İNTERNET GÜNLÜĞÜ

 • 36 Cevap
 • 34382 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı İSRA

 • **
 • 214
 • Zalim zulüm eder, Kader adalet eder..
İNTERNET GÜNLÜĞÜ
« Yanıtla #15 : 08 Temmuz 2014, 03:00:44 ÖÖ 03 »

28 yaşındaki Malezyalı Felixia Yeap, Müslüman olduğunu açıklayarak tesettüre girmiş. Sosyal medyada tesettürlü fotoğrafını paylaşan Malezyalı Felixia Yeap, İslamiyet’i seçerek yeniden doğduğunu söylemiş.

[Alıntı]


Ünlü manken ve oyuncu Tuğçe Kazaz, Birleşen Eller Yaşam ve Engelliler Derneği'nin (BEYENDER) genel başkan yardımcısı olmuş ve şunları açıklamış. ''Bu oluşumun içinde yer alınca insan olduğunu hatırlıyorsun. Kendimize dışarıdan bakabilmeliyiz. 'Olayların ne kadar parçası oldum?' diye gözlem yapmalıyız. Neden insanlar parası olmadığı ya da bir mevkiye ulaşamadığı için utansın ki? Zengin, fakir ayrımı nedir? Bunlar bizlerin uydurduğu öyküler... Bu dünyada yaşadığımız için bunlar da gerekli ama önemli olan gücünü, şöhretini, paranı hizmete dönüştürebiliyor olmak. İnsan hırslarına kapılıp kendini, kişiliğini, merhametini kaybedip değerlerini yok ediyorsa hiçbir şeyin anlamı yok...''

Bu arayış içinde kırgınlıklarınız oldu mu? sorusuna ise: 'Dervişin kalbinde burukluk, yüzünde tebessüm vardır' derler. ''Kırılarak vakit kaybedemem. Mutlaka birine yaşatmışım ki başkası da bana yaşatıyor derim...'' şeklinde cevap vermiş. {Güzel cevaplar vermiş, Allah hidayet nasip eder inşaAllah!}

[Alıntı]
İlâhi ente maksûdî ve rızâke matlûbî..

*

Çevrimdışı FECR

 • *
 • 4700
 • Selam Hidayete Tabi Olana
  • FECR
Ynt: İNTERNET GÜNLÜĞÜ
« Yanıtla #16 : 08 Temmuz 2014, 04:26:31 ÖS 16 »
Ramazan'ın en ilginç oruç kazası Rize'den
Akşam ezanını 8 dakika erken okumaya başlayan görevliyi camiye giren köylü durdurdu. Cami görevlisi ile köy sakinleri arasındaki ilginç diyalog mikrofon açık unutulunca hoparlöre yansıdı. Bu Ramazan'ın en ilginç ezan kazası Rize'nin Ardeşen ilçesinde yaşandı. İlçeye bağlı Hoşdere Köyü Camisi'nde cami görevlisi iftar ve akşam ezanını 8 dakika önce okumaya başladı. Görevlinin ezanı erken okuduğunu fark eden köy sakinleri camiye girerek hocayı uyardı. Ezanı yarıda kesen görevli ile köy sakinleri arasında ilginç olduğu kadar komik de bir diyalog yaşandı. Görevli ezanı erken okuduğunu fark edince "oyy anasını" şeklinde tepki verdi. Tüm bu diyaloglar mikrofon açık unutulunca hoparlörlerden yankılandı. Bu anı çevredeki bir alabalık tesisinde bulunan ve iftar açmak için bekleyen bir grup kafadar cep telefonları ile saniye saniye kaydetti.

TÜM YAŞANANLAR CEP TELEFONU KAMERASINDA
Hoşdere Köyü Camisi'nin yanında bulunan Osmanlı Alabalık Çiftliği'nde arkadaşlarıyla birlikte iftar saatini bekleyen Davut Yılmaz isimli vatandaş, ezanın erkenden okunduğunu fark eder fark etmez cep telefonu kamerasıyla o an olup biteni saniye saniye kaydetmeye başladı. İşte tam da her şey bundan sonra başladı. Ezanı okuyan kişi, ezanı bitirir bitirmez aralarında erkek ve kadınların bulunduğu bir grup köylü camiyi gitti ve ezanı erken okudun uyarısında bulundular. Ezan okuyan görevlinin ise tepkisini, Yöredeki Lazlar'ın sıklıkla kullandığı şaşırma tepkisi olan 'Oy Anasini' ifadesi ile dile getirdi. Ardından köylüler ve ezan okuyan vatandaş arasında geçen yarı Lazca, yarı Türkçe cümleler ise komik anların oluşmasına neden oldu. Çevredeki vatandaşlar cami dışından ezan okuyan vatandaşa "mikrofonu kapat" diye seslense de, dışarıdaki vatandaşları işitmedi ve köylülerle konuşmaya devam etti. Bu sırada bir kişi mikrofonu alıp köylülere, "sakın orucu bozmayın ha" diyerek anons yaptı.
Bazı köylüler ezan sesini duyar duymaz orucunu açarken, bazı köylüler ise saati dikkate alıp orucunu açmadı.
Konuyla ilgili açıklama da bulunan, olayın en yakın görgü tanığı Davut Yılmaz, "Arkadaş grubumuzla birlikte orucumuzu açmak için Alabalık Tesisi'ni tercih ettik. Ardından yemek öncesi elimizi yıkamak için tesisin bahçesine çıktık. Bir anda ezan okunmaya başlayınca şaşkınlık yaşadık ve hemen cep telefonumu çıkararak yaşananları kaydetmeye başladım. Ezandan sonra köylüler ve ezan okuyan vatandaş arasında geçen diyaloglar bizi güldürdü. Vatandaşın bilinç dışı böyle bir yanlışa düştüğünü düşünüyorum. Biz iftar vaktini bekleyerek ezana göre değil vakte göre orucumuzu açtık" şeklinde konuştu.
KAYNAK:F5HABER.COM
Selam Hidayete Tabi Olanlara


