hanefi fukuhası ve ebu hanife

  • 0 Cevap
  • 1620 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı iktibas

  • Cengiz sarsmazelsoy
  • ***
  • 421
hanefi fukuhası ve ebu hanife
« : 08 Haziran 2013, 12:02:11 ÖS 12 »
Ebu Hanife r.a. dönemin gerek abbasiler olsun,gerek emevilerin olsun hilafet iddialarını tanımamıştır,redetmiştir,biat etmemiştir ve onlar bu hilafete boyun eğdirmek için görev teklif etmişlerdir.Görevi kabul etmeyince idama mahkum etmişlerdir.Özellikle emeviler idama mahkum etti,emeviler idama mahkum edince,ebu Hanife r.a. yine sözünden dönmedi,biat etmedi,itaat etmedi,görev kabul etmedi,bunun üzerine idam edemediler halkın tepkisinden korkup mühlet istesin salalım dediler.

Ogün mühlet istedi .Sonra mekkeye giti 10 yıl orada kaldı,emevilerin yıkılmasıyla ababsi dönemi başladı,önce abbasilerin Allahın hükümleri ile hükmedeceğini zannetti,zaman içerisinde onların veliahtları devleti saltanata dönüştürdüklerini görünce bu saltanat sahibine biat etmedi,yine aynı metotlarla sindirmeye kalktılar,hapse attılar,işkence ettiler,görev kabul etmemekte ısrar etikleri için bu teşebbüslere giriştilar,bunlardan sonuç alamayınca zehirleyip evine gönderdiler ve 3 gün içerisindede vefaat etti.

İşte bu Ebu hanifenin kanı ile canı ile yaptığı içtihadıdır.Ondan sonra ebu Hanife fukuhası denilen Hanefiler saltanatlardan görev aldılar,ebu hanifenin kanı ile canı ile yaptığı içtihadı gölgelediler.Zalim yöneticilerden görev alınması caizdir diye ifade ettiler.

Allahın hükümleri ile hükmetmiyrn kafirdir ayetini dikkate almadan bu devletten görev almaları caiz olacağını söyleyerek meşru kıldılar ve bunu yapanlar alim diye tanınan insanlardır.
Şu bir gerçek Allahın kitabı net anlaşılır şekilde inmiştir Allahın kitabını böyle fetvalarla bulandırıp kaybetmesinler Allahın dini net ve anlaşılırdır.
Çokluklar bizi aldatmasın.

Şimdi sorsak raşit halifeler kaç tanedir desek 4 tane derler.Bir çok yönetim gelmiştir oysa sonradan gelenlerde halife olarak anılmış,onlar raşit değilmiydi?değildi…Neden?Onların halifeliği rüşdünü ispat etmiş halife değildi.

Zorbalıkla ele geçirilmiş iktidarlardı.Gerçek halife değildi,Gerçek halife 4 tane olarak karşımıza çıkıyor.Diğerleri saltanat oluşturdu.Sahte yönetimler oluşturdu,islam sadece araç olarak kullanıldı.İnsanları kandırmak için .
İslamı tam olara uygulamadılar ancak sarayların kapısına kadar uyguladılar,sarayın ötesinde,kendi çocuklarını öldürdüler,kendi kardeşlerini öldürdüler.Krallığın,saltanatın,ve ümmetin bekası için bunları meşruu gördüler.

İslamda olmayan,masum insanşları rahatça öldürdüler,mahkemesiz alın bunları diyerek kafalarını kestiler,ama bunun adına halifelik dendi.

Bugünde laiklik diyorlar ,Allahın dininin bir kısmını uygulayıp DİĞER KISMINI GİZLEMEK İÇİN DİYANET KURUMU KURUP Allahın apaçık dinini karmakarışık yapıyorlar.

N e zaman ayet okusak çıkıp diyorlarki sen falancı efendiden daha iyimi biliyorsunuz bizde diyoruzki o efendi dediğiniz adam ebu hanifeden,resulullah a.s. dan daha iyimi biliyor,Allahtan dahamı iyi biliyor.

Allahın dini gayet açık ve nettir resulullah a.s. pratikte uygulayıcısı olmuştur resullerin geliş amaçlarının biriside ihtilafları sona erdirmektir,ihtilafları çoğaltmak için değildir.
Ne yaparsan yap sana yakışmayanı yapma