İsrail saldırıyı ABD'ye önceden bildirmiş

  • 0 Cevap
  • 2005 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı ozanca

  • *
  • 4676
İsrail saldırıyı ABD'ye önceden bildirmiş
« : 31 Ocak 2013, 11:42:10 ÖÖ 11 »Demek ki istense Esat sarayında kuş gibi avlanır ...
Bu işin uzatılması ülkenin tüm değer ve kaynaklarının tüketilmesi bekleniyor ...
Keskin bir düşmanlık , harabe bir ülke çok daha işlerine yarıyor demek ki ...
El kol bağlı ne düşünecegini bile bilmez bir halde ortalıklarda savrulmak ne acı ...


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye topraklarına ikinci defa hava saldırısı düzenleyen ve iki kişinin ölümüne neden olan İsrail'in, saldırıdan önce Amerikan yetkililerini bilgilendirdiği ortaya çıktı. İsmi gizli kalmak koşuluyla New York Times gazetesine konuşan bir ABD'li yetkili, İsrail'in saldırı hakkında Amerika Birleşik Devletleri'ni haberdar ettiğini söyledi.
Amerikalı yetkililer İsrail'in amacının "Hizbullah'ın küstahlık ve saldırganlığına karşı ülkenin kararlılığını göstermek olarak" niteledi.
Haberde, İsrail'in "kuzeydeki en tehlikeli düşmanı" olarak gördüğü Hizbullah'ın Suriye'deki kaostan faydalanarak, kimyasal silahlar başta olmak üzere, diğer silahlara ulaşmasına izin vermeyeceğini bu saldırıyla bir kez daha ortaya koyduğu vurgulandı.

İsrail'in Suriye'yi vurmasıyla ilgili bir açıklama da Lübnan merkezli Hizbullah'tan geldi. Açıklamada, İsrail'in Suriye'de bir araştırma merkezini savaş uçaklarıyla vurduğu belirtildi. İsrail'in kınandığı açıklamada şöyle denildi: "Hizbullah, Suriye yönetimi, ordusu ve halkıyla büyük bir dayanışma içinde olduğunu belirtir."
Saldırı, İsrail'in hava kuvvetlerinin Suriye'deki bir hedefe yönelik beş yıl sonra düzenlediği ilk saldırı oldu.
Suriye ordusu, İsrail’in Şam yakınlarındaki bir askeri araştırma merkezini bombaladığını, saldırının, “teröristlerin tesisi ele geçirme girişimlerinin başarısız olmasının ardından” gerçekleştiğini duyurmuştu.

ASKERİ ARAŞTIRMA TESİSİ

Şam yakınlarındaki Jamraya’daki askeri araştırma tesisine yönelik saldırıda 2 çalışanın öldüğü belirtilirken İsrail bombardımanının “Araplar ve Müslümanlara yönelik suçlarından biri” olduğu iddia edildi. İsrail’in Hizbullah’a silah götüren bir konvoyu hedef aldığı yönündeki haberlerin ise doğru olmadığı belirtildi.

İsrail 6 Eylül 2007’de Suriye’nin kuzeyinde bir nükleer tesisi bombalamıştı.
Lübnanlı yetkililer son 24 saat içinde İsrail hava kuvvetlerine ait 12 savaş uçağının Lübnan’ın güneyinde sortiler yaparak hava sahasını ihlal ettiğini açıkladı.
Açıklamadan kısa bir süre sonra İsrail jetlerinin Suriye-Lübnan sınırının Suriye tarafında bir hedefi vurduğu yönünde iddialar ortaya atıldı. İsrail'in hedefinde Suriye'den gelen bir konvoy olduğu iddia edilmişti. Ancak bu iddialar doğrulanmadı.

AFP’ye konuşan ve adlarının açıklanmasını istemeyen güvenlik kaynakları ise İsrail uçaklarının Suriye’den gelen bir silah konvoyu vurduğunu belirtti.
Bir kaynak, “İsrail Hava Kuvvetleri Suriye’den Lübnan’a geçen bir konvoyu havaya uçurdu” derken saldırının tam yerini ya da konvoyun ne taşıdığını söylemedi.
İsrail ordusu ise iddialar hakkında bir yorum yapmadı.

RUSYA'DAN TEPKİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Suriye'ye yönelik hava saldırısı gerçekleştirmesinin Birleşmiş Milletler Anlaşması'nın çok açık bir ihlali olduğu uyarısında bulundu.
Şam yakınlarında bir araştırma merkezine İsrail Hava Kuvvetleri'nin saldırı gerçekleştirdiği yönündeki haberlerden endişe duyduklarını kaydeden Bakanlık açıklamasında, "Eğer iddialar doğru ise bağımsız bir ülkeye yönelik bu saldırı, açıkça BM Anlaşması'nın ihlali anlamına gelir. Bunun arkasındaki gerekçe ne olursa olsun, kabul edilemez…" ifadelerini kullandı.

Suriye'de şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını ifade eden Bakanlık, 30 Haziran 2012'de sağlanan Cenevre Mutabakatı temelinde Pan-Suriye diyalogunun oluşturulmasını ve her türlü dış askeri müdahalenin engellenmesini bir kez daha istedi.
İsrail Başbakan Yardımcısı Silvan Şalom, hafta sonu yaptığı açıklamada, Suriye’nin kimyasal silahları üzerindeki kontrolünün zayıfladığı yönündeki her türlü işaretin İsrail’in müdahalesine neden olabileceğini söylemişti.
Bu açıklamadan bir gün önce de Lübnan gazetesi El Müstakbel, Hizbullah kontrolündeki bölgede bir silah deposunda patlama meydana geldiğini bildirmiş ancak haber resmi kaynaklarca doğrulanmamıştı.
Not font kurbaa