Çocukluğumuz ve çocukluğumuzdan şimdiye sarkanlar...

• 45 Cevap
  • 19707 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4812
  • Dosdoğru ol!
« : 04 Kasım 2007, 03:31:29 ÖS 15 »
 bismillah...

Bir bez bebek, tekerlekleri kaybolmuş minik bir araba, küçücük bir elbise-pantolon-gömlek...

zihnimizin bir yerlerinde hemen her gün illaki bilinçaltı bir veya bir kaç görüntüyü alır götürür çocukluğumuzla ilişkilendirir...ve biz bilemeden-farkedemeden aslında alışkanlığa dönmüş, hatta artık karater olmuş bir çok davranışımız belki bütün davranışlarımız minicikken aldığımız (olumlu-olumsuz)eğitimin ürünü...

bilemeden bilinçaltı günlük davranışlarımızı illakide çocukluğumuz ile ilişkilendiriyor.

eğer bunu bilinçli yaparsak davranışlarımız üzerinde de bilinçli seçimlere gidebiliriz..yani; günlük davranışlarımızı bilinçli bir şekilde çocukluğumuza iletiştirebilirsek, zamanla çocukluğumuzdan bu güne gelen olumsuz davranışlarımızı da etkileyebilir, seyri pozitife yöneltebiliriz..

şimdi bunu becerebilmke için yaklaşık olarak üç hafta düzenli olarak (günlük 10-15 dak.) çocukluk anılarımızı zihnimizde tazeleyelim.. kendi kendimize seans yapalım(yapabiliriz)
mutlu olduğumuz üzüldüğümüz..başarılar elde ettiğimiz çocukluğumuzu lütfen biraz daha önemseyelim ve bilinçli olarak hatırlayalım..

ayrıca bu sayede aile içi iletişimimizde pozitife doğru seyredecektir..

inanmıyormusunuz
deneyin ne kaybedersiniz ki 

yazalım hatta paylalım..

ne dersiniz?
'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5127
    • depo
« Yanıtla #1 : 04 Kasım 2007, 06:34:42 ÖS 18 »
Alıntı
serender
inanmıyormusunuz
sanırım.......

Alıntı
serender
ne dersiniz?
anlamadım ki derim........

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4812
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #2 : 09 Kasım 2007, 07:22:47 ÖS 19 »
tamam kendimden anlatayım:
ilk okul çağından evvel kocaman bir çantada oyuncaklarım vardı bir çoğunu kendim üretmiştim minik yastıklar vs. ayrıca şişlerle ördüğüm küçücük bir kazak vardı bebeğim için ki daha sonra kuzenime hediye etmiştim . kazağın renkleri sarı üzerinde mavi çizgiler... neden? tahmin edersiniz ki fenerliydim hala daha öyleyim ya hiç sporla alakam olmadığı halde acaba neden fener?- aile büyüğüm çok sevdiğim idolüm :) oda fenerliydi de ondan ...

çocuk yaşlarımızda ki yönelişlerimiz aslında bu günümüzü belirliyor.bugünkü davranışlarımızı yani ...
davranışın (alşıkanlığın)değiştirilmesi ise o alışkanlığı-davranışı bilincaltıan alan "ilk"i bulmak ve onun üzerinde oynamalar yapmakla mümkün.
birinci aşamada bilinçaltını ayık tutmak için "hatırlamak" gerekiyor...
şimdi anlaşıldım sanırım max :)
'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5127
    • depo
« Yanıtla #3 : 09 Kasım 2007, 10:53:24 ÖS 22 »
Alıntı
serender
şimdi anlaşıldım sanırım max :)

:) eyvallah ve de allah razı olsun. anlaşılmıştır. gözlerini kapa (kemerleri bağla)  çocukluğuna iniyoruz muhabbetine benzettim  :D

« Yanıtla #4 : 10 Kasım 2007, 01:10:17 ÖÖ 01 »
Alıntı
ilk okul çağından evvel kocaman bir çantada oyuncaklarım vardı bir çoğunu kendim üretmiştim minik yastıklar vs. ayrıca şişlerle ördüğüm küçücük bir kazak vardı bebeğim için ....

