Çocukluğumuz ve çocukluğumuzdan şimdiye sarkanlar...

• 45 Cevap
  • 19706 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4812
  • Dosdoğru ol!
Ynt: Çocukluğumuz ve çocukluğumuzdan şimdiye sarkanlar...
« Yanıtla #30 : 24 Mart 2008, 02:31:49 ÖS 14 »
tabi bilmezsiniz en yaşlınız benim çünkü

alayla bulayla katma sarayla
ne istersin ne istersin bizim alaydan
o alayda bir güzel var onu isteriz
o güzelin ismini bize bildirin...

filan filan ..iştee
ik grup birbirine gidip geliyorlar işte

tamam yeni oyun
birdir bir
..?
bakalım bunu bilmeyen var mı?
'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8

*

pambuli

« Yanıtla #31 : 24 Mart 2008, 02:36:58 ÖS 14 »
kim bilmezki bunu serender  :D

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4812
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #32 : 24 Mart 2008, 02:38:45 ÖS 14 »
e devam et
biliyorum demekle olmaz ki

bakalım nereye kadar biliyor veya hatırlıyorsun?
'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8

« Yanıtla #33 : 24 Mart 2008, 02:48:15 ÖS 14 »
birdir birr..
birdir ikii..
ikide üç..
üçte dört
.... devam eder
benim oynadığımda yatanın üzerine mendil koyarlar düşüren ebe olur.
ya da her turda biraz daha yükseltirlerdi.tabi ben o yüksltmelerde atlayamazdım yetişemezdim :P

*

Çevrimdışı Aysegul

• *
  • 3127
    • Yine Ayrılık.. Yine Ayrılık...
« Yanıtla #34 : 24 Mart 2008, 02:53:37 ÖS 14 »
birdir bir...
off bunu da bilmiyorum sanki.. çok duydum ama...

(topraktan yollar yapıp, küçük arabalarımız vardı.. araba sürerdik...
yollar çok güzel olurdu ama. :D:P ellerimizde çamur-çamur..)

« Yanıtla #35 : 24 Mart 2008, 02:57:57 ÖS 14 »
keşke cocuk olsamda hiç buyumeseydimm
"Kaideyi Bozmayan (O) istisna..BENİM..!"

« Yanıtla #36 : 24 Mart 2008, 03:41:35 ÖS 15 »
geçmişi düşünmekten geleceği kaçırıyoruz :(her yaşın ayrı bi zevki ayrı bi anlayışı vardır.önemli olan keşkelere mahal vermeden yaşamaktır.
başka oyun var mı alalım  :)

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4812
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #37 : 24 Mart 2008, 03:48:04 ÖS 15 »
öyle değil ki
üçte tunç
dörtte gala gala
beşte bom
altıfes kellemi kes
yediyim durak
onum oturak
onbirim köprü
vesaire vesaire..

*

Çevrimdışı bbetull

• bbetull
  • *
  • 1591
« Yanıtla #38 : 24 Mart 2008, 06:46:17 ÖS 18 »
Ya ben bu oyunlari neden oynamamışım :(

Birde;
haliler haliler çingene haliler... vardı. :) :) :)

*

pambuli

« Yanıtla #39 : 24 Mart 2008, 07:45:47 ÖS 19 »
maşaAllah serender her yerde başarını gösteriyorsun  :) ;)

*

Çevrimdışı TaLiA

• *
  • 3018
« Yanıtla #40 : 18 Ağustos 2010, 03:48:00 ÖS 15 »
ben bu  konuyu nasıl kaçırdım  :.)   ???

çok keyifliydi...

ahh ahh serender ahh

yazı ve yorumlarını okudukça dahada çok özlüyorum seni..

*

Çevrimdışı vesâir

• 680
  • I'm muslim don't panic
    • vesair
« Yanıtla #41 : 18 Ağustos 2010, 04:22:51 ÖS 16 »
çelik çomak ve yedi kiremit

geçti  :'(
"HAK İLE MEŞGUL OLMAZSAN ,BATIL SENİ İŞGAL EDER"

*

Çevrimdışı Maveraî

• Haymatlos..
  • *
  • 478
  • ﺃَﺳْﻠَﻤْﺖُ ﻟِﺮَﺏِّ اﻟْﻌَﺎﻟَﻤِﻴﻦَ
Ynt: Çocukluğumdan Sarkanlar...
« Yanıtla #42 : 30 Temmuz 2012, 10:48:56 ÖS 22 »
Reddedemeyeceğim birinin (özelden) teklifi üzerine (baskı altında :-\) haberdar edilip yazmaktayım.

