Mahatma Gandhi'nin İslama Bakışı

  • 0 Cevap
  • 2134 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Maveraî

  • Haymatlos..
  • *
  • 497
  • ﺃَﺳْﻠَﻤْﺖُ ﻟِﺮَﺏِّ اﻟْﻌَﺎﻟَﻤِﻴﻦَ
Mahatma Gandhi'nin İslama Bakışı
« : 07 Mayıs 2018, 10:37:55 ÖS 22 »

1869 - 1948 arasında yaşayan Gandhi, Batı Hindistan'ın tanınmış Hristiyan bir ailesine mensuptur. Babası, Porbtandar şehrinin baş papazı idi, çok zengindi.

Lise tahsîli için İngiltere'ye gitti. Tahsilini tamamladıktan sonra Hindistan'a döndü. 1893'te bir Hindistan firması onu Güney Afrika'ya yolladı.

Gandhi, orada çalışan Hintlilerin ne kadar ağır şartlar altında çalıştıklarını, ne kadar fena muamele gördüklerini müşahede edince, onların daha iyi siyasi haklara kavuşmaları için mücadeleye karar verdi.

Kendini Hindu milletine adadı, tevkîf ve hapsedildi; fakat mücadeleden yılmadı. Afrika'da 1914 senesine kadar kaldı, tekrar Hindistan'a döndü. Hindistan'ın istiklale kavuşması için 1906'da Müslümanların kurduğu (Hindistan Müslümân Birliği) ile beraber uğraşmaya başladı.

Babasının ve kendi servetinin hepsini bu uğurda harcadı. Çıplak vücuduna bir beyaz bez sararak ve yanında taşıdığı bir keçinin sütüyle geçinerek pasif mukabeleye devam etti...

İngilizler evvela ona güldüler; fakat zamanla, bütün Hindistan'ı arkasından sürüklediğini hayret ve dehşet ile gördüler. Onu hapse atmak hiçbir işe yaramadı; Gandhi'nin gayretleri, Hindistan'ın istiklale kavuşması ile neticelendi.

Gandhi, İslam dinini ve Kur'ân-ı Kerîmi dikkat ile incelemiş ve hayran olmuştu. Bu hususta şöyle demektedir: "Müslümanlar, en azametli ve muzaffer günlerinde bile mutaassıp olmamıştır... İslamiyet, dünyayı Yaratana ve Onun eserine hayran olmayı emretmektedir.
Batı korkunç bir karanlık içinde iken, Doğuda parlayan göz kamaştırıcı İslam yıldızı, azap çeken dünyaya ışık sulh ve rahatlık vermiştir. İslam dini, yalancı bir din değildir. Hindular bu dini saygı ile inceledikleri zaman, onlar da İslamiyeti benim gibi seveceklerdir. Ben, İslam dininin Peygamberinin ve Onun yakınında bulunanların nasıl yaşadıklarını bildiren kitapları okudum. Bunlar beni o kadar ilgilendirdi ki, kitaplar bittiği zaman, bunlardan daha fazla olmamasına üzüldüm.
Ben şu kanaate vardım ki; İslamiyetin sürat ile yayılması, kılıç sebebi ile olmamıştır. Aksine, her şeyden evvel sadeliği, mantıki olması ve Peygamberinin büyük tevâzuu, sözünü daimâ tutması, yakınlarına ve İslama teslim olan herkese karşı sonsuz sadakati sebebi ile, İslam dîni, birçok insan tarafından seve seve kabul edilmiştir..

İslamiyet ruhbanlığı ortadan kaldırmıştır; İslamiyette, Allahu Teâlâ ile kul arasında aracılık eden kimse yoktur. İslamiyet, başından beri sosyal adaleti emreden bir dindir. Yaratan ile yaratılan arasında ayrı bir müessese yoktur. Kur'ân-ı Kerîmi okuyan herkes, Allahu Teâlânın emirlerini öğrenir ve Ona tâbi olur; bu hususta Allahu Teâlâ ile arasında hiçbir mâni yoktur.

Hristiyanlığın birçok eksikleri olduğu için, türlü reformlar yapılmak zorunda kalındığı halde, İslamiyetin ise, ilk günündeki şeklinden hiçbir şey değiştirilmemiştir.. Hristiyanlıkta, demokratik ruh yoktur; bu dine demokratik bir veche vermek için, Hristiyanların milliyet hislerinin artması ve buna göre reformlar yapılması îcâb etmiştir."

Ne diyeyim; Müslüman olmadığı halde İslamiyeti bu derece anlamak, bazı Müslümanlara dahi nasip olmamıştır...


M. Necati Özfatura
Aynayım, bakanlar beni değil ancak kendini görür..