http://kuranneslifecr.blogspot.com

*

Çevrimdışı İSRA

 • **
 • 214
 • Zalim zulüm eder, Kader adalet eder..
İNTERNET GÜNLÜĞÜ
« Yanıtla #17 : 12 Temmuz 2014, 05:59:35 ÖS 17 »

15 Ramazan Dünya Yetimlerinin Günü ilan edilmiş.        
 
Yeryüzünün yetim, öksüz ve terk edilmiş çocukları için önemli bir adım atılıyor. İHH İnsani Yardım Vakfı’nın teklifiyle İslam dünyası, yetim çocuklar için el ele veriyor. 15 Ramazan (12 Temmuz) tarihi ilk defa dünyanın yetim çocukları için özel bir gün olarak ilan edildi. İslam dünyası bu seneden başlayarak Dünya Yetimler Günü’nü artık her sene Ramazanın 15’inde birlikte idrak edecek. Şimdi sıra çocukları yetim bırakan devlet politikalarının sonlandırılmasında.

[ihh.org.tr]


İngiltere'nin Malcolm'u Hamza Andreas Tzortzis'in muhtelif videolarını izleyebilirsiniz. Sokaklarda yaptığı meydan okuyucu nutku, gözlerindeki iman aşkı ve bu aşkın verdiği heyecanın yansıdığı ışığı fark etmemek, hayran olmamak elde değil..
http://www.youtube.com/watch?v=wKlq6VC065E#
İlâhi ente maksûdî ve rızâke matlûbî..

*

Çevrimdışı FECR

 • *
 • 4700
 • Selam Hidayete Tabi Olana
  • FECR
IŞİD İsrail'i vurmuyormuş, çünkü...
« Yanıtla #18 : 13 Temmuz 2014, 09:28:07 ÖS 21 »
IŞİD İsrail'i vurmuyormuş, çünkü...
IŞİD militanları İsrail'e neden saldırmadıklarını twitter üzerinden tuhaf bir mesaj yayınlayarak açıkladı. Mesajda "İsrail fitneye karışmadığı sürece onlara dokunmayacağız" denildi.
IŞİD militanları İsrail'e neden saldırmadıklarını twitter üzerinden tuhaf bir mesaj yayınlayarak açıkladı. Mesajda "İsrail fitneye karışmadığı sürece onlara dokunmayacağız" denildi.

Örgütün açıklamasında "fitne"den kastedilenin ne olduğuna ise değinilmedi..

İSRAİL GİBİ...

Terör Devleti İsrail'in Filistin'e uyguladığı işkence ve zulmü "karşı koyma nedeni" olarak değerlendirmeyen IŞİD, İsrail benzeri katliamlarını Irak ve Suriye'de masum ve mazlum Müslümanlar üzerinde uygulamaya devam ediyor.

Tevhid Haber
Selam Hidayete Tabi Olanlara


http://kuranneslifecr.blogspot.com

*

Çevrimdışı İSRA

 • **
 • 214
 • Zalim zulüm eder, Kader adalet eder..
İNTERNET GÜNLÜĞÜ
« Yanıtla #19 : 26 Ocak 2017, 10:37:14 ÖS 22 »

Jackie Chan Müslüman olmuş...

Dünyaca ünlü oyuncu Jackie Chan'in Müslüman olduğu iddiası dünyada geniş yankı uyandırdı.
Ünlü aktör Jackie Chan'in Müslüman olduğu yönünde çıkan haberler henüz resmi merciler tarafından doğrulanmazken, Chan'in Müslüman olduğu iddiası dünya gündemine oturdu.

Hong Kong'lu dünyaca ünlü dövüş ustasının Filipinler'de katıldığı bir toplantının ardından Müslümanlığı seçtiği ve hayatına bu şekilde devam etmek istediği ifade edildi.

Dövüş sanatının yanı sıra oyunculuğu, yönetmenliği ve yapımcılığı ile de bilinen Chan, ortaya atılan bu iddiaya henüz cevap vermedi. Ancak tüm dünya onun yapacağı açıklamayı bekliyor.

[Alıntı]


{''Haber Sitelerinin Kafasına Göre Müslüman Yaptığı 20 Ünlü'' başlıklı (bu haberle ilintili) yazı, gülümseten bir araştırma olmuş. Bilhassa Albert Einstein ve Karl Marx ile ilgili olan yorum komikti.}
İlâhi ente maksûdî ve rızâke matlûbî..

*

Çevrimdışı İSRA

 • **
 • 214
 • Zalim zulüm eder, Kader adalet eder..
İNTERNET GÜNLÜĞÜ
« Yanıtla #20 : 10 Şubat 2017, 12:55:15 ÖÖ 00 »

ECO (Ekonomik İşbirliği Teşkilatı) Kültürel İşleri Başkanı Hüseyin Arif: "MUHAMMED RESULULLAH" filmi, Batının değerlerini ve zihniyetini eleştirip, Batı insanını yeni değerlerle tanıştırdığından,
Batı, bu filmin gereken yere ulaşmasını engelliyor.'' demiş.

