4 üniversiteye bilim hırsızlığı suçlaması

  • 2 Cevap
  • 2393 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

esedullahmurat

4 üniversiteye bilim hırsızlığı suçlaması
« : 07 Eylül 2007, 12:27:52 ÖS 12 »
Türkiye'de aralarında ODTÜ'nün de bulunduğu dört üniversitede profesör ve öğrencileri, bilim hırsızlığıyla suçlanıyor.




New York'taki Cornell Üniversitesi fizikçisi ve arXiv'in kurucusu Paul Ginsparg, makalelerin başka yazarların çalışmalarından intihal edilerek yazıldığını iddia etti. Ginsparg "Bu adamların yaptığı çoktan çizgiyi aştı" dedi.

Ankara Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde lisansüstü eğitim alan Mustafa Saltı'nın 40 çalışması ArXiv'den kaldırıldı. Saltı "Bu durum çok saçma. Şimdiye kadar bir sürü çalışmamız bilimsel yayınlarda yer aldı ve kimse bizi intihalden suçlamadı" şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz Kasım ayında, ODTÜ lisansüstü eğitim öğrencileri Mustafa Saltı ve Oktay Aydoğdu, doçentlikleri için girdikleri sözlü sınavda, tezleri için uzun bir yayım listeleri olmasına rağmen, kendilerine sorulan son derece basit, hatta "lise seviyesinde" diye nitelenen soruları cevaplayamayınca şüpheleri üzerlerine çektiler.

Bu durumdan şikayetçi olan öğretim görevlileri Özgür Sarıoğlu ve Ayşe Karasu, Google'dan iki öğrencinin kullandıkları yayımları araştırınca öğrencilerin başkalarının çalışmalarını intihal ettikleri ortaya çıktı.

Bunun üzerine, ODTÜ, ArXiv'in kurucusu Ginsparg'ı uyardı. ArXiv'in incelenmesiyle birbirinden farklı akademisyenlere ait toplam 67 çalışmanın intihal edildiği açıklandı.

ODTÜ, Diyarbakır Dicle Üniversitesi, İçel Mersin Üniversitesi ve Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi?nden bazı öğrenciler ve profesörler de intihalle suçlanıyor.

Makaleleri yayından kaldırılan Mustafa Saltı ve diğer akademisyenler, ArXiv'e dava açmak istediklerini bellirttiler.

Kaynak

*

Çevrimdışı bbetull

  • bbetull
  • *
  • 1591
4 üniversiteye bilim hırsızlığı suçlaması
« Yanıtla #1 : 07 Eylül 2007, 02:34:43 ÖS 14 »
Üniversitelerimizdeki eğitimcilerle ilgili bu haberler ne kadar da çok.Eğitim sistemi çökmüş bir ülkenin gelişmesi nasıl olacak ki. :(

*

Çevrimdışı LaEdri

  • *
  • 1004
    • Blog'um
4 üniversiteye bilim hırsızlığı suçlaması
« Yanıtla #2 : 07 Eylül 2007, 03:05:58 ÖS 15 »
Dikkatimi çeken "intihal" kelimesi oldu...bu kibarcası tabi...Kabacası, "aşırma"...Lisanüstü eğitimden bahsediyoruz ki çok araştırma ve emek gerektiren bir süreç...Bu gibi olaylar oldukça artık doçentlerden de profesörlerden de şüphe başlıyor...Üzücü bir durum...

Bir ara ben bile fena kafayı takmıştım lisans biter bitmez lisansüstü yapıcam diye ama sanırım onu üniversitede çok mutlu olduğum gün söylemişim :) şimdi düşünmüyorum...