Çocukluğumda oyuncak olarak hatırladıklarım bir bez bebek,kauçuk bir top ve bir torba dolusu misket...
Ama benim çocukluğum ağaçların tepesinde geçti diyebilirim.Ağacın tırmanabilidğim en yüksek dalından gökyüzünün maviliğini ve etraftaki yeşil manzarayı seyretmekten büyük keyif alırdım.Gökyüzünün maviliğine ve berrak bulutlarla olan sevgim biraz hayalci ama özgürlüğüne düşkün olduğumu mu gösteriyor acaba? ;)
Bunun yanında kedi, köpek, tavuk , inek vs. hayvanlarla da haşır-neşir olmak ayrı bir mutluluktu doğrusu.Ve baharın coşkusu....Yabani çileklerin tadı, elma ağacının, nar ağacının çiçekleri.....Düne baktığımda çokça özlem var bugüne taşıdığım...Gerisini sana anlatayım Serender ;)

(Burada aklıma bir sevimli anım geldi.Öğretmenlik yaptığım yıllarda bir gün öğrencilerime çocukluğumu anlatırken "çocuklar benim hiç bebeğim olmadı, kendi yaptığım bez bebeğim vardı sadece" dedim.Sinan adlı bir öğrencim çok üzülmüş ve annesine "anne ne olur öğretmenime bebek alalım, hiç bebeği olmamış" dediş ve öğretmenler gününde bana çok sevimli bir bebek hediye  etti :))

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4812
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #5 : 10 Kasım 2007, 01:32:17 ÖÖ 01 »
benim ananemden kaçırabildiğim kadarıyla bir çok bebeğim olmuştu. annem ananemin yanlış din tasavvuru ile biricik kızının aşırı bebek isteği arasında kalmış çoğu kez tabi ki ben kazanıyordum çoğunlukla...

nar çiçeği mavi ve yeşili yüksekten seyretmekten mutlu-huzurlu olman bence dinginliğe-sakinliğe olan hasretin olabilir mi hala daha izleri var sende bunu ben gibi diğer arkadaşlarımız da farketmişlerdir...
hayvan sevgisi veya hayvanlarla meşgul olmak ise sizi veya her hangi bir kişiyi daha merhametli yapacaktır. uzmanlar çocukların mutlaka hayvan yetiştirmelerini ve hayvanlarla içiçe yaşamalarını öneriyorlar . bana göre bunun başka bir avantajıda yöneticilik, iktidar. sahiplenme yetilerinin gelişmesinde önemli rolleri olsa gerektir. şefkat ve merhamet acıma duygularının gelişimi zaten çok konuşuluyor.
misket erkek oyuncağı gibiydi yaa yada bana göre benim çocukluğuma göre öyleydi ..annem hala anlatır işim gücüm evcilikmiş..:)

*

Çevrimdışı LaEdri

• *
  • 1004
    • Blog'um
« Yanıtla #6 : 10 Kasım 2007, 04:26:37 ÖS 16 »
Benimde misketlerim vardı. 3-4 yaşlarındayken(o zamanlarda) deterjanların içinden renkli renkli misketler çıkardı. Annem yeni deterjan alsa da içinden misket çıksa diye sabunun bitmesini beklerdim. Birkaç sene öncesine kadar misketlerim bir poşet içinde saklı duruyordu. Bir gün sokağa çıktım ve poşeti açıp savurdum hepsini. Dönüp bakmadım bi daha. Kuyu oyununu severdim.(hele bir de zehir olduysam ooo değmen keyfime, bütün misketler benimdi :) )

Bir de en çok sevdiğim kızıl saçlı bir bebeğim vardı boyu benim kadardı. Sallamak isteyince bacakları çeneme gelirdi bende yana atardım :) Annem ona kırmızı kazak ve pantolon örmüştü. Çokta güzel gözleri vardı. İkiz kardeşlerim doğana kadar sağlamdı. Şimdi parçası kalmadı :)

En sevdiğim oyuncağım, bisikletimdi. İlkokul bitene kadar sürdüm. Ortaokulda babamın zoruyla satmak zorunda kaldım :( Hep içimde kaldı bisiklet sevdası. Şimdi binenleri görünce kıskanmaktan başımı eğiyorum bakmıyorum.  :(

Bir keresinde annem mutfaktayken bana süt verdi, kaymaklanmıştı(hayatta içemem kaymaklıysa bi de) o verip çıkınca mutfaktan sütü lavaboya döktüm. Eve yeni taşındığımız zamanlarda mutfak borusu daha kanala bağlanmamıştı evin arkasından görünüyordu ne döküldüyse. Olacak ya illa bişi, annemde camdan arkaya bakıyormuş. Tabi görünce bir beyazlık anlıyor benim sütü döktüğümü. Gerisini siz hayal edin. Bir daha da süt vermedi bana. Şimdi ne zaman süt içmek istesem (kırk yılda bir canım çeker) aklıma o gün gelir ya vazgeçerim ya da bitirmeden kalkarım masadan.