Kaynak
İlâhi ente maksûdî ve rızâke matlûbî..

*

Çevrimdışı İSRA

 • **
 • 214
 • Zalim zulüm eder, Kader adalet eder..
İNTERNET GÜNLÜĞÜ
« Yanıtla #21 : 29 Mart 2017, 10:29:08 ÖS 22 »

İranlı Bilim insanları Kanser Aşısı Geliştirmişler.

İbni Sina araştırma merkezi bilim insanları, kanser aşısı deneylerini başarıyla tamamlamış. Projenin sorumlusu Dr. Huccetullah Rabbani, İSNA haber ajansına yaptığı açıklamada ''Bu aşı vasıtasıyla kanserli hücrelerin gelişmesinin önlendiğini hatta yok edildiğini, araştırmanın amacının kanserin gelişmesini engelleyici bir aşı bulup, çocukların dünyaya geldiği andan itibaren bu aşı yapılarak insanlarda kanser riskini en aza indirmek olduğunu, ayrıca bu aşının protein antigenlerden ibaret olup, deneme faslının da tamamlandığını'' belirtmiş.

[Alıntı]
İlâhi ente maksûdî ve rızâke matlûbî..

*

Çevrimdışı İSRA

 • **
 • 214
 • Zalim zulüm eder, Kader adalet eder..
İNTERNET GÜNLÜĞÜ
« Yanıtla #22 : 08 Haziran 2017, 01:17:47 ÖÖ 01 »

Yarım Yüzyıllık Ateist, Tanrı'ya Döndü

Yarım yüzyıldan fazla süredir, ateizmin önde gelen savunucusu olan, İngiliz felsefe profesörü, fikrini değiştirdi. Yayınlanan bir söyleşide, artık büyük ölçüde bilimsel kanıtlara dayanarak Tanrı'ya inandığını söyledi. Prof. Dr. Antony Flew'in, Tanrının varlığının ve kendi yanılgılarının kanıtlarını sunduğu son eseri: "Yanılmışım, Tanrı Varmış" Türkçe'ye de çevrilmiştir.

Flew'in, Tanrının varlığının kendince kanıtlarını içeren bu son eserinin tabii ki çeşitli çevrelerde yankıları olacaktır. Özellikle ateist çevreler bu olaydan rahatsız olacaklar; dün övündükleri ve iddialarına sarıldıkları bu düşünürü, şimdi yerden yere vuracaklardır.

Francis S. Collins: "Ateist Antony Flew, gençliğinde, 'kanıtın götürdüğü yere gitmesini' söyleyen Sokratik ilkeye bağlandı. Yıllar süren felsefi sorgulamanın ardından, bu güçlü ve cesur fikir adamı, kanıtın kesin olarak Tanrı'ya götürdüğü sonucuna vardı.

Michael Behe: "Yıldız bir felsefi zihin, elde edilen son bilimsel sonuçları düşünüp tartıyor. Vardığı sonuç: Doğanın rasyonelliğinin arkasında bir Tanrı duruyor."

Huston Smith: "Bu kitap, birçok yönden okunmaya değer. Önemli bir düşünürün yanıldığını kabul ettiğini görmek her zaman ilginç olmuştur. Ancak bundan daha fazlası var. Bu kitap, başı boşluk etmeden geniş bir alanda geziniyor. Kitabın 'Yeni Ateizm' bölümü, Dawkins ve Dennett'i, hak ettikleri yere koyuyor."

Prof. Gary Habermas: "Çok az dini hikaye bu tür bir etki yaratır. Bu şaşırtıcı kitap, Tony'nin geçirdiği değişimin nedenlerini belgeliyor ve kitabın zevkle okunmasını sağlıyor."

Prof. Nicholas Wolterstorff: "Antony Flew'un, 'Yanılmışım, Tanrı Varmış' kitabı, en ünlü çağdaş ateistlerimizden birinin Tanrının var olduğuna inanmaya başlamasının ilgi çekici bir kaydıdır. Bu hikaye, Flew'un açık fikirli oluşu, dürüstlüğü ve zihinsel bütünlüğünün etkili bir şahididir. Bir zamanlar arkadaşı olan ateistler için, çok rahatsız edici bir sarsıntı olacaktır."

Kaynak


“Şimdi kartlarımı, yani kendi görüşlerimi ve bunları destekleyecek nedenlerimi masaya dizme sıram geldi. Artık evrenin sonsuz bir zeka tarafından var edildiğine inanıyorum. Bu evrenin karmaşık kanunlarının, bilim adamlarının 'Tanrının zihni' dedikleri şeyi ortaya koyduğuna inanıyorum. Hayatın ve çoğalmanın ilahi bir kaynaktan başladığına inanıyorum. Yarım yüzyıldan fazla bir süre boyunca ateizmi açıklayıp savunduktan sonra, neden buna inanıyorum? Buna kısaca şöyle cevap verebilirim: ''Modern bilimin ortaya çıkardığı dünya resmi, benim gördüğüm şekliyle böyle. Bilim doğanın Tanrı’ya işaret eden üç boyutuna ışık tutuyor. Bunlardan ilki, doğanın kanunlara uyduğu gerçeği. İkincisi, hayat boyutu; maddeden kaynaklanan ve zekice organize edilip amaca yönelik hareket eden varlık boyutu. Üçüncüsü ise, doğanın varlığı. Ancak bana rehberlik eden sadece bilim olmadı. Klasik felsefi iddiaların yeniden incelenmesi de bana yardımcı oldu.“ (Yanılmışım, Tanrı Varmış sf. 90)

