Kurban Bayramı Ne Zaman?

 • 10 Cevap
 • 7554 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı FECR

 • *
 • 4700
 • Selam Hidayete Tabi Olana
  • FECR
Kurban Bayramı Ne Zaman?
« : 23 Ekim 2012, 05:20:36 ÖS 17 »
25 Ekim 2012 Kurban Bayramıdır

HACI –Hocam, Suudi Arabistan bu sene Kurban Bayramını bizden bir gün sonra yani 26 Ekim 2012 Cuma günü kutlayacakmış.  Türkiye mi haklı, onlar mı?

HOCA –Türkiye haklıdır.  Ay takvimi işi, hesaba bırakılmıştır. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Ay ve güneş, bir hesaba göredir.” (Rahmân, 55/5)

“Güneşi ziyâ, Ayı nûr yapan odur. Yılların sayısını ve hesabı bilesiniz diye ziyâya iniş yerleri belirlemiştir. Allah bunları, doğruyu gösterir biçimde yaratmış ve âyetlerini, bilen bir topluluk için ayrıntılı olarak açıklamıştır.” (Yunus, 10/5)

HACI –Ziyâ ve nûr kelimeleri ne anlama gelir. Ziyânın iniş yerleri ne demek?

HOCA –Ziyâ, Güneş ışını; nûr da insanı rahatsız etmeyen ışıktır. Biz Ayı ve Güneşi göremeyiz. Bizim Güneş dediğimiz ondan gelen ışınlardır. Güneş ışınları hem dünyamıza hem de Ay’a farklı açılarla gelir ve farklı yerleri aydınlatır. Nûr; o ışınların sebep olduğu aydınlıktır.

Biz Ay’ı göremediğimiz gibi ona inen Ziyâyı da göremeyiz. Bizim için Ay, ona inen Ziyânın bize yansıyan nûru yani ışığıdır. Yansımadaki daralma ve genişleme, onu hilal, yarımay ve dolunay şeklinde görmemizi sağlar. Kameri ay hesabı bu yansımaya göre yapılır. İlgili âyetlerden biri şudur:

“Aya (Ziyânın) iniş yerleri için ölçü koyduk; sonunda kuru hurma dalı gibi olur.” (Yasin, 36/39)

HACI –Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem bunun için mi şöyle demiş: “Hilali görünce oruç tutun, tekrar görünce orucu bırakın, hava bulutluysa ayı otuza tamamlayın.” (Müslim, Sıyâm, 1081 (18-19)

HOCA –Doğru, kameri aybaşları hilale göre belirlenir. Ama takvim yerel değil, evrensel olur.

HACI –Öyleyse yukarıdaki hadis Nebimiz Muhammed aleyhisselama ait değil mi? Çünkü herkes kendi gördüğü hilali esas alırsa evrensellik olmaz.

HOCA –Hadis doğrudur; Nebimiz o sözünün gerekçesini şöyle açıklamıştır: “Biz ümmi bir toplumuz; yazı yazamaz, hesap yapamayız.” (Müslim, Sıyâm, 1080 (15) Yani “Ay’ın ve Güneş’in hesaplarını yapacak uzmanımız yok, bu yüzden aybaşlarını gözlemle tespit edin” demiştir.

HACI –Yani Nebimiz o sözü bir zorunluluktan dolayı söylemiş, öyle mi?

HOCA –Evet. Yoksa Kur’ân hesabı emrederken Nebimiz çıplak gözle gözlem yapmayı emredemezdi. Nebimizin gerekçesi ve ilgili âyetler göz ardı edilerek astronomi devre dışı bırakılamaz. Hilal hesabı, namaz vakitleri hesabı gibi değildir. Öyle olsa Mekke’de ikindi olunca İstanbul’da ikindiyi kılmadığımız gibi Mekke’de görülen hilalle İstanbul’da bayram yapamayız! Bunun kabul edilebilir yanı olmadığından âlimlerimizin çoğu, takvim için hilalin ilk görüldüğü yeri esas almışlardır.

HACI –Öyleyse Mekke’ye göre mi hareket etmemiz gerekir?

HOCA –Kur’ân’a göre Mekke Dünya’nın merkezi yani Ümm’ül-kurâ/Anakent, diğer yerler onun çevresidir. (En’âm, 6/92) Öyleyse kameri ay hesabı için Mekke merkez alınmalıdır.

HACI –Yani hilalin Mekke’de görülmesi mi esas alınmalı?

