberlik sistemi nasıl çalışıyor?
 neden bu sürecte ailelerden-psikologlardan yardım alınmadı? yapılabileceklerin tamamı yapıldı mı?"

ve deniyorki "fiziksel imkansızlıklardan ötürü sene ortasında yeni öğrenci alınamıyor"
-  teknik eğitim okullarında ki açığı biliyoruz. ve teknik lise mezunlarına olan ihtiyacı da biliyoruz.
bu gençlerimizi en azından "ara elaman" olarak yetiştirmeyi denemek çok mu güç?

Berfin ortada sekiz 100 bin öğrenci var ve bu öğrenciler suça eğilimli..
elbette ki gerekikir.

bence hükümetin affa muhalif davranmasının gerekçeleri politik..

şahsen sessiz kalmayı doğru bulmuyorum
'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4811
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #11 : 24 Kasım 2007, 06:50:34 ÖS 18 »
 "www.istanbulcikmazi.com"

berfin yazmış tekrar ediyorum lütfen imzanızı atın ve desteklerinizi esirgemeyin..hatta listenizdeki kişileride davet edin.

TOPLAM IMZA SAYISI : 7478
'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8

*

Çevrimdışı Aysegul

• *
  • 3127
    • Yine Ayrılık.. Yine Ayrılık...
Öğrenci Affı İmza Kampanyasına Siz de Katılın!
« Yanıtla #12 : 24 Kasım 2007, 07:52:44 ÖS 19 »
Öğrenci  Affı

Yol ayrımına gelip, tercih yapmak. Yoldan ayrılmak.
Eğitim-Öğrenim Haklarından (Belki hayali kurulmuş bir gelecekten) vazgeçmek.
Kolay mı sizce?
Değil elbet.
Bu istek Yoldan Ayrılmak gibi görünse de
Yoldan Ayrıl(a)ma(ma)nın bir isteği. Aslında Umudu.
İzin verilsin.
Af çıksın İnşallah.

http://www.istanbulcikmazi.com/index.php

Öğrenci Affı için imza kampanyasına siz de katılın.

TOPLAM IMZA SAYISI : 7490

*

berfin

« Yanıtla #13 : 24 Kasım 2007, 07:53:07 ÖS 19 »
serender goruslerine katilmiyor degilim... kendi adima konusmak gerekirse af gelirse tekrar yuksek lisansa baslayabiilecegim..... basortusu yuzunden okuldan atilan bir ogrenci afdan yararlanip gelse yine okuyamiyor  ki ::) af gelsin ama simdi degil.... anayasa ciktiktan sonra basortu serbest olduktan sonra... okula gelip tekrar atildiktan sonra affin bir anlami olmayacak :(

*

berfin

« Yanıtla #14 : 24 Kasım 2007, 07:57:46 ÖS 19 »
tamamdir... bir imzada benden... :) ins okumayi hakeden insanlar acikta kalmaz...