''Tanrının varlığına dair bir kanıt için, bilim yalnız başına deliller sunamaz. Doğanın kanunları, teolojik yapısıyla yaşam ve evrenin varoluşu hem kendi varlığını hem de dünyanın varlığını açıklayan bir aklın ışığında açıklanabilir. İlahi varlığın keşfedilmesi deneyler ve denklemlerle değil, bunların ortaya koydukları yapıların anlaşılmasıyla gerçekleşir.'' [Eksisozluk]


Ateizmden vazgeçmem yeni bir fenomen ya da iddia nedeniyle olmadı. Son yirmi yıldır bütün düşünce çevrem hareket halindeydi. Bu da, doğa ile ilgili kanıtları sürekli olarak değerlendirmemin bir sonucuydu. Sonunda bir Tanrının var olduğunu kabul ettiğimde, bu bir paradigma değişimi değildi, çünkü 'Republic' adlı eserinde Platonun Socrates için yazdığı gibi 'benim paradigmam hala aynı yerde.' İddianın götürdüğü yere gitmeliyiz. (Yanılmışım Tanrı Varmış sf. 90)

Tanrıyı keşfimin, doğaüstü fenomenden hiç bahsetmeden, tamamen doğal bir düzeyde geliştiğinin altını çizmeliyim. Geleneksel olarak, doğal teoloji denen bir uygulamaydı. Bilinen dinlerin hiçbirisiyle bir bağlantı olmadı. Ayrıca Tanrı ile ilgili, kişisel bir deneyimim ya da doğaüstü veya mucizevi denecek türden bir deneyim yaşadığımı da iddia etmiyorum. Kısacası Tanrıyı keşfedişim inancın değil, muhakemenin bir yolculuğudur.(Yanılmışım Tanrı Varmış sf. 93)

Doğa kanunlarının ilahi kaynağı hakkında yazılar yazan birkaç felsefeci olmuştur. Oxford Üniversitesinden felsefeci John Foster, 'The Divine Lawmaker' adlı kitabında; doğadaki düzenleri nasıl tanımlarsanız tanımlayın, en iyi biçimde, ilahi bir akılla açıklanabileceğini ileri sürüyor. Eğer kanunların olduğu gerçeğini kabul ediyorsanız, evrende bu düzeni sağlayan bir şey olmalıdır, bu düzeni hangi etken(veya etmen) sağlamaktadır? John Barrow(Templeton ödülü alan bir felsefeci), tüm düzenin tek ciddi kaynağının Teistik seçenek olduğunu, böylece dünyadaki düzenleri sağlayarak kanunları yaratan Tanrı -Teistlerin inandıkları Tanrı- olduğu sonucuna rahatlıkla varabileceğimizi iddia ediyor ve kanunların varlığını inkar etseniz bile, düzenleri Tanrının aracılığına başvurarak açıklamak için güçlü gerekçeler vardır, diyor. (Yanılmışım Tanrı Varmış sf. 106-107)

Yaşamın kaynağının bir üçüncü felsefi boyutu ise, bütün yaşam biçimlerinin temel unsurlarından biri olan kodlama ve bilgi işlemenin kaynağı ile ilişkilidir. Hücre hakkında şu anda bildiklerimizi çevreleyen bol miktarda güzel anlatım olduğunu belirten matematikçi David Berlinski bu boyutu gayet güzel tanımlamaktadır. Dna'daki genetik mesaj, kodlanarak çoğaltılır ve ardından Rna'daki mesajın amino asitlere aktardığı dönüştürme süreci gerçekleşir ve son olarak amino asitler bir araya gelerek proteinleri oluştururlar. Hücre, aslında birbirinden farklı iki bilgi yöntemi ve kimyasal faaliyet yapısı, evrensel genetik kod tarafından koordine edilir. (Yanılmışım Tanrı Varmış sf. 120)

Paul Davies de aynı sorunun altını çizmektedir. Davies, biyojenez kuramlarının çoğunun, yaşamın kimyasına odaklandığını belirtmektedir. Fakat yaşam, yalnızca karmaşık kimyasal tepkimelerden ibaret değildir. Hücre bile kendi başına bir bilgi depolama, işleme ve kopyalama sistemidir. Öncelikle bu bilginin kaynağını ve bilgi işleme mekanizmasının nasıl var olduğunu açıklamamız gerekmektedir. (Yanılmışım Tanrı Varmış sf. 122)

''İtiraflarda bulunmanın insan ruhuna iyi geldiğini söylerler. Ben de bir itirafta bulunacağım; Big Bang modeli, bir ateist açısından oldukça sıkıntı vericidir. Çünkü bilim, dini kaynaklar tarafından savunulan bir iddiayı ispat etmiştir: 'evrenin bir başlangıcı olduğu' iddiasını. Sadece evrenin bir sonunun ve başlangıcının olmadığını kabul ettiğimiz sürece, evrenin şu anki varlığının mutlak bir açıklama olduğunu savunabiliriz. Ben hala bu açıklamaya inanıyorum, ama bunu Big Bang karşısında savunmanın pek kolay ve rahat bir durum olmadığını itiraf etmeliyim. Biyologların, Dna araştırmaları, yaşam için gerekli düzenlemelerin neredeyse inanılmaz olan kompleksliğini ortaya koyarak, yaşamın temelinde bilinç bulunmuş olması gerektiğini gösterdi. Artık, üreyebilen o ilk hücrenin natüralist evrime dayalı bir açıklamasını oluşturmayı düşünmeye başlamak bile, aşırı derecede zor bir hal almıştır. ilk canlının, cansız maddeden evrimleştiği ve olağanüstü kompleks bir canlıya dönüştüğü iddiasının hiçbir geçerliliği olmadığına, kesin bir şekilde kanaat getirdim.'"