Dahada çok vardır böyle şeyler. El sabunlarıyla aram iyi değildir. Sıvıyı severim mesela. Hindistan cevizinin kokusuna dayanamam.  :D

Aklıma geldikçe yazarım ben...Çocukluğumu çok özlerim ama iyi değildir aramız hatırlamakla kalırım böyle...

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4812
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #7 : 10 Kasım 2007, 04:36:09 ÖS 16 »
ilginç gülderen
güzel bir çocukluk ve hatırlamak istememek (ilginç olan burası sanırım)
muhtemelen sende unutkanlıkdan muzdaripsin gelecek daha baskın demek ki sende :)
kocaman bebekler bana cazip gelmezdi illaki de hakim olmalıymışım gibi
sen arkadaş arıyomuşun :) :)

ve ikiz kardeşlerin kıskandım doğrusu ikizin ablası olmak daha kolay onlar işlerini birbirlerine bakarak hallediyorlar dimi (bizimkiler öyle de kuzenlerim)
süte yaptığını bende şuruplara yapardım ..:( )
teşekkürler gülderen

*

Çevrimdışı LaEdri

• *
  • 1004
    • Blog'um
« Yanıtla #8 : 10 Kasım 2007, 07:03:53 ÖS 19 »
Tersi aslında Serender, gelecekte ne olacağını fazla düşünmek istemem; daha çok "an" önemlidir benim için. Zaman ne gösterirse ona göre hal alırım derim. Ama hep geçmişim etkiler beni. Onun için diyorum ya aram iyi değil. Ama hep onunla yaşarım... Çocukluğumun geçtiği yerlere fırsat buldukça gider gezerim. Oyun oynadığım yerlerde saatlerce kalıpta küçüklüğümü hayal ettiğim olurdu. Toza toprağa bulanmış halimi :)

Kız kardeşlerim gerçekten birbirlerine yetiyorlar. Ama bir çocuk 2 olunca sesleri tahmin etmek zor değil.  :-X Birbirlerinden güç alıp bazen bizi dinlemiyorlar. Birbirlerine bağlı olmalarını bazen kıskanıyorum  :-[ Benimde ikizim olsaydı keşke diyorum. Kardeşlerim çok el ele gezer. Benimde elini tutacağım biri olsaydı keşke derim.  :(

*

Çevrimdışı esen

• 925
  • "lalüebkem"
« Yanıtla #9 : 10 Kasım 2007, 09:06:50 ÖS 21 »
serender ne  güsel tespitler yapıyosun  :)
ya benim işim çok zor o zaman ben yeminle hiç bişi hatırlamıyorum
ya kimse inanmıycak belki ama yok ya hiç bişi hatırlamıyorum
bunda da varmı bi yorumun lütfeeen
cici sözlerine karşılık çıkarıp masalarına koyacağımız bir din taşımıyoruz yüreğimizde

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4812
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #10 : 10 Kasım 2007, 10:19:36 ÖS 22 »
:) :)
muhtemelen günlük hayatında da unutmaktan yakınanlardansın :) esen

seninde gülderen gibi zihnin gelecek hakkında hayal-yorum-düşünce-endişe-kaygı vs. ile meşgul..

:)
hımm ne dersin

ama hatırlamak konusunda ailenden yardım almalısın
zira anne baba kardeş velhasıl yakın akraba ile iletişimin pozitif anlamda çook daha iyi bir seviyeye gelecektir.. inan bana ..
mesela büyük kardeş teyze hala anne baba anane babanenle senin küçüklüğünü konuşmayı denesene ..

teşekkür ederim ayrıca ilgilenmekten mutlu olduğum saha :)

« Yanıtla #11 : 11 Kasım 2007, 08:27:45 ÖÖ 08 »
bir evin tek kızıydım...hep abimgili kıskanırdım..ne güzel ikiisi birlikte güzel oyunlar oynuyorlar.ben se yanlızdım...mahallede de kimseyle oynamazdım :(
bir bebeğim vardı.bebeğim olmadan geceleri hiç yatamazdım.saolsun kardeşim.bebeğimden eser bırakmadı.çok üzülmüştüm... :'(
hep bir bisikletim olsun isterdim.olmuştu.ama bücür kardeşim saolsun izin vermedi kullanmama. :(

köye giderdik.köyde oynardım .tabi gözüm  yüzümden doğru düzgün oynayamazdım...

