selefilik

• 0 Cevap
  • 2376 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı iktibas

• Cengiz sarsmazelsoy
  • 421
selefilik
« : 09 Haziran 2013, 10:20:06 ÖS 22 »
Selefilik konusunda değişik sözler,değişik söylemler ortaya koyuyorlar insanlar.Selefiliği tanımlayalım ilk önce,selefilik demek,selefi salihinin yolunda olmak anlamında kullanılan bir kelimedir.Hepimizin olması gereken yol selefsalihinin yolunda olması gereken yoldur.Yani resulullahın çizgisini takip eden insana selefi denir.

Bugün bu görüş mezhepleştirilmeye çalışılmış,değişik bir fikir olarak görülmeye çalışılmıştır.Bu isim farklı bir mezhep olarak görülmeye çalışıldı.İşin bu anlamıyla düşünürsek selefi mezhebinden değiliz.Muhakkaki Resulullah s.a. mezhebindeniz,zaten muminler için başka bir şey söz konusu olamaz.Resulullahın takip ettiği metot izlenmesi gereken yoldur.Selefisalihin bu metodu izlediği için selefisalihin denilmiştir.

Bugünkü selefiyiz diyen kişiler ne yapıyorlar?Öncelikle savaşı ön plana çıkarıyorlar,hemen Allahın dinini yeryüzüne hakim kılmak için savaşarak şartları zorlayarak hakim kılmaya çalışıyorlar.Zalim sultana hak sözü söylemek boyutunu,müşriklere ve kafirlere Allahın dinini teker teker,tane tane anlatma boyutunu önemsmeyip savaşa rağbet ediyorlar.

Resulullah a.s. sünnetine bakarsak peygamberin metoduna bakarsak önce Allahın dini tane tane anlatılmıştır.Özellikle zalim sultanın karşısında hak sözü söyleyip halkın haberdar olması sağlanmıştır.Daha sonra Allahın dinini aşama aşama ayetleri anlatarak haberdar olmasını sağlamıştır.

Bugün selefi olarak kendilerini tanımlayan insanlar Allahın dinini anlamadan savaşa girişmektedir.Böylesine hareket eden insanlar dini tam olarak öğrenmeden din hakimiyeti elde etmeye çalışmışlardır.Günümüzün coğrafyasına bakarsak,mesela bosnahersekte uzun zaman savaş olmasına rağmen islam devleti teşekkületmemiş tam tersine demokrasinin savunuculuğunu yapmışlar.

Ertan abi anlatmıştı demiştiki;bosnaya Allah yolunda savaşmaya gitmiştim nerde savaşacağımı sordum

dedilerki;bağımsız bir gurub var orda savaşacaksın

dedimki savaşta zafer elde edince nasıl bir hukuk olacak?islam devletimi

dedilerki;hayır şu kadar sırp var,şu kadar hırvat var,şu kadar bosnalı var bosna devletine tabii olacaksınız

dedimki;bosnayı kimler temsil ediyor

meclisimiz var ordaki milletvekilleri var

ve kafamda şüpheler oluşunca milletvekillerini araştırdım türkiyedeki gibi müşrikler kendileri,ben Allah yolunda savaşmaya gitmişim ama orda tağutların hizmetine girecem daha sonra geri döndüm.

Tamamen zıt Allahın dinini kullanıp Allah yoluna savaşa çağıran kimseler,meğerse Allahın dinine taban tabana zıt kanuna tabi olabilmek için savaşmaya çağırıyorlarmış.Bu nasıl iş dediğim zaman

dedilerki orda zalimler var çocuk,kadın demeden öldürüyorlar onlara karşı savaşacaksınız dediler..

dedimki ordaki zalimlere karşı gelip yonetimi başka zalimlere vereceğiz dedim.

Sonuçta orda islam devleti kurma kaygısı taşımıdıklarını gördük.

Müslümanlar oraya gelsin savaşsın ve harcansın istiyorlar.