(Kitap Okuyucusunun Yorumu): Adeta ruh ikizim diyebileceğim bir şekilde kitabını okuduğum, ex-ateist. Her ne kadar kendisi 81 yaşında, ben 20'li yaşlarda dönmüş olsam da kitabını okuduğum zaman, aynı kendimi gördüm. Aynı akıl yürütmeler, aynı sonuçlara varış. Ateizmin nasıl mantıklı gibi gözüken ama aslında sadece kendi kendini ispat eden argümanlarını, çok güzel ortaya koymuş. Örneğin evrenin bir nedeninin olmasına gerek olmadığı ve evren ile Tanrıyı neden olarak karşılaştırma mantıksızlığını, bu kitabı okumadan önce ben de fark etmiştim. Ayrıca kendisi de benim gibi evrim teorisini kabul etmekte ama bunun Tanrının bir mühendisliği olduğunu düşünmektedir.

YORUMLAR:
Richard Dawkins, kendisi hakkında ağır sözler söylemiştir. Bir sürü ateist site, kendisi hakkında aşağılayıcı karikatürler çizmiş, yazılar yazmış. Sanırım bir ateizm fanatizmi de oluşmaya başlıyor yavaş yavaş.

Özgür düşüncenin sınır tanımazlığını savunan ateistlerin, fanatik bir şekilde üstüne gittikleri zat. Ateizmin, adeta bir din gibi dogmalarının oluştuğunu, bu insana karşı tavırlarından anlayabiliriz. Post modern ateistlerin tepkisini çekmiş deist, merhum. Adam ''Tanrı varmış'' dedi, adamı bir deli yapmamışlardı, o da oldu. Ateistlerin, bugün farklı görüşlere saygılı olmamasının en büyük örneğidir bu adam. Dine dogmatik diyenler, kendilerinin içine düştüğü dogmaları göremiyorlar, çok çok ilginç.

Analitik düşünce sisteminin önemli filozof ve bilim adamlarından biridir, lakin kendileri bilim adamı kimliğini kabul etmemektedir. Bu analitik düşünce sisteminin getirileriyle Allah'ın varlığını kabul etmiş entelektüel, ateizmin kurucularından zattır. [uludagsozluk]


Antony Garrard Newton Flew, Britanyalı filozof. Analitik düşünce okuluna bağlılığıyla bilinir. Din felsefesiyle ilgili çalışmalarıyla tanınır. Doğum tarihi: 11 Şubat 1923, Ölüm tarihi: 8 Nisan 2010 [Vikipedi]

Kaynak Kitap Tanıtımı
Kitap Yurdu
İlâhi ente maksûdî ve rızâke matlûbî..

*

Çevrimdışı İSRA

 • **
 • 214
 • Zalim zulüm eder, Kader adalet eder..
İNTERNET GÜNLÜĞÜ
« Yanıtla #23 : 14 Haziran 2017, 01:46:50 ÖÖ 01 »

Madrid Belediyesi'nden erkeklere: “Yayılarak oturmayı kes!"

İspanya’nın başkenti Madrid’de, Belediye, erkeklerin halk otobüslerinde kadınları rahatsız edecek şekilde 'yayılarak oturmasını’ engellemek için araçlara, ikaz levhaları koyma kararı aldı.

Publico’nun haberine göre, Madrid Kent Konseyi Cinsiyet ve Çeşitlilik Politikaları'ndan Celia Mayer, erkeklerin yayılarak oturmasını ve bu şekilde yanlarında oturan kadın yolcuları rahatsız etmelerini önlemek için belediye otobüslerine ikaz levhası koyma kararının, feminist grup "Mikrorrelatos Feministas”ın konuyla ilgili düzenlediği imza kampanyasının ardından alındığını söyledi. Daha önce de benzer bir kampanya, New York metrosunda yapılmıştı.

Var olan: “Sigara içmeyiniz!”, “Koltuğunuzu önceliği olan yolculara veriniz!” gibi ikazlara ek olarak EMT, ayrıca “Ayakta yolculuk ederken, sırt çantanızı kucağınıza alınız!”, “Telefonla yüksek sesle konuşmayınız!”, “Yüksek sesle müzik dinleyerek, kimseyi rahatsız etmeyiniz!” gibi ikazlar da koyulacak.

[Alıntı]
İlâhi ente maksûdî ve rızâke matlûbî..

*

Çevrimdışı İSRA

 • **
 • 214
 • Zalim zulüm eder, Kader adalet eder..
İNTERNET GÜNLÜĞÜ
« Yanıtla #24 : 16 Haziran 2017, 02:16:46 ÖÖ 02 »

Nobel ödüllü Aziz Sancar, yeni bir teknik geliştirmiş; öncülüğünde yürütülen çalışmayla, sigaranın DNA'ya verdiği zararın yüksek çözünürlükte haritası çıkarılmış.

Peki Bu Harita Ne Sağlayacak?

