vahy öncesi

  • 0 Cevap
  • 1862 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı iktibas

  • Cengiz sarsmazelsoy
  • ***
  • 421
vahy öncesi
« : 08 Ağustos 2013, 09:30:20 ÖS 21 »
Resulullah a.s. a vahy gelmeden önce yalnızlığı "Allah" tarafından sevdirilmiş,"Hadis"lerde böyle geçiyor.Resulullah a.s. yalnızlığı sevdirildiğinden dolayı bir müddet mağarada kalıyor ve bu süre içerisinde evınden azık alıyor,"mekke"ye gidip geliyor.Resulullah'ın mağaraya gidip yalnız kalmak istemesi bizim için önemi nedir?Bu uygulamayı biz nasıl anlamalı ve nasıl uygulamaya geçeriz?Bunu değerlendirelim inşallah.

Resulullah'ın yalnızlığa çekilmesindeki etkenler nelerdir?"Mekke"şartlarına baktığımız zaman toplum canavarlaşmış,kız çocuklarını belli yaşa getirip diri diri gömüyorlardı.İnsaf sahibi bir insan'ın kaldıramayacağı bir anlayıştır,"Resulullah için çok zor olan bir davranış türü idi.Bazı insanlar için normal bir durum olabilir ,insaf sahipleri için kadıramayacağı bir adetti gerçekten.

O dönemde insan'ın değeri yoktu.Zengin değilse,akrabası yoksa hiç bir değeri yoktu,insan'lar esir olarak alınıp satılıyordu.İnsan'ları asıp,kesiyorlardı,esir ticareti  yapıyorlardı,insan'lar birbirilerinin kanını "helal" görüyorlardı.

"Mekke"kutsal bir belde olmasına rağmen insanlar çırıçıplak"Kabe"yi tavaf ediyordu,böylesine bir "ibadet"anlayışı geliştirmişlerdi.Ahlak'tan yoksun insanlar bu çirkin davranışları alışkanlık haline getirdiklerinden dolayı bu eylemleri normal görmeye başlamışlardır.Böyle bir ortamda yalnızlığa çekilip düşünmek yapılan en doğru iştir.Çünkü toplumda işlenen kumar,fal,gayb'den haber verme,put'a tapıcılık gibi çirkin fiiller varken o toplumun çarkının bir parçası olmak mümkün değildir.

Hayat çekilmez bir hal almıştı."Resulullah"a.s. ne yapacağını bilmediği içinki;Ayette böyle geçiyor,Şaşırmış bulup da yol göstermedi mi? (Duha)Allahuteala "kul"una vahy indirene kadar yalnız kalmasını istemiştir.Ayet'leri incelediğimiz zaman bu sonuçlar çıkıyor karşımıza.

Resulullah'ın yalnızlığa çekilmesinin hayatındaki etkisi nelerdi?Yalnızlığa çekilerek toplumun işlediği günahlardan kendini korumuş olur,başka,beynini korumuş olur,kalbini korumuş olur,arınmaya doğru adım atmış olur.temizliğe adım atmasıdır,temiz akıl sahibi olmaya  adım atması demektir.

Bu olayı bizim açımızdan değerlendirmeye kalkarsak,belki işimizden dolayı ,sosyal etkinliklerimizden dolayı toplumdan kopamayız ama çirkin fiilleri işlemekten zevk alan ,yada adet hale getirmiş olanlardan mesafeli bir tutum içerisine girmemiz bizi koruyacaktır.Resulullah a.s. mağaraya çekilmesine rağmen yine yakın çevresiyle ilşkilerini koparmamıştı.Tamamen kopmak yerine çirkinliklerden uzaklaşmıştı.Ayet'lerde tarif edilen unsur budur.
 Bir müslüman bu olayı incelerken tamamen yalnız kalmak yerine "Allah"ın resulunu nelerden uzak tutmuş,burdaki mesaj nedir onu değerlendirirse isabet edeceğini düşünüyorum.Yani kötü
işlerden kendini geriye çekmesi,"insan"ın çevresi kötü ise hiç iyi çevresi yoksa kendiyle başbaşa kalıp kur'an okuması kendisine vereceği şey "Allah"ın dininin proğramını öğrenmesi ve tertemiz bir sayfanın açılmasıyla hayırlı amellerin yazılması olacaktır.Bunu böyle değerlendirmek "insan"ın başlangıç noktası olacaktır.

İslam'ı yeni öğrenenler için ilk adımı böyle atmak başlangıcta yepyeni bir ayrıntı olacaktır.Kendisini belli bir gurubun,belli bir akımın yoluna gittiği zaman çirkin fiillerin ,çirkin davranışların esiri oluyorlar,din'i bidat anlayışlarla anlayarak din'in bulanık haliyle kabul ediyorlar,kendilerini karmakarışık bir "din"anlayışının içerisinde buluyorlar.Hayatında temiz bir sayfa açamamanın sonuçları budur.Din'e batıl karışmış olarak,din'e bidat karışmış olarak din'i algılıyorlar ve kendilerini şirkten kurtarmak isteselerde çok zorlanıyorlar.

Temiz bir sayfa açmaları için temiz çevre şarttır.Uzletin anlamı burda ortaya çıkıyor.Daha sonrada "insan"lar uzlet ile birlikte "vahy"i anlamaya başlarsa,"Allah"ın dinini anlamaya başlarsa o zaman "kitap"la din'in gerçek doğrular üzerine bina edip din'e "şirk"karıştırmadan yoluna devam ederse gereği gibi"Allah"a yönelmiş olacaktır.Bu yaşanan olay din'in başka bir ayrıntısı olmuştur bunu böyle düşünebiliriz.Bir sonraki dersimizde "vahy"le muhatap olduğumuzda nelerin uygulanması gerektiğini inceleyelin inşaallah.

Cengiz sarsmazelsoy
Ne yaparsan yap sana yakışmayanı yapma