Bugün hala aynı oyunlar oynanıyor mesela suriyedede öyle islam kaygısı taşınmıyor.Orda çocuk,kadın öldürülüyor diyerek müslümanları savaşa çağırarak kullanılıyor.Bunu yapan kim?bir taraftan esad.Esat dünde zalimdi hiç kimse ona tebliğ yapmaya girişmedi.Esat bugünmü zalim oldu?dünde zalimdi.

Neden şimdi zalim oldu savaşmaları için amerikandan fetvayımı bekliyorlardı.Biz bu flimi türkiye cumhuriyeti kurulurkende gördük.Flim aynı aktörler değişik.

Fransızların ve yunanlıların zulmune karşı Allah yolunda savaşmaya çağırdılar.Zafer elde edince laik ve demokratlara yönetimi teslim ettiler ve tağuti düzen uygulandı.

Allah yolunda bir müslüman olarak değil tepkisel hareketlerle yola çıkıldı ve bu sonuçlar elde edildi.Kuzey afrikadada böyle vevler çok,işin başında Allah yolunda kişi oarak çıkıldı sonuç ortada .Bir zalimden kurtulmaya çalışırken başka zalime iktidar veriyorlar.

Peki olması gereken şey nedir.Bunundaha şiddetli zulmu yapan insanlardan biride fravundur.Günümüzde 10 yada 100 tane çocuk öldürülüyor ama mus a.s. zamanında her ailenin erkek çocukları öldürülüyor,kız çocukları ise iffetsizleştiriliyordu.

Bugünkü mantıkla biz ne yapardık.örgüt kurar,parti kurmak için izin isterdik ancak musa a.s. hiçbirini yapmadı.

Hatta iki kişi kavga ederken musa a.s. araya giriyor kaza ile bir adamın ölümüne sebeb oluyor,ve sonuçta diyorki bir daha asla cahillere destek vermiyecem diyor.

Bakın burası çok önemli bir zalim kendisine yardım etmesi için yardım istiyor çünkü kavgada yenilecek belkide ölecek,musa yardım sonunda Allaha tevbe ediyor.Bir zalime karşı çıkıyor ama başka zalime yardım ettiğinin farkına varıyor.

Musa a.s. bu hareketinden dolayı idama mahkum oluyor,daha sonra hicret ediiyor,sonra peygamberlik gelince idama mahkum edildiği ülkede fravuna açık tebliğ yapıyor gerilla savaşı vermiyor.

Bir iş yapılacaksa peygamberlerin emrettiği şekilde yapılmalıdır.Bunun aksine gidenler zalime ya oyuncak,yada malzeme olurlar.

Okadar savaştılar insanlar ama dünya tağutların elinde.savaşırlarken nerden fetva almışlarsa sivil halka ateş edilebilir fetvasına göre hareket ediyorlar.
Kuranda rabbimiz bildiriyor kendileriyle savaşmayanlarla savaşamazsınız diyor.

ilk önce Allahın dinini anlatması lazım belki iman edecekler.yada müslüman olmasalar dahi malzeret teşkil edecektir müslümanlar için ben onları uyardım yarabbi diyecektir.

Rabbimiz hesab gününde uyardınızmı diye sorduğunda yarabbi ben onları uyarmadım idare etmi diyecek.benden bu kadarmı diyecek.

Bu basit bir olay değildir.Önceliğini vereceğimiz tek şey bireysel eğitimimiz,sonra bu eğitimi hem iman edenlere hem inkar edenlere taşımak zorundayız.Zalim idarecilere hak sözü söylememiz gerekiyor.Bu gerçekleşirse ve rabbimiz müsade ederse devleti kurmamız gerekiyor.

Ondan sonra Allahın dinine savaş açanlar varsa o zaman devlet boyutuyla savaşmamız gerekecektir.Bunları yapmadan Allahın huzurıuna vardıktan sonra görev icra ettim demesi sadece kendini kandırması olur.

En önemli şeyi ihmal etmesi neye benzer söyleyeyim bir binanın 4. katı savaş konumu ise mesela 4. katı iskeleler üzerine bina edip 4. katı oturtmaya benzer.