Prof. Dr. Sancar, yürüttükleri çalışmanın sigara içmenin sağlığa ne kadar zararlı olabileceği konusundaki farkındalığın artmasına yardımcı olmasını umduğunu açıkladı. Ayrıca bu haritaya sahip olmanın DNA’daki hasarın onarılması ve ilaç geliştirilmesi açısından önemli olduğunu ifade etti.

[Alıntı]


Cem Yılmaz'dan Alkışlanacak Hareket!

İki gün önce basına “Beykoz’un ‘Mozart’ı” haberiyle yansıyan 19 yaşındaki otizmli, tek katlı bir gecekonduda yaşayan ve dünyaca ünlü besteci Mozart’la aynı müzik kulağına sahip olan Yunus Yazar’ın konservatuvara gitmek istediğini okuyan ünlü komedyen, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Cem Yılmaz, Twitter’ına “Bu kıymetli kardeşimize destek olmak istiyorum. Konservatuvar okuması için yetkililer de destek olursa, ben burs vermek isterim” diye yazdı.

[Alıntı]


Astronotlar, İlk 'Uzay Marulu'nun Tadına Bakacak

Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) mürettebatı 'Uzay istasyonunda 44'üncü Keşif Görevini yürüten astronot ve kozmonotlar' uzayda yetiştirilen ilk kozmik marulun tadına bakacak. Marullar, paketlenerek dondurulmuş halde Dünya'ya gönderilecek. Mürettebat, uzay istasyonunun sebze yetiştirme ünitesinden alacakları marulu yemeden önce, sitrik asit tabanlı temizleyicilerle dikkatle steril edecek. Yerde yapılacak analizlerde, yer çekimsiz ortamda yetiştirilen sebzelerin ne kadar besleyici olduğu incelenecek. Pazartesi günü astronot ve kozmonotların midesine inecek olan marul, UUİ'de bir yıllık görev yapan NASA astronotu Scott Kelly tarafından 8 Temmuz'da ekildi. Veg-01 adı verilen ve sebzelerin kırmızı, yeşil ve mavi LED altında tutulduğu ünitede yetiştirilen marul, 33 günde yenilebilir hale geldi. Kırmızı ve mavi ışıklar bitkinin fotosentez yapmasını sağlarken, yeşil ışık marulun doğal rengini kaybederek mora dönüşmemesi için kullanıldı. NASA, marulun astronot ve kozmonotları doyurmayacağını ancak uzayda yenilenebilir gıda sistemlerinin kurulabilmesi adına büyük önem taşıdığını belirtti. Söz konusu sistemler, bir gün Mars ve diğer gezegenlerde yiyecek üreteceği gibi oksijen kaynağı olabilecek.

[Alıntı]
İlâhi ente maksûdî ve rızâke matlûbî..

*

Çevrimdışı İSRA

 • **
 • 214
 • Zalim zulüm eder, Kader adalet eder..
İNTERNET GÜNLÜĞÜ
« Yanıtla #25 : 14 Temmuz 2017, 01:58:12 ÖS 13 »

Beyni Resetlemek Mümkün

REEM Nöropsikiyatri Merkezi'nden Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, konuyla ilgili olarak; “TMS (Transkranial Manyetik Stimülasyon) vurumları, elektro mıknatısların ürettiği manyetik darbeler neticesinde aynen bir ses ekosu misali hücreleri baştan başa resetleyerek, moleküler dengesizliği ortadan kaldırıp, hastalıkları düzeltmektedir. TMS uygulaması sadece depresyon değil, panik atak, obsesif kompulsif bozukluk, felç, alzheimer gibi hastalıklarda ve daha bir çok nöropsikiyatrik bozukluklarda başarıyla kullanılmaktadır. TMS'nin bir diğer faydası da, geçmişte yaşanmış ve yoğun olarak kayıtlandığı için sürekli bilinci rahatsız eden üzücü ve acı veren hatıraları, sürekli bilince gelmekten uzaklaştırması ve bu istenmeyen olaylar hatırlandığı halde acı vermez hale getirilmesidir. Bu nedenle TMS, birçok psikolojik rahatsızlığın tedavisinde her geçen gün daha bir önem kazanmaktadır. Özellikle ilaçlara cevap vermeyen ya da tam düzelmeyen depresyon ve panik atak hastalarına, TMS'yi önermekteyiz. Literatürde ilaçlara dirençli birçok hastanın TMS ile düzeldiğine dair sayısız örnek vardır. Amerikan ilaç ve gıda dairesi (FDA) depresyon ve benzeri durumlarda TMS'nin güvenle kullanılmasına onay vermiştir.” dedi.

Bu alanda en çok kullanılan tedavi, TMS uygulamalarıdır. Ancak EMDR terapi teknikleri ve hipnoz uygulamaları da işe yarayabilir.

[Alıntı]
İlâhi ente maksûdî ve rızâke matlûbî..

*

Çevrimdışı İSRA

 • **
 • 214
 • Zalim zulüm eder, Kader adalet eder..
İNTERNET GÜNLÜĞÜ
« Yanıtla #26 : 03 Ağustos 2017, 07:57:32 ÖS 19 »

...TBMM’de 2015 yılında kuruluş yasası çıkan Türkiye Uluslararası İslam, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi...

Üniversitenin Örnek Olması Planlanıyor...

İslam Üniversitesi, Türkçe, Arapça ve İngilizce eğitim yapacak. Müslüman ülkelerden de öğrenci kabul edilecek. Üniversitenin tüm İslam dünyası için örnek olması planlanıyor. Üniversite, El Ezher benzeri olacak ancak onun da ötesinde farklı bir model oluşturulması gündemde...