HOCA –Hayır! Geceyi ve gündüzü Mekke’ye göre belirlemek ve Mekke’de gece iken Dünya’nın herhangi bir yerinde görülen hilali esas almak gerekir. Çünkü ilk günün hilali, Güneşin batmasından sonra battığı görülen hilaldir. Hilal, Mekke’nin batısında daha erken batar. Yoksa Arjantin’deki Müslümanlar, hilali gördükleri halde Mekke’ye beklemek zorunda kalırlar. Bu da hesaba uymaz.

HACI –O zaman gecenin Mekke’de ne zaman başlayıp ne zaman bittiği önem kazanıyor.

HOCA – Arapçada gündüze “nehâr” (النهار) denir ve aydınlığın yayıldığı vakit, diye tanımlanır[1]. Kur’an, Arap toplumunun diliyle inmiştir. İlgili âyet şöyledir:

“Biz, her elçiyi kendi halkının dili ile gönderdik ki, onlara açık açık anlatsın.” (İbrahim, 14/4)

Bu sebeple âyetlerde de gündüz, aydınlığın yayıldığı vakittir. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Dinlenesiniz diye geceyi sizin için yaratan odur. Gündüzü de aydınlatıcı yapmıştır. Dinleyen bir toplum için bunda âyetler vardır.” (Yunus, 10/67)

Kutup bölgesi dışında aydınlık, Güneşin doğmasıyla birlikte başlar. Bu durumda gündüz, Güneşin doğuşuyla başlar ve biter. Öyleyse Mekke’de Güneş doğmadan önce herhangi bir yerde battığı görülen hilalle yeni günü başlatmak gerekir.

1978’de İstanbul’da yapılan Ru’yet-i Hilal Konferansı’nda alınan karara göre bizim bölgemizde imsak vakti girmeden Dünyanın herhangi bir noktasında hilalin görüldüğü tespit edilebiliyorsa imsakten sonrası imsakten sonra yeni ayın biri kabul edilir. İmsakla birlikte oruca başlanması açısından bu ölçü de kabul edilebilir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın uyduğu ölçü budur.

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ökten Bey’in bu konuda yaptığı çalışmanın özeti şöyledir:

Bu yıl Türkiye takvimiyle 16 Ekim’de imsakten önce saat 03.20’de Güney Amerika’da, Arjantin’in batı kıyılarında yeni hilal görülmüş, aynı gün imsaktan sonra Zilhicce’nin 1. günü başlamıştır. Buna göre 25 Ekim 2012 Perşembe günü Kurban Bayramı’nın 1. günüdür. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hesabı da aynıdır.

Suud yetkilileri ise hesabı göz ardı ederek 16 Ekim 2012 Salı günü Mekke’de ayın Güneşten 43 dakika sonra batmasını esas alarak 17 Ekim’i Zilhicce’nin 1. günü; 26 Ekim’i 10. günü yani Kurban Bayramının ilk günü olarak ilan etmişlerdir.

HACI –Sonuç olarak Bayram 25 Ekim günü mü, yoksa 26 Ekim 2012 günü mü?

HOCA –Kur’an ve Sünnet bütünlüğüne göre bu sene kurban bayramı kesin olarak 25 Ekim 2012 Perşembe günüdür. Müslümanlar bu konuda rahat olmalıdırlar.

 

Prof.Dr. Abdulaziz BAYINDIR

http://www.suleymaniyevakfi.org/kose-yazilari/25-ekim-2012-kurban-bayramidir.html
Selam Hidayete Tabi Olanlara


http://kuranneslifecr.blogspot.com

*

Çevrimdışı Müslüman

 • ****
 • 511
 • Allah c.c kelamını kul kelamı ile eşitlemeyin.
Ynt: Kurban Bayramı Ne Zaman?
« Yanıtla #1 : 23 Ekim 2012, 06:47:12 ÖS 18 »
Milletin kafası iyice karıştı haaa, her kafadan bir ses çıkıyor.

*

Çevrimdışı FECR

 • *
 • 4700
 • Selam Hidayete Tabi Olana
  • FECR
Ynt: Kurban Bayramı Ne Zaman?
« Yanıtla #2 : 23 Ekim 2012, 06:51:48 ÖS 18 »
http://www.moonsighting.com/

Buradan hilali canlı gözetle kafan karışmasın :)
Selam Hidayete Tabi Olanlara


http://kuranneslifecr.blogspot.com

*

Çevrimdışı Müslüman

 • ****
 • 511
 • Allah c.c kelamını kul kelamı ile eşitlemeyin.
Ynt: Kurban Bayramı Ne Zaman?
« Yanıtla #3 : 23 Ekim 2012, 07:06:39 ÖS 19 »
Samimiyetimle söyleyeyim ben hiç birşey anlamadım. Türkiye de Kurban Perşembe iken Mekke de Cuma günü kesilecek. Yani Türkiye bir gün önce kesmiş olacak. Allah'ın Rasulü Bayran Namazı öncesi kesilen kurbanın dahi kabul olunmadığı gerekçesiyle tekrar kesilmesini istemişken aradaki 24 saat farkı nasıl izah edeceğiz?


