16 Nisan Anayasa Değişikliği Referandumu

• 13 Cevap
  • 6364 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı İSRA

• **
  • 214
  • Zalim zulüm eder, Kader adalet eder..
16 Nisan Anayasa Değişikliği Referandumu
« : 03 Nisan 2017, 02:19:30 ÖS 14 »
Oy kullanacakların birçoğunun, içerikten habersiz olarak, 'Çıkarılan ya da eklenen maddeler varsa bunlar nelerdir, neler değişecek; Bir değişim olacak mı, olacaksa bizlerin hayrına olumlu yönde mi olacak' vs. araştırıp bilgi sahibi olma merakı taşımayıp kişiye yönelik Tayyibist-Antitayyibist tavırla yaklaşımları üzücü, kaygı verici...

Bu 3 linke bakınıp okumak bile malumat için yeterli olacaktır:
http://anayasadegisikligi.barobirlik.org.tr/Anayasa_Degisikligi.aspx
http://www.dw.com/tr/anayasada-hangi-maddeler/a-37091451
http://www.insanhaber.com/politika/yeni-anayasa-maddeleri-neler-cumhurbaskani-na-hangi-yetkiler-h82932.html

Bana göre: ''Cunta rejiminin darbe yapabilmesine olanak tanıyan zemin hazırlayıcı maddelerin kaldırılması, bunu içeren ibarelerin değiştirilmesi ile askeri vesayetin önünün kesilmesi halka yönelik tek olumlu yanı.''

Genel içerik, Cumhurbaşkanı'nın yetkilerinin genişletilmesine yönelik. Bu maddeler süreli yani geçici olarak yürürlüğe konmuş olsaydı yararlı görülebilirdi (Tayyibistler açısından). Lakin şu an yetkili olan zat, ebedi yaşayamayacağına, yetkisi de baki olmayacağına göre, ileriki yıllarda 'ehil olmayan kişilerin yetki alması ihtimali' bu riskten ötürü kaygılı olup olumsuz bulan Tayyib sempatizanları da mevcut.

Her maddenin yanına 'evet' ve 'hayır' ayrı ayrı olarak iliştirilseydi halkın iradesi, tercihi gerçek anlamıyla dikkate alınmış 'sağlıklı, saygılı, özgür' bir seçim yapma imkanı sağlanmış olurdu. Fakat 'hazır paket şeklinde dayatılıp referanduma sunulması itibarıyla' olay, tam olarak özgür tercihle seçim yapma olanağı tanımış gibi durmuyor..

Neticenin, temel insani haklar noktasında hayırlı değişimler olması, umut taşıyıcı eylemler doğurması duasıyla...
İlâhi ente maksûdî ve rızâke matlûbî..

*

Çevrimdışı ozanca

• *
  • 4676
Ynt: 16 Nisan Anayasa Değişikliği Referandumu
« Yanıtla #1 : 03 Nisan 2017, 06:56:41 ÖS 18 »
Keşke bu kadar iddialı konuşmasaydınız...
İçeriğe sizinde tam olarak vakıf olmadığınızı anlıyorum ...
Çok kabaca değişikliği şu şekilde özetlemek bence doğru oluyor ...
Cumhuriyetin kurucu unsurları , millete olan muhabbetlerinden ! olsa gerek milletin tercihi karşısında denge vazifesi görecek !! bir yetkiyi atanmışlara vermiş idi ...
Gerek yargı , gerek TSK ve gerekse üst düzey bürokrasi bu vazifeyi en son 367 hamlesine kadar hakkıyla yerine getirdiler ...
Lakin akabinde yapılan halk oylaması ile CB nı halkın seçmesi konusu kabul edilince aslında önümüzdeki referandumunda sonucu belli olmuş oldu ...(ayrı bir konu)
Yeni referandum ile yapılmak istenen şey , halkın karar ve yetki vermesi gereken konuları , atanmışların elinden alınıp , seçilmişlere devrediliyor ...
Meclisin denetleme yetkisi geyiğine kimse girmesin mümkünse ...
Parlementer sistemde , hükümet meclis içinden çıktığı için benim yerime vekilimin onayını ve denetimini alırdı hükümet ....
Fakat bu sistemde , hükümet seçim gecesi belli olduğu için yani direk halk tarafından seçildiği için vekilin bir daha onayını alması gerekmiyor ...
Asil dururken vekilin tekrar güvenoyu vermesine gerek yok yani ...
Hasılı yapılan şudur ...
Halkın tercihi üzerine kimse laf söyleyemeyecek ...
Zaten itirazda buna , çünkü 80 yıldır iktidarda olan zihin dünyası halkın nazarında asla itibarı olan bir yapı değildir ...
Halktan gasbedilen yetkilerin , halkın temsilcilerine verilmiş olması neden ve nasıl bir aşırı yetkilenme oluyor anlamak mümkün değil ...
Aşırı yetki nedir biliyor musunuz ???
15 senedir her nevi entrika ile indirmeye çalıştıkları mevcut hükümetin , 80 yıllık düzeni değiştirmesidir ...
Kısaca anlatmak istedikleri bu ...
Aşırı ise , buyrun aşırısı bu ...
itirazı olan halka yapsın itirazını ...
polimiğe , geyik yapmaya gerek yok ...
15 yıldır iyi kötü gözünüzün önünde devam eden iktidar mücadelesinin , 80 yıllık düzenin değişmesi ile sonlanması kadar aşırı ne olabilir ???
Hasılı millete itiraz ediliyor , yoksa getirilmek istenen anayasaya filan değil ...
Kavga iktidar kavgası , anayasa teferruat ...

