ortak koşarak iman etmek

• 2 Cevap
  • 2413 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Biz

• **
  • 139
ortak koşarak iman etmek
« : 12 Mart 2017, 09:54:40 ÖÖ 09 »

Yusuf suresi, 106,107 ve 108 inci ayetler(Diyanet Meali);
Onların çoğu ancak Allah'a ortak koşarak iman ederler..Allah tarafından kuşatıcı bir felaket gelmesi veya farkında olmadan kıyametin ansızın kopması karşısında kendilerini emin mi gördüler?..De ki; ''İşte bu benim yolumdur.Ben Allah'a çağırıyorum,ben ve bana uyanlar aydınlık bir yol üzerindeyiz.Allah'ı (ortaklardan) tenzih ederim!Ve ben Ona ortak koşanlardan değilim''....

Allah'a ortak koşarak iman etmek ile ilgili arkadaşlarımdan bilgi talep ediyorum..Saygılarımla...

Ynt: ortak koşarak iman etmek
« Yanıtla #1 : 12 Mart 2017, 09:09:23 ÖS 21 »
ortak koşulan şeyler put heykelden ziyade Kur'anın tanıttığı Allah'ı değilde cahil  düşünce   alğıda Allahı ya uzak ilah ,yada hiç bir işine müdahele etmeyen ilah  algısı sapkın düşüncelerle yapılan eylemlerdir.önce kendini kibrini,  sonra dünyalık kazıkları dikmek için sen benim ilahım demezde, senin sayesinde ,sen olmasan gibi onu bunu ortak koşarlar.
Casiye 45/23 Şimdi sen, kendi hevasını ilah edinen ve Allah'ın bir ilim üzere kendisini saptırdığı, kulağını ve kalbini mühürlediği ve gözü üstüne bir perde çektiği kimseyi gördün mü? Artık Allah'tan sonra ona kim hidayet verecektir? Siz yine de öğüt alıp düşünmüyor musunuz?
أَفَرَأَيْتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلَهَهُ هَوَاهُ وَأَضَلَّهُ اللَّهُ عَلَى عِلْمٍ وَخَتَمَ عَلَى سَمْعِهِ وَقَلْبِهِ وَجَعَلَ عَلَى بَصَرِهِ غِشَاوَةً فَمَن يَهْدِيهِ مِن بَعْدِ اللَّهِ أَفَلَا تَذَكَّرُونَ
Feraeyte menittehaze ilahehu hevahü ve edallehüllahü ala ilmiv ve hateme ala sem´ıhı ve kalbihı ve ceale ala besarihı ğışaveh fe mey yehdıhi mim ba´dillah e fe la tezekkerun
Casiye 45 /21 Yoksa o kötülükleri işleyib duranlar, kendilerini, iman edib salih ameller işliyenler gibi yapacağız, hayat ve ölümlerini bir tutacağız mı sandılar? Ne fena hüküm veriyorlar...
أًمْ حَسِبَ الَّذِينَ اجْتَرَحُوا السَّيِّئَاتِ أّن نَّجْعَلَهُمْ كَالَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَوَاء مَّحْيَاهُم وَمَمَاتُهُمْ سَاء مَا يَحْكُمُونَ
Em hasibellezînecterahûs seyyiâti en nec’alehum kellezîne âmenû ve amilûs sâlihâti sevâen mahyâhum ve memâtuhum, sâe mâ yahkumûn

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5167
    • depo
Ynt: ortak koşarak iman etmek
« Yanıtla #2 : 03 Nisan 2017, 10:38:01 ÖS 22 »

Yusuf suresi, 106,107 ve 108 inci ayetler(Diyanet Meali);
Onların çoğu ancak Allah'a ortak koşarak iman ederler..Allah tarafından kuşatıcı bir felaket gelmesi veya farkında olmadan kıyametin ansızın kopması karşısında kendilerini emin mi gördüler?..De ki; ''İşte bu benim yolumdur.Ben Allah'a çağırıyorum,ben ve bana uyanlar aydınlık bir yol üzerindeyiz.Allah'ı (ortaklardan) tenzih ederim!Ve ben Ona ortak koşanlardan değilim''....

Allah'a ortak koşarak iman etmek ile ilgili arkadaşlarımdan bilgi talep ediyorum..Saygılarımla...

biz abi, şöyle örneklendirerek anlatmaya çalışayım.

küfür tamamını ya da bir kısmını reddetmek, örtmek görmezden gelmektir.
şirk ise kabul-iman etmekle birlikte bazı olmaması gereken uygulama ve inanç türlerini de araya katarak çorba edilmesi demektir.

anıtkabir inancı küfür, türbeler inancı şirktir.

zira kemalizm dini müntesipleri mustafa kemale iman ederler.
türbelere inananlar ise  islamı kabul ederler, dindar mütedeyyin karakterde kişiliklerdir ama dindarlıklarına tasavvuf tarikat türbe şeyh önder vb unsurlar ile şirk hurafe batıl inançlar eklerler.

bu nedenle inanan çoktur ama allahı birleyerek tevhidi inanca sahip olabilmek kalabilmek zordur azdır....

zaten kurana bakarsanız görürüz ki kuran ateizm ile tanrıyı reddedenler ile mücadele etmez onların fikirlerini yıkmaz.
neredeyse herkes bir tanrıya inanır. ama o tanrıya ek olarak aracılar evliyalar putlar , putsal kişiler nesneler otoriterler icad ederler.
ve bunları allah ile aralarına aracı edinirler.
allah bu aracılık şirk bataklığına karşı tevhid öğretisine davet eder kuranda.