Yani bunu insanlara söylediğimiz zaman böyle şey olurmu diyorlar.Evet bir bina yapacaksan temelinden başlarsın.Tüm plana göre temeli kazırsın.Sonra tuğlaları yerleştirerek oturtursun.

Çay demlerken dahi bir sıralama var.çay demlerken önce suyu ısıtırsın ,yok efendim suyu ısıtmaya gerek yok dediğin zaman çay demleyemezsin.Allahın bize sunmuş olduğu metot çay demlemekten dahamı önemsiz kafamıza göre mantıklarla hareket ediyoruz.
Her bir merhaleyi yaşayarak diğer merhaleye geçilir din aşama aşama yaşanmaya devam eder.Eğer toplum liyakat sahibi olursa liyakata uygun devlet kurulur,ancak liyakat kazanma gibi bir durum söz konusu olmazsa kurulacak devlette bozuk olacaktır.

Nuh a.s. gibi zalim bir toplumun içinde 950 sene kalsakta eğer toplumda liyakat yoksa ne kadar zulum olursa olsun silaha el atamayız.Musa a.s. gibi yıllarca silaha el atmamış ne zaman otorite oluşmuş savaş için gerekli şartlar oluşmuş o zaman yine Allahın istediği şekilde silaha el atarız.

Silaha el atmak için gerekli şartlar oluşmamışsa silaha el atmak haramdır.Silaha el atmanın şartları oluşmuşsa silahtan el çekmek haramdır.Yasaklara dikkat edeceğiz aksi taktirde allahutealaya bunun izahını yapamayız.

Türkiye cumhuriyeti kuruldu tağuti bir yönrtim,libyaya bakıyoruz yine aynı.cezayir yıne aynı.Mısır yine aynı.Suud yıne aynı.Bunların hepsi Allah adına kuruldu ancak tağuti düzeni işletiyorlar kanlarıyla,canlarıyla tağutun bekçiliğini yapıyorlar.

Suriyeye bakıyoruz suriyenin Allahın hukukunu uygulaması gibi bir iddiaları yok.suriyeye gidip başka bir zalimin ayağını sağlamlaştırmak allah yolunda savaşmak değildir.Allah yolunda şehid olmak değildir.ZALİMİN ŞEHİDİ OLURSUN aLLAHIN DEĞİL.

Alim dediğimiz insanlar bunu anlıyor,biliyorlar ancak kabul etmiyorlar.

Mesela ertan abi mehmet pamak adlı yazara nebevi hareket metodunu anlatmış,mehmet pamak ifadesinde senin bu sözlerine gözüm kapalı imzamı atarım demiş.açık senet veririm demiş sonra kendisi flistin,diyerek sloganik söylemler yapmaya başladı.ve ertan abiye bunu insanların uygulaması zor diyerek olumsuz konuşmuş.İnsanların bunu uygulamıyor olması bu metodu rafa kaldırmazki

İnsanların buna rağbet etmemesi Allahın hukumlerini geçersiz kılmazki.Ama makam sahibi olmak için magazin haberleri ile magazi müslümanlığı ortaya çıkarıp önder olma kaygısındalar.

Doğru olduğunu kabul eden bir insan neden uygulamazki bunu.Allahın dinide metodu belirsiz karmaşık değildir.Bize düşmanlık yapanlar en çok bu metodu kabullenmiyenlerdir.en çok tekfir eden insanlar bireysel eğitimini almayan direk cihaddan konuşan insanlar oluştur malesef.

İsrail ajanı dediler değişik kulplar taktılar yada mitsin sen dediler.Mahkemede aynı ifadelerde bulunduğumuz için ve içeri girmedik diye istikabataçı dediler bunları söyleyipte içeri girmemen serbest bırakmaları bunun ifadesiymiş.dahada kötüsü olacak belki.

Allahın metodu bellidir.Bunu uygulayalım inş.

Ne yaparsan yap sana yakışmayanı yapma