Suriyeli Mülteciler: Türk medyası gerçekleri saptırıyor

  • 0 Cevap
  • 3217 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Suriyeli Mülteciler: Türk medyası gerçekleri saptırıyor
« : 04 Kasım 2014, 11:02:40 ÖÖ 11 »
Suriyeli Mülteciler: Türk medyası gerçekleri saptırıyor
İç savaş yüzünden ülkeleri Suriye’yi terk ederek Lübnan’a sığınan Sünni bir aile, Türk medyasını, ülkelerindeki olayları yanlış aktarmakla suçladı:...


İç savaş yüzünden ülkeleri Suriye’yi terk ederek Lübnan’a sığınan Sünni bir aile, Türk medyasını, ülkelerindeki olayları yanlış aktarmakla suçladı: İnsanların söylediklerini kendi gündemlerine göre nasıl değiştirdiklerini hepimiz biliyoruz.

Russia Today Televizyonu muhabirlerine açıklama yapan Suriyeli Sünni sığınmacılardan Rima El Hakim ve kocası Talha Kaddur, dört çocuklarının güvenliği için geçen yaz Suriye’yi terk ettiklerini belirterek, “Gittik çünkü çocuklarımız tehlikedeydi. Başka bir nedeni yoktu. Ancak, ülkemizin yaşadığı felakette kimlerin ne rol oynadığını tüm Suriyeliler biliyor” dedi.

Kanser tedavisi görmek için kısa bir süre önce Humus’a giden Kaddur, “Dönerken sınırda, mültecilerle röportaj yapmak isteyen Türk televizyoncuları gördüm. Kimse onlarla konuşmak istemiyordu. İnsanların söylediklerini kendi gündemlerine uydurmak için nasıl değiştirdiklerini hepimiz iyi biliyoruz” açıklamasında bulundu.

‘İSYANCI VAHŞETİ VAR’

Kendisi ve çocuklarının yüzlerinin görüntülenmesinden çekinen Rima El Hakim ise Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) özellikle kalabalık bölgelerde harekete geçerek ordu güçlerinin bu alanlara ateş etmelerini sağlamaya çalıştığını ifade etti. Suriye’yi terk etmeden önce kendi kasabasında isyancıların gerçekleştirdiği bir katliamdan bahseden El Hakim, “Militanlar önce 13 askeri öldürdü. Sonra ölülerin kol ya da bacaklarını kırarak kasabasına bıraktı. Daha önce de, isyancı keskin nişancılar sivilleri rastgele yem olarak kullanarak cansız bedenlerini götürmeye gidenleri de vuruyorlardı” açıklamasında bulundu.

‘BÖYLE MUHALEFET OLMAZ’

Rima El Hakim, Suriye yönetimiyle ilgili olarak da “Evet, Suriye’de yönetim hataları ve yolsuzluklar yaşandı. Ama yolsuzlukla böyle savaşılmaz!” derken, ailenin en büyük oğlu kasabalarında her gün ortalama dört kişinin rejimle işbirliği yaptığı gerekçesiyle öldürüldüğünü açıklad