Kaldı ki ...
Halkın seçtiği bir CB ile , gene halkın seçtiği bir BB ile bu ülke yürümez ...
Ya CB nı halk seçmeyecek , ya ikisi bir kişi olacak , çözüm budur ...
CB nını halkın seçmemesi tercihleri çünkü en büyük denge unsuru oydu ve gerçekten AŞIRI yetkili idi ....
Taaaa milletin canına okuyacak kadar ...
Hütmetlerimkle ....

Not font kurbaa

*

Çevrimdışı ozanca

• *
  • 4676
« Yanıtla #2 : 03 Nisan 2017, 07:17:06 ÖS 19 »
Kusura bakmayın eğer usul uslup hatası yaptı isem ...
Üzülüyorum , ülkede olanları hala AKP , tayyip vs ile ifade edilip , bunlar üzerinden konunun izah edilmesine ...
Hele ki bunu yapan , bizim mahallenin , milletin çocukları olması gerçekten canımı sıkıyor ...
Bu ülkede 80 yıldır milletin her türlü değerine küfür edildi, aşağılandı ve fakir bırakıldı ...
Ve bunu bizim iyiliğimiz !! adına yaptılar , bizi aydınlatmaya çalıştılar ...
Kimse kusura bakmasın , Bekir Çoşkun denen adam hergün çıkıp hayır üzerine birşeyler söylüyor ise azıcık olsun kanıma dokunur evet diyememek ...
İktidar savunucusu konumuna düşmek istemiyorum ama , 15 yıldır sandıktan başka derdi olmayanla derdim olmaz benim ....
80 yıldır yeteri kadar aşağılandığımızı düşünüyorum , işin kötüsü kendimizi azıcık olsun insan gibi hissetmeye alıştık yalan değil ...
Eski günleri özleyen , eski günlerin savunucuları ile birlik olabilir ...
Meydanı onların insiyatifine bırakma eğiliminde de olabilir ( bu söz maxgilleri ilgilendiriyor )
Lakin ben hesabı tarafımca verilecek olan tercihimi yapacağım , milletten yana ...
Not font kurbaa

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5153
    • depo
« Yanıtla #3 : 03 Nisan 2017, 07:47:36 ÖS 19 »

meydanı onlara bırakma hacım
ama onların oyununa da dahil olma

onlar bir oyun kurmuş ama kurdukları oyunu da hile ile oynuyorlar sahterkarlık ve zulüm yapıyorlar.
siz de diyorsunuz ki artık yeter adil ve dürüst oynansın bu oyun.

biz  de diyoruz ki
o oyun onların kurduğu oyun ve bizim inancımıza uygun değil
biz kendi oyunumuzu kuracağız kurmak için de mücadele edeceğiz.

onların oyununun içine çekilmek tuzaktan başka birşey değildir.

allah hesap sorarken neyden niye nasıl hesap soracak ona dikkat etmeli.!!!

