Bayrağınızı astınız mı?

• 0 Cevap
  • 1776 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5167
    • depo
Bayrağınızı astınız mı?
« : 21 Kasım 2007, 04:25:02 ÖÖ 04 »

Bayrağınızı astınız mı?
Mehmet ALTAN

Soru ne? Soru şu: Sürekli bayrak sallayan bir ulus olmak istiyor muyuz? Nerede soruluyor bu soru Aman... Sakın... Endişelenmeyin. Çünkü Türkiye’de değil İngiltere’de. Radyolar, televizyonlar bunu tartışıp durmakta.

Sebep mi?Çünkü...Başbakan Gordon Brown’un geçen yaz göreve gelir gelmez aldığı bir karar var.

Brown, bundan böyle başbakanlık konutunda Britanya bayrağını yalnızca özel günlerde değil, her gün dalgalandıracağını duyurdu.

Blair’in halefine göre:

‘Bu, ülkenin değerlerinin bir ifadesi olacak.’

Gordon Brown İskoç kökenli.

Aldığı bu kararı da tüm ülkenin lideri olduğunu vurgulama arzusuna yoranlar oldu.

Ama gel gör ki Başbakan da olsan, İngiltere’de ‘bayrak as, bayrak kaldır’ işleri pek de kolay değil.

Hatta...

Yönetmelikler çok eskilerden beri bunu yasaklıyor...

Neyi mi yasaklıyor?

Her gün bayrak asmayı...

* * *
İngiliz yönetmelikleri, ‘Devlet dairelerinde bayrak yalnızca aşağıda belirlenen 16 özel günde dalgalanabilir, başka zaman dalgalanamaz’ diyor.

Şimdi, yönetmeliğin değişmesi için hükümet çeşitli kurum ve kuruluşlarla bir danışma süreci başlattı.

Süreç doldu; hükümetin kararını birkaç haftaya kadar açıklaması bekleniyor.

Ama bayrak yandaşlarıyla, karşıtları İngiltere’de birbirine girdi.

İngiliz Başbakanının konutunda her gün İngiliz bayrağı dalgalansın mı, dalgalanmasın mı?

* * *
Eski muhafazakár milletvekillerinden, yazar Giles Brandreth, yasanın değişmesine karşı:

‘Britanyalıyım ve bununla gurur duyuyorum. Ama her yerde bayrak sallamak bize uygun bir şey değil. ABD’de her evin önünde bir bayrak dalgalandırmayı sevdiklerini, başkanlarının da bayrağa sarınıp sarmalanmadan asla kameralar karşısına geçmediğini biliyorum,’ diyor.

Ve başbakanı eleştiriyor:

‘Gordon Brown’un böyle bir şey yapmak istemesi anlaşılabilir; kendilerine güvenmeyen insanlar yapar böyle şeyler. Kimliklerini tüm dünyaya ilan ederler. Ama bunlara ihtiyacımız yok! Biz hiçbir şeyi abartmayız; çığırtkanlık da karakterimize uygun değildir.’

* * *
Bayraklar üzerine araştırmalar yapan bir sivil kuruluş olan Bayrak Enstitüsü’nün Başkanı Malcolm Farrow ise farklı düşünüyor.

‘Britanyalı olmak demek, ulus kimliğini ilan etmek demektir. Bugünlerde bizim ulusumuz çok çeşitli unsurlardan oluşuyor. Londra’daki bazı okullarda çocukların 70’ten fazla anadili var. Bu durumda, ulusal birliğimizin bariz bir simgesi olmalı. Herkesin bakıp ‘Biz birlikte böyle bir şeyiz’ diyebileceği bir simge... Bayraktan başka da ortak bir simge yok,’ diyor.

* * *
Giles Brandeth ise bu tartışmaları ‘endişe verici’ buluyor...

‘(Britanya’da işler Britanyalılara aittir) türünden sloganlarla aynı kefeye koyuyorum bunu’ diyor.

‘Bence Britanyalı olmak bundan çok daha karmaşık, çok daha ilginç bir şey. Biz binlerce yıldır melez bir ulusuz, buyuz! Britanyalı olmanın anlamı da zamanla değişmiş, evrime uğramıştır. Evet bayrak, çekici bir sembol. Evet, ulusal günlerde, tatillerde insanlar bunu görmek ister, görsünler de. Ama ben normal olmak istiyorum! Her sokağa çıktığımda gururla dalgalanan bayraklar görmek istemiyorum! Başbakanın her konuşmasında bayrağın önünde durmasını istemiyorum! Bayrağa da anlamını kaybettiren, aşırı milliyetçi bir söylem bu...’

* * *
Peki, halkın geneli bu konuda ne düşünüyor?

Galiba pek bir şey düşünmüyor.

Baksanıza...

Hükümetin ‘görüşlerinizi bildirin’ çağrısına yalnızca 150 yanıt gelmiş.

İngiliz halkı, hani şu üzerinde güneş batmayan imparatorluğun mirasçıları konuya ilgisiz mi, ne?

Yoksa aşırı bir özgüven mi?

* * *
Neyse, ne...

Bize ne...

Tartışan İngilizler.

Konunun bizle ilgisi yok...

19 Kasım 2007, Pazartesi 

KAYNAK