Başlığa dayanarak yazarsam çocukluğumdan bugüne ve yarınıma da sarkan hatıra ve isim Büyükbabam'dır. Hem dedem babam hem mürşidim öğretmenimdir, unutulmaz en güzel hatıratım onun hayattaki anları ve bıraktığı anılardır..

Bahçemizde ve evde beslediğim hayvanlar: kedi, civciv, tavşan vs.

Baba ve babaannemin, kışın soba başında elektrikler gittiğinde anlattıkları eski hikayeler var, hatırda pek kalmamış olan..

Sokağımızdaki komşuluklar ve aralarındaki sıcak güçlü bağ, yaşatılan değerler...

Ramazanda, evimize taşınan mahalledeki tüm teyzelerin ablaların, Babaannem imameliğinde teravih kılışlarıdır hafsalamda kalan; bazen onları izleyerek divanda öylece uyuyakalır, bazen de arkalarına takılır kılma taklidi yapardım :)

Bazen de onlar namaz kılarken, biz çocuklar da fırsatı kaçırmayıp sokak lambasının altında toplaşır ve güven içinde oyunlarımızı oynardık. Evdeki cemaat secdeye gittiğinde, evimizden sanki yıkılırcasına ses gelirdi bilirdik eğildiklerini.

Ve onlar teravihi bitirip çıktığında, bizim de oyunumuz biter ve oyun arkadaşlarım bizim evden çıkan annesinin elini ve evinin yolunu tutardı.

Çocukluktan mahalleden ve okuldan 3 boyutlu kenetlenmiş arkadaşlarım arkadaşlıklarımdı, o sıralar dünyanın güzel ve yaşanılası bir yer olduğunu düşündüren..!!

Çocukluğumu 'Huzur Sokağı romanını andıran' sıcacık bir ortamda, orda yaşayan tüm komşularımızla büyük bir aile olarak adeta akrabaymışız gibi, mahalle kültürü olan bi sokakta geçirdim, Rabbe sonsuz hamdler olsun..
Günümüzün çocukları için dilediğim ve yokluğunu yaşadıkları için üzüldüğüm durumlardan biridir bu....

Ama içeriği okuyunca oyunlara endeksli yazılmış olduğunu gördüm, madem öyle oyunlara geçeyim ben de 8)

Çok fazla oyunlarımız vardı, ismen ve tekerlemecelerini pek hatırlamasam da bilinen oyunlardı: saklambaç, körebe, yakan top ki; biz buna 'can' derdik, 9 taş 'en sevdiğim oyunlardandı' ip atlama ve sayıca rekor yapma 'hiç sekteye uğramadan 200-300leri bulurdu', jimnastik (bunu açayım; 2 şeritli bağlanırdı ip, bir uçta biri, diğer uçta diğer kişi bacağı arasına geçirirdi ipi 3. oyuncu ip arasından zigzaglar çizerek tek ayak üzeri vs. gibi şekilsel atlamalar yapardı, çizgi (yere dikdörtgen çizgiler çizilir, taş, diğer kareye tek ayakla sektirilirdi, papatyalardan taç yapıp saçımıza takma, kağıttan gemi yapıp yağmur birikintilerinden oluşmuş küçük göletlerde yüzdürme, uçurtma yarışı ve el kolla yaptığımız alıştırmalar, ayaklarımızın altına tenekeler bırakır o teneke kutuların 2 tarafından geçirilmiş ipleri tutarak yerden yüksekte yürümeye çalışırdık ve şarkıcılık oynardık vs. vb. vd. …
En sevdiğim oyun şarkısı tekerlemecesi şuydu: Aç kapıyı bezirgan başı, bezirgan başı, kapı halkı ne verirsin ne alırsın? 1 sıçan (fare), 2 sıçan. 3. de kapana kaçan. Bir diğeri; ...karakedi nerde? ağaca çıktı, ağaç nerde?...diye devam eden…

Benden bu kadar sevgili Raci ;)
Bunları, bu sitenin çocuklu üyelerinin (eski zamanlara dair çocuklarına aktaracağı birşeyler olsun) uğrayan ve belki ileride üye olacak çocuklarına ithafen yazdım..

Bişeyler hatırlatabilmek, 'bizlerin geçmişle alakalı neyi var neyi yok unutturma ve bağlarını kopartma çabası içinde olan' modern kültüre muhalefet olsun ve diri tutmak adına. Geriye kalacak şey belki de(maalesef!)…sadece yazdıklarımız olacaktır.. Söz uçar, yazı kalır..
Aynayım, bakanlar beni değil ancak kendini görür..

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4812
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #43 : 30 Temmuz 2012, 11:25:51 ÖS 23 »
Sevgili Maveraî,
Çok teşekkür ederim. Sıcacık anılarınızı, oyunlarınızı bizimle paylaştığınız için. Umarım bizden geriye kalan, bu kocaman kültür olur...

