İslâmiyet Diğer Dinlerden Ve Felsefeden-Mitolojiden Etkilendi Mi?

  • 3 Cevap
  • 3268 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Atlas

  • ***
  • 263
"Güneş herkesin üzerine eşit doğar ama;Gül başka, leş başka kokar.''(Mevlana Celaleddin Rumi)

*

Çevrimdışı Atlas

  • ***
  • 263
Ynt: İslâmiyet Diğer Dinlerden Ve Felsefeden-Mitolojiden Etkilendi Mi?
« Yanıtla #1 : 22 Aralık 2014, 02:28:38 ÖÖ 02 »
kültürel etkileşimin kaçınılmaz sonucunu !! gerek kafirler gerekse içimizdeki münafıklar  sinsice kendi amaçlarına hizmet noktasında süslemişler ve zihinleri bulandırma noktasında epey mesafe katetmişlerdir ..

olay ile alakalı farklı bir açıyı genişletmek gerekirse

yakın zamandan bir örnek...

pavlos (paul) isa a.s şeritaını beğenmediğini hrıstiyanlığın  .. avrupada yayılması adına paganik unsurları kasıtlı ve belli bir amaca hizmet niyeti ile monte ettiğini kendisi kaleme aldığı eserlerde belirtmiştir..bu hakikatden yola çıkarak ..mevcut hrıstiyanlıkda görülen ve semavi nitelikde olmayan bir takım öğeler anlayış ve davranış biçimlerinin ki buna anlatımlarda dahil...görülmesi şaşılacak şey olmasa gerek..

hrıstiyanlığın kabul görmesi adına giriştiği bu işin hangi ölçekte yıkıma sebeb olduğu rahatlıkla izleyebilirsiniz..tipik aşşağılık yahudi kafası işte..paganizmi benimsemiş halklara isa a.s şeriatını tebliğ etmek yerine hevasının ürünü hrıstiyanlığı icad yolu ile paganik süslemeler eşliğinde servis etmek o yahudiye daha sıcak ve elverişli gelmiş ..günümüz insanı ise paul eliyle onun kafir yüreğinin marifeti ile dine dahil ettiği paganik öğelerden sebeb " bozulmuşda olsa " kendi inanç sistemlerine kaçınılmaz olarak nasıl şaşı baktıkları ve abuk sonuçlar ortaya koydukları görülmekte...

tüm dünya coğrafyasına bakıldığında temel ahlaki değerlerin hemen hemen her coğrafyada bir şekilde ortaya konduğu ve devam eden süreçte kitaba uymak yerine kitabı kendine uydurmanın sonucu ve başlangıçta değindiğim kültürel etkileşimin tesiri ile ortaya çıkan manzara insanı nasıl olurda şüpheye düşürür ..

süregelen zaman boyunca her coğrafyda şu yada bu şekilde ilahi vahye (ve içeriğine) muhattab olan insan toplulukları vee çeşitli sebebler ile yakın- uzak çevreye yayılmış anlayış biçimlerini fark edemiyormuyuz..ilahi mesajın en temel uyarılarından birini nedense bizler kulak arkası etmiş olduğumuzun bile farkında değiliz..aksi halde  bu içine düşülen kavram-anlam karmaşası -bilgi kirliliğinin neden olduğu yıkımı nasıl izah edebiliriz ki...islam ve islama aid değerlerin sadece belirli bir zaman dilimine hapsedildiğini -hapsettiğimizi ne zaman fark edeceğiz..kitabımızda her ümmetin -topluluğun  uyarıldığı ..ki bu her coğrafyada resul-nebi tebliğinin varlığının söz konusu olduğunu bize anlatmıyor mu hatırlatmıyor mu  ?

Adem a.s başlayan süreçten efendimize ulaşan noktaya dek farklı kültür ve coğrafyalarda ilahi mesaja muhattab olan insanların varlığını unuttuk mu..
"Güneş herkesin üzerine eşit doğar ama;Gül başka, leş başka kokar.''(Mevlana Celaleddin Rumi)

*

Çevrimdışı Atlas

  • ***
  • 263
Ynt: İslâmiyet Diğer Dinlerden Ve Felsefeden-Mitolojiden Etkilendi Mi?
« Yanıtla #2 : 22 Aralık 2014, 01:33:24 ÖS 13 »
PAUL DAN BAHSETMİŞKEN..dikkatinizi çok önemli bir noktaya çekmek isterim....bu melun yahudinin en belirgin niteliği ne idi biliyormusunuz ..hz isa .as ve havarileri ile kavgalı olması..sürecin en başından sonuna dek hem isa .a.s ve havarilere (ashabına) derin bir düşmanlık saygısızlık ve nefret taşıması ..

