Tırnak Yeme Alışkanlığı

 • 2 Cevap
 • 2885 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı LaEdri

 • *
 • 1004
  • Blog'um
Tırnak Yeme Alışkanlığı
« : 26 Temmuz 2007, 06:00:53 ÖS 18 »
Tırnak yeme alışkanlığına çoğunlukla 3-4 yaşından önce başlanmaz.Çocukların %33 de tırnak yeme davranışı görülür. Bu oran erken ergenlik çağına kadar sürer.

Ergenlik çağında tırnak yiyen çocukların sayısı %40-45'e yükselir. Yani ergenlik çağına doğru çocukların hemen hemen yarısı tırnak yeme davranışı gösterir. Bunun nedeni olarak gençlerin çevreden onay görmemeleri olarak değerlendirilir. Ayrıca tırnak yiyen çocukların ailelerinin çoğunda tırnak yiyenlere raslanmaktadır.

Sadece çocuklarımız değil gençlerimiz halen de tırnaklarını yemektedir.
Tırnak yemek bazen ayak parmaklarını ısırmakla ve ayak tırnaklarını el parmaklarıyla yakalama ile ilişki görülmektedir.
Bu davranışın altında yatan sabepler parmak emmede olduğu gibi çoğunlukta psikolojik rahatsızlıklardır..

Tırnak yemenin duygusal bir sorun olduğunu belirten uzmanlar, özellikle aileleri tarafından azarlanan çocukların tırnaklarını daha fazla yediklerini kaydettiler.

"Ailesinde tırnak yeme davranışı olan bir çocuk bunu kopyalayabilir” dediler. Uzmanlar, tırnak yemenin diğer nedenlerini ise şöyle sıraladılar: “Kıskançlık-yeterli ilgi sevgi görmeme sıkıntı ve gerginlik başlıca nedenleridir..
Ev ortamındaki aşırı baskıcı tutumlar ve kuralcı yapı sonuçta güvensizlik göstergesidir. Çocuğun azarlanması, toplum içinde aşağılanması, ona yaşına uygun sorumluluk verilmemesi (mesela odasını toplaması, kahvaltıyı hazırlaması, gibi basit ev işleri), kardeşler arasında taraf tutma, ana baba ilgisizliği, yaşamış olduğu korkular gibi nedenler çocukta tırnak yeme davranışını tetikler”.

Çocukta gerginlik ve huzursuzluk oluşturan nedenlerin titizlikle araştırılmasını öneren uzmanlar, sonuçta tırnak yemenin duygusal bir sorun olduğunun altını çizdiler. Azarlamak, korkutmak, başkalarını örnek göstermek veya çocuğu tehdit etmenin sorunu çözmeyeceği gibi daha da ağırlaştıracağını anlatan uzmanlar şu temel görüşü dile getiriyor:

“Onları, korku ve kaygı oluşturabilecek film, video, atari gibi faaliyetlerden uzak tutmak gerekir. Ebeveynler cocuklarının önünde asla kavga etmemelidirler. Ederlerse bile bu bir alışkanlık haline gelmemeli anlaşmazlık nedenleri çocuga uygun bir dille açıklanmalıdır. Sorun uzun sürerse bir uzmanla yüzyüze görüşülmeli. Çocuklar yeni ortamlara ve yeni kişilere uyum göstermekte zorluk çekmezler. Ve çocuklarda bazı davranış biçimlerinin soruna dönüşmesine neden olan yetişkinlerdir”.

Siz de tırnak yiyiyormusunuz??

*

Çevrimdışı TaLiA

 • *
 • 3019
Tırnak Yeme Alışkanlığı
« Yanıtla #1 : 26 Temmuz 2007, 06:04:37 ÖS 18 »
Alıntı
Siz de tırnak yiyiyormusunuz??

 :-[ :-[ :-X

*

Çevrimdışı LaEdri

 • *
 • 1004
  • Blog'um
Tırnak Yeme Alışkanlığı
« Yanıtla #2 : 26 Temmuz 2007, 06:06:11 ÖS 18 »
anlaşıldı merkez  ;)  :-X