Ynt: Yine, Yeniden: Çocuk olmaya var mısınız?
« Yanıtla #44 : 31 Temmuz 2012, 01:30:12 ÖÖ 01 »
Yine, Yeniden; Çocuk olmaya var mısınız?

Mahallenin,özelliklede apartmanın çocuklarıyla aram epeyce iyidir.Her gördükleri yerde koşar gelirler ve hepsini n de ,her zaman söyleyecek bir şeyleri vardır.Ara sıra öyle pahalı değil,’’milyoncu’’dan aldığım oyuncaklarla sürprizler yapmayı bende,onlarda severler: )

Bazen annelerini çileden çıkaran bir su tabancası, bazen minicik telefon kabı olarak satılan ancak benim küçük arkadaşlarımın omzuna astığı omuz çatması olan pahada hafif,sevinçlerinde ağır oyuncaklar.

Her gördükleri yerde bir oyuncak beklentisi durumunu sezince,yanlışlığı fark ettin.Şu anda param yok olduğunda ve gerekli gördüğümde,siz istemeden zaten ben alıyorum dedim.Tamam diyor hınzırlar,ancak yine de  beklentilerini hissediyorum.

Genelde, şimdi çocuklar bin bir çeşit pahalı oyuncaklara sahipler ama ‘’gözleri bir türlü doymuyor’’ malum.

Düşündüm,şöyle bir karar aldım.Kendi oyuncaklarını yaparlarsa hem daha  üretken olurlar hem de benim bütçeme her an göz dikmezler: ) Bunun için hepsini arka bahçeye topladım.Fikrimi açıkladım,oylamaya sundum,hepsi sevinçten zıp zıp ‘’oleyyyy’’çığlıkları ve alkışlarla kabul etti.Şimdi evlerinize gidin,anneleriniz üzerinize kirlenmesinde mahsur olmayan kıyafetler giydirsin bir de izin alın dedim.

Çok kısa süre içinde döküldüler,heyecanla bahçeye.Her yaştan bir  ‘’kalbur’’ çocuk.

Önerim ,çamur karıp,herkes kendi oyuncağını yapacaktı.Bir kilim,orta yere bir naylon masa örtüsü,bir yoğurt kovası,bir şişe su.Nasrettin hoca misali her şey var helva yapmaya ama bizim çamur için özlü bir çamur karacak  toprak bulmak zor.Her yer beton,çakıl.Neyse komşu bahçenin çiçeklerinin dibinden bir kova toprak aldık.Kardık çamuru,nasıl bir heyecanla,sevinçle oyuncak malzemesi çamura saldırdılar görülmeye değer.

Kimi Pazar arabası,içinde pazara satmaya götürdüğü zerzevat.Kimi doğum günü için yaş pasta.6 yaşında bir kız çocuğunun talebi çok ilginç.Tek çocuk,bir erkek kardeşi olsun istiyormuş.Anne baba çalışıyorlar.Annesinden istemiş,olumlu yanıt alamamış,kızım da oturmuş kendine erkek kardeş yapıyor çamurdan!Evet,kullanması gereken malzeme doğru,tam da kendisiyle aynı malzemeden.Ama sonrası…Eh ,Adem’e,İsa’ya can veren Rabbim bakarsın dua niyetine kabul eder,bu minik kuzucuğa da bir erkek kardeş veriverir.

Neyse bin bir fikir,bin bir hayal.Binlerce gülücük,mutluluk.

İşin asıl sürprizi şimdi.Kulak verin: )

Bir de baktım,pencerelerde,balkonlarda ,salkım saçak, kimi annelerin elinde fotoğraf makinesi,kiminde kamera!Korktum içinden bir anne hızını alamaz yerel basına haber verirse diye.Çocukları çekmezler,sadece beni çeker,altına da bir yazı döşenirler.İşin içinde madara olmakta var.Kocaman insanlar oturmuş çamurdan kendilerine oyuncak yapıp oynuyor haberinin kahramanı olursam endişesi içinde.Malum,adamın köpeği ısırması durumları: )

Üç tanesi de bahçeye inmiş gelmiş,onlarda başladı mı  çamurdan  bir şeyler üretmeye.Eh dedim,sizin de içinizde yarım kalan bir çocukluk varmış,tadını çıkarın hadi.

O günün anısına toplu çekilen fotoğraflardan birinden hepsine birer tane tab ettirdim,arkasına tarih attım verdim.

Çocukluk,anı,oyun,oyuncak deyince paylaşayım istedim.

Deneyin en başta siz mutlu olacaksınız: )

İçinizde,bir yerlerde ki masum yanınız,çocukluğunuz hep diri kalsın.

Selam ve dua ile…

"Hasbunallah ve ni'me'l-vekil"