İslam Alimleri de Görev Alacak...

Yurtdışından öğrenci kabul edecek olan üniversitede, alanında uzman yabancı İslam alimleri de görev alacak. Suriye'deki savaş nedeniyle Şam ve Halep'ten Türkiye'ye iltica eden 100'ün üzerindeki İslâm âlimi akademisyenin de üniversite bünyesinde değerlendirilmesi planlanıyor...

Üniversite, akademik çalışmaların yanında dini istismar eden Deaş, Fetö, Boko Haram gibi örgütlerle de fikri düzeyde mücadele edecek. Aynı zamanda mezhep çatışmalarına da çözüm üretmeye çalışacak...

Üniversitenin öncelikli amacı; dünya genelinde yetişmiş din adamı eksiğini kapatmak ve dini eksik veya yanlış yorumlayacak yapı ve örgütlerin hareket alanlarını kapatmak olacak...

[Alıntı]
İlâhi ente maksûdî ve rızâke matlûbî..

*

Çevrimdışı İSRA

 • **
 • 214
 • Zalim zulüm eder, Kader adalet eder..
İNTERNET GÜNLÜĞÜ
« Yanıtla #27 : 18 Ekim 2017, 07:53:03 ÖS 19 »

"Müslümanlar Albino'lara Yardım Ediyor.."

Tanzanya'nın başkenti Darüsselam'daki Uhuru Mcpahganyiko Okulunun Müdürü Anne Mshana, günlük hayatta Müslümanların Albinolarla ilişkilerinin iyi olduğunu belirterek; "Müslümanlar onlara yardım ediyor. Onlarla oturup muhabbet ediyorlar, birlikte ibadet ediyorlar." dedi.

Haberin Tamamı İçin:
Kaynak

Albinoların Hikayesi İçin:
Kaynak
1 2 3 4 5
İlâhi ente maksûdî ve rızâke matlûbî..

*

Çevrimdışı İSRA

 • **
 • 214
 • Zalim zulüm eder, Kader adalet eder..
İNTERNET GÜNLÜĞÜ
« Yanıtla #28 : 25 Nisan 2018, 05:16:58 ÖS 17 »

Oyuncu ve Umuda Koşanlar Derneği Başkanı Gamze Özçelik açıklamalarda bulundu:

- Özellikle birkaç senedir sizin bir dönüşüm içinde olduğunuzu görüyorum... Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

"Herkes kendi bakış açısıyla görüp yorumlayabilir. İnsan, içindeki hakikati bazen duyamayabiliyor ya da üstünü başka şeylerle örtebiliyor. Her zaman kırılgan, sahtelikten hoşlanmayan, gerçeği arayan bir yapım vardı. Allah inancı kalbime konmuştu çok şükür. Ama sadece ne şekilde inanmam ve uygulamam gerektiğine bu kadar hakim değildim.
'Gerçek ne? Hayat sadece yaşayalım, çalışalım ve ölelim değildir herhalde' diye sorgulamaya, Allah'a dua etmeye başladım; 'Nasıl olmam gerekiyorsa öyle oldurt, ne yapmam gerekiyorsa bana yol göster' diye.
Teslimiyet arttıkça, Allah insanın önüne çıkarıyor zaten. Hakikat yoluna giriyorsan, buna uyum sağlamak zorundasın ve sabırlı olman gerekiyor. Allah da beni bu derneğe yönlendirdi. Büyük bir samimiyetle, çıkarsızca ihtiyaç sahiplerine yardım etmeye çalışıyoruz. Bunu da sadece manevi bir tatminle, tamamen gönüllü biçimde insanlara yardım etmek için yapıyoruz. Kendimi bu dünyaya ait hissediyorum. Çok mutluyum."


- Bu süreçte çevrenizde de değişim oldu mu?

"Evet. Seni bir yola iletecekse Rabbim, senin çevreni de, işini ona göre değiştiriyor. Bazen 'Neden oldu?' diyorsun anlamıyorsun ama sonradan görüyorsun senin için en doğru olanı yaptığını."


- Derneğin çalışmaları kapsamında neler yapıyorsunuz?

"Derneği kuralı yedi ay oldu. Bu sürede çok güzel yol kat ettik. Türkiye'nin her yerindeki ihtiyaç sahiplerine yardım etmeye çalışıyoruz. Derneğimizde binlerce gönüllümüz var. Bize bildirilen ya da bizim tespit ettiğimiz ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırıyoruz. Burs verebiliyoruz, kira ve erzak yardımı, kıyafet, kırtasiye gibi ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyoruz. Afrika'da üç farklı bölgede proje yürütüyoruz. Tanzanya'da devam eden Umutlu Köyler Projemiz var. Temiz suyun ve elektriğin olmadığı köylere, temiz su ve elektrik için gerekli altyapıyı sağlıyoruz. Köylere tohum desteği de veriyoruz. Şu ana kadar üç tane köyde projelerimizi gerçekleştirdik. Kurban Bayramı'nda Sudan'a da gittik dernek olarak. Yetimhaneleri ziyaret ettik, kurban kestik, erzak götürdük. Çölün ortasında, her fırtınada yıkılan evleri, içinde barınabilecekleri evler haline getirdik. Afrika'da yetimhane projemiz var. Ayrıca Arakan Bangladeş sınırında Arakanlı mültecilerle ilgili önemli çalışmalar yapma fırsatımız oldu."


- Suriye'ye de gittiniz...

"Evet. Savaş bambaşka bir şey. Çok ağır geliyor bana. Çok korkutucu. Kamplara gittik, bölgelerde incelemelerde bulunduk, ihtiyaçları belirledik, irtibatlarımızı kurup çalışmaya başladık. Sonra da Suriye'ye hem erzak, hem de kömür gibi yardımlarda bulunduk. Halihazırda daha yeni Doğu Guta'dan çıkarılan canlar için, battaniye ve yatak topluyoruz. Her yerin sınavı ve yokluğu ağır. Afrika'da farklı, Suriye'de farklı sınavlar. Kendimi çaresiz hissediyorum o insanları görünce. Ne yapsam yetmeyecekmiş gibi geliyor. Sahip olduğumuzu sandığımız hiçbir şey bize kalmayacak, bu bilinçle hareket etmeliyiz."


- Türkiye, dünyanın dört bir yanındaki mazlumlara elini uzatan bir ülke. Siz ülkemizin politikasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

"Türkiye, mazlumların ve ihtiyaç sahiplerinin dünyada en fazla yanında bulunan ülke. Ben buna birçok bölgede tanıklık ettim. Çok zengin Müslüman ülkeler de var ama sınırlarından bile içeriye almıyor savaştan kaçan mazlumları. İnsani açıdan çok üzücü. Müslümanlıkta kardeşi açken tok yatılamaz. Müslüman paylaşmak zorundadır. Sadece Müslüman olmak değil, insan olmak da bunu gerektirir.
İnsani açıdan Arap ülkelerinin çoğunun sınıfta kaldığını görmek üzücü. Gerçekten dünyanın birçok yerinde canla başla mazlumlara yardım eden bir ülkemiz var. Ülkemize göç eden Suriyeliler ve ülkemiz insanıyla yaşanan sorunlara çözüm oluşturacak bazı ciddi düzenlemelere ihtiyaç var. Umarım yakın zamanda bunlar da hayata geçer."


- Amerika'nın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etmesinden sonra çok haklı bir tepki vererek Kudüs'e ve Filistin'e gittiniz...

"Amerika'nın bu kararı, oynanan oyunun bir hamlesiydi sadece. Büyük bir haksızlık. Kudüs'e giderek haksızlığa karşı durmak istedim. Bir Müslüman olarak Filistinli kardeşlerimize yönelik yapılan haksızlıktan dolayı kalbim acıdı. Müslüman dünyasının, Filistinliler'e yönelik yapılan bu haksızlıkları daha çok fark etmesini de sağladı bence bu karar. O topraklara gidince Kudüs'ün ne kadar özel bir yer olduğunu gördüm ve çok etkilendim. Kudüs'te büyük bir maneviyat ve tarih yatıyor."


- Başörtülü fotoğraflarınızı sosyal medyada paylaşınca belli kesimlerin tepkisini topladınız...

"Öyle mi? Tepkileri pek dikkate almıyorum. Benim için insanların ne düşündüğü değil, Allah'ın ne düşündüğü önemli. Hakikate kalplerini kapatanlar tepki gösterebiliyor. İnsan günahlardan, gıybetten ve hasetten arınmadıkça kalbinde kara lekeler taşır. Kalpler karardığında da insan gerçeği göremez, duyamaz.
Yaşam ve sosyal medyada maalesef birçok şey kalplerimizi kararttı ve gerçekleri göremez olduk. Ben tepki gösterenlere kızamıyorum bile, çünkü hakikati bilmiyorlar."

[Alıntı]
İlâhi ente maksûdî ve rızâke matlûbî..

*

Çevrimdışı İSRA

 • **
 • 214
 • Zalim zulüm eder, Kader adalet eder..
İNTERNET GÜNLÜĞÜ
« Yanıtla #29 : 28 Nisan 2018, 10:59:31 ÖÖ 10 »

İZEV’in Yaşam Köyü için 10 milyon izlenme hedefi!

İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV) hayata geçirdiği 'Hayvanlar ve Biz' projesi için Pink Floyd'un solisti Roger Waters'ın desteğiyle 'Another Brick in The Wall' şarkısına 30 farklı bireyle klip çekti. 10 milyon izlenme sayısına ulaşmaya çalışan İZEV, hedefe varıldığında Yaşam Köyü'nün kurulacağını duyurdu.

‘Hayvanlar ve Biz’ projesi için açılan sergi Sarıyer Belediyesi ev sahipliğinde ünlü isimlerin katılımıyla Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Proje için Roger Waters’ın desteğiyle ‘Another Brick in The Wall’ şarkısına çekilen klip de gecede gösterildi. Şarkının telifi 1979 yılından bu yana ilk kez Türkiye’deki down sendromlu bireylere verildi.

İZEV Vakfı Gönüllü Marka Danışmanı Hakan Kural, “Klip önceki gün yayınlandı şu an 50 bin kişiye ulaştık. Hedefimiz bunun en kısa zamanda 10 milyon tıklamaya ulaşması. Neden 10 milyon çünkü tıklama artıkça çocuklara gelecek maddi destek de artacak ve Yaşam Köyü kurulacak” dedi.

18 Nisan tarihinde yüklenen video 537 binden fazla izlendi.
https://www.youtube.com/watch?v=3dnzLM_N-2Q

[Alıntı]
İlâhi ente maksûdî ve rızâke matlûbî..