*

Çevrimdışı ozanca

• *
  • 4676
« Yanıtla #4 : 03 Nisan 2017, 08:19:57 ÖS 20 »
Hiç kusura bakma ...
80 yıldır oyun filan kurduğunuz yok ...
Bırakalım romantizmi artık , dedim ya azıcık kendimi insanca hissetmenin tadını aldım ...
30 yıldır yapılan 50 kişilik cemaat toplaşıp , cemaati üçe bölmek ...
Olan edilen bu ...
Gerisi teferruat ...
Eğer oyun onların kuralları çercevesinde ilerlese , bunca kavga olmazdı için rahat olsun ...
Adamlar avaz avaz bağırıyor , gidiyor 80 yıllık kazanımlarımız ey halkım diye ...
Laik demokratik cumhuriyet , karanlığa ! çekilmeye uğraşılıyormuş ...
Mesele AKP veya Tayyip değil , sen hala anlamadın mı ??
Not font kurbaa

*

Çevrimdışı İSRA

• **
  • 214
  • Zalim zulüm eder, Kader adalet eder..
Ynt:
« Yanıtla #5 : 03 Nisan 2017, 11:06:05 ÖS 23 »
Kusura bakmayın eğer usul uslup hatası yaptı isem...

İtiraz edilecek bir kusur yok, zira üslup hatası yok. Yorumumla alakalı saygı çerçevesinde yapılmış 2 tesbit var ki bu da gayet doğal ve en tabii hakkınız..

Ağırlıklı olarak genele hitab eden ve düşüncelerinizi aktarım içerikli yorumlarınız 'farklı bir perspektifle sunulduğundan' bilgi akışı sağladı, bu açıdan rahatsızlık söz konusu olmadığı gibi bilakis memnuniyet duydum.
İlâhi ente maksûdî ve rızâke matlûbî..

*

Çevrimdışı ozanca

• *
  • 4676
« Yanıtla #6 : 03 Nisan 2017, 11:37:52 ÖS 23 »
Halk 400 mv aynı partiden seçeçek, üstüne üstük yürütmeyide aynı partiye bırakacak ...
TSK darbe yapmayacak, yargı darbe yapmayacak, bürokrasi işi yavaşlatamayacak...
CHP koş koş iptal davalarına koşamayacak ( hatırlayınız köprü, havaalanı vs dahi yargı ile engellediklerini)
Medya dilediği gibi hükümet kurup , hükümet düşüremeyecek...
Necdet Sezer kitapçık fırlatamayacak ....
Bundan evla aşırı mı olur ??
Ne yapacak bu aydınlar ???
Ne yapacak bu bürokratlar ???
Ne yapacak kronik muhalefet ???
Gücü nereden alacaklar ???
Tutupta , halkın değerlerine sövmeyi bırakıp , halkın adamı olacak değiller ???
Sandıktan hayır çıkabilir ...
Çokda üzülmem , azıcık sosyolojiye aklım erdi ise , bu süreç devam edecektir....
16 Nisa'nda olmazsa , 17 haziranda olur ...
Lakin yaşanan sürece , değişime , dönüşüme yabancı ve sessiz kalmak üzer beni ....
Not font kurbaa

*

Çevrimdışı ozanca

• *
  • 4676
« Yanıtla #7 : 04 Nisan 2017, 09:38:45 ÖÖ 09 »
https://www.youtube.com/watch?v=PhygByvDa8g

2,5 saatlik bir video ...
oldukca doyurucu ...
tavsiye ederim , aklınızda soru işareti kalmayacaktır ...
Not font kurbaa

*

Çevrimdışı Biz

• **
  • 138
« Yanıtla #8 : 20 Nisan 2017, 08:50:18 ÖS 20 »

Arkadaşlar bu ne sessizlik?...Herhalde herkes başını iki elinin arasına alıp düşünmeye başladı...ne güzel bir sonuç...

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5153
    • depo
« Yanıtla #9 : 20 Nisan 2017, 08:54:39 ÖS 20 »

Evetin hayırını görün  ;)

*

Çevrimdışı ozanca

• *
  • 4676
« Yanıtla #10 : 20 Nisan 2017, 09:42:40 ÖS 21 »
Sevgili dostum Max ( nasıl dost oluyorsak )
Artık güçlü bir Türkiye için sana merhaba bile demiyorum , sen ne diyorsun bu duruma ?
Not font kurbaa

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5153
    • depo
« Yanıtla #11 : 20 Nisan 2017, 10:01:46 ÖS 22 »

Devletiniz de hükümetiniz de padişahınız sa hayırlı aman evetli olsun  ;)

*

Çevrimdışı ozanca

• *
  • 4676
« Yanıtla #12 : 22 Nisan 2017, 07:24:09 ÖÖ 07 »
Hayırcı ağzı ile konuşman ne manidar ....
Not font kurbaa

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5153
    • depo
« Yanıtla #13 : 22 Nisan 2017, 07:30:22 ÖÖ 07 »
Hayırcı ağzı ile konuşman ne manidar ....

Laik demokratik,  gayri İslami devletinize evet mi dememi bekliyorsun?