mekke'ye giden yol

 • 2 Cevap
 • 2589 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı esen

 • ****
 • 925
 • "lalüebkem"
mekke'ye giden yol
« : 15 Ekim 2007, 10:06:25 ÖÖ 10 »
Günde bir kaç kez namaz için toplanıyorlar ve eğer hava yağmurlu değilse namazlarını açıkta kılıyorlardı. Uzun tek bir safta toplanıyorlar ve  Hacı da önlerine geçip imamlık yapıyordu. Hareketlerindeki düzen ve uyumla askerlere benziyorlardı; hep birlikte Mekke yönüne döner, birlikte eğilir, sonra kalkar ve birlikte diz çökerek alınları üzerine yere kapanırlardı. İki secde arasında seccadesi üzerinde, yalın ayak, elleri önünde bağlı, dudakları sessizce kıpırdayan ve kapalı gözleriyle derin bir huşu içinde dalıp giden imamın, bütün kalbiyle dua ettiğini görürdünüz; ötekiler, imamlarının işitilmeyen sözlerini izliyor olmalıydılar,

 

Böylesine içten bir duanın bir takım mekanik bedeni hareketlerle birleştirilmesi beni nedense biraz tedirgin ediyordu bir gün, biraz İngilizce bilen Hacı' ya bu konuyu sordum:

 

Tanrının sizden ona duyduğunuz saygıyı eğilerek, diz üstü oturarak ve yere kapanarak göstermenizi istediğine gerçekten inanıyor musunuz? İnsanın sadece kendi , içine bakarak; yüreğin sükuneti içinde dua etmesi daha uygun olmaz mı? Bütün bu bedeni hareketlerin hikmeti ne?

 

Daha bunları söyler söylemez, pişmanlık duymaya başladım; yaşlı adamın dinî duygularını incitmek istememiştim. Fakat Hacı hiç de gücenmiş görünmüyordu. Dişsiz ağzıyla gülümsedi ve şöyle dedi:

-Başka nasıl ibadet edebiliriz ki Allah'a? O, bedeni de, ruhu da birlikte yaratmadı mı? Böyle olunca da insanın  huyla olduğu kadar bedeniyle de dua etmesi gerekmezmi. Bakın, biz Müslümanlar duamızı niçin böyle yaparız anlatayım size. Yüzümüzü Kâbe'ye, Allalı'ın Mekke'deki beytül Haremine çeviririz ve biliriz ki, o anda dünyanın neresinde olursa olsun, namaz kılan bütün müslümanlar,hepsi yüzlerini Kâbe'ye çevirmişlerdir; bir tek vücut gibiyizdir ve düşüncelerimizin merkezi de O' dur. Önce ayakta durarak Kur'anı Kerimden bölümler okuruz, bunu yaparken, okuduğumuz kelâmın, insana hayatta dimdik ayakta kalması, ebat etmesi için verilen Allah Kelâmı olduğu bilinci içindeyizdir. Sonra 'Allahü Ekber' (Allah en büyük! ) deriz: bununla. Allah'tan başka kulluk etmeye değer başka hiç kimsenin, hiç :bir şeyin olmadığını dile getirir ve bunun apaçık bir gerçek olduğunu bir daha duyar ve bu gerçeğe bir daha tanıklık ederiz. Sonra o her şeyden yüce olan Allah'a duyduğumuz saygıyı, bu yüceliğin önünde eğilerek gösterir, O' nun gücünü, celâl ve azametini övgüyle anarız. Ve Onun önünde tir toz zerresinden, yokluktan, hiçlikten başka bir şey olmadığımızı, O ' nunsa bizim yüceler yücesi yaratıcımız, ve Rabbimiz olduğunu duyarak alınlarımızın üzerine coşkuyla yerlere kapanırız. Sonra alınlarımızı yerden kaldırır ve oturup, günahlarımızı bağışlaması, bizi rahmetiyle yarlığaması, doğru yola yöneltmesi, bizi sağlık ve rızkla nimetlendirmesi için dua ederiz, Onun haberini bize ulaştıran Muhammed (s.s.)'e, ondan önceki peygamberlere, bize, kendimize ve doğru yolu izleyen herkese Allah'ın selâm ve rahmetini dileriz. Bize bu dünyada da öteki dünyada da iyilik ve güzellik ihsan etmesini niyaz ederiz Allah'tan. Ve sonunda da, başımızı sağa ve sola çevirerek, nerede olursa olsun, doğru yolda olan herkese selâm vererek namazdan çıkarız. Peygamberimiz böyle namaz kıldı, böyle dua etti ve kendisini izleyenlere de böyle yapmalarını öğretti, bu onların kendilerini isteyerek ve ta yürekten Allah'a teslim edebilmelerini -ki İslâmın anlamı da budur ve O' nunla da, kendi kaderleriyle de barış içinde yaşayabilmelerini sâğlamak içindir.

                                                                                                                Muhammed Esed


cici sözlerine karşılık çıkarıp masalarına koyacağımız bir din taşımıyoruz yüreğimizde

*

Çevrimdışı serender

 • *
 • 4811
 • Dosdoğru ol!
mekke'ye giden yol
« Yanıtla #1 : 15 Ekim 2007, 06:16:39 ÖS 18 »
teşekkürler esen

acaba bu yazı M.Esedin kendi hatırasımıdır merak ettim..
eğer öyleyse şuna tekrar şahit olduk ki;
illakide güzel ve etkili tebliğ illakide tebliğ ama illakide illaki de..(takıldı:))
'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8

*

Çevrimdışı erhan koyuncu

 • 6
 • DİRENİŞLERLE GELİR ÖZGÜRLÜĞÜM
  • Gelin Bu Dünyayı Değiştirelim
mekke'ye giden yol
« Yanıtla #2 : 18 Ekim 2007, 11:59:03 ÖS 23 »
EVET BENDE VAR AMA DAHA OKUMADIM BU KİTABI BİRİ BANA TAVSİYE ETMİŞTİ VE
TÜRKİYENİN YOLDAKİ İŞARETLERİ DEMİŞTİ.
ELİMDE SARAY MOLLALARI VAR BİTİRİNCE BUNA BAŞLIYAYIM BARİ  :D