İMAN NEDİR?

  • 0 Cevap
  • 406 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı kutbay

  • *
  • 2554
    • İslami Düşünce Platformu
İMAN NEDİR?
« : 20 Aralık 2019, 05:15:30 ÖS 17 »
İman denince akla gelen şey, sağlıklı bilginin yanı sıra yaşanan, solunan, zevk duyulan bir hayat olmalıdır. Kur’an’ın ve hadisin bize öğrettiği iman, aynen böyle bir hayattır.
Allah’ın kelâmından ve onu ge-tiren Peygamberden dersini alan mü’min, hayatının her aşamasında kendisini Rabbinin huzurunda ve meleklerden dostlarla kuşatılmış bir hâlde bilir. Peygamberinde can-dan aziz bir sevgili bulur, kitabın-da Rabbinin hitabıyla baş başa bir sohbeti yaşar, başına gelen her şeyi âlemlerin Rabbinden bir armağan olarak karşılar, dünya hayatını hu-zurla tamamlayıp âhiret âlemine müjdeler arasında adımını atar.
İçinde  yaşadığımız  kâinat  Kur’an’ın sık sık atıfta bulunduğu ibret levhalarını bize sunmaktadır. Kur’an’ın irşadına kulak veren bir insan, kendisini Rabbinin ayetleriy-le dolu bir âlemde bulur ve nereye adımını atsa orada imanına kuvvet katan ve bir iman neşesini bütün sıcaklığıyla yaşamasını sağlayan delillerle karşılaşır. O hâlde etkili bir iman dersi, insanı doğrudan doğruya Rabbine muhatap eder ve O’nun sonsuz rahmetiyle tanıştırır.
Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm