kur'an soruları 9

• 5 Cevap
  • 6577 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı mutaahhiri

• *
  • 46
  • "Desem Öldürürler Demesem Öldüm"
kur'an soruları 9
« : 26 Şubat 2014, 05:25:35 ÖS 17 »
s.a...

kur'an da Yüce Allah savaş atları üstüne neden yemin ediyor.?

(istediğiniz kadar madde ekleyebilirsiniz, yanlış olanları söylerim:)

önemli olan tefsirler baz alınarak istişare etmek  ;)
''FELAKETİN ORTASINDAYIZ.KAPİTALİZMİN BİZİ ULAŞTIRDIĞI YERDEYİZ.LAİK DEMOKRAT VE NEŞELİYİZ!'' İ.ÖZEL

*

Çevrimdışı Rahmetli

• *
  • 1056
Ynt: kur'an soruları 9
« Yanıtla #1 : 26 Şubat 2014, 06:18:20 ÖS 18 »
Soruyu biraz açabilir misiniz? Adiyat suresinde ki yemin mi kastınız? Öyleyse konuyla ilgili anlayışın biraz dışında bir yorumumu sizinle paylaşayım.

Öncelikle Rabbimizin Kitabı Keriminde ettiği yemin, ettiği her türlü nesnenin bizatihi kendisine değil onun yaratılışındaki muhteşem yapısınadır. Sivrisineği örnek göstermekten çekinmeyen Rabbimiz, vahiy yoluyla kulu Muhammed aleyhisselama indirdiği ayetlerin yanısıra varettiği herşeyin kendisine ve yüceliğine işaret eden ayetler olduğunu belirtir ve meydan okumasını tamamını kapsayacak biçimde yapar. Bu anlamda eğer yemin at üzerine yapılmışsa o atı vareden Rabbimizin yüceliğine işarettir aslolan.

Adiyat suresinde resmedilmeye çalışılan atmosfer, gece baskınlarına yabancı olmayan o dönem araplarına, ansızın gelecek olan kıyametin dehşetini vurgulamak için verilebilecek en güzel örneklerden birisidir baskın anı. Baskın anında atların nal sesleri, kişneme ve homurtuları, tozu dumana katan halleri ansızın gelecek olan ve hazırlıksız yakalanılan bir kıyamet baskınına dikkat çekmekte..

Bir de sureyi güncelleyerek atların nal seslerini, homurtularını tozu dumana katışlarını tankların, uçakların, askeri araçların yıkıcı tesirine dikkat çekenler de yok değil.

Kaç yanlış kaç doğruyu götürür bilemiyorum ama cevabım bundan ibaret..
İyilik su gibidir, içmeyen ölür...

*

Çevrimdışı mutaahhiri

• *
  • 46
« Yanıtla #2 : 26 Şubat 2014, 09:12:04 ÖS 21 »
soruyu dogru  anlamışsınız.evet adiyat suresindeki yemindi kastım. :)
ve cok guzel açıklama getirmişsiniz. teşekkür ederim.
ayetlere ters düşmediği surece ayetlerin tefsiri her zaman ve mekanda farklı olabilir.
soru sorma sırası sizde demek isterdim ama, diyemeyeceğim. çünkü, benim beklediğim cevap bu değildi ;)

galiba şimdi istişare başlıyor  ;D

tekrardan katılımınız için ve guzel bilğilendirmeniz için tşk. ederim. rahmetli  :)
''FELAKETİN ORTASINDAYIZ.KAPİTALİZMİN BİZİ ULAŞTIRDIĞI YERDEYİZ.LAİK DEMOKRAT VE NEŞELİYİZ!'' İ.ÖZEL

*

Çevrimdışı FECR

• *
  • 4700
  • Selam Hidayete Tabi Olana
    • FECR
« Yanıtla #3 : 26 Şubat 2014, 09:30:17 ÖS 21 »
Bu bölümde tefsir değil de Kur'an soruları olması lazım. Yoruma ve tefsire yönelik konular için tefsir dersleri başlığımız var :)

Arap toplumunda savaş atları çok öneme haiz idi. Bugünün savaş uçakları gibi. :)
Adiyat suresinde savaş atlarının durumundan söz etmesi gerçekten de manidardır. Çünkü o dönemde cihad farz kılınmadı, cihada izin de yoktu. Ne de mücahid ordusu vardı.
Ama dikkat ederseniz burada bizzat ne at ne de deve ismi geçmemektedir. Âdiyât süratle koşup giden anlamına âdiyetü kelimesinin çoğuludur. Süratle koşanlara yemin olsun ki. Sonra kıvılcımlar saçanlar, sonra tozu dumana katarak sabah sabah akına çıkanlar, sonra da topluluğun içine dalanlara yemin ediliyor.
Burada bir anlamda İslam tebliği yapan davetçilere, Allah için canla başla çalışanlara, koşturanlara yemin ediliyor.
Selam Hidayete Tabi Olanlara

http://kuranneslifecr.blogspot.com

*

Çevrimdışı mutaahhiri

• *
  • 46
« Yanıtla #4 : 26 Şubat 2014, 11:57:19 ÖS 23 »
Bu bölümde tefsir değil de Kur'an soruları olması lazım. Yoruma ve tefsire yönelik konular için tefsir dersleri başlığımız var :)

bir dahaki sefere tefsir derslerinde istişare yaparız inş. fecr :) burada sorulan soru ; neden atlara yemin edildi idi. tefsir bölümünde, adiyat suresini işleriz inş. ;)

ve cevabınız gerçekten çok guzeldi, yeni bir yorumdan haberim oldu elhd. tşk. ederim.

benim bu yeminle ilgili okuduğum ve etkilendiğim Seyyid kutup'un yorumuydu.

1- Andolsun Allah yolunda koştukça koşanlara,
2- Andolsun kıvılcımlar saçanlara,
3- Sabah akşam akına çıkanlara,
4- Ve tozu dumana katanlara,
5- Düşman topluluğu içine dalanlara ki,
6- İnsan Rabbine karşı çok nankördür..... .....

''Evet İşte Kur’an’da ilk kez karşılaşan kimselerin Alıştıkları savaş biçimine göre savaşın adım adım gelişmesi buydu. Bu çerçevede, atın üstüne yemin edilmesi önce savaşın, Allah’ın ölçüsündeki değerini ve yüce Allah’ın ona yönelmesini hissettirmekte, sonra da bu savaş hareketinin onun katında sevimliliğini ve onun için etkinliklerde bulunmanın önemini ima etmektedir.

Bu da üzerine yemin edilen sahnelerle, yemin edilerek açıklananların ve daha önce değindiğimiz gibi bu sahnelerin ardından getirilen olguların sunulduğu tablolarla tam bir uyum arzetmektedir. Yüce Allah’ın atların üstüne yemin ederek açıkladığı şeye gelince: insan kalbi iman desteğinden yoksun olduğu zaman bu, onun ruhunda var olan bir gerçektir. insan onunla mücadele edebilsin diye Kur’an’ın insanın iradesini güçlendirebilmek için insan dikkatini üzerine çektiği bir gerçektir. Çünkü yüce Allah ezelden beri bu gerçeğin insan ruhundaki köklerinin ne kadar derin olduğunu ve benliğindeki ne denli yer kapladığını bilmektedir.

selam ve dua ile...

*

Çevrimdışı FECR

• *
  • 4700
  • Selam Hidayete Tabi Olana
    • FECR
« Yanıtla #5 : 13 Mayıs 2014, 03:35:28 ÖS 15 »
Allah müminlerden müşriklerin putlarına sövülmesini istemiyor. Neden? Hangi ayette geçiyor?
Selam Hidayete Tabi Olanlara

http://kuranneslifecr.blogspot.com