havarilerin yani isa a.s ashabının paul aralarına almamaları nedendir acaba ..paul ün bu havarilere acımasızca eleştiri ve hakaretlerinin hatta öncesinde işkence etmesinin yani kinin arka planında yatan etkenleri ayrıca değerlendirmek icab eder ama bunun üzerinde durmak yerine günümüzdeki PAUL lere  dikkat çekmek yerinde olur..

peygamber ve ashabına düşman onlar ile çekişme halinde edebden hürmettden uzak "anlama - eleştirel tahlilller - tevhid - hakkı muhafaza- müdafaa"  adı altında vb tüm çalışmaların peygamber ve ashabı ile ümmetin arasındaki kopmaması gereken bağı koparmaya örselemeye zedelemeye yönelik  "meşru kılıflar giydirilmiş"  tüm söylemlerin ardında yatan niyet hedef gaye ve çalışmalar isa a.s şeriatına teslisi sokan paganizmi dahil eden türlü melanet ile milyonlarca insanın küfür bataklığına düşmesine sebeb olan paul ün ardılları olmalarından  başka bir şey değildir.. bu mirası bilinçli ve bilinçsiz şekilde taşıyan insanların şerrinden emin olmayı nasip eylesin rabbim..
"Güneş herkesin üzerine eşit doğar ama;Gül başka, leş başka kokar.''(Mevlana Celaleddin Rumi)

*

Çevrimdışı Atlas

  • ***
  • 263
Ynt: İslâmiyet Diğer Dinlerden Ve Felsefeden-Mitolojiden Etkilendi Mi?
« Yanıtla #3 : 22 Aralık 2014, 03:00:19 ÖS 15 »
konu ile direkt alakası olmadığı halde hatrıma geldi ..arızalı bakış açısına örnek olması açısından ..yanii :D

hani hem kuranda hemde hadislerde bahsi geçen bezmi elest ruhlar alemi vb durumlar hk..inanan yada inanmayan bir çok insan ...ki inanmayanlar özellikle "var olduğunu yaşandığını kabulden yola çıkarak "  ..bir mantık yürütme aklını kullanma !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  işine girişir..

ki çoğu inananda bunu düşünür hayatının çeşitli dönemlerinde ..ruhlarımızın yaptığı sözleşmeyi..yani..vd şeyleri

derler ki inkarcılar ..doğumdan öncesine dair herhangi bir şeyi hatırlıyor değilim..ölümden sonrada doğum öncesi gibidir..öncesi yokluk sonrasıda yokluk olacaktır ..carbona inkilap yani.. :D

hatırlama işini içinde yaşadığımız bu dünyada beyin denen organa yükleriz..(aslen kalbi insani denen cevher fiziki aleme ait duyularımız ile eş güdümlü çalışır ya neyse) ..

hatırlamaya çalıştığımız olaylar zinciri ise içinde yaşamak durumunda kaldığımız fiziki alem ile farklılık arz eder..dolayısı ile var olmayan beynimizi orada yaşanmış bir takım vakıaları hatırlama yolunda araç olarak kullanma garebetini -mantıksızlığını farkında olmadan işleriz..

yani alemi ervahda sahip olduğumuz cevherler arasında ..bu fiziki aleme aid araç olan beynimiz yok idi.. ;) öte aleme aid bir nevi radarlar hükmünde olan kalp ruh ahfa vb araçlarımız kısaca letaifler ..yaşanan o sözleşmeye dair kodları içersinde barındırmakta ..ancak atıl durumda bırakılan bu radarların üzerinde emek safedilmemesi meseleye hem itikaden hemde hakkel ve aynel yakin bağlamında bir nevi yabancı kalmamıza yol açmasıda şaşılacak şey olmasa gerek..

yani sözün özü öte aleme dair yaşanmışlıkları bu aleme aid araç ile hatırlamaya kalkmak..hatırlama işi gerçekleşmeyince yok saymak inkar etmek hem nitelik açısından cehalete ..hemde ahmaklığa delallet eder ki bu aynı zamanda acınası şekilde aklın mantığın ürünüymüş gibi lanse edilir.. :D

"Güneş herkesin üzerine eşit doğar ama;Gül başka, leş başka kokar.''(Mevlana Celaleddin Rumi)