KURAN TATLI KARŞITLARINA VE VEGANLARA CEVAP VERİYOR

  • 3 Cevap
  • 1955 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KURAN TATLI KARŞITLARINA VE VEGANLARA CEVAP VERİYOR
« : 15 Ağustos 2018, 01:30:03 ÖÖ 01 »
BAKARA

 57. Ve bulutu üstünüze gölgelik yaptık ve size kudret helvasıyla bıldırcın indirdik: "Rızık olarak size verdiklerimizin, en temizlerinden yiyin. " Dedik. Onlar zulmü bize yapmadılar, onlar kendi benliklerine zulmetmekteydiler.

 58. Şöyle demiştik: "Girin şu kente; orada, dilediğiniz yerde bol bol yiyin. Kapıdan secde ederek girin ve `affet bizi` deyin ki, hatalarınızı bağışlayalım. Biz güzel davranıp, güzellik üretenlere daha fazlasını veririz. "


 59. Ne var ki zulme sapanlar, bir sözü kendilerine söylenmiş olandan başkasıyla değiştirdiler. Bu- nun üzerine biz, bu zalimler üstüne, ürettikleri kötülüklere karşılık olarak gökten bir pislik indir- dik.

 60. Bir zamanlar Musa, toplumu için su istemişti de biz, "değneğinle şu taşa vur" demiştik. Taştan hemen oniki göze fışkırmıştı. Her bölük insan kendilerine özgü su kaynağını bilmişti. "Allah`ın rızkından yiyin, için; yeryüzünde bozgunculuk yaparak şuna buna saldırmayın. " demiştik.

 61. Siz şöyle demiştiniz: "Ey Musa, biz bir tek yemeğe asla dayanamayız; bizim için Rabbine dua et de bize yerin bitirdiklerinden, baklasından, acurundan, sarmısağından, mercimeğinden, soğanından çıkarıversin. "Musa şöyle demişti; "Siz daha aşağı bir nimete daha üstün bir nimeti mi değişmek istiyorsunuz? İnin bir kasabaya; istediğiniz sizin olacaktır. "Ve üzerlerine zillet, eziklik ve yoksulluk damgası vuruldu, Allah`tan bir gazaba çarpıldılar. Bu böyle oldu, çünkü onlar Allah`ın ayetlerini inkar ediyor ve haksız yere peygamberlerini öldürüyorlardı. İstan ettikleri için böyle oldu. Sınır tanımıyor, azgınlık yapıyorlardı.

***

Nahl

68. Rabbin, balarısına şöyle vahyetti: "Dağlardan evler edin, ağaçlardan ve insanların kurdukları çardaklardan da..."

69. "Sonra, meyvaların her türünden ye de boyun bükerek Rabbinin yollarına koyul." Onun karıncıklarından, renkleri çeşit çeşit bir içecek çıkar ki, insanlar için onda şifa vardır. Derin derin düşünen bir topluluk için, bunda kesin bir mucize var.

***

ENAM

119. Üzerine Allah'ın adı anılıp kesilenden yememenize sebep ne? Oysa Allah, çaresiz yemek zorunda kaldığınız dışında, haram kıldığı şeyleri size açıklamıştır. Doğrusu bir çokları bilgisizce kendi kötü arzularına uyarak saptırıyorlar. Muhakkak ki Rabbin haddi aşanları çok iyi bilir.

***

MAİDE

96. Hem size hem de yolculara bir geçimlik olarak deniz avı yapmak ve onu yemek size helal kılındı...

*

Çevrimdışı maxpayna

  • *
  • 5156
    • depo
Ynt: KURAN TATLI KARŞITLARINA VE VEGANLARA CEVAP VERİYOR
« Yanıtla #1 : 15 Ağustos 2018, 12:18:47 ÖS 12 »


Alıntı
KURAN TATLI KARŞITLARINA VE VEGANLARA CEVAP VERİYOR

tatlı karşıtı derken,
zararlı (yapay) tatlandırıcılar ile üretilen tatlı karşıtlığıdır herhalde.
yada aşırı tüketim sonucu oluşan hastalık nedeni ile fazla tüketmeye karşıdırlar.

yoksa tatlı (şekerli) herşeye veganlar gibi karşı çıkan da mı var ?

bu arada, bakara 57 de geçen "kudret helvası" nedir ? bildiğin helva türü birşey mi yoksa bir bitki meyvesi mi ?

Ynt: KURAN TATLI KARŞITLARINA VE VEGANLARA CEVAP VERİYOR
« Yanıtla #2 : 16 Ağustos 2018, 06:56:48 ÖS 18 »
Hayır son yıllarda tıp dünyasında organik bal ve meyve de dahil tam bir şeker karşıtlığı oluştu maalesef. Son günlerde ise yavaş yavaş buna karşı çıkan çalışmalar ses getirmeye başlasa da yine de şu an için çoğu uzman her tür doğal tatlıya karşı.

http://www.milliyet.com.tr/etten-korkma-meyveden-kork--gundem-1380005/

Kudret Helvası ile ilgili yerli ve yabancı kaynaklarda 3 farklı formül/açıklama var diyebilirim. Ama hepsinde de bir şekilde tatlılık var.

Selam

Ynt: KURAN TATLI KARŞITLARINA VE VEGANLARA CEVAP VERİYOR
« Yanıtla #3 : 31 Ağustos 2018, 02:44:19 ÖÖ 02 »
Çok kısaca özetlemek gerekirse 1- Tarifleri de kimi yerde verilen tatlı, 2- Bir tür tatlı bitki, 3- Çağının ilerisinde teknolojik bir aletin havadaki nemi vesaireyi kullanarak gıda üretmesi...