AKLINI İLAH EDİNMEK....

  • 1 Cevap
  • 3203 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

AKLINI İLAH EDİNMEK....
« : 11 Kasım 2012, 11:50:29 ÖÖ 11 »


Ağacı budamamız gerekirken bunu,makas ile değilde,balta ile yaparsak elimizde ne ağaç nede meyvesi kalır herhalde,aşağıyada daha önce okuduğum mukaddes özkan ablanın yazısının içinden bi kaç satır verecem faydalı olur inşaallah...

 Akletmek ayrı bir şeydir, aklımızı ilah edinmek ayrı. Allah birincisini emrederken ikincisinin insanı cehenne­me taşıyacağını söylüyor. "(Ey Muhammed) Allah'ın ayetleri üzerinde, inkar edenlerden başkası tartışmaya girişmez. İnkarcıların memlekette dolaşması seni aldat­masın." (Mümin/4)

 İnsan kendini, gücünü tanımalı ve sorgulamalı, egosunu ilah edinmemeli. Allah'ın emirlerine uyarak an­cak kurtuluşa erebilir; ters düşerek, ona kafa tutarak değil. "Ben samimi idim" yetmez, Rabbine boyun eğmek müslümana farzdır, başkalarını bilemiyorum.

 

Bir başka önemli sorun da peygamber, alim, ulema, sünnet, hadis ne varsa sollayıp geçmek, silip süpürmek... Bunları Kur'an'ı anlamada birer engel görmek, sadece Kur'an yeter demek!... Güzel... Başımız üzre Kur'an, biz de onu diyoruz, ama peygamberin örnekliği­ni, mücadelesini niye görmezden geliyoruz? Bize yol açan gerçekleri o günlerden bu günlere taşıyan, köprü olan, ışık tutan insanlara karşı bu anlamsız tavrımız niye?

 Bunun sebebi, alim, ulema sıfatını kendilerine yine kendileri veren, bu işle uzaktan yakından bir alakası, olmayan sahtekarlar ise, bunlara olan kinimiz, buğzumuz bizi gerçekleri görmekten alıkoymasın. Hepimize birkaç doğru öğreten bir başkası vardır.

 Tabi ki her zaman her yerde olduğu gibi sapmalar, uydurmalar, dışarıdan alıntılar, yanlış gelen bir sürü haber olacaktır. Bunun sıkıntısını hepimiz çekiyoruz. Sağlıklı bir vücudun herhangi bir yerindeki uru almak yerine o uzvu almak, o bedeni sakatlamak demektir. Önümüzdeki peygamberin sünneti var, asırları içine alan bir İslam tarihi var. Kur'an'ın ışığında bunlara bakmayı öğrendiğimiz zaman, ne yalan ne doğru, ne İslam'dan ne değil seçimini yapmamız kolaylaşır. Yan­lışları çıkartıp atarsak, doğruları bize kalır.

 Allah'ın Resulü bize, İslam'ın yeryüzünde bir düzen/sistem olduğunu, pratiğe geçirilebileceğini gösterdi. Bu düzenin ütopya olmadığını ispatladı. Bu din yayılmaya başladığı andan itibaren o coğrafyaya hayat verdi. Samimiyeti, inancı, hakkı, hukuku, sevgiyi, saygıyı, insana bahşettiği inanç gücünü gördük. Bu düzenin olduğu yerde bu güzellikleri bulabildik. Bunca uğraşma­larına rağmen insan aklı bunu beceremedi

*

Çevrimdışı Atlas

  • ***
  • 263
Ynt: AKLINI İLAH EDİNMEK....
« Yanıtla #1 : 12 Aralık 2014, 09:48:49 ÖS 21 »
nerdeyse  kahir ekseriyetteki feci hastalık  :D
"Güneş herkesin üzerine eşit doğar ama;Gül başka, leş başka kokar.''(Mevlana Celaleddin Rumi)