'Huy' sandığımız 'takıntı'larımız!

  • 0 Cevap
  • 2389 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı TaLiA

  • *
  • 3019
'Huy' sandığımız 'takıntı'larımız!
« : 12 Ocak 2013, 05:03:42 ÖÖ 05 »
'Huy' sandığımız 'takıntı'larımız!


İnsanın doğuştan gelen bazı “huyları” vardır. Bir de huy sandığımız takıntılarımız var. Yani doğuştan gelmeyen… Yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası olmayan…


İnsanın doğuştan gelen bazı “huyları” vardır. Bir de huy sandığımız takıntılarımız var. Yani doğuştan gelmeyen… Yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası olmayan… İstersek ve çabalarsak kolaylıkla terk edebileceğimiz… Zamanla bünyemize yerleşen ve neredeyse psikolojik destek almamıza neden olacak kadar abarttığımız takıntılarımız!

Etrafınıza bakınca dikkatinizi çekiyordur. İnsanlar, kendileriyle ilgili sorular sorarlarken ya da birlikte yaşadıkları kişilerin sıkıntı ve zorluklarıyla ilgili bilgi almaya çalışırken şu ifadeyi kullanıyor:

“… Eşimle (kardeşimle/annemle/babamla vs.) anlaşamıyoruz. Benim bazı huylarımı kabul etmiyorlar!”
Veya…

“Kızımın huyları yüzünden çocukları ve eşi kendisinden bıkmaya başladı. Ona nasıl yardım edebiliriz?”

Sorulara dikkatle bakılırsa, aslında bahsedilenlerin “huy” olmaktan çıkmış ve “takıntı”ya dönüşmüş karakter özellikleri olduğunu düşünmemek mümkün değil

Huy, genel anlamda “mizaç” kelimesiyle birbirini karşılıyor. Mizaç, huy dediğimizde, insanın doğuştan getirdiği temel özellikler aklımıza gelir. İslam literatüründe buna bir anlamda “fıtrat” diyoruz. Yaratılıştan gelir ve neredeyse tamamen psikolojik kaynaklı durumları temsil eder.

Huy/mizaç/fıtrat kelimelerini kullanınca, günlük hayatta en fazla kafa karıştıran diğer yapı akla geliyor hemen değil mi? Yani “karakter” ve “kişilik” kelimeleri.

Karakter/kişilik, yapısal bütünümüzdeki sonradan kazandığımız özellikleri temsil eder. Hal böyle olunca da hiçbirimizin kişilik/karakter özellikleri diğerine benzemez. Çünkü doğuştan gelen mizaç/huy/fıtratımız, zaman içinde bulunduğunuz ailenin sosyal yapısına, aldığımız eğitime, toplumsal özelliklerimize, kazandığımız kültürel yapılanmaya göre değişiklik gösterir.

Biraz karışık gibi dursa da aslında son derece kolay bir formülasyon…

Huy/mizaç/fıtrat=doğuştan gelenler
Karakter/kişilik=sonradan kazanılanlar

Huy mu takıntı mı?

Tüm bu bilgileri aktarınca, insanlarda ortak huy ve yine ortak karakter özellikleri olduğunu söylemeden de geçemeyeceğim. Dünyanın neresinde doğmuş olursak olalım, insan olmamız nedeniyle, doğuştan beri getirdiğimiz ortak huy ve karakter özelliklerimizin olduğu, yapılan pek çok araştırmayla sabitlenen bir bilgi haline gelmiştir.

Demek ki huylarımız var. Bir de huy sandığımız takıntılarımız var. Yani doğuştan gelmeyen… Yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası olmayan… İstersek ve çabalarsak kolaylıkla terk edebileceğimiz… Zamanla bünyemize yerleşen ve neredeyse psikolojik destek almamıza neden olacak kadar abarttığımız takıntılarımız!


Moral Dünyası dergisi