*

Çevrimdışı Müslüman

 • ****
 • 511
 • Allah c.c kelamını kul kelamı ile eşitlemeyin.
Ynt: Kurban Bayramı Ne Zaman?
« Yanıtla #4 : 23 Ekim 2012, 07:23:42 ÖS 19 »
Fethullah Gülen gibi biri dahi "takvim falan anlamam esas olan Hilal'in gözetlenmesi ". diyor. Elbette Gülen ölçümüz değil ancak işte bakın ne demiş;

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Vlm2EUpca4A#at=148

*

Çevrimdışı FECR

 • *
 • 4700
 • Selam Hidayete Tabi Olana
  • FECR
Ynt: Kurban Bayramı Ne Zaman?
« Yanıtla #5 : 23 Ekim 2012, 07:34:30 ÖS 19 »
Kalbinde şüphe oluşuyorsa Perşembe günü değil Cuma günü kurbanını kesersin olur biter. Bayramın 3 günü de kurban kesilebilir.
Selam Hidayete Tabi Olanlara


http://kuranneslifecr.blogspot.com

*

Çevrimdışı Müslüman

 • ****
 • 511
 • Allah c.c kelamını kul kelamı ile eşitlemeyin.
Ynt: Kurban Bayramı Ne Zaman?
« Yanıtla #6 : 23 Ekim 2012, 08:16:30 ÖS 20 »
Konuya dair en güzel cevap sanırım Mustafa İslamoğlu'ndan geldi.

Selamun Aleykum,

Muhterem hocam, malumunuz Sudi Arabistan, kurban bayramını 26 Ekim cuma günü olarak ilan etti. Bundan dolayı kurbanın perşembe günü mü yoksa cuma günü mü kesilmesi gerektiğine dair bizi aydınlatırsanız seviniriz. ALLAH razı olsun.
Aziz Mü’min,
Bu işin bir ucu fıkhi ihtilaflara dayanıyorsa, bir ucu da siyasi çekişmelere ve İslam dünyasında baş çekme sevdasına dayanır.

1. Türkiye laik bir devlettir ve kanunlarını dine dayandırmaz. Bu yüzden Türkiye'nin uygulaması kimse için fıkhi bağlayıcılık taşımaz.
2. Suudi bir aile krallığıdır ve devlet şekli açısından laik devlet kadar gayr-ı meşrudur. Kapalı olması, istişareye dayanmaması, büyük güçlerin hadimi olması da cabası.
3. Fıkhi açıdan İslam İ. Teşkilatı bünyesinde bu problemi isteseler çözerler. Bunun vebali hepsinin üstünedir.
4. İbadetlerin zamanının hesabında esas olan hesaptır. Bunu Peygamberimizin Hilal hadisindeki "Biz ümmi bir ümmitiz (nahnu ummetun ummiyyetun), hesap bilmeyiz" sözünden çıkarıyoruz. Yani ümmi olmasalar ve hesap bilselerdi, evla ve asıl olan hesap idi. Hadisten açıkça bu sonuç çıkar.
5. Evla olan ümmetin bir ve beraber bayram yapması idi. Fakat bu şu durumda mümkün görünmüyor.


Ruhsaten:
HERKES BULUNDUĞU YERE GÖRE KURBAN KESMELİDİR.

Bu fetvanın dayandığı dayanak:
1. Zorluğun yokluğu (ademu'l-harac) ve kolaylaştırma (2:185) ilkesi.
2. Büyük vahdeti gerçekleştiremeyince küçük vahdeti (içinde yaşanılan toplum) de kaybetmeme endişesi.
3. Hesabın evla olmakla birlikte, hesapla da ruyetle de amelin caiz olduğu hakikatidir.

Vesselam, veddua.