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4812
  • Dosdoğru ol!
Ynt: Çocukluğumuz ve çocukluğumuzdan şimdiye sarkanlar...
« Yanıtla #12 : 26 Kasım 2007, 03:06:27 ÖS 15 »
Hakikat yolcusu seni hiç tanımıyorum ki bekliyorum biraz daha yazsanız (foruma daha aktif katılsanız) size karşı daha mantıklı şeyler söyleyebilirdim.
mesela şöyle düşünüyorum ama yanılıyor olabilirim.
ergen psikolojisinden tam kurtulamamış gibisiniz. çünkü çocuklar çok uzun süre elde edemedikleri şeyler üzerinde durmazlar ..hani şu yazıyı yazdığınız andaki psikolojik halinizi yansıtıyor gibi gibi gibi olumsuz anılarınız. daha sonra farklı anlatırsınız gibi geldi bana çünkü gençlerde hızlı iniş ve çıkışlar ergen döneminin ipucudur .inş. hayırlısı ile atlatırsınız.
bişey dah hiç kimseye Allah yüzde yüz bir tamlık vermiyor herkesten yüzde yirmi farklı alanlarda alınıyor bu alınan yüzde yirmide imtihan vesilesi . kimbilir imrendiğiniz o kişilerinde şimdi sizden bahsederken imrenerek anlatıyordur sizde olan o tam şeyi.
o yüzden varolanlara karşı farkındalık geliştirmek harika bir mutluluk şifresi:)

*

Çevrimdışı bbetull

• bbetull
  • *
  • 1591
« Yanıtla #13 : 26 Kasım 2007, 04:27:29 ÖS 16 »
Benimde çocukken bir sürü oyuncağım,bebeklerim vadı.Ama o zaman pek belli etmek istemesemde oyuncaklarlala oynamayı pek sevmezdim.Evcilik oynayan arkadaşarımla sonrasında saklambaç  yada kovalamaca oynama şartıyla evcilik oynardım.
Oynarken yorulmayı çok sever ve hep böyle oyunlar oynamak isterdim.Burdan buraya gidilir mi?Burdan buraya zıplanabilir mi?Şuraya çıkılır mı? sorularının peşinden aklıma gelenleri denemeyi tercih ederdim.Bir seferinde boyuma yakın bir duvar karşısında hangi amaçla yapılmadığını bilemdiğim boyumun iki katı uuznluğunda kale gibi yapılmış direklere zıpayabilirmiyim diye düşünmüştüm.Aralarındada yarım metreden fazla mesafe vardı.Meraklıyım işte ne yapıyım.Çıktım duvara zıpladım direklerin üstüne güya tutunup asılıcağım.Ama istediğim gibi olmadı :D kütt betona sırt üstü serildim.Bİr kaç dakika başıma toplananların söylediklerini anlayamadan sadece kendi düşüncelerimle baş başa kaldığımı hatırlıyorum.Kafamın yerde yaylanmış gibi inip kalktığını düşünüp galiba kafam kırılmıştır diye düşünüyordum :P Ucuz atlattım şükür korktuğum kadar büyük bir şey olmadı.Gerçi bir arıza kaldı mı orasıda tartışılır ;)

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4812
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #14 : 27 Kasım 2007, 11:46:05 ÖÖ 11 »
harikasın betül çok güldüm:) bende düşmüştüm. onu hatırladım.
çocukken çok keskin-belirgin bir oyun tarzım olmamakla beraber. hep evcilik hep evcilik oynamayı severdim. hani koşmak ip atlamak sallanmak vs. de yok değildi. ama saatler süren ev düzmelerimi unutmuyorum.bu arada ne kadar evcilik oynamayı severdim desemde şimdiki çocuklardan kat be kat fazla yorucu oyunlar oynamışızdır dimi. şimdikilerde bi durgunluk var ay ben bile sıkılıyorum, onlar sıkılmıyor. varsa yoksa pc. oyunları. hani akşam olduğunu anlayamazdık. evden seslenenleri duymazdık bile.şimdikiler dışarı çıkmayı unuttu..:(