Mustafa İslamoğlu

*

Çevrimdışı FECR

 • *
 • 4700
 • Selam Hidayete Tabi Olana
  • FECR
Ynt: Kurban Bayramı Ne Zaman?
« Yanıtla #7 : 24 Ekim 2012, 08:42:10 ÖÖ 08 »
Evet, İslamoğlu'nun dediği gibi bu işte siyasi liderlik hesapları var. Gerek Ramazan gerekse Kurban gibi iki önemli bir günde Müslümanların bir ittifak sağlayamaması ne kadar da aciz duruma düştüğümüzün / düşürüldüğümüzün göstergesidir.
Selam Hidayete Tabi Olanlara


http://kuranneslifecr.blogspot.com

*

Çevrimdışı Rahmetli

 • *
 • 1056
Ynt: Kurban Bayramı Ne Zaman?
« Yanıtla #8 : 24 Ekim 2012, 10:12:57 ÖÖ 10 »
http://www.moonsighting.com/

Buradan hilali canlı gözetle kafan karışmasın :)
Fecr kardeşim, bu sitede yayınlanan hilal tamamen sanal bir hilaldir. Bunu bilgisayarın tarihini değiştirerek gözlemlemek mümkün. Hesaplamalar neticesi tahmini görüntüyü yayınlıyorlar. Anlaşılan o..

Gelelim bayramın ne zaman olacağına.. Yıllardır bitmek tükenmek bilmez bir inatla bu meseleyi çözme cihetine gitmeye yanaşmadı yönetim kadrosunda bulunanlar. Gözlem ile mi olmalı, hesap ile mi olmalı tartışması kendimi bildim bileli sürüp gidiyor.. Ve tabiatıyla birilerinin aktardığı haberlere inanmaktan öte yapabildiğimiz hiç bir şey yok. Çünkü bu hilal bulunduğumuz yörede gözetlenebilir değil. Gözetlense de bağlayıcı değil. Çünkü ben gözlemlediğimde ayın ikinci hatta üçüncü günü olma ihtimali yüksek. Çünkü dünya genelinde bir gözetleme sözkonusu olunca Afrika hatta Amerika'da gözlemlenen hilal bağlayıcı oluyor.

Yukarıda adresini verdiğin siteye göre bayram cuma günü... Çünkü yapılan gözlem ve çekilen resimler hilalin ekim ayının onaltısında göründüğünü dolayısıyla da zilhiccenin birinci gününün ekimin 17si olduğu, kurban bayramı olarak bilinen zilhiccenin onuncu gününün de cuma gününe denk geldiği hesap edilmiş...

Zorluk şurada.. Kurbanını ortak kesen arkadaşlar arasında ki ihtilafın hallinde.. Böylesi bir durumda gönül kırmadan mümkünse şüpheyi giderecek biçimde Cuma günü kurbanı kesmek, yok gürültü çıkacaksa Perşembe günü vebali Abdülaziz Hoca'mızın boynuna asarak kesmek...
İyilik su gibidir, içmeyen ölür...

*

Çevrimdışı FECR

 • *
 • 4700
 • Selam Hidayete Tabi Olana
  • FECR
Ynt: Kurban Bayramı Ne Zaman?
« Yanıtla #9 : 24 Ekim 2012, 10:36:05 ÖÖ 10 »
Rahmetli abi

O sitede Zilhiccenin 10.gününün Cuma günü yazıyor. Ama Suudi takvime göre ayarladıklarını söylüyorlar. Yani Suudiler Zilhicce 10'u Cuma günü ilan ettiği için öyle yazmışlar. Ama hilalin durumunu Zilhicce'nin 1.gününden bugüne kadar her gün 3-5 defa kontrol ederek ve yüzdelik hesaplarına bakarak Zilhicce'nin 10. gününün Perşembe gününe denk geldiği görülecektir. İsterseniz bugün akşam namazından sonra İzmir'de hilali gökyüzünde seyredin bakın, sonra da sitedeki hilalle karşılaştırın ve yüzdelik hesabına bakın. Gökyüzündeki hilal ile sitedeki hilalin aynı olduğunu gözlemleyeceksiniz.
Şu anda saat öğleden önce 10.35 itibariyle sitedeki hilalin durumu %73 gösteriyor. Akşam namazındaki % oranına bakın ve hilalin dolunay olması halinde 14 günlük olduğunu hatırlayarak yüzdelik olarak Zilhiccenin kaçıncı gün olduğu belli olur.

İhtiyaten Cuma günü de kesilebilir. Perşembe günü kesenlerin kurbanı da olur.
 
Selam Hidayete Tabi Olanlara


http://kuranneslifecr.blogspot.com

*

Çevrimdışı FECR

 • *
 • 4700
 • Selam Hidayete Tabi Olana
  • FECR
Ynt: Kurban Bayramı Ne Zaman?
« Yanıtla #10 : 24 Ekim 2012, 12:45:41 ÖS 12 »
   http://www.calendar-365.com/moon/moon-calendar.html

Burada hilalin şekilleri ve yüzdelik oranları var. Bu ölçüme göre de 25 Ekim 2012 tarihi Zilhicce'nin 10.günü gözüküyor

 
Selam Hidayete Tabi Olanlara


http://kuranneslifecr.blogspot.com